Jump to content
grzechotnic

Zbyt wysokie zasolenie

Recommended Posts

Cześć

Ostatnio korale mi zastrajkowały. Zacząłem sprawdzać co się dzieje i okazało się że moje zasolenie wynosi 38 a nie 35 jak przypuszczałem. Cóż płyn kalibracyjny musiał mi się zestarzeć i odparować. Mam 600l w obiegu. Czy znacie może jakiś kalkulator który pomoże mi obliczyć ile L solanki muszę zastąpić RODI żeby dojść do właściwego poziomu? ( Tak, wiem, matematyka to nie jest moja mocna strona ) wiem też że nie powinienem tego robić szybko. Zatem pytanie nr 1. Ile solanki podmienić? I pytanie 2 jak to rozłożyć w czasie?

Dzięki z góry za pomoc?

Uszanowanie. Pzdr - GrzechotniC

Jaką metodą prowadzisz zbiornik? Powiem tylko że zasolenie 38ppt nie wpłynie na kondycję i zachowanie korali. Szybciej bym powiedział że jakiś inny pierwiastek lub związek ma znaczenie. Co do obniżenia zasolenia to sprawa prosta tylko sposób jest nieco uzależniony od metody prowadzenia zbiornika aby zrobić to w miarę łagodnie. 

100 litrów solanki, odlać 1,4litr i dolać 1,4litr Ro, 

przez 3 dni,  spadnie z 38 na 35ppm już to testowałam w poprzednim zbiorniku. :)

i tak 3 dni, oczywiście pod kontrolą. 

wg mnie to okolo 25 litrów z tego co pamiętam.

20200623_233531.thumb.jpg.3afaf9a986ab04479941753686e7d66d.jpg

Pozdrawiam i życzę miłego dnia..@Beti

ściągnij sobie Aqua Calculator i spokojnie Ci wyliczysz 

według niego aby zbić z 38 na 35 w 600l zamien 47 l wody. 

Rozbić na kilka dni i można działać 

Edited by rumik21 (see edit history)

ReefMax

Mam jeden zbędny refraktometr . Mogę ci dać w prezencie jak pokryjesz koszt przesyłki 

Na stronie ATI masz kalkulator, na górze wpisujesz ilość wody w akwarium, a na dole zmieniasz zasolenie

https://atiaquaristik.com/en/?page_id=1458

na 600l to trzeba 47,37l wylać i uzupełnić RO. Moim zdaniem 3 dni to za szybko, minimum 4. Przy takiej zmianie KH pójdzie dosyć mocno w dół, dla KH 8 to spadek o ponad 0,2 dziennie.

Jaką metodą prowadzisz zbiornik? Powiem tylko że zasolenie 38ppt nie wpłynie na kondycję i zachowanie korali. Szybciej bym powiedział że jakiś inny pierwiastek lub związek ma znaczenie. Co do obniżenia zasolenia to sprawa prosta tylko sposób jest nieco uzależniony od metody prowadzenia zbiornika aby zrobić to w miarę łagodnie. 
Prowadzę metoda probiotyczną. Pierwiastki są ok bo dziś dostałem wynik z ICP i poza nadmiarem molibdenu jest wszystko na zielono. Nie zgadza się tylko zasolenie.

Mam jeden zbędny refraktometr . Mogę ci dać w prezencie jak pokryjesz koszt przesyłki 
Dzięki ale mój jest chyba ok. Dawno płynu kalibracyjnego nie kupowałem i podejrzewam, że odparował i regulowalem na wyższe zasolenie. Ehh

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc

Możesz sam sobie zrobić płyn, jest na reefhub.pl przepis. Sprawdziłem, działa :)