Skocz do zawartości
dziadziol6

Mój pierwszy Sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie tak jak wyżej chcę robić do mojego zbiornika 120x50x50 sumpa

Wymiary jakie realnie zmieszczę pod szafkę to

53x40x40 bez autodolewki , autodolewka będzie z drugiej strony szafki.

Ma to być raczej prosta konstrukcja 

eb9b545b0404719cmed.png

1 - odpieniacz Bubble Magus Curve 5 i jedna skarpeta na zrzucie + grzałka

2 - wata i siporax

3 - komora na skałę i może jakieś jeszcze media filtracyjne

4 - Pompa obiegowa Jebao MDC-5000

Czy taki projekt ma miejsce bytu? Nie mam możliwości przeróbki szfki i taki wymiar sumpa to max .

Odpieniacz bez problemu mogę wyciągnąć do obsługi .Wcześniej zrobiłem model kartonowy dla testów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, dziadziol6 napisał:

Czy taki projekt ma miejsce bytu?

A poziom wody w pierwszej komorze nie będzie za wysoki? Ten odpieniacz ma chyba  20 cm w opisie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdania są podzielone niby zanurzenie podają 20,32 cm ale na forach ludzie piszą od 21 do nawet 30 cm dlatego tak wstępnie założyłem. W razie potrzeby można podnieść  odpieniacz za pomocą podstawki , a gdy zrobię przegrodę  na 22 cm i będzie na tej głębokości zle pracował to już nic nie zrobię .Ale oczywiście posłucham użytkowników tego odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dziadziol6 napisał:

Zdania są podzielone niby zanurzenie podają 20,32 cm ale na forach ludzie piszą od 21 do nawet 30 cm dlatego tak wstępnie założyłem. W razie potrzeby można podnieść  odpieniacz za pomocą podstawki , a gdy zrobię przegrodę  na 22 cm i będzie na tej głębokości zle pracował to już nic nie zrobię .Ale oczywiście posłucham użytkowników tego odpieniacza.

No to mam tylko jeszcze jedną uwagę. 12 cm różnicy między przegrodami, to nie będzie za duży chlupot? Nie lepiej podnieść komorę pompy do 25 - 26 cm? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyliczyłem tak że podczas normalnej pracy sumpie będzie około 46 litrów .Zbiornik ma około 84 litry czyli  miejsca  w rezerwie mam około 38 l 

W trakcie kiedy będzie np brak prądu ze zbiornika zejdzie mi około 12 l (120x50x2cm) czyli jeszcze w rezerwie mam 26 litrów.wolę mięć zapas niż za mało .Chyba że nie potrzebuję aż takiego zapasu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, dziadziol6 napisał:

W trakcie kiedy będzie np brak prądu ze zbiornika zejdzie mi około 12 l (120x50x2cm)

Plus woda z komina do dolnej dziury spływu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol: Masz rację nie wspomniałem o kominie bo go nie mam ale mam pudełko przelewowe i tutaj też jest trochę wody w pudełku i w rurze czyli jakieś 2-3 litry.To plus minus zostaje mi około 23 l rezerwy lepiej mieć :)

Edytowane przez dziadziol6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, dziadziol6 napisał:

Ma to być raczej prosta konstrukcja 

To nie jest prosta konstrukcja. Moim zdaniem, brakuje jej kilku drobiazgów do ideału. Sump to narzędzie, nie cel - sam w sobie. Narzędzie musi być dopasowane do systemy filtracji.

Masz pudełko przelewowe - jeśli to jest tradycyjna konstrukcja, to demonem przepływu raczej nie jest,  więc i sump winien być dopasowany do niego :)

Jeśli ma być w tym stylu, to ja bym dał pierwszą przegrodę ze skarpetą, grzałką i miejscem na ewentualne filtry na media bądź inne przydasie.

Przelew górą do komory z odpieniaczem o wysokości minimalnej dla odpieniacza - dlaczego? Ano dlatego że wtedy będziesz miał największą możliwość regulacji i odpieniacz będzie pracował najwydajniej. Ewentualnie postaw odpieniacz na podstawce.

Przelew dołem do przegrody z kratką rastrową na dole, na to tyle mediów filtracyjnych (maxpect biobale polecam - nawleczone na żyłce - łatwe do wyjęcia i przepłukania), następnie górą przelew do komory pompy.

Albo inaczej - w pierwszej komorze zrzut, skarpeta, grzałka i odpieniacz na podstawce, przelew górą do drugiej komory z refugium - największej, jaka się da, z niej od dołu do przegrody, w przegrodzie i na dnie refugium kratka na podstawce, w przegrodzie ceramika, przelew góra do pompy.

Watę bym odpuścił bo za mało stabilna jest i za bardzo gromadzi wszelkie drobiazgi, przez co poziom wody może się zmieniać w sumpie. Przerabiałem to już.

Tak mi podpowiada doświadczenie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat sumpa się nie wypowiem ale przy pudełku policz jeszcze opcje w 2 stronę tzn. czy akwarium przyjmie wodę z sumpa a dokładnie wodę z komory pompy plus dolewkę zanim się wyłączy plus to co zleci w rurach itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale pudełko przelewowe mam Tunze Overflow tunze  box 1074/2 wydajność jaka znalazłem w necie to 1200l/h a po zastosowaniu drugiej rury którą też mam 1500l/h przy średnicy węża 40mm.Czyli moja pompa powinna być skręcona na około 25% wydajności.

Druga opcja którą podałeś to masz na myśli ??zagospodarowałem 2 cm dla komory nr 2:lol:

de7e0f47ee1b5818med.jpg[/URL

Konrad_Wwa co to pudełka to też chyba da radę, komora pompy ma około 7 l

akwarium nalane do poziomu prawidłowego może jeszcze przyjąć 4 cm  czyli 120x50x4 co daje około 24 litry .:unsure:

Zda to egzamin??Powiedzcie mi  jeszcze jaki wąż do zastosować do pompy obiegowej bo mam parę redukcji .

Rura spływu będzie 40 mm to chyba 40 mm  też powrót najwyżej zastosuję zawór na spływie którym będę mógł trochę ewentualnie rególować spływ do sumpa

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dziadziol6 napisał:

Czyli moja pompa powinna być skręcona na około 25% wydajności.

Tej pompy nie da się ustawić na 25%, minimum to 30%, z tym że jej wydajność to 5500 przy podnoszeniu na 0 cm, przy podnoszeniu na 1,5m to będzie koło 2500- 2700 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedziesz mial duzy spadek wody pomiedzy przegroda 1 i 2 zakladajac ze woda nie przelewa sie góra przez przegrodę między 2 i 3.  Jak lubisz hałas to czemu nie ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podpisuję się pod poprzednimi postami odnośnie hałasu. Woda ściekająca więcej niż 1cm w dół zaczyna hałasować, 10cm to już wodospad w domu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dziadziol6 napisał:

Dale pudełko przelewowe mam Tunze Overflow tunze  box 1074/2 wydajność jaka znalazłem w necie to 1200l/h a po zastosowaniu drugiej rury którą też mam 1500l/h przy średnicy węża 40mm.Czyli moja pompa powinna być skręcona na około 25% wydajności.

No a akwarium masz jakiej pojemności :) ? No i jaki przepływ jest zalecany przy tej objętości? Te parametry przepływu dobre są dla filtrów typu glonowego albo cyklu azotowego - w określonych warunkach.  Dlatego "taka Ameryka" to, to nie jest :).

Godzinę temu, dziadziol6 napisał:

Druga opcja którą podałeś to masz na myśli ??zagospodarowałem 2 cm dla komory nr 2

Mniej, więcej. Tyle że ja bym jednak podniósł tą przegrodę pompy jeszcze wyżej, przez co masz mniejszy hałas i więcej miejsca na ceramikę, a refugium w komorze o wymiarach 23x40 cm przy takim zbiorniku jest w stanie trzymać nutrienty w ryzach przy całkiem średniej obsadzie, jak do tego dojdzie jeszcze odpieniacz - nawet takie pienidło jak podałeś, to przy tym przepływie, może być nawet sensownie.

Ale to jest tylko moje zdanie, nie zamierzam go forsować czy nawracać nikogo :) pamiętaj tylko w przyszłości że masz taką opcję. U mnie podobny projekt z mniejszym refugium ale większym odpieniaczem utrzymuje główny zbiornik i koniki.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację to przeoczyłem .Myślałem że będzie można ją skręcić znacznie niżej:banghead Można jakoś zmniejszyć moc pompy zakładając cieńszy wąż na odpływ pompy lub montując zawór na odpływie by trochę skęcić  przepływ?

Spadek między komorą 1 a 2 jest w tej chwili 8cm .Co mam zrobić skoro zanurzenie odpieniacza podają od 20-30 cm

Akwarium mam 120x50x50 biorąc pod uwagę że nie będzie zalane pod górę daje jakieś 270 l do tego dojdzie skała i reszta czyli jakieś 250-260l.

Co do dzwignięcia przegrody pompy to gdy to zrobię to automatycznie mniej mi się do sumpa zmieści wody z akwarium podczas przerwy w dostawie prądu:unsure:

Poproszę Was może rozrysujcie mi jak by to dokładnie wyglądało według Was. Patrząc na schemat  lepiej załapię:D

Edytowane przez dziadziol6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, dziadziol6 napisał:

Masz rację to przeoczyłem .Myślałem że będzie można ją skręcić znacznie niżej:banghead Można jakoś zmniejszyć moc pompy zakładając cieńszy wąż na odpływ pompy lub montując zawór na odpływie by trochę skęcić  przepływ?

A to na ile chcesz ją skręcić? 30% to będzie jakieś 800 l/h jak pompa będzie czysta, bo po pół roku pewnie z 600 max. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam za mocną pompę? Albo muszę ja bardzo przybrudzić?:Da polecano mi nawet jebao 8000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, dziadziol6 napisał:

Czyli mam za mocną pompę? Albo muszę ja bardzo przybrudzić?:Da polecano mi nawet jebao 8000

Nie masz za mocnej pompy! Masz w sam raz do tego pudełka!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pozmieniać te wysokości tych przegród by było dobrze?? nanieście proszę poprawki na mój schemat :rolleyes:Czy na rurze spływu montować jakieś zwężenie lub zawór ?  czy wystarczy sama oryginalna rura carbowana która jest w zestawie z pudełkiem przelewowym i prosto do sumpa? .Czy na rurze powrotnej zastosować sam wąż aż do akwarium czy raczej 10 cm węża od pompy i reszta do góry na sztywno rura pcv?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pierwszą przegrodę 26 cm, to ostania powinna być koło 24, ale czy wtedy zmieści się woda? To trzeba policzyć i ew. zmienić odpieniacz albo zrobić wyższy sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli gdybym ostatnią przegrodę zrobił na 24 cm to bym miał tak 

Pojemność zbiornika- sumpa  84,8  l

 1 komora - 18,7 l

 2 i 3  komora - 33,6 l

4 komora  - 11,5

daje nam około 64 l czyli wolnego miejsca w sampie mamy około 20l .Gdy braknie prądu ze zbiornika zleci do sumpa jakieś 12-14 l 

To chyba nie za wesoło co?:banghead

Edytowane przez dziadziol6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dziadziol6 napisał:

Spadek między komorą 1 a 2 jest w tej chwili 8cm .Co mam zrobić skoro zanurzenie odpieniacza podają od 20-30 cm

Podnieść wyżej przegrode miedzy 2 i 3. Co się stanie jak zrobisz przegrodę między 2 i 3 wyżej niż przegroda 1 i 2 mając na dole to 3cm podcięcie ? Woda żeby przelać się ponad przegrodę 2 i 3 musiałaby się bardzo spiętrzyć, co jest możliwe przy wyłączeniu pompy albo zapchaniu powrotu.  Woda będzie dążyć do wyrównania poziomu w każdej komorze tak aby być w linii prostej.  Komora 1 ma jedyny przelew góra wiec poziom pierwszej komory będzie co najmniej tak wysoki jak przegroda miedzy 1 i 2. Jesli przegroda 2 i 3 bedzie wyzsza niz 1 i 2 to poziom wody w komorze ustali sie maksymalnie na poziomie wody w komorze 1 (zakladajac ze nie ma spietrzenia w komorze 1). Dalej mamy trzecią komorę i przegrode rozdzielajaca 3 i 4. Poziom wody w komorze 3  nie moze byc nizszy niz przegroda 3 i 4. Moze byc natomiast wyzsza - ale to juz kwestia ilosci dodatkowej wody w obiegu, mocy pompy itp. Nie mniej można to tak wyregulować by poziom wody w komorze pompy 4 byl na wysokosci szyby rozdzielajacej ta komore, a nawet nizej. Nie wiem czy coś z tego mojego wywodu zrozumiesz, ale siegnij do zasady naczyń połączonych i zastanów się jak to działa ;)
 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups czarna magia chyba już za stary jestem .Ale przestudiuję to i postaram się zrozumieć:D

Panowie dziękuje wam za pomoc może nie zaleję mieszkania:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i chwilowo pozamiatane w moim rejonie do 50 km czas oczekiwania na zrobienie sumpa 1 miesiąć (CORONA)

Szukam prywatnie takiego szkła i sam tylko powklejam przegrody dużo ich nie będzie .

Ale kartonowego sumpa już mam .:DMam  akwarium  ale tylko 50x30x30 to niestety nie starczy ale wykorzystam je jako zbiornik na dolewkę

Edytowane przez dziadziol6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dziadziol6 napisał:

No i chwilowo pozamiatane w moim rejonie do 50 km czas oczekiwania na zrobienie sumpa 1 miesiąć (CORONA)

Nie narzekaj, jeden miesiąc to błyskawica. Ja czekałem 3 miesiące na standardowy baniak w zwykłym sklepie akwarystycznym jak jeszcze korony nie było :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.