Skocz do zawartości
PiotrPWO

Problem z montiporami (zielona, czerwona)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam roczne akwarium 72l

Oświetlenie: AI Prime 16 HD

Sól: AF Reef salt

Filtracja 1x Tidal 110, 1x Aquael FZN3

2 cyrkulatory Jebao sow 4

Ca: 390

Mg: 1440

KH: 8

NO3: 5

Po4: 0-0,03

pH: 8,0

Podmiany wstrzymane od 3 tygodni tak jak zacząłem dawać ballinga.

W akwarium dozuje ballinga ATI essentials+ 1 raz w tygodniu jod z AF krople i 1 krople AF amino i 1 krople AF Vitality

Od jakiś 2 tygodni moje montipory gubią tkankę i pojawiają się na nich jakieś takie 3 mm  frędzelki i nie wiem co to. Inne korale rosną jak szalone i się dzielą.

Mam  Milke, caulastra 2 rodzaje, seriatopory, dunca itp. Wszystko rośnie i się dzieli a montipory z dnia na dzień w coraz gorszym stanie. 

Gdzie mogę szukać przyczyny?

W załączonym zdjęciu widać montiporę czerwoną z tymi "frędzlami"

 

IMG-0597_Easy-Resize_com.thumb.jpg.1f7d93b5232b5bfdbe4277e9b176873f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, PiotrPWO napisał:

Witam,

Posiadam roczne akwarium 72l

Oświetlenie: AI Prime 16 HD

Sól: AF Reef salt

Filtracja 1x Tidal 110, 1x Aquael FZN3

2 cyrkulatory Jebao sow 4

Ca: 390

Mg: 1440

KH: 8

NO3: 5

Po4: 0-0,03

pH: 8,0

Podmiany wstrzymane od 3 tygodni tak jak zacząłem dawać ballinga.

W akwarium dozuje ballinga ATI essentials+ 1 raz w tygodniu jod z AF krople i 1 krople AF amino i 1 krople AF Vitality

Od jakiś 2 tygodni moje montipory gubią tkankę i pojawiają się na nich jakieś takie 3 mm  frędzelki i nie wiem co to. Inne korale rosną jak szalone i się dzielą.

Mam  Milke, caulastra 2 rodzaje, seriatopory, dunca itp. Wszystko rośnie i się dzieli a montipory z dnia na dzień w coraz gorszym stanie. 

Gdzie mogę szukać przyczyny?

W załączonym zdjęciu widać montiporę czerwoną z tymi "frędzlami"

 

IMG-0597_Easy-Resize_com.thumb.jpg.1f7d93b5232b5bfdbe4277e9b176873f.jpg

A to mie są przypadkiem ślimaki nagoskrzelne? ( na zdjęciu niezbyt dobrze widać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba trafiłeś, jak porównuje sobie zdjęcia na internecie to na 90% to będzie to.

Masz doświadczenie w walce z nimi?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej użyj dip-u. Ja walczyłem z pomocą Coral Protec. Generalnie pierwsze dipowanie, według przepisu nic nie dało. Zrobiłem kolejne, w mocniejszej dawce i po kilku powtórzeniach było ok. Unikaj tylko kąpieli w RO, bo ponoć SPSą nie służy. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, PiotrPWO napisał:

Chyba trafiłeś, jak porównuje sobie zdjęcia na internecie to na 90% to będzie to.

Masz doświadczenie w walce z nimi?

 

Na szczęście nie ;). Z tego co słyszałem po pozbyciu się form dorosłych trzeba uważać na, złożone po spodniej stronie, jajka. Pewnie znajdą się bardziej doświadczeni co podpowiedzą co robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmuj montipory które możesz i dipuj, zdejmuj ślimaki i zabijaj. Tych których nie możesz to wkładaj ręce/ patyka do akwarium i zgniataj dziady. Najlepiej widać je wieczorem po zgaszeniu światła. Latarka w jedną rękę, w drugą kijek bądź dzida (kijek z zamocowaną igłą) i walka. Kontroluj codziennie. Czeka cię długa walka ale do wygrania. Na szczęście ślimaki te żerują tylko na montiporach więc tylko te obserwuj. Z czasem będzie ich coraz mniej. Jak już będziesz pewny że wszystkie wybiłeś to mimo wszystko zaglądaj profilaktycznie( 1x na tydzień) czy się jakie nowe z jaj nie wykluły. Powodzenia.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, inmar napisał:

Warto też mieć rybki pomocne,na przykład Pseudocheilinus hexataenia.

W pełni zgadzam się z przedmówcą... Wargacze bardz lubią żywić się nimi - halichoeres chrysus, hexataenia itd będą bardzo pomocne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Hexa w 72l? :) 

Pod warunkiem że wpuszczona ostatnia, jest młoda i nie ma innych ryb, które były by agresywne.  Jest wiele mitów o niej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w różnych akwariach ich kilka,ale nie pamiętam żadnej agresji,teraz też mam,czyli mam szczęście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hexa bywa czepialska w pojedynczych przypadkach - zwykle w stosunku do nowych ryb, ale jeśli ma swoją szczelinę w skale, ułoży się.

Kupiłem jakiś czas temu jedną małą, wpuściłem i tyle ją widziałem. Myślałem że padła, dlatego po miesiącu wpuściłem drugą bo miałem dużo wirków.

Jakież było moje zdziwienie, gdy w chwili wodowania ryby, pojawiła się pierwsza. Obecnie, już długi czas, obie pływają sobie spokojnie, czasem razem, czasem osobno. Każda ma swoją jaskinię. Ryb nie zaczepiają...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.