Jump to content

Dawar

Klubowicz
 • Content count

  84
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Kazimierz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Chorzów
 • Akwarium
  150x50x60

Recent Profile Visitors

313 profile views
 1. Dawar

  zielony meszkowy glon

  Post wyżej wszystko pisze.
 2. Dawar

  Zielona skała

  Przerabiam ten sam temat już od paru miesięcy. Ja ten glon mam tylko na skałach. Zobacz w moim wątku co mi radzili. Mnie to się zaczęło po ospie, po użyciu chemii, lampy UV i zachwiania równowagi biologicznej. Wyskoczyło mi wysokie NO3 - 50 które dość szybko zbiłem do 25. Potem bardzo długo zbijałem do 5, ale podobno skała sobie go zgromadziła. Mimo twoich dobrych parametrów, to glon ma pożywkę i czerpie NO3 z oddającej je skały. Może to potrwać parę miesięcy. Ja uzbroiłem się w cierpliwość i leję tylko bakterie + podmiany. Widzę glon w odwrocie, chociaż bardzo powoli. Resztę musi załatwić sama biologia. Szczoteczką możesz przeczyścić skały i przedmuchuj je prawie co dziennie.
 3. Dawar

  Mała rafa w wielkich problemach

  Może mała aktualizacja - parę fotek. Moja ulubiona goniopora
 4. Dawar

  zielony meszkowy glon

  Słońce nie świeci. Akwarium jest oddalone o 5m od okna. Po południu zasuwane są rolety. Słońce w okno świeci od 17. Ten glon jest ułożony tak jak by mu właśnie lampy szkodziły. Bo tam gdzie jest cień po oświetleniu lampą np cokół, pod półkami - tam glonu nie ma. Rzeczywiście tragedii nie ma, ale rano jak się widzi zielone skały to troszkę to irytuje. Akwarium jest od 10 grudnia więc może jeszcze dojrzewa. Skały szczotkowałem całą sobotę, ale to nic nie daje. Wiem że nie będzie idealnie białej skały i też nie o to chodzi. Dzięki, będę dalej czekał jak się rozwinie sytuacja. Jeżeli chodzi o NO3 to było nawet 100. Do 25 zbiłem w dwa tygodnie, ale do 10 udało mi się zejść po paru miesiącach. Jak wyżej pisałem cyrkulację mam bardzo dobrą, a nawet za silną wg mojej oceny. Niestety nie mam refugium. Pomyślę nad tym jak podpowiedź Testera nie da efektów. Może rzeczywiście po użyciu chemii na ospę sucha skała pukani kupiona w e-rybce zaczęła dojrzewać i oddawać PO4 i NO3, a co sprzyjało rozwojowi tego glonu.
 5. Dawar

  zielony meszkowy glon

  Jest na tym Forum mnóstwo osób z bardzo dużą wiedzą. Czy naprawdę nikt nie chce doradzić jak mi pomóc, doradzić co zrobić. Wychodzi na to że "młody" musi sam odkrywać Amerykę. W ostateczności dać sobie spokój z morszczyzną.
 6. Dawar

  zielony meszkowy glon

  Odnowię temat. No3 spadło do 10, ale dziadostwo zielone jakby przybierało na sile. Nikt nie ma pomysłu jak z tym walczyć? Wydaje mi się że pojawia się to z góry, jak by światła było za dużo. Przecież dwie 90W ledy nie mogą dawać za dużo światła. Czy jest to możliwe od podawania zielonego fito planktonu 20 ml dziennie? Czy może to zielone sinice, ale wtedy parametry by się rozjeżdżały, a to dziadostwo dało by się oderwać od skały. Doradźcie coś.
 7. Dawar

  zielony meszkowy glon

  U mnie szczoteczka do zębów ani twardsza szczotka tego nie rusza. Po przejściu Zająca morskiego nie ma śladu żeby coś oczyścił to samo po innych ślimakach. Wygląda to tak jakby skała była przebarwiona na zielona i pokryta grubą warstwą farby. Da się to zeskrobać skalpelem z skały.
 8. Dawar

  zielony meszkowy glon

  Sump jest prosty 3 komory. 1- Odpieniacz Schuran 250, 2- skały5kg, 2l kulek Maspecta , 3 pompa obiegowa. Wygląd (w stopce link) Bakterie zmieniam praktycznie co 2 tydzień.Co do cyrkulacji to już jest wir przy tym sprzęcie. Zmiana kierunków przepływu itp. Na pewno nie ma martwych stref. Obieg Jebao 6000 chodzi na 80%.
 9. Dawar

  zielony meszkowy glon

  Problem w tym, że ja mam meszek zielony i tylko na skałach. Szyby mam czyste. Taki brązowy meszek czasem mi się pojawiał na cyrkulatorach. Leję VSV od miesiąca. NO3 jak zaklęte na 25.
 10. Dawar

  zielony meszkowy glon

  Karmienie 1 kostka dziennie, czasem co drugi dzień. Na pewno nie przekarmiam. Robię co tydzień podmiany 50l. Sól Coral Salt Pro. Ostatnio dałem IO. Parametry się rozjechały po ospie. Szczotka nic nie pomaga próbowałem. Nie da się tego oderwać. To taki drobniutki meszek może 0,5 do 1 mm. Wynik PO4 obliczam z fosforu Mała Hanna wyszło 4 to z tabeli daje 0,011. Na NO3 mam nowy test Salifierta i pokazuje to samo co stary co się kończył. Może nie potrzebnie zamykam dekielek od pojemniczka przy testach, ale był w zestawie to chyba po to jest. Przy stosowaniu VSV ponoć muszą być oba czynniki NO3 i PO4 żeby działało. Po ospie wężowidło zgubiło 3 odnóża, ale je wyrzuciłem. Wężowidło żyje.
 11. Dawar

  zielony meszkowy glon

  Ręce mi opadają. Po walce z ospą od 3 miesięcy walczę z tym zielonym, meszkowym glonem. Nic nie pomaga. Kraby, ślimaki, nawet zając morski. Co to jest i jak z tym walczyć. Akwarium 500 litrów. Światło dwie lampu Suny po 90W led. Świecę 12 godzin, dwa kanały niebieskie na 100% 1 kanał biały na 15%. Zielonych i czerwonych diod nie używam. Korale czują się dobrze, pompują się i rozrastają. Odpieniacz Schuran 250, filtraca 5kg skały i 2l kulki Maspect. Węgiel .Cyrkulacja Nero5 i Maspect Gyre 230 na 70% falowanie, dynamika na przemian. Parametry Zasolenie 1.025, PH 8,1 do 8,3(w zależności od pory), KH 7,9 , Mg 1270, Ca 420, PO4 0,011, Walczę również z NO3 z 50 zbiłem do 25. Zastosowałem VSV i widzę że po miesiącu jakby lekko spadło, ale dalej kolor jest bliżej 25 niż 10. Obsada 3 ryby: żółtek, chrysus i doktorek. Reszta padła przy ospie. 2 krewetki, ślimaki Trochus, Tektus, Nosarius, Zając morski Zdjęcia robione rano bez światła bo wtedy widać ten zielony glon. Przy niebieskim świetle robi się brązowy.
 12. Dawar

  wężowidło traci odnóża

  Nie przestawiałeś czasem skały. Mojemu zostały dwa odnóża i nadal żyje.
 13. Dawar

  Plaga glonów

  Nie rozumiem w jakim celu lejesz wódkę. Przecież NO3 i PO4 masz zerowe. Odstaw wódkę jak koledzy radzą.
 14. Dawar

  Dino x

  "HOOM" Po co lejesz wódkę skoro parametry masz zerowe. Metoda wódka służy do zbijania NO3 i Po4. Muszą być oba parametry wysokie. Przy braku jednego nic to nie da. Skoro masz parametry zerowe, to wydaje mi się to bezcelowe.
 15. Dawar

  Solniczna 560l 180x50x60 + Sump

  Wydaje mi się że masz trochę zawyżone parametry. Znalazłem kiedyś informację że przy zasoleniu 1,025 - KH ma być 8, Ca 380, Mg 1272. Ale jak nie masz żadnych problemów to bym nic nie ruszał.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.