Skocz do zawartości
Arek77

Krok trzeci - start akwarium ok 400l w obiegu (na sprzęcie z second hand-u)

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza podmiana i pierwsze testy w tym roku:

KH- 7,7, Ca- 400, Mg - 1380 czyli pierwszy stabilny tydzień  - bez zmian parametrów. 

K- 390

Balling plus components strong - 70 ml/dobę.

NO3 niewykrywalne testem saliferta, PO4 - w przedziale 0,03-0,05 testem saliferta (pewnie na Hance wyszło by ok 0,1).

Karmię dość dużo przede wszystkim mrożonkami- ok 6-7 kostek w tym 5 szt. grubszego dla ryb i LPS-ów i 1-2 drobnego dla SPS-ów plus od czasu do czasu szczypta jakiegoś suchego. Skarpeta filtracyjna założona prawie non stop płukania co dwa dni, odpieniacz chodzi na full całą dobę dając ok 50 ml urobku dziennie. Reasumując do akwa dużo masy organicznej wpada jak i dużo jest wywalane z pianą i osadem na włókninie. 

Po za dodatkowymi trzema kropkami płynu lugola nic więcej nie dozuję.

Z koralami i rybkami wszystko wydaje się ok.

Jakiś czas temu z sumpa do akwa przedostało się parę gałązek jakiejś odmiany caulerpy i teraz ten glon staje się powoli plagą zarastając skałki. Pokolce tego nie ruszają. W sumie mnie to nie przeszkadza, ale boje się, że zacznie zarastać korale. 

Resized_20210103_110853.thumb.jpeg.a217ad3656b44a25bb3a25a35fea0a6e.jpeg

Resized_20210103_110336.thumb.jpeg.3399d6701dbdb78f92cf3a6260265e74.jpeg

Może ktoś miał styczność z taką sytuacją? Czy korale sobie poradzą czy zacząć to uswać? 

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Arek77 napisał:

Pierwsza podmiana i pierwsze testy w tym roku:

KH- 7,7, Ca- 400, Mg - 1380 czyli pierwszy stabilny tydzień  - bez zmian parametrów. 

K- 390

Balling plus components strong - 70 ml/dobę.

NO3 niewykrywalne testem saliferta, PO4 - w przedziale 0,03-0,05 testem saliferta (pewnie na Hance wyszło by ok 0,1).

Karmię dość dużo przede wszystkim mrożonkami- ok 6-7 kostek w tym 5 szt. grubszego dla ryb i LPS-ów i 1-2 drobnego dla SPS-ów plus od czasu do czasu szczypta jakiegoś suchego. Skarpeta filtracyjna założona prawie non stop płukania co dwa dni, odpieniacz chodzi na full całą dobę dając ok 50 ml urobku dziennie. Reasumując do akwa dużo masy organicznej wpada jak i dużo jest wywalane z pianą i osadem na włókninie. 

Po za dodatkowymi trzema kropkami płynu lugola nic więcej nie dozuję.

Z koralami i rybkami wszystko wydaje się ok.

Jakiś czas temu z sumpa do akwa przedostało się parę gałązek jakiejś odmiany caulerpy i teraz ten glon staje się powoli plagą zarastając skałki. Pokolce tego nie ruszają. W sumie mnie to nie przeszkadza, ale boje się, że zacznie zarastać korale. 

Resized_20210103_110853.thumb.jpeg.a217ad3656b44a25bb3a25a35fea0a6e.jpeg

Resized_20210103_110336.thumb.jpeg.3399d6701dbdb78f92cf3a6260265e74.jpeg

Może ktoś miał styczność z taką sytuacją? Czy korale sobie poradzą czy zacząć to uswać? 

 

Miałem w poprzedniej kostce. Rwałem przy serwisie. Ładnie schodzi ze skały - trzeba złapać za koniec i delikatnie ściągać, będą schodzić całe "krzaki". Musisz to kontrolować bo zarośnie wszystko. Nie znam zwierzaka, który by się tym zajął. tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, tomko napisał:

Miałem w poprzedniej kostce. Rwałem przy serwisie. Ładnie schodzi ze skały - trzeba złapać za koniec i delikatnie ściągać, będą schodzić całe "krzaki". Musisz to kontrolować bo zarośnie wszystko. Nie znam zwierzaka, który by się tym zajął. tomko

Ciekawa jest historia tego glona......... Swojego czasu do poprzedniego akwa kupiłem filtr glonowy i dostałem ze sklepu z morszczyzną kępkę spaghetti. Po pewnym czasie przy czyszczeniu zauważyłem, że spaghetti zanika, a w filtrze dominować zaczęły gałązki tego glona.  Co ciekawe po następnych 6 tygodniach w filtrze znowu zrobiło się gęsto od spaghetti, a tylko gdzie niegdzie zostało kilka gałązek z listkami. Mam nadzieję, że w akwa też mu z czasem przestanie pasować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa się kręci bez większych przygód. Ostatni cotygodniowy test na kH trochę napędził mi stracha, ale po godzinie kapnąłem się, że popełniłem błąd przy mierzeniu Kh.

Test wykazał skok w ciągu tygodnia z 7,7 do ponad 9. Zacząłem analizować co się dzieje, że tak konsumpcja spadła. Potem  odktyłem, że do badania, zamiast 4 ml wody pobrałem 5 (test Saliferta) :banghead.

Drugi test dał wynik 8,2 ( wzrost o ok 0,5) Ca - 420 (wzrost o 20). Wzrost jest zaplanowany- parametry te mam zamiar podnieść do 8,5-8,7 dla kH i ok 450 dla Ca.

Azotany niewykrywalne Salifertem i Zoolekiem, PO4 minimalnie zabarwia próbkę testu (też Salifert) -wg odczytu 0,03 ale rzeczywisty poziom pewnie kręci się w okolicach 0,1. W związku z tym, że fosforany utrzymują się na takim poziomie już 3 tydzień w kominie wylądował woreczek z ok 200g Rowaphos. 

W najbliższym czasie w akwa zamieszka krewetka pistoletowa i babka symbiotyczna. I ta babka prawdopodobnie będzie ostatnim kręgowcem jaki trafi do akwa.

Dziś, podczas karmienia ukwiała kostką krewetek krystalicznych, prąd wody porwał kawałek kostki i część złapała fungia, a część popłynęła na tubasterę. Krewetki ledwo co zmieściły się do ich wnętrza. Na fungii zrobił się stożek:

Resized_20210103_115600.thumb.jpeg.ddda1a2902edce44a6c52525e73b4235.jpeg

A polipy tubki mało co nie pękły:

Resized_20210112_165923.thumb.jpeg.46344d09badf78b86737e9a3f68364ac.jpeg

 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

Do akwa trafiły dwa nowe LPS-y Euphylia i Calaustrea

Resized_20210121_202432.thumb.jpeg.58ff91e9e17dcec33c40112047cc36cd.jpeg

 

Resized_20210121_202536.thumb.jpeg.8f1345f87859c43e1cf990e0c1636641.jpeg

Poważnym problemem w akwarium staje się caulerpa....coraz bardziej zarasta skałę. Zrobila duże postępy w ciągu statnich trzech tygodni. Rwanie gałązek nic nie daje bo lodyga się kruszy i łamie. Narazie ściągam tylko gałązki wchodzące na korale. Słyszałem, że niektóre borsuki gustują w tym glonie....może spróbuję z tą rybką.

 

Resized_20210121_203110.jpeg

 

"Ogolona" xenia ładnie obrosła polipami- narazie są krótkie i nie mają tendencji do odrywania się. Jak się rozrośnie to znowu ją zetnę na krotko. Z Xenią to chyba jak z trawnikiem regularne cięcie powoduje, że jest gęsta i ładnie wygląda. Tak to wyglądało na przestrzeni 3 tygodni:

Resized_20201227_143330.thumb.jpeg.553f8c5b01e05c61dbdfd86740f4135e.jpegResized_20210121_202720.thumb.jpeg.eba19b52c1e5816ab95b86be769a8451.jpeg

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym krakał ale szukaj już skały na wymianę.

I 2 pytania:

- tubke jakoś dokarmiasz/ewentualnie jak często, czym i w jakich godzinach?

- palythoa masz na osobnej skałce czy na wspólnym "gruzowisku? uważaj, to całkiem ładne ale strasznie ekspansywne badziewie, prawie jak brareum


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twoich zdjęciach nie widać ryb. Jakie masz pokolce? Powinny wyjeść caulerpę do zera.

Dobra na poprzedniej stronie widzę, że masz scopasa. Jeden to trochę mało. Przydałby się jakiś ctenochaetus, ale będzie ci ganiał babkę i ślizgi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, montymick napisał:

Nie żebym krakał ale szukaj już skały na wymianę.

Niestety to jest poklejona konstrukcja.... jak coś to restart skały.

7 minut temu, montymick napisał:

tubke jakoś dokarmiasz/ewentualnie jak często, czym i w jakich godzinach?

Przy karmieniu ryb część pokarmu wypuszczam z pipety w pobliżu korala i prąd wody kieruje pokarm w stronę tubek - zawsze coś złapią. Raz/dwa razy w tygodniu podaję w nocy bezpośrednio do tubek np solowca.

10 minut temu, montymick napisał:

palythoa masz na osobnej skałce czy na wspólnym "gruzowisku? uważaj, to całkiem ładne ale strasznie ekspansywne badziewie, prawie jak brareum

Mam na skałkach, które nie są zespolone z konstrukcją główną i pilnuję, aby nie przeszła na inne kamienie.

7 minut temu, katani napisał:

Na twoich zdjęciach nie widać ryb. Jakie masz pokolce? Powinny wyjeść caulerpę do zera.

Mam zebrasomę Scopas i pokolca Rdzawego.... jak ściągnę skrobakiem zwykłych glonów z tylnej szyby to wcinają aź im się.....skrzela trzęsą,  ale calaurepy niestety nie ruszają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie podoba mi się pierwszy raz zastosowany przeze mnie adsorber fosforanów - RowaPhos. Wcześniej miałem Phosguard i fosforany były niewykrywalne. Obecnie  PO4 testem saliferta ledwo wykrywalne zmiana koloru wg skali 0,03 ale domyślam się, że na Hance wyszło by ok 0,1. Postać granulek dawała mi pewność, że woda opływa cały preparat. Po wyczerpaniu się tamtego wkładu zmieniłem na Rowa. I .... mam wrażenie, że jest on zbity jak garść mokrej ziemi i woda opływa go tylko z zewnątrz. A po za tym fosforany wychodzą na testach. Zwiększę trochę ilość Rowy w obiegu i będę obserwował.

Jak coś to wrócę do Phosguardu. A jakie są Wasze doświadczenia z tymi dwoma adsorberami fosforanów? Gdyby nie to, że istnieje prawdopodobieństwo uwalniania się glinu z produktu Sachema nie było by dylematu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Poważnym problemem w akwarium staje się caulerpa....coraz bardziej zarasta skałę. Zrobila duże postępy w ciągu statnich trzech tygodni. Rwanie gałązek nic nie daje bo lodyga się kruszy i łamie. Narazie ściągam tylko gałązki wchodzące na korale. Słyszałem, że niektóre borsuki gustują w tym glonie....może spróbuję z tą rybką.

O globulusie nie myślałeś?

  

7 minut temu, Arek77 napisał:

 A jakie są Wasze doświadczenia z tymi dwoma adsorberami fosforanów? Gdyby nie to, że istnieje prawdopodobieństwo uwalniania się glinu z produktu Sachema nie było by dylematu. 

Rowy nie stosowałem, ale Phosgard i Phosphate minus z AF, dla mnie bez różnicy i tak mam 0.2  bez względu czy dam 50 ml czy 200 i czy ma tydzień czy miesiąc.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, klossowski napisał:

O globulusie nie myślałeś?

 Rozumiem, że  chodzi o jeżowca globusa?

Mam diademę - globus od dawna w planach tylko brak dostawców:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Arek77 napisał:

 Rozumiem, że  chodzi o jeżowca globusa?

Mam diademę - globus od dawna w planach tylko brak dostawców:)

Tak, o jeżowca, podobno zżera wszystko:)

W Crazycoral mają na stronie, chyba dosyć blisko:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem z Phosguardu na Rowa phos i jestem bardzo zadowolony. Mała Hanka pokazuje książkowe 0,03. Siedzi w filtrze przepływowym razem z gąbkami ok 150g. Polecam.

Fajnym jeżowcem do polecenia jest Tripneustes gratilla. Niestety jeżowce padają przy dużym skoku parametrów zwłaszcza kh. Jakiś czas temu straciłem swojego gdy padła mi pompa dozująca wodorowęglan sodu. Parę lat temu miałem globulusa. Diadema jest za duża ale robi robotę.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Steron napisał:

Przeszedłem z Phosguardu na Rowa phos i jestem bardzo zadowolony. Mała Hanka pokazuje książkowe 0,03. Siedzi w filtrze przepływowym razem z gąbkami ok 150g. Polecam.

Na ile wystarcza Ci porcja 150g?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regularnie wymieniam co  3-4 tygodnie


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.01.2021 o 17:53, Arek77 napisał:

 

Resized_20210103_110336.thumb.jpeg.3399d6701dbdb78f92cf3a6260265e74.jpeg

 

Może dolabella pokusiłaby się na takie glony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zając jest moim zdaniem mocno przereklamowany :) Diadema czy Gratilla znacznie lepiej usuwają glony włosowate. Caulurepa to już zadanie dla Zebrasom lub Borsuka. Mój się prawie zabił jak kawałek Caulurepy wpadł do pompy i dalej do głównego. Rzucił się jakby nigdy nie jadł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goniopora chyba się przyjęła.... aklimatyzowała się dość długo ale teraz zaczęła wypuszczać nowe pączki polipòw. 

Resized_20210124_140403.thumb.jpeg.bb9f29ff70853b9a795152dff9a4cfc5.jpeg

W porównaniu ze zdjęciem sprzed ok 2 mies.:

 

20201115_164420(1).jpeg

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zafundowałem sobie małą fototapetę nad akwarium:D

Zdjęcia tego nie oddają, ale akwa zrobiło się wizualnie dużo większe:

Resized_20210130_142443.jpeg.a570adcfbe73e0de84c8def18c315f69.jpeg

 

Resized_20210130_142500.thumb.jpeg.1030c4cd9a74df47981bf66064ab019d.jpeg

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz wiadomo w jakim kierunku ryby będą skakały :) (odpukać w niemalowane :) )

Fajnie wyszło, wiele osób zapomina ze ogólna aranżacja znacznie podnosi walor estetyczny samego baniaka. A jak tapeta "zmywalna", to mamy "przyjemne z pożytecznym"


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija ciekawy i  niestabilny tydzień w moim baniaczku. Tydzień temu pożegnałem się z euphylią - jednym z pierwszych koralowców, które zakupiłem jeszcze do kostki. Koral dosłownie się rozpuścił. Polipy nie zmieniły koloru, nie było rzadnego zapachu. Zbieglo się to w czasie ze znacznym spadkiem pH poniżej 7,6. Mialem zamiar zamienić Kh buffer na r-r NaOH jednak pomiary pH w kolejnych dniach dały  znacznie wyższy wynik kolo 8,0 i na dzień dzisiejszy waha się pomiędzy 7,9 -8,1. Nic nie zmieniałem w akwa ani w jego otoczeniu. Jedyne co to kH w tych dniach przekroczyło 9,0 (taki był plan). Pozostałe korale, w tym dwie euphylie, ładnie polipują i rosną. Akry w ciągu kilku tygodni przyrosły o ok 1 cm.

Pozostałe parametry:

Ca-430, Mg - 1400, NO3 - ok 1, PO4 - 0,03-0,5 (testy saliferta). Zmierzyłem też potas - wzrósł z 390 do ok 420 na przestrzeni 2 miesięcy.

Z moich obliczeń wynika, że dzisiejszą podmianą wymieniłem już 100% wody w akwa od zalania.

Refugium bujnie rośnie -zarówno caulerpa jak i spaghetti- co tydzień wylatuje kępa wielkości główki kapusty.

Parę fotek - będą w przyszłości do porównania zmian w zbiorniku:

Resized_20210131_143539.thumb.jpeg.9b4d6e91dc967a56fec16054e3259e88.jpeg

Resized_20210131_143604.thumb.jpeg.2ead04583be180dab93073cf136a12fc.jpeg

Resized_20210131_143715.thumb.jpeg.c6350db8c23d2c35ba41a127082e8090.jpeg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, tak powiedziałbym na dziko :) Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Resized_20210131_143539.thumb.jpeg.9b4d6e91dc967a56fec16054e3259e88.jpeg

Super baniaczek:)

Co jest ta żółta rybka na środku, trochę z lewej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, klossowski napisał:

Super baniaczek:)

Co jest ta żółta rybka na środku, trochę z lewej?

Pomacentrus moluccensis. Miałem dwa-dobraną parę. Wpuściłem na kilka dni do kostki 64 litry ...i po trzech dniach był rozwòd - mało co się nie pozabijały. Większy poszedł gdzie indziej, a mniejszy został. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy będzie z tego parka:

Resized_20210131_145422.thumb.jpeg.cfb67f18a3eaa59ef497c3d195f3290c.jpeg

Da się jakoś poznać to po zachowaniu kardynalkòw? Bo nie za bardzo mają się ku sobie. Plywają razem, ale od czasu do czasu większy pogoni mniejszego....mają ok 2 cm. Mam je od ok 3 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.