Skocz do zawartości
nin2

Znikające po4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Kilka miesięcy temu zalałem akwarium ok 600l z 50kg ożywionej skaly. Po ok 3 mcach od zalania woda zrobiła się mętna i mimo upływu czasu , klarowność nie powracała. Zastosowałem kilka specyfików (reef flower Aqua clear) dostępnych na rynku na uzyskanie klarowności i żaden nie pomagał . Dopiero wówczas dotarło do pecyny ze może pokój był zbyt nasłoneczniony i zastosowałem lampe uv na pierwotniaki , co przyniosło oczekiwany skutek po godzinie. Niestety nie wszystko jednak jest ok: po 4 - niewykrywalne ( duża Hanka ) a tym samym bakterie nie mogąc sie namnożyć nie przerabiają , co skutkuje wysokim no3 - ok 30. Aby zachować proporcje zgodnie ze współczynnikiem Riedfielda, podbiłem po4 do 0,1 wykorzystując fosforan potasu. Niestety po miesiącu mimo braku podmian po4 znowu spadło do „0”. Co może być przyczyna spadku po4 ????( w akwarium pływają tylko 4 małe rybki karmione 1 kostka dziennie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używasz automatycznej dolewki dodaj do wody ro fosforan, będzie Ci systematycznie uzupelniać.

Przy wartościach no3 30 bym założył refugium bo zanim bakterie sobie z tym poradzą to osiwiejesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, nin2 napisał:

Co może być przyczyna spadku po4 ????

Głodne bakterie;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam odwrotny problem. Muszę dawać No3 bo mam nadmiar PO4. NO3 i PO4 są konsumowane przez glony, bakterie i korale.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, nin2 napisał:

?

Bakterie konsumują po4. Z początku póki system się nie nasyci  po4 będzie znikać szybko.

Jak się już nasyci to zacznie rosnąć, więc kontroluj częściej poziom po4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od systemu. Ja u siebie muszę zawsze lać PO4. Nie wiem co rozumiesz przez wysycenie, bo PO4 jest u mnie zużywane np. prze bakterie, których część tłucze odpieniacz, a część przez glony w refugium i jak robię wycinkę to usuwam część, którą one zebrały. Więc to takie never ending story :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie identycznie sytuacja. Po4 bite 0. Z pol roku temu skończyły się moje problemy z no3 kiedy zaczelem dolewac po4 do dolewki. Dziennie podnosze po4 o 0.05 a i tak jest nie wykrywalne. 

Tu na forum kiedys pytałem dlaczego mam wysokie no3 to dostałem mase nietrafionych podpowiedzi typu wymiana sprzętu bo słaba filtracja... a wychodzi na to ze jest za mocna a wysokie no3 bylo wynikiem braku po4. 

 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.12.2020 o 21:14, Ejdzej88 napisał:

a część przez glony w refugium i jak robię wycinkę to usuwam część, którą one zebrały. Więc to takie never ending story

ja też mam po4 zawsze 0, zastanawiam się aby glony w sumpie bardzo mocno poskracać ;) i utrzymywac na niskim poziomie, po prostu nie pozwalać im się mocniej rozwijać - częsta przycinka. Jeśli to nie pomoże rozważam całkowite usunięcie glonów i ewentualnie części siporaxu z sumpa.

 

W dniu 28.12.2020 o 20:50, Artur32 napisał:

Jeśli używasz automatycznej dolewki dodaj do wody ro fosforan, będzie Ci systematycznie uzupelniać.

Czy ktoś tak robi ?? Nic nie dzieje się w zbiorniku na RO ? żadne męty itp ?
Kapitalny pomysł - podoba mi się.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś tak robi ?? Nic nie dzieje się w zbiorniku na RO ? żadne męty itp ?
Kapitalny pomysł - podoba mi się.
Pozdrawiam.
Ja tak robie z pol roku. Nic się z wodą nie dzieje. Jedyne co musisz wiedzieć to mniej więcej ile idzie ci tej wody dziennie i na tej podstawie obluczyc jak duzo roztworu dodać do niej

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.12.2020 o 20:32, nin2 napisał:

zalałem akwarium ok 600l z 50kg ożywionej skaly.

..

W dniu 28.12.2020 o 20:32, nin2 napisał:

Niestety po miesiącu mimo braku podmian po4 znowu spadło do „0”. Co może być przyczyna spadku po4 ????

myślę że sam sobie kolega odpowiedział tu:
 

W dniu 28.12.2020 o 20:32, nin2 napisał:

( w akwarium pływają tylko 4 małe rybki karmione 1 kostka dziennie )

600L to spory zbiornik, skały też jest sporo - jest ożywiona wiec już "działa" a wiec jak już koledzy pisali bakterie głodują.
Proponowałbym zwiększyć obsadę ryb i jednocześnie więcej karmić co przełoży się na większe ilości po4 w zbiorniku
Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi..

pozdrawiam

2 minuty temu, Rezus napisał:

Ja tak robie z pol roku. Nic się z wodą nie dzieje. Jedyne co musisz wiedzieć to mniej więcej ile idzie ci tej wody dziennie i na tej podstawie obluczyc jak duzo roztworu dodać do niej

:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale ile schodzi tobie wody na dolewkę? Bo mi w lecie 38l idzie w 5 dni, a w zimie 8-9. Ja podaję PO4 z pompy, mam 4 kanałową 2 są na ATI+, jeden na VSV z PO4, jeden na Mikro+Fe. Zaletą refugium jest to że możesz właśnie jego "moc" sterować wycinką, wadą jest to że poza PO4 i NO3 jak się dobrze rozbuja to wcina naprawdę sporo mikro i nawet przy ballingu mogą się parametry rozjechać. Ale i tak u Ciebie na pewno robi robotę większą niż Siporax :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi schodzi około 3L na dobę..

Niewiedziałem ze mozna po4 mieszać z vsv ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.