Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ładnie. 

Mądrze skała ułożona. 

Ja niestety schrzaniłem i muszę co miesiąc piłować sps i kombinować... 

Już mi szkoda trochę błaznów i korali ale muszą czekać na nowe miejsce jeszcze trochę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie się to rozwija :clapping  tylko mam wrażenie, że lewa strona jakby bardziej kolorowa?

3 godziny temu, Marianna napisał:

boską Blastomussę

Tą pomarańczową z zielonym środkiem - też mi się cholernie podoba. Zdradź gdzie kupiłaś?

3 godziny temu, Marianna napisał:

odwarzyłam się na coś o czym dawno marzyłam czyli Alveoporę

Dlaczego odważyłam? Taka trudna w hodowli?

3 godziny temu, Marianna napisał:

PH 8,15

O której mierzone? Z tego co prześledziłem to chyba zawsze masz powyżej 8 - jak to robisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 hours ago, FajnyRadziu said:

Bardzo ładnie. 

Mądrze skała ułożona. 

Ja niestety schrzaniłem i muszę co miesiąc piłować sps i kombinować... 

Już mi szkoda trochę błaznów i korali ale muszą czekać na nowe miejsce jeszcze trochę. 

Dzięki Radziu, podrzuć linka do swojego tematu to chetnie zobaczę jak u Ciebie to wygląda :)

21 hours ago, chris_ek said:

No pięknie się to rozwija :clapping  tylko mam wrażenie, że lewa strona jakby bardziej kolorowa?

Dzięki Krzysiu, wydaję Ci się, myślę, że ta Blasto dodała takiego kopa. Ogólnie muszę pododawać więcej czerwonego i od razu będzie bardziej cuksowo ale wiesz jak jest jak człowiek trafi akurat to jest fajnie. Powolutku posadzę i będzie bajeczka.

21 hours ago, chris_ek said:

Tą pomarańczową z zielonym środkiem - też mi się cholernie podoba. Zdradź gdzie kupiłaś?

Hmm dla mnie to ona jesr czerowona a kupiłam w rybce.

 

21 hours ago, chris_ek said:

Dlaczego odważyłam? Taka trudna w hodowli?

Alveo i Gonie to niby najtrudniejsze LPSy podobno rosną rosną i nagle padają niby bez przyczyny, po np. roku, ogólnie niby chodzi o karmienie, że umierają z głodu więc zalecane dla nich żarcie to fito, reef roids, trochę wyższe NO3 no i ogólnie jak zawsze stabilne parametry, jak jej będzie, mam nadzieje, że dobrze, dziś już polipy są dwa razy dłuższe niż wczoraj więc chyba jest dobrze :D

21 hours ago, chris_ek said:

O której mierzone? Z tego co prześledziłem to chyba zawsze masz powyżej 8 - jak to robisz?

Ja chyba bardziej na luzie do tego podchodzę niż ty, nie zapisuje o różnych porach bo test na PH robię tylko 1 w tyg po podmiance i zawsze mam takie PH, tylko na samym początku miałam wyższe przy świeżym akwarium, solance, teraz się cieszę, bo ogólnie wyczytałam, że to taki standard to moje i osiągnięcie wyższego jest już trudne i rzadkie, szczególnie przy kałużach jak nasze z zerowym osprzętem.

Ogólnie zawsze, cały rok mam otwarte okna,  nawet na minimum, rano jeszcze balkon otwieram więc ogólnie dużo wietrzę, w drugim zbiorniku słodkim, zmniejszyłam dyfuzor do CO2, siatka na górze rafy więc większa powierzchnia wymiany gazowej, no i wyższe KH ponad 9 więcej czynników nie kojarzę, które mogły by się przyczynić. ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Marianna napisał:

Hmm dla mnie to ona jesr czerowona

OK, czerwona - przecież nie będę się spierać z kobietą o kolorach (cholera będę musiał zareklamować ten nowy monitor bo przekłamuje kolory ;))

21 godzin temu, Marianna napisał:

kupiłam w rybce

No to chyba wzięłaś ostatnią :(

21 godzin temu, Marianna napisał:

Alveo i Gonie to niby najtrudniejsze LPSy podobno rosną rosną i nagle padają niby bez przyczyny, po np. roku, ogólnie niby chodzi o karmienie, że umierają z głodu więc zalecane dla nich żarcie to fito, reef roids, trochę wyższe NO3 no i ogólnie jak zawsze stabilne parametry, jak jej będzie, mam nadzieje, że dobrze, dziś już polipy są dwa razy dłuższe niż wczoraj więc chyba jest dobrze

No właśnie spotkałem się z różnymi opisami co do tej trudności a doświadczeń sam jeszcze nie miałem. Trzymam kciuki żeby się powiodło.

 

21 godzin temu, Marianna napisał:

Ja chyba bardziej na luzie do tego podchodzę niż ty, nie zapisuje o różnych porach bo test na PH robię tylko 1 w tyg po podmiance i zawsze mam takie PH, tylko na samym początku miałam wyższe przy świeżym akwarium, solance, teraz się cieszę, bo ogólnie wyczytałam, że to taki standard to moje i osiągnięcie wyższego jest już trudne i rzadkie, szczególnie przy kałużach jak nasze z zerowym osprzętem.

Ja też do tej pory nie bardzo się przejmowałem, ale @Arek77 musiał zadać pytanie :angry:

22 godziny temu, Marianna napisał:

Ogólnie zawsze, cały rok mam otwarte okna,  nawet na minimum, rano jeszcze balkon otwieram więc ogólnie dużo wietrzę, w drugim zbiorniku słodkim, zmniejszyłam dyfuzor do CO2, siatka na górze rafy więc większa powierzchnia wymiany gazowej, no i wyższe KH ponad 9 więcej czynników nie kojarzę, które mogły by się przyczynić.

Niestety u mnie przy KH ponad 9 montipora zaczęła marudzić. Podajesz jeszcze ATI PRO a z tego co czytałem to ono też podnosi pH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, chris_ek napisał:

Ja też do tej pory nie bardzo się przejmowałem, ale @Arek77 musiał zadać pytanie :angry:

Ależ ja nie miałem zamiaru nikogo straszyć....ja w zimie też borykam się z niskim pH i raczej nic z tym nie zrobię (specyfika mieszkania), w zbiorniku nic złego się nie dzieje,  ale wiem o tym, że nam niskie pH i np. w zimie na pewno nie będę stosował adsorberów na bazie glinu i będę utrzymywal wyższe kH.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Arek77 napisał:

Ależ ja nie miałem zamiaru nikogo straszyć

Spokojnie, po prostu zmusiłeś mnie do zastanowienia się nad problemem :)

44 minuty temu, Arek77 napisał:

ale wiem o tym, że nam niskie pH i np. w zimie na pewno nie będę stosował adsorberów na bazie glinu i będę utrzymywal wyższe kH

No dobrze, to teraz musisz rozwinąć wywód odnośnie tych adsorberów bo znalazłem tylko informację, że "W środowisku o pH nie większym niż 8,2 adsorbent wykazuje właściwości anionowymienne, a o pH powyżej 8,2 – kationowymienne" i nie bardzo wiem jak to odnieść do akwarium.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, chris_ek napisał:

No dobrze, to teraz musisz rozwinąć wywód odnośnie tych adsorberów bo znalazłem tylko informację, że "W środowisku o pH nie większym niż 8,2 adsorbent wykazuje właściwości anionowymienne, a o pH powyżej 8,2 – kationowymienne" i nie bardzo wiem jak to odnieść do akwarium.

Aby nie zaśmiecać koleżance @Mariannatematu o jej akwarium proponuję, abyś założył nowy temat np w dziale chemia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Updejcik po niedzielnej podmiance, oficjalnie jestem zakochana w Alveoporach i oprócz Euphylliowego lasku w planach mini ogródeczek Gonio-Alveo, póki co ta pierwsza spompowana pięknie, a polipy dwa razy dłuższe niż 2 tygodnie temu kiedy się dopiero otwierała, od 2 dni mam też 2 mini szczepki Gonio ale dopiero się otwierają, i jedną w słabym stanie Alveo zobaczymy co z niej będzie może jeszcze u mnie odbije.

Niestety straciłam moją ulubioną długowłosą Euphyllie w zeszłym tygodniu, nie wiem czy znowu nie moja wina bo nie była przyczepiona a zaliczyła kilka razy glebę ale też ktoś mi powiedział ostanio, że Euphyllie nie lubią bezpośredniego dokarmiania "do buzi" a ja swoje pipetką codziennie do tej pory karmiłam, a ponoć raz w tygodniu to dla nich to świat i ludzie, więc jak to w końcu jest z nimi? Niech ktoś mądrzejszy się wypowie plis plis plis :unworthy: nie chcę tracić kolejnej pięknotki :unsure:

Reszta towarzystwa super; bejbiki rosną jak na drożdżach. Zaczęłam też więcej karmić i od razu widzę jak mi dowałiło glonów, znalazłam pod Favią siedlisko Valonii, odklejiłam, oczyściłam, resztę glonów które się dało wyrwać też i zmniejszam karmienie. Ile i jak często karmicie u siebie w kosteczkach?

Parametry:

Zasolenie 1,025

KH 9.7

Ca 435

Mg 1340

PH 8.0

NH3 0

NO2-0

NO3-5

243031369_868409047131809_7648779742467893586_n.thumb.jpg.6e8644116b9bd170cf91f5f39544f124.jpg243037766_949915825588576_2683287365757646252_n.thumb.jpg.58796efa44228658979a8ceea50c9e95.jpg

Nowa piękność powoli pokazuje pełną krasę :)

243034175_604205297245123_9157165148238580791_n.thumb.jpg.2453e3be77f150f49242deac62fab872.jpg

Blasto po 2 tygodniach :D

243023878_903680180573724_540222306309806614_n.thumb.jpg.5676ae8ed2b6b5b355a8f39c484b1193.jpg

Updejcik bejbików u Dunki :)

243075097_3008191386166070_4416630725293523628_n.thumb.jpg.7097570fc9180887c2aafb681e99f904.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tym koralom na górze zrzedły miny na widok Alveopory bo jakieś takie mało napompowane. ;) Ale trzeba przyznać, że wygląda pięknie, a Blastomussa - sama słodycz. :thumbsup:

25 minut temu, Marianna napisał:

Ile i jak często karmicie u siebie w kosteczkach?

Ja codziennie popołudniu leję fitoplankton i trochę phyto-mix, a wieczorem naprzemiennie: trochę mrożonki lub suchy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, takie małe rafki można ładnie dopieścić ;) Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 hours ago, chris_ek said:

Chyba tym koralom na górze zrzedły miny na widok Alveopory bo jakieś takie mało napompowane. ;) Ale trzeba przyznać, że wygląda pięknie, a Blastomussa - sama słodycz. :thumbsup:

Ja codziennie popołudniu leję fitoplankton i trochę phyto-mix, a wieczorem naprzemiennie: trochę mrożonki lub suchy.

Chyba tak, zastanawiam się czy może nie skoczyło mi PO4 którego nie mierzę :blink: jaką masz Hankę Krzysiek? Bo teraz mam paranoje i muszę natychmiast kupić i mierzyć, dzięki :banghead

Co do karmienia to ile tego planktonu? Ile mrożonki dajesz?

3 hours ago, tomko said:

Fajnie, takie małe rafki można ładnie dopieścić ;) Pozdr., tomko

Staram się jak mogę ale dopiero się rozkręcam, dzięki Tomko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tą na fosforany a nie fosfor bo nie celuję w ULN. Model HI 713

Planktonu 15 ml i ćwiartkę mrożonki. Trudno jednak porownywac mój baniak z Twoim bo ja mam tam tylko jedną malutką rybkę, krabika i trochę ślimaków więc ja muszę przekarmiać korale bo mi się nutrienty zerują. A i do tego leję jeszcze kropelki od AF.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minutes ago, chris_ek said:

Ja mam tą na fosforany a nie fosfor bo nie celuję w ULN. Model HI 713

Taki był mój pierwszy pomysł ale potem się naczytałam, że on nie jest przeznaczony do morskiej wody ( w teorii bo wiem, że dużo osób ma i stosuje i sprzedają je w sklepie z morszczyzną ale w praktyce wszystkie Hanny do morskiej mają ten napis Marine) więc zamówiłam 774 ;)

34 minutes ago, chris_ek said:

Planktonu 15 ml i ćwiartkę mrożonki. Trudno jednak porownywac mój baniak z Twoim bo ja mam tam tylko jedną malutką rybkę, krabika i trochę ślimaków więc ja muszę przekarmiać korale bo mi się nutrienty zerują. A i do tego leję jeszcze kropelki od AF.

Kurczaki to ja mam 3 malutkie rybki, 4 ślimaki i krewetę, a póki co karmiłam je codziennie 1/4 kosteczki, a teraz zaczełam 3/8 kosteczki i mi się wydaję, że to bardzo dużo :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Marianna napisał:

Taki był mój pierwszy pomysł ale potem się naczytałam, że on nie jest przeznaczony do morskiej wody ( w teorii bo wiem, że dużo osób ma i stosuje i sprzedają je w sklepie z morszczyzną ale w praktyce wszystkie Hanny do morskiej mają ten napis Marine) więc zamówiłam 774

Wiesz co, nie wiem dlaczego kupiłem 713. :unsure: Jak wybierałem to rozpatrywałem pod kątem mierzenia fosforanów lub fosforu i jakoś w ogóle nie zauważyłem że jest jeszcze wersja przeznaczona do wody morskiej. Ciekawy jestem czy jest faktycznie jakaś różnica w pomiarach bo różnią się tylko zakresem.

14 godzin temu, Marianna napisał:

Kurczaki to ja mam 3 malutkie rybki, 4 ślimaki i krewetę, a póki co karmiłam je codziennie 1/4 kosteczki, a teraz zaczełam 3/8 kosteczki i mi się wydaję, że to bardzo dużo

Serio... 3/8.... jak Ty to dzielisz?:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja karmię dwa razy dziennie. 1/8 kostki i drugi raz kilka ziaren suchego. Tak żeby do dna nie dotarło. To na 3 ryby w 150l. Węgiel używasz ?

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 hours ago, chris_ek said:

Wiesz co, nie wiem dlaczego kupiłem 713. :unsure: Jak wybierałem to rozpatrywałem pod kątem mierzenia fosforanów lub fosforu i jakoś w ogóle nie zauważyłem że jest jeszcze wersja przeznaczona do wody morskiej. Ciekawy jestem czy jest faktycznie jakaś różnica w pomiarach bo różnią się tylko zakresem.

To się okaże ale pewnie nie ma, jest o tym kilka wątków na forum, tego do fosforu nie chciałam bo znowu trzeba wyliczenia robić a na stronnie Hanny jest tylko 774 jako opcja do fosforanów.

8 hours ago, chris_ek said:

Serio... 3/8.... jak Ty to dzielisz?:D

Nie pytaj :D ale jak widać jest nas więcej :lol:

 

1 hour ago, krzysiekob said:

Ja karmię dwa razy dziennie. 1/8 kostki i drugi raz kilka ziaren suchego. Tak żeby do dna nie dotarło. To na 3 ryby w 150l. Węgiel używasz ?
 

No to nieźle wychodzi na to, że przekarmiam? Czy nie?

Węgiel włożony od 3 tygodni bo woda była już żółta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafka ma 6 miesięcy i właśnie zalicza pierwszą mini plage, od zawsze było mini dino na piasku ale skutecznie usuwane przy czyszczeniu piasku i jakoś nie zaprzątałam sobie nim głowy, wiadomo nowy zbiornik, cały czas dojrzewa itd. jednak przez ostatni tydzień zrobiło się już takie, że rozpoczęłam walkę, oczywiście żadnych gwałtownych ruchów bo też nie ma jeszcze jakiegoś dramatu jak widziałam na innych fotkach ale działam. Najbardziej denerwuje mnie jak je "pięknie widać przy wyłączonych do karmienia pompach, unoszące się w wodzie, paskudzctwo :(

Na początek przedmuchałam ostro skałę, dolałam dodatkowe śmierdziuchy 5ml , zdmuchuje z korali, wciągam, watę zmieniam już codziennie.

W kaskadzie mam AF bio filla ostatnio wymienionego 2 tyg temu + wata w jedym koszyku, w drugim bio fill + wegiel na tym w worku. Zmian soli nie było już od 2 miesięcy na PRO Red Sea.

Do tej pory lałam 5ml śmierdziuchów po podmianie tygodniowo. Jedyny ruch który zrobiłam inaczej to zaczełam minimalnie więcej karmić ale teraz wróciłam już od tygodnia do 1/4 kostki 1 dziennie.

Parametry dziś:

Zasolenie 1,025

KH 9.6

Ca 450

Mg 1380

PH 8.0

NH3 0

NO2-0

NO3-1 tydzień temu było 3

PO4- 0,01 tydzień temu było 0,04

W związku z tym, że parametry zrobiły mi się praktycznie zerowe to podmiany nie robię w tym tygodniu, od dziś zaczynam dozować 1ml tygodniowo Vibrant.

Zmieniłam ustawienie cyrkulacji. Więcej pomysłów nie mam, zaciemniać nie chcę póki nie ma tragedii w środku. Jakieś porady? Chętnie poczytam :)

Całość prezentuje się tak, koralom niby nie przeszkadza ale...

245049800_284433353348129_4650668068612210302_n.jpg.63cf8be48e30833dfd0b38d50385fabe.jpg

Unoszące się w toni paskudztwo :(

244987632_403230191363140_8135203140151811375_n.jpg.44cb455567e4d8e6553873d70fa3d75d.jpg

244523372_457770928991380_2975862130642361013_n.jpg.1c2aa26c43e8b8fc563573a77a225229.jpg

Klasycznie z bąbelkami :(

244518059_405972604491227_4046387266839312574_n.thumb.jpg.10096398d942c9074073a10ecac02334.jpg

244529459_454223935955027_8464312780974911683_n.thumb.jpg.6f8b3e0bc8b61e2fc56cd062f602ca62.jpg

W paru miejscach mam też piękne glony, część ekipy chyba zapomina żeby oczyścić też kolegów :blink:

244989403_580862719894221_1899318643791709060_n.thumb.jpg.ea4d674fd3ce87864df1c4edc5987f55.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wymieniasz Af Bio Fill? Po co Vibrant? Na dino działa? Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minutes ago, tomko said:

Dlaczego wymieniasz Af Bio Fill? Po co Vibrant? Na dino działa? Pozdr., tomko

Zasugerowałam się tym, że na opakowaniu napisali żeby wymieniać co 6 tygodni 10-20% wkładu ja wogóle nie wymieniłam od początku i zastanawiam się czy traktować to jako medium na stałe, nie wymienialne czy jednak podmieniać? Jak myślisz?

Vibrant działa ponoć na glony plus ma ocet więc pomyślałam, że podbije mi troche nutrienty, dobrze myślę? Czy masz jakieś inne zdanie?

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marianna napisał:

Zasugerowałam się tym, że na opakowaniu napisali żeby wymieniać co 6 tygodni 10-20% wkładu

Wymieniać ten wkład można wtedy jak nie dozujesz bakterii - ten produkt zawiera w sobie bakterie i ta " wymiana" działa na zasadzie dozowania bakterii. Po za tym taki zapis w ulotce jest korzystny dla AF ;) Takie jest moje zdanie.

Godzinę temu, Marianna napisał:

Vibrant działa ponoć na glony plus ma ocet więc pomyślałam, że podbije mi troche nutrienty, dobrze myśle

Nie wiem co jest składnikiem Vibrantu ale ocet na pewno nie podnosi nutrienów....co najwyżej może stanowić źródłowęgla dla bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marianna napisał:

Zasugerowałam się tym, że na opakowaniu napisali żeby wymieniać co 6 tygodni 10-20% wkładu ja wogóle nie wymieniłam od początku i zastanawiam się czy traktować to jako medium na stałe, nie wymienialne czy jednak podmieniać? Jak myślisz?

Vibrant działa ponoć na glony plus ma ocet więc pomyślałam, że podbije mi troche nutrienty, dobrze myślę? Czy masz jakieś inne zdanie?

Od 16 miesięcy nie wymieniałem mediów filtracyjnych, nie płuczę, nie wstrząsam. Nutrienty niewykrywalne. Moim zdaniem to nie ma sensu. Skały w zbiorniku też przecież się nie tyka, bo jest to stałe siedlisko bakterii. Jak Arek prawi - nabijanie kasy producentowi. Jedna uwaga - mam watę zmienianą 1x w tyg.  w przegrodzie przed mediami.

Generalnie nie lubię chemii. Każda chemia w zbiorniku głównym destablizuje równowagę. Vibrant to chyba ocet i bakterie wiec może nie zaszkodzi ale mam wątpliwości czy zlikwiduje dino. 

Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Arek77 napisał:

Po za tym taki zapis w ulotce jest korzystny dla AF

w punkt! ;) chodź można by było po debatowac w jakim celu. 

2 godziny temu, Marianna napisał:

Zasugerowałam się tym, że na opakowaniu napisali żeby wymieniać co 6 tygodni 10-20% wkładu ja wogóle nie wymieniłam od początku i zastanawiam się czy traktować to jako medium na stałe,

Jeśli już masz to zostaw, ewentualnie można podmienić 20%, ja ciągle tylko dokładam po 20% ale nie ujmuję hmm...nie wiem czemu :) robię tak średnio co 2 miesiące. 

ogólnie bardzo dobre medium, mam tego około 12-13kg, część w filtrze przepływowym a część pod falownikiem w komorze spływu. 

następnie, akwarium ma pół roku w takim okresie lubią być zachwiania, więc wszystko trzeba przeczekać cierpliwie. 

Edit: ogólnie zbiornik mega :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Arek77 said:

Nie wiem co jest składnikiem Vibrantu ale ocet na pewno nie podnosi nutrienów....co najwyżej może stanowić źródłowęgla dla bakterii.

53 minutes ago, tomko said:

Generalnie nie lubię chemii. Każda chemia w zbiorniku głównym destablizuje równowagę. Vibrant to chyba ocet i bakterie wiec może nie zaszkodzi ale mam wątpliwości czy zlikwiduje dino

Vibrant to głównie bakterie. plus ocet więc taki skrót myślowy.

Vibrant Liquid Aquarium Cleaner

Składniki - 95% hodowana mieszanka bakterii, 1% aminokwasów (kwas asparaginowy) ,0,5% ocet - jest używany jako środek konserwujący, 3,5% innych składników (woda RO / DI)

Producent podaje, że zwalcza cyjano, dino, valonie i inne glony trawiaste czyli to czego chce się pozbyć. Naczytałam i naoglądałam się różnych opinii o tym produkcie myślę, że skoro takie wow to warto wybróbować szczególnie przy moich wymiarach bo pewnie w większym baniaku było by to już lekko kosztowne.

1 hour ago, Arek77 said:

Wymieniać ten wkład można wtedy jak nie dozujesz bakterii - ten produkt zawiera w sobie bakterie i ta " wymiana" działa na zasadzie dozowania bakterii. Po za tym taki zapis w ulotce jest korzystny dla AF ;) Takie jest moje zdanie.

53 minutes ago, tomko said:

Od 16 miesięcy nie wymieniałem mediów filtracyjnych, nie płuczę, nie wstrząsam. Nutrienty niewykrywalne. Moim zdaniem to nie ma sensu. Skały w zbiorniku też przecież się nie tyka, bo jest to stałe siedlisko bakterii. Jak Arek prawi - nabijanie kasy producentowi. Jedna uwaga - mam watę zmienianą 1x w tyg.  w przegrodzie przed mediami

 

19 minutes ago, Beti said:

Jeśli już masz to zostaw, ewentualnie można podmienić 20%,choć ja ciągle tylko dokładam po 20% ale nie ujmuję hmm...nie wiem czemu :) robię tak średnio co 2 miesiące. 

ogólnie bardzo dobre medium, mam tego około 12-13kg, część w filtrze przepływowym a część pod falownikiem w komorze spływu. 

Dobra czyli nie wymieniam już tego Biofilla, ale ja swoje koszyczki przepłukuje pobieżnie w wodzie z podmiany bo zawsze pełno tam syfilisu, czy myślicie, że zostawić to jak jest?

Beatko dzięki za miłe słowa :)  staram się już nie wykonywać żadnych szybkich ruchów ;)

 

Edytowane przez Marianna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać czy Vibrant pomógł na dino i czy zauważyłaś jakiś wpływa na system.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.