Skocz do zawartości
wasiu692

Kolejna przesiadka tym razem prawie 500L

Rekomendowane odpowiedzi

 No i znowu po dłuższym czasie (prawie 3 lata) szkło się skurczyło i brakuje miejsca na korale oraz nuda w prowadzeniu nie pozwalają mi już spać… Żona pozwoliła na zakup nowego i większego szkła ale pod warunkiem całkowitego remontu salonu (czyli tzw koszty pośrednie przy zakładaniu nowego szkła :) )

 Plan jest taki:

- wysłanie żonę i dzieci na 2 tyg gdzieś daleko :)

- przeniesienie życia itp. do plastikowych kastrów z wodą z działającego akwarium (kilka godzin)

- zrobienie remontu (daję sobie 7 dni)

- złożenie nowego akwarium i przekładka życia (7dni)

 

Jak to bywa w życiu mam dylemat co do sprzętu, który chciałbym mieć w nowym szkle i dlatego proszę Was o pomoc w tej materii. Akwarium głównie LPS + miękkie + ciut patyków tych prostych w obsłudze.

Akwarium będzie zamawiane w sklepie na E. Wymiary 110x60x60 z kominem wewnętrznym. Otwory 3x32mm. Szkło 10mm opti 3 strony, tył i komin czarny lacobel. Opaska wzmacniająca dookoła. Stelaż aluminiowy również w sklepie na E. Zabudowa we własnym zakresie (pewnie lakierowany mdf).

W szafce będzie wydzielona część sucha po lewej stronie (wnęka ok 15cm głębokości) i boczek będzie zdejmowany a tam wszystkie sterowniki, zasilacze itp. Przechodzić one będą do części mokrej przez przepust szczotkowy i tam ładnie porozkładane w korytkach  :) Szafka będzie wentylowana nawietrznikami od dołu i wymuszony obieg przez wentylatory na bok szafki.

Sump 90x50x45h jeszcze nie wiem jak będą rozmieszczone komory ale będzie odpieniacz, ceramika, pompa powrotu i może z czasem jakieś filterki przepływowe oraz zasobnik na dolewkę.

 

Co do sprzętu to stoję przed dylematem co kupić….

- lampa ZetLight QMAVEN 6800 II 210W Marine lub Maxspect RSX R5-200

- Obiegówka Jebao/Jecod DCP-10000M WiFi czy 120000

- Maxspect Jump Gyre MJ-GF4K czy Jecod Cross Flow Pump CP-40 czy 2/3x Jecod SOW-4

- Odpieniacz Red Sea Reefer Skimmer RSK 600 lub Deltec 600i  

Edytowane przez wasiu692 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duze wyzwanie, sama przesiadka i przekladka to duzo roboty i stresu. Dołaczajac remont? :help:...... trzymam kciuki. 

Akwaria zle znosza remonty, pył, opary farb, lakierow na dodatek pora roku nie sprzyja ani wietrzeniu ani schnieciu. 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.11.2020 o 16:13, wasiu692 napisał:

Akwarium będzie zamawiane w sklepie na E.

@wasiu692 możesz przecież napisać że chodzi o e-rybke, domyślam się że podpierasz się regulaminem,  ale tam bardziej chodzi o celowe reklamy i linki, więc luz ;)

Następnie wiem co cię czeka z jednej strony radość bo większe a z drugiej współczuję, wiem ile to kosztuje pracy logistycznej i fizycznej, ale pomyśl że będzie większe,

więc życzę powodzenia :)

co do obiegowej, myślę ze DCP 10.000 jest odpowiednia.

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ten temat rok temu. Miałem łatwiej bo stare szkło było w innym pokoju. Najpierw zrobiłem remont, Ustawiłem nowe akwarium i spokojnie zalałem, odczekałem miesiąc i po woli po parę korali przenosiłem. Tobie już współczuję. Nie zapomnij o natlenianiu wody w której będzie życie. Jakiś falownik, albo jakaś pompka typu brzęczek. Koniecznie grzałka. Mam nadzieję że ten pojemnik będzie w innym pomieszczeniu niż remont. Ja bym jeszcze codziennie podmieniał trochę wody. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki.

Akcja naprawdę "gruba".

Nie ma opcji "wysłanie rodziny gdzieś daleko - przerzuć z akwa do beczek - akwa do innego pokoju - z beczek do akwa - remont - nowy zbiornik - przekładka do nowego akwa - powrót rodziny"??


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.11.2020 o 09:17, Grzegorz Dyzma napisał:

Duze wyzwanie, sama przesiadka i przekladka to duzo roboty i stresu. Dołaczajac remont? :help:...... trzymam kciuki. 

Akwaria zle znosza remonty, pył, opary farb, lakierow na dodatek pora roku nie sprzyja ani wietrzeniu ani schnieciu. 

Zapomniałem napisać, że remont będzie robiony na przełomie kwietnia/maja :) 

W dniu 28.11.2020 o 09:36, Beti napisał:

(...) co do obiegowej, myślę ze DCP 10.000 jest odpowiednia.

Beti dziękuję za dobre słowa i za pomoc w wyborze obiegówki.

W dniu 28.11.2020 o 10:53, Dawar napisał:

Przerabiałem ten temat rok temu. Miałem łatwiej bo stare szkło było w innym pokoju. Najpierw zrobiłem remont, Ustawiłem nowe akwarium i spokojnie zalałem, odczekałem miesiąc i po woli po parę korali przenosiłem. Tobie już współczuję. Nie zapomnij o natlenianiu wody w której będzie życie. Jakiś falownik, albo jakaś pompka typu brzęczek. Koniecznie grzałka. Mam nadzieję że ten pojemnik będzie w innym pomieszczeniu niż remont. Ja bym jeszcze codziennie podmieniał trochę wody. Powodzenia.

No właśnie chyba zrobię tak jak piszesz i przeniosę akwarium do innego pokoju (kuchnia). Remont wydaje się, że jest czasochłonny bo muszę zrobić takie rzeczy jak położenie nowej podłogi z paneli winylowych, wywalenie starego kominka wraz z obudową, pokrycie jednej ściany drewnianymi panelami ściennymi, pomalowanie ścian i sufitu i wymiana 2 okien ale te prace wbrew pozorom robi się dość szybko dlatego dałem sobie 7 dni na to :) 

W dniu 29.11.2020 o 19:10, montymick napisał:

Trzymam kciuki.

Akcja naprawdę "gruba".

Nie ma opcji "wysłanie rodziny gdzieś daleko - przerzuć z akwa do beczek - akwa do innego pokoju - z beczek do akwa - remont - nowy zbiornik - przekładka do nowego akwa - powrót rodziny"??

Dzięki! Ale jak wspomniałem wyżej to jednak przeniosę akwarium do kuchni gdzie będzie szczelnie oddzielona od salonu. Po remoncie stare akwa przeniosę do salonu gdzie będzie już czekało nowe akwarium i będę powoli przenosił życie do nowego szkła :) 

 

PS. Doradźcie proszę jeszcze w kwestii sprzętu... Co do lampy skłaniam się bardziej w stronę Maxspect RSX 200 i obiegówki 10k ale co z odpieniaczem i cyrkulatorami? :shock:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, wasiu692 napisał:

Doradźcie proszę jeszcze w kwestii sprzętu... Co do lampy skłaniam się bardziej w stronę Maxspect RSX 200 i obiegówki 10k ale co z odpieniaczem i cyrkulatorami?

Ja mam tak u siebie. Teraz dodałem belki 2x39 W na przód i jest petarda.Pompa u mnie jest  jecod 8000 i w zupełności Ci wystarczy. U mnie skręcona na pół (800l w obiegu) i bardzo cicha!!! Falowniki 2xSOW 8tys i raz 4 i zsynchronizuj i będzie baja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jar2789 napisał:

Ja mam tak u siebie. Teraz dodałem belki 2x39 W na przód i jest petarda.Pompa u mnie jest  jecod 8000 i w zupełności Ci wystarczy. U mnie skręcona na pół (800l w obiegu) i bardzo cicha!!! Falowniki 2xSOW 8tys i raz 4 i zsynchronizuj i będzie baja.

Dzięki za podpowiedź! A mógłbyś pokazać jak wygląda u Ciebie lampa z tymi dodatkowymi belkami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.