Skocz do zawartości
Arek77

Krok trzeci - start akwarium ok 400l w obiegu (na sprzęcie z second hand-u)

Rekomendowane odpowiedzi

Chromiski lux, ładny kolorek mają. Potencjał akwarium jest, teraz tylko trochę cierpliwości i będzie bajka. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomko napisał:

Chromiski lux, ładny kolorek mają

Obecnie mam siedem chromisków i nadają życia całemu akwarium. Ładnie pływają w stadzie ale, przy dłuzszej obserwacji, widać, że wytworzyly sie dwie podgrupki - jedna to 3 większe, druga to 4 mniejsze rybki. Największy z chromisòw to najbardziej zawadiacka rybka w moim akwa i rządzi calą obsadą. Jedynie wiekszy błazenek mu sie stawia w okolicy ukwiała. Podczas kłótni chromisòw wyraźnie słychać dźwieki przypominajace krótkie klekotanie bociana.

Dziś pierwszy raz zrobilem podmianę - 20 l. akurat tyle schodzi z akwa do sumpa po zatrzymaniu obiegu. Podmiany mam zamiar robic co ok 10 dni. Potem ..... zobaczymy - za ok 2 mies. chcialbym zrobić test ICP i próbować prowadzić zbiornik bez podmian (triton?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął tydzień od zakupu nowych rybek (3x chromis, doktorek i mandaryn wspanialy) Niestety doktorka chyba będę musiał się pożegnać, bo dzisiaj nie wyplyną do karmienia i znalazlem go ledwo żywego w rogu akwarium. Pozostaĺe rybki na chwilę obecną wyglądają ok. Tylko na skopasie zauwazyłem kilka kropek.... trochę sie tego spodziewalem po wpuszczeniu nowych ryb. Mam nadzieję, że pokolec sobie i tym razem poradzi.

Zacząłem stosować ballinga tylko, że zmodyfikowałem sposób podawania: mianowicie przez najblizsze tygodnie będę zmieniał stężenie roztworów, a nie dawki (nie chce mi się zmieniać ustawień pompy). Z moich wyliczeń wynika, że tygodniowe zapotrzebowanie na kH buffer to ok 5g. Przy zastosowaniu zalecanych steżeń roztworów, 1000ml wystarczylo by mi na ponad 2 miesiące, a w przypadku awarii pompy (pompa kupiona jako uzywana od jednego z forumowiczów) do akwa wlało by mi sią tyle suplementu, że moglo by mi to rozwalic system.  

A więc tak - pompy ustawilem na podawanie po 30 ml 2x dziennie.

Poniższe dawki rozrabiam w 500 ml RODI

Roztwòr pierwszy 5g kh (dokładnie 4 g kH buffer plus 1 g Na2 Co3 )

Roztwór drugi 4 g Ca

Roztwór trzeci 2,5 g SBS

Rozrwór czwarty 1 g Mg

Całość wystarcza akurat na 7 dni. KH utrzymuję na poziomie 8,5, Ca -400 Mg -1320.

W przypadku zwiększenia się zapotrzebowania systemu na powyższe makroelementy na razie bedę proporcjonalnie zwiększał stężenia roztworòw, a nie ilość podawanych płynòw. W razie gdyby nawaliła pompa to do akwa wleci max tygodniowa dawka.

Co sądzicie o takim sposobie suplementacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Minął tydzień od zakupu nowych rybek (3x chromis, doktorek i mandaryn wspanialy) Niestety doktorka chyba będę musiał się pożegnać, bo dzisiaj nie wyplyną do karmienia i znalazlem go ledwo żywego w rogu akwarium. Pozostaĺe rybki na chwilę obecną wyglądają ok. Tylko na skopasie zauwazyłem kilka kropek.... trochę sie tego spodziewalem po wpuszczeniu nowych ryb. Mam nadzieję, że pokolec sobie i tym razem poradzi.

Zacząłem stosować ballinga tylko, że zmodyfikowałem sposób podawania: mianowicie przez najblizsze tygodnie będę zmieniał stężenie roztworów, a nie dawki (nie chce mi się zmieniać ustawień pompy). Z moich wyliczeń wynika, że tygodniowe zapotrzebowanie na kH buffer to ok 5g. Przy zastosowaniu zalecanych steżeń roztworów, 1000ml wystarczylo by mi na ponad 2 miesiące, a w przypadku awarii pompy (pompa kupiona jako uzywana od jednego z forumowiczów) do akwa wlało by mi sią tyle suplementu, że moglo by mi to rozwalic system.  

A więc tak - pompy ustawilem na podawanie po 30 ml 2x dziennie.

Poniższe dawki rozrabiam w 500 ml RODI

Roztwòr pierwszy 5g kh (dokładnie 4 g kH buffer plus 1 g Na2 Co3 )

Roztwór drugi 4 g Ca

Roztwór trzeci 2,5 g SBS

Rozrwór czwarty 1 g Mg

Całość wystarcza akurat na 7 dni. KH utrzymuję na poziomie 8,5, Ca -400 Mg -1320.

W przypadku zwiększenia się zapotrzebowania systemu na powyższe makroelementy na razie bedę proporcjonalnie zwiększał stężenia roztworòw, a nie ilość podawanych płynòw. W razie gdyby nawaliła pompa to do akwa wleci max tygodniowa dawka.

Co sądzicie o takim sposobie suplementacji?

Serio łatwiej kombinować ze stężeniami niż przestawić dawkowanie na pompie ? Mój doktorek też zniknął, pod moją nieobecność i znalazłem go w komorze odpieniacza w sumpie. Pływał sobie i miał się dobrze. Do dziś zachodzę w głowę jak przeleciał przez pudełko przelewowe. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, tomko napisał:

Serio łatwiej kombinować ze stężeniami niż przestawić dawkowanie na pompie ?

Mam dozownik jebao 4-ro kanałowy. Dla mnie łatwiej jest odważyć o 10% wiecej proszku niż za każdym razem przestawic 8 parametrów w pompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Forumowicze

W najbliższym czasie planuje zakup kilku szczepek acropor (4-6) do obsadzenia górnych płaskich powierzchni skały. Mam obecnie jedną akrę, która jest u mnie od ok 8 miesiecy. Wieczorem ładnie polipuje, kolorek tez ma ładny, ale nie zauwazyłem przyrostów. Moim zdaniem może do byc spowodowane dość niskim pH (w mniejszym i obecnym baniaku od poczatku pH wacha się pomiedzy 7,7-7,9 ..... od czasu spada do 7,7 lub rosnie do 8). Obecnie Ca utrzymuje na poziomie ok 400, Mg ok 1280, kH 7,5-8. NO3 testem kropelkowym niewykrywalne PO4 na Hance ok 0,01.

Po worowadzeniu szczepek akr planuję podnieść (powoli w ciagu ok 2 mies.) KH do ok 10-11, Ca do poziomu ok 450-480, Mg - 1350-1400 i zacząć utrzymywac na takim poziomie. 

Mam wrażenie, że przy obecnych poziomach Ca i kH i przy dosc niskim pH SPS-y mają problem z kalcyfikacją i rozwojem szkleletu. 

Co sądzicie o moich planach? Czy zostawić tak jak jest - bo jest jak na moje oko w miare stabilnie? Czy próbowac kombinować? I co moze ewentualnie pójść nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Arek77 napisał:

Co sądzicie o moich planach?

Podbijanie kh i Ca moim zdaniem bez sensu. Znajdź jakiś fajny zbiornik na podwyższonych kH i Ca. Producenci chemii też już raczej nie lansują tej ścieżki. Co do przyrostów acry - może być wpływ ph, może być brak mikro, a może być też kwestia, że baniak młody po prostu. To nie montipora czy seriatopora, że byle światła i wapnia dostała, a rosnąć będzie. Ale jak zadbasz o wodę, będziesz konsekwentny i cierpliwy, to kiedyś na pewno ruszy. Ja pozytywne efekty obserwuję z polyp lab booster, ale to bym się nie śpieszył w młodym zbiorniku, żeby nie wysadzić, bo to trochę bomba "kaloryczna" jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Arek77 napisał:

Drodzy Forumowicze

W najbliższym czasie planuje zakup kilku szczepek acropor (4-6) do obsadzenia górnych płaskich powierzchni skały. Mam obecnie jedną akrę, która jest u mnie od ok 8 miesiecy. Wieczorem ładnie polipuje, kolorek tez ma ładny, ale nie zauwazyłem przyrostów. Moim zdaniem może do byc spowodowane dość niskim pH (w mniejszym i obecnym baniaku od poczatku pH wacha się pomiedzy 7,7-7,9 ..... od czasu spada do 7,7 lub rosnie do 8). Obecnie Ca utrzymuje na poziomie ok 400, Mg ok 1280, kH 7,5-8. NO3 testem kropelkowym niewykrywalne PO4 na Hance ok 0,01.

Po worowadzeniu szczepek akr planuję podnieść (powoli w ciagu ok 2 mies.) KH do ok 10-11, Ca do poziomu ok 450-480, Mg - 1350-1400 i zacząć utrzymywac na takim poziomie. 

Mam wrażenie, że przy obecnych poziomach Ca i kH i przy dosc niskim pH SPS-y mają problem z kalcyfikacją i rozwojem szkleletu. 

Co sądzicie o moich planach? Czy zostawić tak jak jest - bo jest jak na moje oko w miare stabilnie? Czy próbowac kombinować? I co moze ewentualnie pójść nie tak?

Moim zdaniem masz całkiem dobre parametry. Jak podciągać kH to max. 8,0-8,5. Powyżej tego LPSy będą grymasić. Ja kH utrzymuję ok. 8, acry rosną, lpsy pompują się i jest ok. Pozdr., tomko

P.s. Przy kH 10-11 Twój piękny Quadri już nie będzie taki piękny.

P.s.2. Na acry musi konkretnie dmuchać, inaczej nie będą rosły, poza tym może brakuje im mikro? Stront, jod, bor? Dozujesz coś czy tylko podmianki?

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Po worowadzeniu szczepek akr planuję podnieść (powoli w ciagu ok 2 mies.) KH do ok 10-11, Ca do poziomu ok 450-480, Mg - 1350-1400 i zacząć utrzymywac na takim poziomie. 

Tylko zasadnicze pytanie Arku, po co?

Przecie te korale to utrzymuję się w granica Kh 7.2 -7.8 są zbiorniki nawet po 6.5

Ca 450 max nie trzeba więcej 

Mg 1450 to też max 

Czy istnieje jakieś uzasadnienie aby było więcej ? 

Poczytaj jak JM utrzymuję Kh w zbiornikach i na jakim poziomie pod Sps.

Ps. Jedno z elementów całej układanki to dobre światło, to podstawa pod Sps jeśli chcesz przyrosty.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Beti napisał:

. Jedno z całej układanki to dobre światło, to podstawa pod Sps jeśli chcesz przyrosty.

Światło mam jakie mam ( trzy chinki 165W ) i na razie nie planuję wiekszej zmiany

Mnie nie zalezy na SPS-owym lesie .... tylko aby widzieć, że choć troszkę przyrastają i maja widoczne stożki wzrostu:)

3 minuty temu, Beti napisał:

Ca 450 max nie trzeba więcej 

Mg 1450 to też max 

No i do tych maxów chciałbym dojść

3 minuty temu, Beti napisał:

Tylko zasadnicze pytanie Arku, po co?

Nie mam jakiegos doswiadczenia w tej kwestii, ale logiczne mi sie wydaje, że przy niskim pH ale za to  zwiekszonej ilosci jonów wapniowych i weglanowych bedzie łatwiej o proces kalcyfikacji...

36 minut temu, tomko napisał:

Jak podciągać kH to max. 8,0-8,5. Powyżej tego LPSy będą grymasić. Ja kH utrzymuję ok. 8, acry rosną, lpsy pompują się i jest ok.

W opisach przy koralach LPS przy kH zazwyczaj jest podany przedział 8-12...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 widziałeś to? https://www.redseafish.com/myrecipe/

Oczywiście nie chodzi o te konkretnie produkty, co raczej o ogólną koncepcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arek77 napisał:

Światło mam jakie mam ( trzy chinki 165W ) i na razie nie planuję wiekszej zmiany

Wywal 1 lampę chinke i kup 2 x T5

Jak posadzisz 6-8 szczepek i takich z Australii to po jakimś czasie będziesz chciał więcej,  uwierz :D

nie szalej z Kh 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

@Arek77 widziałeś to? https://www.redseafish.com/myrecipe/

Oczywiście nie chodzi o te konkretnie produkty, co raczej o ogólną koncepcję.

No i przy podstawieniu swoich preferencji sugerowane kH to 11,5

2 minuty temu, Beti napisał:

Jak posadzisz 6-8 szczepek i takich z Australii to po jakimś czasie będziesz chciał więcej,  uwierz :D

Nigdy nie mów nigdy:D. Już to przerabiałem... od 50l z gupikami i mietrzykami po kwaśną i mętną amazonkę. W miare jedzenia apetyt rośnie, ale narazie chcem się nacieszyć tym co mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Arek77 napisał:

W miare jedzenia apetyt rośnie, ale narazie chcem się nacieszyć tym co mam.

Brawo, właśnie doszliśmy do punktu g :D Teraz kwestia czasu, jak Arek ogłosi na forum będzie większe,  pożyjemy zobaczymy :thumbup:

 

Ps.jeszcze co do twojego Ph, masz to 100% miernik dobrze skalibrowany na plynie ? Czy robisz test kropelkowy


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Beti napisał:

Ps.jeszcze co do twojego Ph, masz to 100% miernik dobrze skalibrowany na plynie ? Czy robisz test kropelkowy

Mialem chiński miernik (żółty) plus kropelki salifert - pokrywaly się w 95%. Obecnie mam też chinski miernik z autokalibracją, kropelki mi sie skonczyły ze dwa tyg. temu (musze kupić) Z pomiaròw wynika, że pH mam niskie, ale stabilne w dłuższym okresie, czym bym nie mierzył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z planem wczoraj w akwa zawitalo 6 szt. małych patyczków różnej maści. 

20201114_211752.thumb.jpeg.14ac52a87fab78b6fea2e4a092874bf0.jpeg20201114_211847.thumb.jpeg.fadd2ef3a7a3df6f6f7fe5360c768bc6.jpeg20201115_164233.thumb.jpeg.695c4ddc3af2d25a084393e4e820d377.jpeg

i takie o to maleństwo:

20201111_204834.thumb.jpeg.76208eaeb183920d730fbff2f462892b.jpeg

Te niepozorne patyczki  zdecydują  o kierunku w którym pójdę prowadząc to akwarium :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spojrzenie z innej perspektywy.

20201119_162715_compress93.thumb.jpg.69c0dae113ee5a8b0b8202d138fc4496.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz... ładne postępy 

Jak no3 i Po4 , refugium chyciło?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Beti napisał:

Jak no3 i Po4 , refugium chyciło?

Nutrieny mam "zeovitowe" Po4 na teście saliferta niewykrywalne, Hanna 10 ppb fosforu co w przeliczeniu daje 0,031 PO4, No3 na salifercie niewykrywalne, na Colombo 1,0 mg/l, czyli refugium chyciło, aż za dobrze (moim celem jest PO4 na poziomie 0,1, NO3 na poziomie ok 5). Kępka glonów ,która jest obecnie to już 4 pokolenie z kępki startowej. Dodatkowo jeszcze refugium produkuje swoje glony, które widać na szybie. Co dziennie przewracam kępkę spaghetti aby ją wyplukać z osadu. 

20201119_210951_compress94.thumb.jpg.a31dc319e110693911b5e7b564554506.jpg

Mimo niskich nutrienów miękasy w tym xenia ladnie rosną. Pewnie dlatego, że dość dużo karmię: 3 kostki mrożonki grubszej dla ryb w dzień i 2 kostki drobnicy wieczorem i na noc, tak, że woda cały czas zawiera zawiesinę drobnych czastek organicznych. Sps-y ladnie polipują, ale przyrostów jeszcze nie widzę. 

W samym akwarium od samego poczatku niektóre powierzcznie skal pokryte są ok 1 milimetrową warstwą zielonobrązowych glonòw ku uciesze pokolców i ślizgów - caly dzień pasą sie na nich.

Odpieniacz chodzi całą dobę, a skarpeta jest brudna po 12 godz. czyli do akwa dużo wchodzi ale i dużo jest wywalane.

Przymierzam się do testu ICP... tylko czy próbkę wody pobrać przed czy po cotygodniowej podmianie wody?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Arek77 napisał:

Przymierzam się do testu ICP... tylko czy próbkę wody pobrać przed czy po cotygodniowej podmianie wody?

Ja to robię celowo przed podmianą wody, bo po podmianie zawsze coś się minimalnie zmienia na plus.

Próbkę pobieram w środku tygodnia między podmianami, w moim przypadku podmiana wody to 1/10 dni.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda wyslana do analizy.... zobaczymy co w niej siedzi :shocking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I są wyniki pierwszego badania (3 miesiące po zalaniu akwa)866639485_Screenshot_20201126-150204_AdobeAcrobat.thumb.jpg.a50bbcc6c8d108bd985036d1a9839f65.jpg

Jak na moje oko wyszło lepiej niż się spodziewałem.

Jeśli chodzi o moją interpretację.... 

Trochę za mało jodu. Do tej pory dozowałem 4 krople płynu lugola dwa razy w tygodniu zwiększę dozowanie do 3 kropel dziennie.

Za mało żelaza. Dozowałem ok 5 ml ferroactiv co dwa- trzy dni dni. Zwiększę dawkę do 5 ml dziennie.

Za wysoki poziom magnezu (test saliferta pokazuje ok 1380) - wrócę do zalecanej dawki przez AF po ok 2 tygodniowej przerwie w podawaniu Mg (mój błąd - do tej pory podawałem zawyżoną dawkę)

I teraz nie wiem co zrobić z bromem.... wg. zalecanych poziomów przez AF nam jego duży niedobòr. Jakie są Wasze doświadczenia z tym pierwiastkiem ? Czy jego niedobòr w czymś przeszkadza? Nie znam jakichś ważniejszych funkcji życiowych organizmów w których brom brałby udział.

Tak na koniec dodam, że od zalania akwarium oprócz jodu i żelaza nic więcej nie dozowałem. 

Może jest coś w tym sprawozdaniu z badania czego nie zauważyłem?

Proszę Wasze spostrzeżenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fosfor wysoki. Glin wysoki - warto zerknąć czy coś aluminiowego się nie moczy albo woda na coś za mocno bryzga.

Internet pisze, że rola bromu jest żadna lub znikoma, jest potrzebny ale w minimalnych ilościach. Bym się nie przejmował, choć ciekawe skąd taki niski poziom się wziął przy innych makro raczej wysokich.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Fosfor wysoki. Glin wysoki - warto zerknąć czy coś aluminiowego się nie moczy albo woda na coś za mocno bryzga.

Internet pisze, że rola bromu jest żadna lub znikoma, jest potrzebny ale w minimalnych ilościach. Bym się nie przejmował, choć ciekawe skąd taki niski poziom się wziął przy innych makro raczej wysokich.

Poziom fosforu mnie mocno zaskoczył, gdyż test saliferta nic się nie odbarwia, a przy poziomie 0,12 mg/l PO4 już "niebieskość" powinna być widoczna. Jak pobierałem pròbkę wody to zawierała oba pływające w niej drobinki (ściągnięta skarpeta). I teraz zastanawiam się czy test salifert wykrywa sam fosfor atomowy, czy fosforany. Bo może w akwa ten fosfor jest fosforem wolnym, a nie związanym.

Poza tym przypadku starcie akwa założyłem sobie,  docelowy poziom PO4 na poziomie max 0,1

Jeśli chodzi o Al..... zdarzało się, że na dnie zbiornika znajdowałem drobinki folii aluminiowej z mrożonek...  po za tym w sumpie trochę absorbera PO4 się moczyło swojego czasu. Jeśli chodzi o ten pierwiastek to zacznę się nartwić jak poziom przekroczy 0,1mg/l.

A jakie jest Wasze zdanie nt poziomu miedzi w wodzie morskiej... nie powinno być jej choć odrobinę? Przecież roślinom jest niezbędny, czy zooksantele obędą się bez Cu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.