Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Także ten, będzie większe. 

Tu sobie będę edytował i wrzucał oraz żebrał o ewentualną pomoc czy opinię ;)

Jako, że przyspieszyliśmy z budową chałupy to postanowiłem ogarnąć temat zbiornika już domyślnego. No i sprawdzić czy się da zajmując się nim 3 na 3 tygodnie ;)

1. Rozmiar planowany to 70x70x60 aczkolwiek może dojść do zmian w różną stronę.

Dookoła opaska żeby większość ryb miała problem ze skakaniem.

Akwa wolno stojące (zarzuciłem pomysł wbudowywania akwa w dom) widoczne z 3 stron.

Komin chciałem wewnętrzny ale wolę mieć akwarium dosunięte do ściany więc będzie na środku o posłuży on również za wsparcie konstrukcji skalnej bo częściowo będzie w zawieszona. 

2. Sump będzie. Prosty. Komora spływu z rollermatem, komora na media z żywą skałą i ewentualnym odpieniaczem oraz powrót. 

3. Światło - na tą chwilę Ati Straton lub Phillips Coral Care gen 2. Obydwie lampy idealne do kostek. 

Względnie myślę o hybrydzie ati bądź stelażu hybrydowym z t5 + np dwie Kessil 320x.

Pomysł samoróbki zarzuciłem bo kupując porządne ledy, drivery, zasilacz i cała resztę kosztowo wychodzi 60-70% nowej lampy z gwarancją i brakiem dłubania. Dla mnie odpada. 

4. Skała. No tutaj mam nadzieję, że @VDRw końcu kupi, przetestuje i da znać. Na pewno sucha naturalna jak się da. Do sumpa będę polował na żywą z działającego zbiornika + moja z kostki.

5. Filtracja - rollermat, żywa skała, af life bio fill (bo mi się sprawdza), może jakieś kulki i pewnie odpieniacz twistmana. 

6. Falowniki i cyrkulacja. Pewnie pójdę w jedną firmę jak maxspect z pompą obiegową i gyre. Może jakieś dwie dodatkowe chinki na dole zbiornika żeby lepiej się woda kręciła. 

7. Balling - całość chcę początkowo oprzeć na koncentracie ati aczkolwiek kusi mnie Fauna Marin oraz DSR, którego w Polsce nie ma. Zobaczymy.

W sumie na tą chwilę to tyle i aż tyle. 

 Z czasem, jak się akwa uda, pomyślę nad reaktorem. 

Tu się wiąże kolejna sprawa bo chcę domyślnie mieć jak najwięcej automatyki i prostoty czyli bardzo kręcą mnie takie rozwiązania jak Korę 7th. Niestety po przeczytaniu kilku topics bałbym się to brać przy mojej pracy. Szkoda, może ktoś zna inne podobne rozwiązania, które będą mi mierzyć kh i korygować dawkę np buffora ewentualnie przynajmniej pokazywać kh online żeby mógł poinstruować domowników jak ustawić pompę? 

 

Tak jak w mini kostce akwa będzie mixem wszystkiego. Może z naciskiem na sps na górze i lps na dole zamiast miękkich. Liczę na solidną biologię jak w kostce gdzie mogę i miesiąc podmiany nie robić oraz wrzucić burgera do akwa i nic się nie dzieje :)

W miarę upływu czasu będę edytował ten post. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już ci zatrybi biologia i się ustabilizuje wszystko, to napewno dasz radę jak cię nie będzie 2-3 tygodnie.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Skała.

Aby trochę przyspieszyć stabilizację biologiczną zbiornika, bo na suchej skale trwa to około roku, proponuję kupić już skałę i wrzucić ja do solanki z podmiany. Dodać cyrkulator i niech kilka miesięcy się kręci.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Aby trochę przyspieszyć stabilizację biologiczną zbiornika, bo na suchej skale trwa to około roku, proponuję kupić już skałę i wrzucić ja do solanki z podmiany. Dodać cyrkulator i niech kilka miesięcy się kręci.

Z jednej strony mi się nie spieszy ale z drugiej miałem taki zamysł. Dawać grzałkę czy może się kręcić jak leci? 

1 godzinę temu, Alcoholik napisał:

Jak już ci zatrybi biologia i się ustabilizuje wszystko, to napewno dasz radę jak cię nie będzie 2-3 tygodnie.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka
 

Wiem, daję radę teraz ale jednak zbiornik jest narażony na błędy obsługi rodziny hehe. Dlatego zależy mi na automatyzacji pewnych procesów. No i sam widzę, że jakbym w domu siedział non stop to akwarium wyglądałoby inaczej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Dawać grzałkę czy może się kręcić jak leci? 

Ja uważam, że nie ma takiej potrzeby. Nigdy nie używałem grzałki, jedynie cyrkulację. Trzeba założyć, że wyższa temperatura zwiększy metabolizm bakterii. Na pewno warto dodać trochę żywej skały aby zaszczepić nową skałę bo w wodzie nie ma bakterii nitryfikacyjnych, one głównie bytują na powierzchni.

Ciekawy artykuł był podlinkowany w temacie new-age.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze dodał brzęczyk do napowietrzania, bo w beczce powierzchnia wymiany gazowej będzie malutka, a bakterie jednak sporo tlenu pobierają.

Gdzieś też krąży ten wykład z MACNA o startowaniu akwarium, że lepiej jest zacząć z niższego zasolenia i wyższej temperatury, że tak bardziej pasuje bakteriom, a dopiero potem stopniowo dosalać i obniżać temperaturę. W docelowym akwarium bym nie kombinował tak, ale do moczenia skały w beczce może warto spróbować...

Co do automatyzacji... ustawisz sobie reaktor czy balinga, duży zbiornik rodi lub dolewka pod filtr bezpośrednio, może jakaś dodatkowa pompa podająca mikro... i spokojnie się będzie kręcić te 3 tygodnie samo. Chyba, że awaria jakaś się zdarzy... ale wtedy to i cuda automatyki z chmury Ci nie pomogą, jak coś dupnie. Nieprzewidziane awarie mają to do siebie, że się ich nie da przewidzieć;-) Oczywiście, można zainwestować w monitoring zdalny, kamerkę itd... coby móc trzymać rękę na pulsie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ja bym jeszcze dodał brzęczyk do napowietrzania, bo w beczce powierzchnia wymiany gazowej będzie malutka, a bakterie jednak sporo tlenu pobierają.

O I tak zrobię. 

Pewnie jak już będzie garaż z kotłownią gotowy to tam zapodam beczkę gdzie upcham skałę, zaszczepię swoją woda z podmiany i dużą garścią piachu + kawałek żywej skały. Niech się kręci. Tylko co z parowaniem wody... Przecież nikt nie będzie codziennie tam wody dolewał, kurde nie wiem. 

15 minut temu, Słony leszcz napisał:

Co do automatyzacji... ustawisz sobie reaktor czy balinga, duży zbiornik rodi lub dolewka pod filtr bezpośrednio, może jakaś dodatkowa pompa podająca mikro... i spokojnie się będzie kręcić te 3 tygodnie samo. Chyba, że awaria jakaś się zdarzy... ale wtedy to i cuda automatyki z chmury Ci nie pomogą, jak coś dupnie. Nieprzewidziane awarie mają to do siebie, że się ich nie da przewidzieć;-) Oczywiście, można zainwestować w monitoring zdalny, kamerkę itd... coby móc trzymać rękę na pulsie.

No bardziej chodziło mi o mierzenie i kontrolowanie kh aby reagować z korektą. Nie  chciałbym żeby kilka dni po moim wyjeździe nagle kh spadło do 5. Chyba, że zone nauczę robić testy kh i będzie raz w tyg sprawdzać hehe. To ewentualnie pokieruję jak zwiększyć dozowanie. 

Reszta jest do ogarnięcia. Mają tylko karmić ryby i ewentualnie jakieś krople co jest wypisane na karteczce z harmonogramem hehe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Tylko co z parowaniem wody... Przecież nikt nie będzie codziennie tam wody dolewał, kurde nie wiem. 

Ja raz w tygodniu dolewałem słodkiej wody, jedyne co zrobiłem to w 80% przykryłem zbiornik aby ograniczyć parowanie i ustawiłem cyrkulację tak by mocno wzruszała powierzchnią i tak się kręciło kilka miesięcy (ponad 7). Bakterią chyba pasowało bo z poziomów ponad 100 NO3 i PO4 ponad 1 w kilka miesięcy zjechały do niewykrywalnych. Chyba po miesiącu zacząłem trochę podlewać węgla dla bakterii i samych bakterii.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Ja raz w tygodniu dolewałem słodkiej wody, jedyne co zrobiłem to w 80% przykryłem zbiornik aby ograniczyć parowanie i ustawiłem cyrkulację tak by mocno wzruszała powierzchnią i tak się kręciło kilka miesięcy (ponad 7). Bakterią chyba pasowało bo z poziomów ponad 100 NO3 i PO4 ponad 1 w kilka miesięcy zjechały do niewykrywalnych. Chyba po miesiącu zacząłem trochę podlewać węgla dla bakterii i samych bakterii.

Jak Ci przebiegał cykl dojrzewania po tej akcji?

No i kurcze co potem z klejeniem konstrukcji. Chyba poustawiam na sucho a potem już na mokro będę jechać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak Ci przebiegał cykl dojrzewania po tej akcji?
No i kurcze co potem z klejeniem konstrukcji. Chyba poustawiam na sucho a potem już na mokro będę jechać [emoji6]
Ja u siebie, najpierw pokleiłem docelową konstrukcję i wszystko do beczki razem z piaskiem.
Co tydzień dolewałem rodi która odparowywała, bakterie lałem codziennie różne szczepy, a pod koniec zrobiłem refugium glonowe i po upływie ok 2 miechów wszystko do zbiornika docelowego.


Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Jak Ci przebiegał cykl dojrzewania po tej akcji?

W zasadzie cyklu dojrzewania prawie nie było. Trochę zielonego glona pojawiło się na dnie akwarium, skała czysta. Po dwóch tygodniach po zielonym glonie nie było śladu. Po miesiącu od uruchomienia pojawiły się algi wapienne. Po trzech miesiącach skała wyglądała jak żywa z oceanu.

9 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

No i kurcze co potem z klejeniem konstrukcji.

Przez pierwszy miesiąc czyściłam skały z organiki bo w Pukanie jest jej sporo. Po miesiącu pokleiłem skały i rozpocząłem właściwy proces dojrzewania.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, to dzięki Panowie, tak zrobię.

Zawsze moge na sucho ułożyć i zrobić fotkę a potem gotową skałę pokleić w zbiorniku, tak robiłem w kostce ceresitem i gitarka była :) Ceresitu dawno nie widać bo porósł algami.

Oczywiście przy starcie z nowym akwa chciałem kombinować z ATM Colony ale chyba odpuszczę i zrobię jak należy.

Mam jeszcze pytanko o reaktor ... można od razu zacząc z reaktorem? W sensie czy da się go ustawić na pierwsze miesiące kiedy w akwa będą korale z mojej kostki + kilka/kilkanaście szczepek, które zakupię po uruchomieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, FajnyRadziu napisał:

ATM Colony ale chyba odpuszczę i zrobię jak należy.

Mądra decyzja.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Mam jeszcze pytanko o reaktor ... można od razu zacząc z reaktorem? W sensie czy da się go ustawić na pierwsze miesiące kiedy w akwa będą korale z mojej kostki + kilka/kilkanaście szczepek, które zakupię po uruchomieniu.

Możesz, jedynie trzeba będzie ustawić odciek na minimum i jak zajdzie taka potrzeba to uruchomić pompę podającą odciek tylko na kilka godzin na dobę, a następnie ze wzrostem konsumpcji zwiększać ilość godzin odcieku aż dojdziesz do 24H. Później już będziesz podkręcał ilość odcieku. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, norbi2222 napisał:

Możesz, jedynie trzeba będzie ustawić odciek na minimum i jak zajdzie taka potrzeba to uruchomić pompę podającą odciek tylko na kilka godzin na dobę, a następnie ze wzrostem konsumpcji zwiększać ilość godzin odcieku aż dojdziesz do 24H. Później już będziesz podkręcał ilość odcieku. 

No i kurcze tu jest problem bo kto mi to będzie robił hehe. Mam 6 głowic dozujących więc początkowe miesiące polecę na ati a potem zawsze mogę uruchomić reaktor :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, FajnyRadziu napisał:

No i kurcze tu jest problem bo kto mi to będzie robił hehe. Mam 6 głowic dozujących więc początkowe miesiące polecę na ati a potem zawsze mogę uruchomić reaktor :)

Jak wykorzystasz Kore7ni reaktor PS i będzie to właściwie działać to samo będzie sterować odciekiem. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, FajnyRadziu napisał:

Oczywiście przy starcie z nowym akwa chciałem kombinować z ATM Colony ale chyba odpuszczę i zrobię jak należy.

Co to znaczy jak należy . Należy zacząć na ATM !!! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Hoom napisał:

Należy zacząć na ATM !!! 

@Hoom

z całym szacunkiem, 

to że Tobie i twojemu systemowi się udało, nie oznacza że innym też,  polecanie przyspieszacza na start nie jest mądra decyzją, pisząc że "należy zacząć na ATM" (czy to obowiązek)

Czy weźmiemy odpowiedzialność za jego zbiornik, jeśli pójdzie coś nie tak ?

Jak już, to jego osobista decyzja.

Dziś akwarystyka morska wygląda jak F1, jednak jestem za tradycyjną metodą z ogromną cierpliwością ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radziu, możesz choćby sonofa kupić i zaprogramować czasy włączania/wyłączania pompy od odcieku lub zdalnie w razie czego sterować. Poza tym, przecież to nie będzie tak, że nagle Ci baniak wyleci w kosmos bo korale ruszą i reaktor za mało odcieku poda. Kh/Ca trochę spadnie, korale dostosują tempo wzrostu i tyle. A wrócisz, to się pobawisz, podkęcisz, wyregulujesz i znów następne 3 tygodnie będzie się kręciło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hoom napisał:

Co to znaczy jak należy . Należy zacząć na ATM !!! 

Ja nie twierdze tak radykalnie, że ATM jest słaby. Jednak trzeba pamiętać, że ATM pomógł w starcie tylko pod względem zapanowania nad amoniakiem, a raczej nie pomógł jakoś szczególnie w ustabilizowaniu biologii zbiornika, a przy koralowcach ona odgrywa pierwsze skrzynce. Większość problemów, które są z młodymi zbiornikami to brak rozwiniętej biologii. Kolejną kwestą, która nie jest poruszona w Twojej wypowiedzi to przejście na metodę ZeoVit, która jest głównym czynnikiem  wpływającym na stabilizację biologiczną zbiornika i jego rozwój...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Jak wykorzystasz Kore7ni reaktor PS i będzie to właściwie działać to samo będzie sterować odciekiem. 

No po tym co czytałem nie mogę sobie pozwolić na takie ryzyko.

Godzinę temu, Hoom napisał:

Co to znaczy jak należy . Należy zacząć na ATM !!! 

Nie należy. Można. To nie jest magiczny środek na piękny zbiornik tylko "przyspieszacz" cyklu azotowego. Mi się nie spieszy :)

45 minut temu, Słony leszcz napisał:

Radziu, możesz choćby sonofa kupić i zaprogramować czasy włączania/wyłączania pompy od odcieku lub zdalnie w razie czego sterować. Poza tym, przecież to nie będzie tak, że nagle Ci baniak wyleci w kosmos bo korale ruszą i reaktor za mało odcieku poda. Kh/Ca trochę spadnie, korale dostosują tempo wzrostu i tyle. A wrócisz, to się pobawisz, podkęcisz, wyregulujesz i znów następne 3 tygodnie będzie się kręciło.

No też prawda. Aczkolwiek pompki mam, ati koncentrat coś koło stówki, dużej konsumpcji z początku nie będzie. Reaktor schowam do szafy i jak będzie mi schodzić kh to ruszę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222z tego co pamietam to już drugi raz wątpisz w ATM :) o beti już nawet nie wspomnę . Znam masę osób co startowało na ATM i nikomu nic nie padło a nie mieli zeo . Przypomina mi to trochę temat reaktora wapna . W Polsce 80% akwariów jedzie na balingu , za wieką wodą jest odwrotnie . Zbiorniki 200 nawet jadą na reaktorze . A wracając do moje zbiornika to ja ryby i korale wpuściłem odrazu a ZEOvit po ponad tygodniu . ATM zamyka tylko cykl azotowy nic po za tym 

dziekuje @Beti ze twierdzisz ze mi sie udało bo wątpiłaś w sukces to miłe :) 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Hoom napisał:

ATM zamyka tylko cykl azotowy nic po za tym 

Dlatego o tym napisałem, że tylko pomaga z amoniakiem i nie jest to cudowne panaceum. Jeszcze raz wspomnę, że w zbiorniku rafowym podstawą jest biologia. A akurat metoda zeo bardzo pomaga w rozwoju biologii, stąd tyle sukcesów na starcie. Jak biologia  działa to zbiornik wybacza wszelkie pomyłki akwarysty. A ATM nie buduje biologii w zbiorniku. Tak jak napisałeś, tylko przyspiesza zamknięcie cyklu azotowego. Moje komentarze nie są skierowane przeciwko ATM, czy Tobie tylko przeciwko pisaniu tylko części informacji co skutkuje błędnymi wnioskami, szczególnie u "młodych" akwarystów.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

26 minut temu, Hoom napisał:

dziekuje @Beti ze twierdzisz ze mi sie udało bo wątpiłaś w sukces to miłe

ATM nie nazwałabym sukcesem, tu jest Polska, przed wielką wodą. :P

Resztę dodał też norbi2222 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mów ze atm gwarantuje sukces tylko ze są to lepsze bakterie na start i tylko na start niż śmierdziuchy . Później jak system działa przy Np. cyjano nigdy bym ich nie wlał są inne o wiele lepsze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.