Skocz do zawartości
Hanatek

Pierwszy "Balling".

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Nadszedł czas na dozowanie Ca, kH, oraz Mg do zbiorniczka. Zbiornik ma netto 350l wody.

Testy:

23.06.2020                                      1.07.2020

Ca 430                                              Ca 400  

Kh 7                                                   Kh 6,2

Mg 1350                                           Mg 1335

Wychodzi na to, że w ciągu 8 dni spadki są następujące: 

Ca 30

kH 0,8

Mg 25

Czyli dziennie schodzi około:

Ca 3,7

kH 0,1

Mg 3,1

Mam zakupione prochy od AFu + strongi. Według ich przepisu powinienem proszki rozrobić następująco:

Roztwór 1:                                                      Roztwór 2:                                                  Roztwór 3: 

1l RODI                                                            1l RODI                                                        1l RODI

50g Calcium                                                   80g kH buffer                                             25g Reef Mineral Salt (SBS)

5ml strong A                                                  5ml strong C                                               10g Magnesium

5ml strong b                                                                                                                         5ml strong K

100ml = 17,5mg / 100l                                100ml=1,6 dkH / 100l                                100ml= 1,2mg (Magnezu) / 100l

100ml = 5,8mg / 350l                                  100ml=0,4 dkH / 350l                                100ml= 0,34mg / 350l

 

Według tego na moje akwarium (350l) powinienem codziennie podawać:

Roztwór 1: 65ml

Roztwór 2: 25ml

Roztwór 3: 911 ml!!

Problem mam z trzecim roztworem. Wlewając taką ilość trzeciego płynu, nie wleje równocześnie za dużo SBS, oraz potasu? 

Proszę o pomoc oraz sugestię :). 

Edytowane przez Hanatek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz kalkulator.

https://reefhub.pl/kalkulator-akwarystyczny/

Ściągnij na dysk, wpisujesz cyferki i ci wszystko się podpowiada, czego ile lać.

5 godzin temu, Hanatek napisał:

Roztwór 3: 911 ml!!

To nie wygląda poprawnie

Roztwór trzeci też jest źle. Magnez daje siędo jednego roztworu z wapniem.

 

Edit. W nowym poradniku AF rzeczywiście jest, żeby Mg dawać z SBS a nie z Ca. Na dysku mam starszy i tam jest razem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, katani napisał:

Tu masz kalkulator.

https://reefhub.pl/kalkulator-akwarystyczny/

Ściągnij na dysk, wpisujesz cyferki i ci wszystko się podpowiada, czego ile lać.

Kurczę, dosyć skomplikowany ten kalkulator, i chyba jeszcze w niego nie umiem :huh:. Pobawię się nim, i może uda mi się coś wymodzić. 

 

7 godzin temu, katani napisał:

To nie wygląda poprawnie

Wyliczenia są raczej poprawne. Błędem jest dodawanie Magnezu do SBS. Sugerowałem się konsumpcją Mg, stąd taka dawka trzeciego płynu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym lał ballinga po równo aż uzyskał bym właściwą wartość jednego (który pierwszy) z trzech macro (ca, kh, mg). Pozostałe niedobory podniósłbym plusem od np af. Wtedy równowaga jonowa zostanie zachowana. 

Oczywiście lać powoli aby nie było buuum

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dla syna napisał:

Pozostałe niedobory podniósłbym plusem od np af.

A wie ktoś czym się różnią te plusy od af od np. ich ballinga? Czy nie jest to czasem ten sam produkt tylko o np. innym stężeniu? Proszkami czda nie można korygować poziomów? Albo inaczej - domyślam się, że proszkami czda można, jednak na ile te produkty od af są lepsze i czy faktycznie są bezpieczniejsze? Czy nie jest to czasem kolejny chwyt marketingowy, żeby ludzie kupowali kolejny cudowny produkt?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, goclik napisał:
A wie ktoś czym się różnią te plusy od af od np. ich ballinga? Czy nie jest to czasem ten sam produkt tylko o np. innym stężeniu? Proszkami czda nie można korygować poziomów? Albo inaczej - domyślam się, że proszkami czda można, jednak na ile te produkty od af są lepsze i czy faktycznie są bezpieczniejsze? Czy nie jest to czasem kolejny chwyt marketingowy, żeby ludzie kupowali kolejny cudowny produkt?

Według mnie to są rozrobione Proszki czda [emoji28]

 

Edit: Żeby nie pisać post, pod postem, edytuję ten. 

  

47 minut temu, Tester napisał:

Przy kalkulatorze na reefhuba jest film z instrukcja

Tak, oglądałem go nawet :). Problemem była godzina. O pierwszej w nocy "musk" już nie działa jak powinien :). Dzisiaj się troszkę pobawiłem w kalkulatorze, i wcale nie jest aż tak trudny. 

Zrobiłem pierwsze wyliczenia, i chyba jest wszystko okej. Proszę mądrzejszych o rzucenie na to swoim okiem :).

Mam jeszcze kilka pytań. 

Aby skompresować "Ballinga" do 3 płynów, chciałbym 85g MgCl2*6H20 dosypać do rozpuszczonych już 277,5g CaCl2. Chyba nie będzie z tym problemu? 

W kalkulatorze nie ma podanej ilości jaką trzeba dozować SBS. Domyślam się, że wlewam tego tyle samo, ile leje CaCl2, tak? 

Jak teraz będzie wyglądała sprawa ze strongami? Strong A, oraz B nie będzie się "gryzł" z Magnezem? W strongu A znajduje się stront, oraz bar. Strong B zawiera żelazo, mangan, miedź, cynk, nikiel, oraz chrom . 

Owych strongów chcę wlać ilości polecane przez producenta czyli: 

Płyn 1 (kH) 2,5ml/l (2x mniej, ponieważ wsypuję 2x mniej naHCO3) strong C

Płyn 2 (Ca + Mg) 5ml/l Strong A, i B.

Płyn 3 (SBS) 5ml/l Strong K

 

kalkulator.jpg

Edytowane przez Hanatek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jakimś tam czasie lania samego kh poziom mi się w miarę ustabilizował. Wychodzi, że muszę lać ok. 14 ml kh dziennie. W sumie nie dużo, ale chciałbym po mału ruszyć z pełnym ballingiem. Z czasem zapotrzebowanie pewnie będzie wzrastać. Pompę dozującą będę raczej zamawiał z aliexpress, więc zanim przyjdzie to będę musiał lać ręcznie. Żeby przy tym nie dostać kociokwiku to chciałbym jak najbardziej ograniczyć ilość podawanych dawek. Do tej pory kh lałem rano i wieczorem po 7 ml. Czy mogę podać pełne 14 ml ca i sbs np. w południe? Mg podawać na początku nie planuje bo mam na poziomie 1500 (chociaż test stary, więc zbyt pewny to on nie jest) i zaczekam aż trochę zejdzie. Chyba równowaga jonowa nie powinna się bardzo rozjechać? Czy lepiej lać też od razu mg (MgCl2 x 6H2OI mieszałbym z Ca według reefhub)?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.