Skocz do zawartości
paatryk22

Start morskiej przygody - 60x30x35

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Nie chodzi o prawienie morałów, i pewnie że "się da".

No oczywiście, że tak! :D Zgadzam się z Wami w 100%. Po prostu każdy zbiornik jest inny i każdy ma swoje preferencje i zachcianki. Wolę jak ktoś od razu pisze o co chodzi i jak jest. Także w razie czego jestem otwarty na krytykę :) No i z tego miejsca muszę podziękować, bo gdybyście mnie trochę nie ogarnęli tymi postami to pewnie dalej szukałbym co i gdzie dołożyć do akwa, a jednak ta cierpliwość musi być :D  

Także przeczekam tydzień, dwa i będę myśleć co dalej :) Oczywiście Rhodactis już dojdzie bez kolejki :lol: Chociaż aktualnie cisza z zamówieniem <_<

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przeczytałem Twój temat, mam pytanie dotyczące piasku.

Dziś widziałem piasek ocean nature, różowy i biały. Były opakowaniu nie widziałem różnicy w kolorze. Czy Twój jest faktycznie biały ? Biały-biały ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć, przeczytałem Twój temat, mam pytanie dotyczące piasku.
Dziś widziałem piasek ocean nature, różowy i biały. Były opakowaniu nie widziałem różnicy w kolorze. Czy Twój jest faktycznie biały ? Biały-biały ? 

Hmm, ja też do dzisiaj nie widzę różnicy między modelem różowym, a białym. Co do piachu to u mnie jest biały biały :D Kolor jest identyczny jak w moim Malawi gdzie kupowałem „śnieżnobiały” :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj skoczyłem do erybki po tego rhodactisa i napotkałem na ślimaki turbo, więc zaopatrzyłem się w dwie sztuki :) 

Teraz czekam z półtora tygodnia do dwóch i pomyśle co dalej jak wszystko przeżyje :) 

A4AA62D9-2F3C-4461-B035-A5093686E8A6.jpeg

0CED88D6-DCF3-4525-B03C-F692AC812AE9.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium kręci się już 32 dni. 
 

Parametry troszkę się zmieniły: 

 

NO3 spadło do 2,5 

KH spadło do 6,4 (chyba trzeba troszkę podbić)

PO4 cały czas 0 

Korale się pompują i wyglądają na zadowolone. 
Ślimaki tak samo (jeden śmiga cały czas, drugi jakiś leniwy). 
 

Brązowy wysyp coraz intensywniejszy. 
 

Mam pytanie dotyczące podmiany wody :D Kiedy mam planować pierwszą, bo co temat to inna odpowiedź :) 

No i jak będzie się kręcić to myśle, że w przyszłym tygodniu można dorzucić jakieś życie razem z koralami. 

FF977D9C-C93D-46E7-8B31-F8515774345D.jpeg

8A5F16E3-7669-4A7B-B9FF-064185D78B33.jpeg

FBE285D9-6F4E-4DDB-BAC8-6BEBCA499FDA.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniczek sobie działa. Testy robione na bieżąco, wyłapałem spadek kH do 5,8, ale pojechałem od razu po AF KH Plus i sytuacja opanowana. Dzisiaj rano 7,5 :) Poleciała jeszcze jedna dawka także wieczorem zmierzę ile ostatecznie wyjdzie :)

Tutaj pytanie do Was, na jakim poziomie utrzymujecie KH średnio? Aquarimate podaje zakres 7-11, gdzie indziej widuje 8-12. 

Co do parametrów to dokupiłem przy okazji testy na pH, Ca i Mg - można powiedzieć, że mam już komplet :D 

NO3- 3ppm

PO4 - 0 ppm

Ca - 400 ppm

KH - aktualnie 7,5 dKH

Mg - 1290 ppm

PH - 8

Zasolenie - 1024

Capnella coś grymasi - przestała się pompować przez kilka dni, ale już dzisiaj się podnosi i widać przy niej taki naskórek luźny także chyba po prostu rośnie z tego co wyczytałem :) 

Ślimaki zadowolone - oba śmigają po całym akwarium przez cały dzień :) 

Pojawiły mi się natomiast długie nitkowate glonki. Chyba akwarium dobrze sobie dojrzewa. Pytanie czy coś z tym robić czy dać temu zarosnąć i samo zniknie? :D 

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne dni mijają, parametry w normie. Zauważyłem, że muszę dozować KH Plus, bo jest większe zapotrzebowanie, wiec kontroluje na bieżąco i staram się utrzymywać na poziomie. 
 

NO3 - 2,5 ppm

PO4 - 0 ppm

Ca - 400 ppm

Mg - 1350 ppm

KH - 7,5

PH - 8,3 

Zasolenie 1.024 

Nasilają mi się glony w zbiorniku, coraz więcej tych włosków wyrasta i robi się tego masakrycznie dużo. 
 

Bylem ostatnio w e-zoa i polecono mi żeby wpuścić już jednego chromisa, a po dwóch tygodniach jeśli będzie hulać to dwa błazny. Ryba wyglada na zadowoloną, pływa jak szalona i wcina chętnie solowca. 
 

Pytanie tylko co poradzić na te glony? Pierwsza podmiana wody? Ograniczyć światło? Rhodactis, Pseudogorgonia zadowolone natomiast Briareum marudzi - raz się otwiera raz nie. 
 

Wata zmieniana codziennie, odpieniacz tez wywala sporo piany :) 
 

Tak to wygląda, jakieś rady? :) 

 

B6CA95C4-5B81-4699-91BC-37E25613233C.jpeg

24E85397-EC45-44BE-92E4-0401F5C2495F.jpeg

14EEBCD0-FFC8-4966-9BA8-D380B1D9B0D8.jpeg

065B06B8-BD81-4BFC-8342-A68C49044DA2.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, paatryk22 napisał:

Bylem ostatnio w e-zoa i polecono mi żeby wpuścić już jednego chromisa

Chromisy to rybki ławicowe - lubią być w grupie - nie bardzo rozumiem dlaczego sklep polecił Ci jednego chromisa.  Zamiast niej lepszy byłby jakiś ślizg np Escenius bicolor lub salaris. Te rybki podskubują też glony - fajnie "pasą się " na skałkach.

Co do glonòw to na razie nawijaj na wykałaczkę ile się da i usuwaj. Po kilku- kilkunastu tygodniach powinny ustąpić. Możesz też puścić silniejszy prąd wody na jakąś skałkę z glonami i obserwować czy im to pasuje czy nie. 

A briareum się nie przejmuj....one tak mają. Z moich obserwacji wynika, że ładniej rośnie w silnym prądzie wody...ma wtedy dłuższe polipy.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) A po jakim czasie zrobić pierwszą podmianke? 
 

Czyli glony trzeba przeczekać i niwelować ile się da. W takim razie już jestem spokojniejszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, paatryk22 napisał:

Czyli glony trzeba przeczekać i niwelować ile się da. W takim razie już jestem spokojniejszy. 

Powinny. Zjedzą że skały to co im się należy i zaczną zanikać. Ja miałem całą skałę porośniętą caulerpą i po dwóch miesiącach zniknęła....nic nie zmieniałem, nic nie kompinowałem że światłem i nic nie lałem, a niektórzy pisali, że czeka mnie restart. Twój co się da i pilnuj aby nie zarastały korali.

2 godziny temu, paatryk22 napisał:

A po jakim czasie zrobić pierwszą podmianke? 

I tu są zdania mocno podzielone....ja w pierwszym(64 l) i drugim (400l) zacząłem robić podmiany po ok miesiącu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, 

Postanowiłem, że zrobię dzisiaj pierwszą podmianę :) Poszło 5 litrów świeżej solanki. Woda się klaruje zobaczymy jak to będzie. 
 

Korale ożyły, Briareum ma się dobrze, Capnella wystrzeliła jak szalona, reszta również spoko. 
 

Usunalem trochę glonów - prawie cala szklanka wyszła i wyglada to tak :) 

Może faktycznie pomyślałbym o jakimś stworzonku, które poczęstuje się glonami i zostanie ze mną przy okazji na dłużej :) Jakiś pomysł? Podoba mi się Salarias, ale widzę, że potrzebuje wielkich zbiorników :/ 

 

 

E2093AF4-2E49-4033-9D2C-C130C9105705.jpeg

3D473798-658A-452C-860D-0B2EE6FFD497.jpeg

BD874F2B-2DF3-48B7-B030-51A5B041DDB5.jpeg

30A37349-3064-41C4-8A4E-09462ACA110A.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilę mnie nie było ze względu na fakt iż nie za dużo się działo :D 

Parametry wciąż w normie, walka z glonami trwa w najlepsze (pozdejmowałem korale ze skałki żeby glony ich nie zadusiły). 

Doszło trochę życia - 2 błazenki, Lysmata amboinensis i mitrax :D

Z korali to Euphyllia i Zoanthusy. Wszystko ma się dobrze, Capnella się znowu dzieli więc powoli do przodu.

 

Podmianki robię raz w tygodniu 5L.

 

Poniżej kilka fotek :) 

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, paatryk22 napisał:

Parametry wciąż w normie, walka z glonami trwa w najlepsze

Tak patrząc na zdjęcia to chyba glony w ofensywie?:D  Tymi błazenkami to chyba sobie sytuacji nie poprawiasz, ale rozumiem że teraz może trochę przyjemniej się akwarium ogląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, chris_ek napisał:

Tak patrząc na zdjęcia to chyba glony w ofensywie?:D  Tymi błazenkami to chyba sobie sytuacji nie poprawiasz, ale rozumiem że teraz może trochę przyjemniej się akwarium ogląda.

W ofensywie :D Ale nie ma się co zrażać, trochę przecierpię i mam nadzieję, że będę mógł cieszyć oko przed zbiornikiem :D 

 

Przed decyzją założenie solniczki wszyscy mnie ostrzegali, że przez pierwsze 6 miesięcy najwięcej osób rezygnuje, więc nie mam zamiaru się poddać :D 

Glony, glonami, ale póki wszystko ma się dobrze i nie ma obaw to mogę być spokojny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, paatryk22 napisał:

W ofensywie :D Ale nie ma się co zrażać, trochę przecierpię i mam nadzieję, że będę mógł cieszyć oko przed zbiornikiem :D 

 

Przed decyzją założenie solniczki wszyscy mnie ostrzegali, że przez pierwsze 6 miesięcy najwięcej osób rezygnuje, więc nie mam zamiaru się poddać :D 

Glony, glonami, ale póki wszystko ma się dobrze i nie ma obaw to mogę być spokojny :)

Sprawdź, czy na skale, szczególnie w glonach, nie osiada detrytus. Czyli po prostu dmuchnij wodą z pipety albo podrap jakimś patyczkiem. Jak podniesie się pył, może być cyrkulacja za słaba lub do poprawy ustawienie. A poza tym filtracja mechaniczna (np wata w kaskadzie zmieniana często), bakterie (np special blend), można minimalne (dosłownie kropla czy dwie) porcje wódki/vsv/pożywki "firmowej" jakiejś. Przy glonach nie sugeruj się wynikami testów na NO3 i PO4, nutrienty tam są na pewno. I buduj dalej masę koralową, coś musi z glonami konkurować. Bo ryb to już masz zdecydowanie za dużo, więc nic więcej, a wręcz pasowało by choć jedną oddać.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Słony leszcz napisał:

wata w kaskadzie zmieniana często

zmieniam codziennie :) 

11 minut temu, Słony leszcz napisał:

bakterie (np special blend)

Jeszcze leje Matrixa, którego mam od początku, ale już końcówka powoli i chciałbym się rozejrzeć za czymś "lepszym". Myślałem nad special blend właśnie :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

można minimalne (dosłownie kropla czy dwie) porcje wódki/vsv/pożywki "firmowej" jakiejś

Stosowałeś u siebie tę metodę? Pytam bo ostatnio trochę czytałem o niej i z tego co pamiętam to wręcz wymagany był odpieniacz przy stosowaniu wódki/vsv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, chris_ek napisał:

Stosowałeś u siebie tę metodę? Pytam bo ostatnio trochę czytałem o niej i z tego co pamiętam to wręcz wymagany był odpieniacz przy stosowaniu wódki/vsv.

Tak, stosowałem, i to nawet nie miałem jeszcze odpieniacza. Tu akurat nie chodzi o klasyczną metodę vsv (choć bez odpieniacza też się da, np stosując filtrację mechaniczną), co raczej na rozkręcenie biologii w akwarium. Węgiel karmi bakterie (które przy okazji wiążą nutrienty i wypierają glony), którymi żywią się drobne robaczki (a robaczki nie gardzą też glonami), drobnymi żywią się większe itd itd... A ponieważ tu nie chodzi o wywalenie materii poprzez odpieniacz, a układ jest młody i wrażliwy (cyjano tylko czycha), podawał bym naprawdę odrobinkę, dużo mniej niż dawka startowa w metodzie VSV. Ja np podawałem 0.1 lub 0.2 ml/dziennie (to nie błąd) vsv, a mimo to działało, bo w krótkim czasie życie rozkwitło. Tak samo nie należy w walce z glonami głodzić akwarium, bo to prowadzi do zaniku drobnego życia. Oczywiście, karmić należy małymi porcjami, żeby pokarm nie rozkładał się i nie psuł wody, ale był wyjadany. A same glony? Walczyłem z nimi długie miesiące, ale po wyeliminowaniu problemów i zaskoczeniu biologi, sam je szlak trafił nie wiadomo nawet kiedy, wszystkie jak były, włosowate, caulerpę, valonię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko! 

Trochę czasu mnie tutaj nie było :( Praca, wyjazdy, teraz uczelnia, ale cały czas działam i pomimo problemów, które towarzyszyły mi od samego początku udało się wyprowadzić zbiorniczek na bardzo fajną i prostą! :D Była walka z cyjano, dino i ogółem glonami wszelkiego rodzaju. Po kilku wizytach u Pani Ewy w e-zoa i używaniu Brightwella Microbacter Clean wszystko ładnie poschodziło :) 

Już mam w głowie pomysł i plan na większy i na 99% do tego dojdzie. Co prawda dopiero pod koniec roku/przełom nowego. W planie jest kosteczka 60x60x50 lub 90x45x45 + sump. Jeszcze się cały czas zastanawiam na co padnie wybór. 

Wracając do tematu to pojawiło się kilka nowych korali: 

- Caulastrea Fluo

- Xenia

- Anthelia

- Zoanthusy

- jeszcze jedna Euphyllia (jestem na ich punkcie chory)

Seriatopora, która o dziwo bardzo fajnie się trzyma :D 

Przez 2 miesiące żyłem bez odpieniacza, ponieważ Resun wariował. 1 podmianka w tygodniu 5 litrów i wszystko śmiga do dzisiaj :D Wczoraj przyjechał do mnie Tunze 9004 DC. Tutaj mam pytanko, na jaką moc ustawić go żeby nie przesadzić? Aktualnie pracuje na 30% i mam wrażenie, że jest optymalnie :)

Na co dzień dozuje jod, stront i AF Build na zmianę z fito. 

 

Podsyłam kilka fotek i lecę podmieniać wodę :) 

 

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

Edytowane przez paatryk22 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak Xenia? Panujesz nad nią? bo nie mogę jej dostrzec - to to nawet na skale po lewej?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ta malutka z lewej strony, na zdjęciach zauważyłem, że odkleiła się od podstawki i wpadła na skałkę :) Aktualnie nie ma z nią problemu, bo mam ją dopiero tydzień, więc jeszcze nie szaleje. 

 

Mam w sumie pytanko co do krewetki. Mianowicie mam klasyczną krewetkę czyszczącą (stosunkowo młoda). Jest u mnie od miesiąca i od kilku godzin leży na plecach i rusza odnóżami jakby miała wylinkę :/ Wygląda to bardzo słabo i mam wrażenie, że jutro już nie będzie żywa :( Dozuje stront i jod po kropli raz na dwa dni. Wiadomo z czego to może wynikać? Jakieś metale ciężkie w wodzie się skądś wzięły i trzeba byłoby ogarnąć ICP? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie po przerwie na forum :D 

Sporo się działo. Rozpoczęły się prace nad nowym zbiornikiem. Rozmiar nowego szkiełka to 90x50x50. Stelaż postanowiłem zrobić sobie sam i już czeka sobie. Po świętach będę go impregnować. Poniżej również projekt komina :) 

Aktualny zbiornik ma się dobrze i wszystko super rośnie i się buja :)

Podsyłam fotki korali oraz stelaża. W odpowiednim czasie przerzucę się na nowy temat :D 

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz te zdjęcia? Jakiś filtr czy tylko makro aparat? Petarda. :clap:


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Chrusciik napisał:

Jak robisz te zdjęcia? Jakiś filtr czy tylko makro aparat? Petarda. :clap:

Fotki robię iPhone 11 + zestaw filtrów z Ali :D No i oczywiście później Lightroom żeby nabrało to trochę kontrastu :) 

Ja akurat korzystam z tych filtrów: FILTRY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż szkoda, że będziesz przenosić do większego bo akwarium wygląda świetnie i ma mega klimat (ʘ‿ʘ)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.