Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Obieg materii w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, AnT napisał:

Nie chce obniżać no3 , raczej wole by było wyższe jak pisałem wcześniej .

To dodaj do baniaka fosforanu sodu i azotanu sodu  do docelowych poziomów PO4 i NO3, nic prostszego.

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dale napisał:

Ludzie... nie twórzcie mitów. Kulki, bloczki czy inne tego typu produkty to po prostu nośnik, struktura, na której tworzą się kolonie bakterii. Dawno temu były biobale, potem siporax, równolegle skała wulkaniczna, pumeksy różne, czy keramzyt. Stosowane od dawna w słodkim akwarium. Mające mniej lub bardziej sprzyjające warunki do rozwoju bakterii.

Niestety to co napisałeś nie spowodowało, że przestałem myśleć, że Ziemia jest płaska. To żadne odkrycie, że jak zwiększam przestrzeń, na której mogą żyć bakterie i dostarczam budulca to  one zwiększają swoją populację. To główna zasada działania wszelkich mediów jak i skały. Ja śmiem twierdzić, że te kulki mają ograniczone możliwości spełniania tej funkcji dostarczania przestrzeni życiowej. Stąd moja teza. Ponadto BRS przedstawił podobną tezę - niestety nie mogę znaleźć tego materiału.

4 godziny temu, dale napisał:

Czego się spodziewacie? Jeśli w Waszych systemach brakuje rezerwuaru miejsca dla bakterii osiadłych, po włożeniu do obiegu będzie efekt namnożenia bakterii i konsekwencji tego.  Jeśli sobie radzą z tym co mają, po wsadzeniu powstanie większy margines bezpieczeństwa i tyle.

Spodziewam się, że jak producent pisze, że mają działać w określony sposób to będą działać i tu jest moje ale do tego wytworu marketingowego. Jeżeli testy wskazują na określoną stałą liczbę nutrientów  w wodzie i po dołożeniu dodatkowej przestrzeni życiowej dla bakterii, i spełnieniu wszystkich innych niezbędnych warunków do powielenia się bakterii  - oczekuję zmiany w poziomach owych nutrientów z tendencją spadkową. Takowa nie zaszła  w żadnym ze zbiorników, w którym tego wytworu użyłem. Natomiast wykonanie tego samego ze skałą  spowodowało zmianę.  Mi nasuwa się tylko jeden wniosek...

4 godziny temu, dale napisał:

W zbiorniku jest cała grupa czynników i trzeba być naprawdę dobrym znawcą tematu (tutaj na forum, ja potrafię wyliczyć takich na palcach jednej ręki), żeby określić właściwą przyczynę naszych działań - to w nawiązaniu do stwierdzenia Norberta że u niego działa na odwrót

Tutaj nie ma żadnej filozofii i tajemnej wiedzy. Potrzebne są nutrienty, węgiel i przestrzeń życiowa.  W moim zbiorniku zapewnione są wszystkie te warunki. Aczkolwiek na to wygląda, że kulki nie spełniają trzeciego warunku, a za to zapewniają dobry rezerwuar dla detrytusu - co może sugerować spadek nutrientów w sytuacji usunięcia kulek. Dwa razy powtórzony eksperyment w różnych zbiornikach z takim samym efektem.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie mam zamiaru lać tego czegoś . Dzięki bardzo ale odpuszczę .
Nie używam nic z tej marki i raczej na pewno  nie wyląduje  w  moim  akwa . 
 
Przeciez to nie jest środek do zbijania no3 tylko podwyższenia po4... mając no3,po4 i wegiel jest logiczne, ze bakterie zrobią swoje. Ten sam efekt uzyskasz podwyższając po4 w jakikolwiek inny sposób.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, norbi2222 napisał:

Takowa nie zaszła  w żadnym ze zbiorników, w którym tego wytworu użyłem. Natomiast wykonanie tego samego ze skałą  spowodowało zmianę.  Mi nasuwa się tylko jeden wniosek...

Mi też... Musiałeś coś pominąć. Innego wytłumaczenia nie ma. Kulki musiały by działać jako inhibitory, a zderzając Twoje akwarium z całą resztą, gdzie działają, wniosek jest jeden. Coś pominąłeś.

55 minut temu, norbi2222 napisał:

Aczkolwiek na to wygląda, że kulki nie spełniają trzeciego warunku, a za to zapewniają dobry rezerwuar dla detrytusu - co może sugerować spadek nutrientów w sytuacji usunięcia kulek

Chcesz powiedzieć że po włożeniu kulek w przegrodę, z przepływem 10000l/h (gdzieś wyżej wspomniałeś o tym) zadziałały one jako złoże filtrujące? Ciekawe. A poza tym wiesz że nie do tego służą i powinny znaleźć się w wodzie wolnej od detrytusu?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbi22 nie wiem jaki masz zbiornik, pompe i szerokość sampa ale mając np pompe 10tys to ona ma tyle na wyjściu bez obciążenia. Biorąc pod uwagę ze znając życie nie idzie na 100%,do tego podnoszenie słupa wody i pewnie loocline na końcu to mocno zostaje stlumiona. Sama wielkosc i szerokość komory również ma znaczenie. Na swoim przykładzie powiem ze gdy mialem w komorze lifebiofil to nie dość że po okolo tygodniu byl tak zapchany ze podnosił się poziom wody w komorze to była jedna wielka zbieranina brudu i nie działała. Ten sam lifebiofil okolo 2-2.5 miesiąca temu upchalem do filtra przepływowego z pompa 2tys i wczoraj cos mnie wzielo zeby to wypłukać w wodzie z podmany. Szok, nie bylo co plukac bo ciśnienie generowane przez duży przeplyw w niewielkim naczyniu generuje taki przeplyw ze nie ma szans zeby cokolwiek sie tam osadzalo. Woda byla czysta. To czemu twoje kulki są zbieranina brudu?

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, AnT napisał:

Nie używam nic z tej marki i raczej na pewno  nie wyląduje  w  moim  akwa . 

Właśnie pojawił się temat znacznego podbijania PO4 przez polyp lab booster, to może tak? Korale na pewno będą zadowolone:-) Chyba, że już stosujesz. Nie żebym widział sens w dążeniu do NO3=50 i PO4=0.1, no ale każdy tu ma swoją wizję, chyba....;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Rezus napisał:

Na swoim przykładzie powiem ze gdy mialem w komorze lifebiofil to nie dość że po okolo tygodniu byl tak zapchany ze podnosił się poziom wody w komorze to była jedna wielka zbieranina brudu i nie działała

@Rezus a jaką masz filtrację mechaniczną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=31716]Rezus[/mention] a jaką masz filtrację mechaniczną?
Tylko tyle. Włóknina w rozmiarze 10×20cm wymieniana raz dziennie.e5942ad1eeb638fb0baebfcc10c09cd1.jpg

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Rezus napisał:

Tylko tyle. Włóknina w rozmiarze 10×20cm wymieniana raz dziennie.e5942ad1eeb638fb0baebfcc10c09cd1.jpg

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka
 

Czy dobrze widzę?  ta włóknina jest przed pompą powrotu na końcu sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy dobrze widzę?  ta włóknina jest przed pompą powrotu na końcu sumpa?
Zle widzisz[emoji6] jutro w moim wątku wrzucę filmik o co tam chodzi bo ostatnio pytałeś. Sump jest w kształcie litery C. Wata jest w drugiej komorze od razu za odpieniaczem i przed pierwszym zlozem biologicznym.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam się, bo piszesz o zapychaniu się złoża.... zastanawiam skąd bierze się u niektórych materia, która zapycha wam media w sumpie? Prawie od roku mam małe akwa morskie, a od dwóch mies. duże i nigdy nie widziałem aby zbieral mi się jakis muł w akwa lub zapychaly się media. Owszem dno sumpa, czy woreczki z mediami lub same media są pokryte cienkim osadem .... takim delikatnym cos jakby drobniutki piasek ( wg mnie jest to osad mineralny). Od czasu do czasu, zazwyczaj podczas podmian, wleję silniejszym strumieniem czystą wodę aby zruszyc ten osad i wiekszosc z niego osadza się na wlókninie fitracyjnej i wylatuje z obiegu. Obserwując akwa zauwazylem, że wszystkie kupy (nawet te duże od pokolcòw) znikają max w ciagu godziny - robaki piaskowe i babka rozdrabniaja je na pyl, który osadza sie na włókninie i wylatuje z obiegu. Szczegolnie rano w akwa dno jest czyściutkie jak py ktoś przeoral piasek..... i chyba o to chodzi aby cała materia organiczna byla przerabiana przez coraz mniejsze organizmy: pokarm-ryby- krewetki i ślimaki- drobne bezkregowce- bakterie. Podobnie bylo w moich akwariach slodkowodnych z tym, że tam jak widziałem muł to zruszałem podłoże i zwiększałem obieg przez filtr zewnętrzny (kubelek)- taki filtr czyscilem raz na 6-7 mies i nigdy nie byl zapchany mułem, tylko przerobionym osadem (cos jak osad w przydomowej oczyszczalni sciekòw. A jak to wyglada u was? Czy faktycznie w sumpie, na mediach widać organiczny osad - muł? Jak on tam sie dostaje? Jak przechodzi przez filtrację mechaniczną jaka kolwiek by ona nie była?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Pytam się, bo piszesz o zapychaniu się złoża.... zastanawiam skąd bierze się u niektórych materia, która zapycha wam media w sumpie? Prawie od roku mam małe akwa morskie, a od dwóch mies. duże i nigdy nie widziałem aby zbieral mi się jakis muł w akwa lub zapychaly się media. Owszem dno sumpa, czy woreczki z mediami lub same media są pokryte cienkim osadem .... takim delikatnym cos jakby drobniutki piasek ( wg mnie jest to osad mineralny). Od czasu do czasu, zazwyczaj podczas podmian, wleję silniejszym strumieniem czystą wodę aby zruszyc ten osad i wiekszosc z niego osadza się na wlókninie fitracyjnej i wylatuje z obiegu. Obserwując akwa zauwazylem, że wszystkie kupy (nawet te duże od pokolcòw) znikają max w ciagu godziny - robaki piaskowe i babka rozdrabniaja je na pyl, który osadza sie na włókninie i wylatuje z obiegu. Szczegolnie rano w akwa dno jest czyściutkie jak py ktoś przeoral piasek..... i chyba o to chodzi aby cała materia organiczna byla przerabiana przez coraz mniejsze organizmy: pokarm-ryby- krewetki i ślimaki- drobne bezkregowce- bakterie. Podobnie bylo w moich akwariach slodkowodnych z tym, że tam jak widziałem muł to zruszałem podłoże i zwiększałem obieg przez filtr zewnętrzny (kubelek)- taki filtr czyscilem raz na 6-7 mies i nigdy nie byl zapchany mułem, tylko przerobionym osadem (cos jak osad w przydomowej oczyszczalni sciekòw. A jak to wyglada u was? Czy faktycznie w sumpie, na mediach widać organiczny osad - muł? Jak on tam sie dostaje? Jak przechodzi przez filtrację mechaniczną jaka kolwiek by ona nie była?

Nie jestem chemikiem  ani biologiem, żeby sensownie ci na to odpowiedzieć. Problem na pewno jest złożony i występuje w znacznej większości akwariów inaczej nie istniały by w akwarystyce waty, skarpety czy rolermaty. Lifebiofil jest zlozem na tyle drobnym ze woda sama z siebie ma problem sie przez nie przedostać dlatego tak łatwo je zasyfic. Moze w twoim zbiorniku masz malo wydajna cyrkulacje i dlatego większość syfu trafia w skale zamiast na wate czy co tam masz? U mnie w zbiorniku 100x40x50 działają 2 ustawione na ful sow8 plus obieg. Kiedy wczesniej mialem inna cyrkulacje to na stale  zawsze mialem oprócz drobinek organicznych duzo piachu przez babke ktora wiecznie kopie. Odkad to zmieniłem skala czysta, nawet dmuchać jej mie ma po co. Również mam cale mnóstwo sprzątaczy tak jak 10 nosariosow,3 strombusy, 5 tectusow, astralium, 3 kraby, rozgwiazde  piaskowa, babke i całe mnóstwo mikro zycia. Te zwierzęta po mimo ze zajmuja sie głównie usuwaniem zanieczyszczeń to same również są ich źródłem. Włóknina również jak dobra by nie była i wszystkiego nie wylapie i te najdrobniejsse  "okruchy" sie przedostają i zbijają w wieksze frakcje.


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Rezus napisał:

najdrobniejsse  "okruchy" sie przedostają i zbijają w wieksze frakcje.

A jaki kolor mają te "okruchy"? Ciemny czy jasny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jaki kolor mają te "okruchy"? Ciemny czy jasny?
Raczej brazowy

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Rezus napisał:

Nie jestem chemikiem  ani biologiem, żeby sensownie ci na to odpowiedzieć. Problem na pewno jest złożony i występuje w znacznej większości akwariów inaczej nie istniały by w akwarystyce waty, skarpety czy rolermaty. Lifebiofil jest zlozem

A Ty w AF pracujesz czy jak? Tak Ci powiem, że matrix wystarczy tylko czasem trząchnąć i nic się nie zapycha, a efekt ten sam;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A Ty w AF pracujesz czy jak? Tak Ci powiem, że matrix wystarczy tylko czasem trząchnąć i nic się nie zapycha, a efekt ten sam;-)

A mi się zapychal... skoro trzeba trzachnac to znaczy ze jednak się zbiera.matrix/lifebiofil co to za różnica? Wyglada tak samo i cenowo podobnie wychodzi.pisze o produkcie af bo go używam.

LM Wind Power- najlepsze, największe lopaty do turbin wiatrowych na świecie . Tym się zajmuję.

[emoji6]

 

 

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się syfek w life bio fil zbiera po kilku tygodniach i siateczki ze złożem merdam energicznie w wodzie z podmiany. Taka jakby zawiesina, mam odkąd pamiętam. 

Wata niby wyłapuje sporo syfku ale mimo wszystko. Pewnie wynika to z samej kaskady i jak ta woda przelatuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Rezus napisał:

A mi się zapychal... skoro trzeba trzachnac to znaczy ze jednak się zbiera.matrix/lifebiofil co to za różnica? Wyglada tak samo i cenowo podobnie wychodzi.pisze o produkcie af bo go używam.

Na pewno są to produkty równorzędne?

6 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Mi się syfek w life bio fil zbiera po kilku tygodniach i siateczki ze złożem merdam energicznie w wodzie z podmiany. Taka jakby zawiesina, mam odkąd pamiętam.

Zawiesina... okruchy... ciekawe :)

7 godzin temu, Rezus napisał:

Raczej brazowy

Brązowy osad u  mnie powstawał przy produktach AF. Jakichkolwiek mających ich bakterie lub pakiety suplementów.

Używałem sporo matrixu w życiu i poza efentualnym detrytusem, nie było brązowego syfu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dale napisał:

Zawiesina... okruchy... ciekawe

Akurat będę robił, jak zawsze po rejsie, totalne czyszczenie i sprzątanie więc cyknę fotkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko :) Ja wiem że to jest i wiem jak wygląda :) Też miałem produkty AF. Są skuteczne, ale nie wybaczają przelania lub nadmiaru, a ja nie miałem cierpliwości by zaczynać od połowy dawki i obserwować zmiany - zwłaszcza że powinno się zmieniać jeden parametr na raz. A ja zwykle stosowałem kilka różnych preparatów, więc takie wprowadzenie było by mało realne.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Jedyne co z AF mam w zbiorniku to lifebiofill, nic więcej.

A szkoda bo byś był podciągnięty pod pracownika AF :P 

Jacenty już nie raz pisał i też uznaję to za podstawę czyli bardzo dobry obieg i cyrkulacja. Wtedy każdy będzie w zbiorniku zadowolony. A kisić to my możemy kapustę albo ogóra :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam się hehe. 

Co wiem to, że kaskada ze względu na budowę może magazynować materię na bokach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, =Fresz= napisał:

Jacenty już nie raz pisał i też uznaję to za podstawę czyli bardzo dobry obieg i cyrkulacja. Wtedy każdy będzie w zbiorniku zadowolony. A kisić to my możemy kapustę albo ogóra :P 

:) zerknij w temat i przepływ przez skałę... chyba że zera się zagubiły...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, chwialek napisał:

:) zerknij w temat i przepływ przez skałę... chyba że zera się zagubiły...

Z tego co wyczytałem to na razie kombinuje z nowym podpiętym wynalazkiem i ilością cyrkulacji itp itd. Pożyjemy zobaczymy. W poprzedniej odsłonie zbiornika wszystko hulało łącznie z tym

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.