Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Obieg materii w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, FajnyRadziu napisał:

edyne co z AF mam w zbiorniku to lifebiofill, nic więcej.

Wystarczy, chwalą się że to złoże ma szczepione bakterie


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe. 

Aczkolwiek spiorax u mnie nie zdał egzaminu za to af zdaje więc nie myślę o zmianie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

za to af zdaje więc nie myślę o zmianie. 

I bardzo dobrze, każda rzecz dostatecznie długo poprawiana, zostanie sp...na :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

 

Aczkolwiek spiorax u mnie nie zdał egzaminu za to af zdaje więc nie myślę o zmianie. 

Heja...

Dobrze ze zaczela sie rozmowa na temat roznych zloz bo juz mi do glowy przychodzil pomysl wyprobowania czegos innego a zapomnialem ze stary, dobry i troche zapomniany Siporax, dzialal i dziala u mnie znakomicie...

Raz tylko sie zaczal zatykac, jak porobily sie gluty od nadmiaru wodki...

Do nowego zbiornika, ktory dostane na dniach, dokupie jeszcze z dodatkowy litr...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Iceberg napisał:

Heja...

Dobrze ze zaczela sie rozmowa na temat roznych zloz bo juz mi do glowy przychodzil pomysl wyprobowania czegos innego a zapomnialem ze stary, dobry i troche zapomniany Siporax, dzialal i dziala u mnie znakomicie...

Raz tylko sie zaczal zatykac, jak porobily sie gluty od nadmiaru wodki...

Do nowego zbiornika, ktory dostane na dniach, dokupie jeszcze z dodatkowy litr...

O, hej. 

Jeśli masz dobra suchą skałę i nic innego nie miałeś poza Siporax to skąd wiesz, że działa? :D

Ja po prostu zauważyłem kolosalną zmianę na plus w stabliziacji zbiornika po pozbyciu się siporaxu hmmm. 

Swoją drogą gdzieś czytałem, że każdy jeden siporax zapcha się po 4 do 6 tyg. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Swoją drogą gdzieś czytałem, że każdy jeden siporax zapcha się po 4 do 6 tyg. 

Czym u Was zapycha się siporax? Materią organiczną (ciemny muł)  czy bialy osad? Przecież muł to idealna pożywka dla baktrerii i powinny go przerobic,  a osad latwo można wyplukać, a po za tym przy silnym przeplywie wystarczy poruszyć koszyk lub woreczek i osad popłynie z pradem wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, FajnyRadziu napisał:

O, hej. 

Jeśli masz dobra suchą skałę i nic innego nie miałeś poza Siporax to skąd wiesz, że działa? :D

Ja po prostu zauważyłem kolosalną zmianę na plus w stabliziacji zbiornika po pozbyciu się siporaxu hmmm. 

Swoją drogą gdzieś czytałem, że każdy jeden siporax zapcha się po 4 do 6 tyg. 

Moja skala jest w przewazajacej wiekszosci sztuczna, ceramika jakas...

Nie u wszsytkich to samo tak samo dziala, wiec nie dziwi mnie ze u Ciebie akurat Siporax nie sprawdzil sie...

Teraz juz od dawna prawie nie stosuje filtracji mechanicznej a przed Siporaxem wode mieli mocny odpieniacz...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumie schizy ostatnich lat. Analiza produktu, analiza jego skomplikowania. Jesli chodzi o media.....ktora struktura bardziej porowata , siporax czy matrix, a moze lifebiofil, ktore lepsze?  Ten niepokoj akwarysty czy aby uzywam najlepszego produktu? Bo tu sie zbiera syf a tam nie. Jemu działa a mi nie. 

Uzycie mediów filtracyjnych ma sens,  ale w zaleznosci co chcemy osiagnac. Nitryfikacje czy denitryfikacje, fizyczne wyciagniecie wyłapanie , czy moze adsorbcje i wiazanie.  Rozne materiały uzywamy na wiele  sposobow.  Tak czy inaczej bakterie  nie zyją wiecznie. Jesli bakterii nic nie skonsumuje to przy ostatecznym rozkładzie do wody wraca nam materia pierowtna. Akwarium to układ zamkniety i trzeba miec mocna swiadomosc ze kazdy jeden skladnik jaki dodajemy  przybierze postac w formie wzrostu, koloru, glonu, eksplozi zycia, plagi itd.  Zawsze zostaje w jakiejś formie tak długo az to fizycznie wyciagniemy z obiegu.  Medium dla bakterii to tylko część filtracji.

I Tu Fundamentalne pytanie co chcemy filtrowac? 

Kazdy ma swoje zdanie. Ja osobiscie uwazam ze jezeli nie zamkne cyklu w obiegu materii to nawet jesli uzyje 100 kilo złoza w 10l akwarium to cała para w gwizdek.  Podstawową zasada rozwoju i przetrwania ekosytemow jest bioroznorodnosc. Na bakteriach sie wszystko opiera, zaczyna i konczy, ale  po drodze zachodzi tyle zjawisk i procesow ze złozem dla bakterii nie załatwie sprawy. Bakterie albo cos musi zjesc albo wyrzucic odpieniacz. Jesli wyrzucic odpieniacz , musza pokonac droge ze złoza do odpieniacza.

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.