Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj w południe, podmiany nie będzie:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 7,88 - miernik elektroniczny (było 7,93)

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,7)

Mg = 1470 - test Salifert (było 1470)

Ca = 390 - test Salifert (było 400)

PO4 = 0,03 - test Salifert (było 0,10)

NO3 = 0,2 - test Salifert (było 2)

Poziomy KH i Ca spadają trzeba zwiększyć suplementację. Widać, że zwiększony poziom oświetlenia spowodował zwiększenie poboru przez koralowce. Oświetlenie przez następny tydzień pozostaje na tym samym poziomie.

Co do poziomu fosforanów to Salifert nie jest najdokładniejszym testem, ale tendencja jest ewidentnie spadkowa, to samo dotyczy także azotanów. Jeszcze dwa tygodnie temu zastanawiałem się nad jakąś metodą ograniczenia azotanów a teraz wychodzi na to, że problem jest wręcz odwrotny. Może problem to za dużo powiedziane ale muszę zwiększyć ilość nutrientów bo chyba nie chcę ich mieć na zerowych poziomach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Marianna napisał:

A gdzie fotki, jakaś jedna, tylko same parametry, nuda Panie

Bo w akwarium ostatnio trochę nudno się zrobiło :D Niestety nie mogę się pochwalić takimi sukcesami jak Ty a racji drobnej kontuzji nie mogę też za bardzo grzebać w akwarium więc na razie zmian brak.

Ale jakąś fotkę na życzenie mogę pokazać.

 

IMG_20210816_192002_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 hours ago, chris_ek said:

Bo w akwarium ostatnio trochę nudno się zrobiło :D Niestety nie mogę się pochwalić takimi sukcesami jak Ty a racji drobnej kontuzji nie mogę też za bardzo grzebać w akwarium więc na razie zmian brak.

Ale jakąś fotkę na życzenie mogę pokazać.

 

IMG_20210816_192002_Easy-Resize.com.jpg

Super kolorowo :) szybkiego powrotu do zdrowia w takim razie i zawsze czekam na więcej fotek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie masz za czysty piasek i nie ma co jeść.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 hours ago, chris_ek said:

Kupiłem Strombusa, miał czyścić piasek, a tu mi się alpinista trafił ;)

 

U mnie też robił takie numery ale jest za gruby i spada po kilku centymetrach :D a wogóle to z nich są straszne srajtuchy, ale to oczywoście tylko moja opinia :) mój nowy ulubieniec z ekipki czyszczącej to Astralium, ten koleżka nie robi przerw, skała oczyszczona do zera, teraz ogarnia szyby a nawet osprzęt :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Arek77 napisał:

Widocznie masz za czysty piasek i nie ma co jeść

Fakt, że tej szyby w ogóle nie czyszczę ale piasku w sumie też nie :D

10 godzin temu, Marianna napisał:

a wogóle to z nich są straszne srajtuchy

Jak to, miał przecież wyjadać detrytus a nie dorzucać do niego ;)

Kupiłem go bo widzę miejsca gdzie syfek się gromadzi a nie bardzo mam jak tam sięgnąć. Na początek trochę pozwiedzał ale teraz widzę, że siedzi właśnie w okolicy tych miejsc.

10 godzin temu, Marianna napisał:

mój nowy ulubieniec z ekipki czyszczącej to Astralium, ten koleżka nie robi przerw, skała oczyszczona do zera, teraz ogarnia szyby a nawet osprzęt

No wiesz Twoje akwarium jest takie schludniutkie i czyściutkie, że nie dziwota że musi bez przerw zasuwać cały dzień by coś znaleźć ;)

Razem ze Strombusem dokupiłem Turbo i więcej ślimaków nie przewiduję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

Razem ze Strombusem dokupiłem Turbo i więcej ślimaków nie przewiduję.

To tych turbo będziesz miał pełno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Arek77 napisał:

To tych turbo będziesz miał pełno.

Jestem tego świadomy, ale jak zobaczyłem przed chwilą jak zniknął gruby kożuch glonów z cyrkulatora za sprawą jednego średniego Turbo to nie widzę przeciwwskazań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 7,62 - miernik elektroniczny (było 7,88)

KH = 7,85 - test Salifert (było 7,5)

Mg = 1470 - test Salifert (było 1470)

Ca = 390 - test Salifert (było 390)

PO4 = 0,03 - test Salifert (było 0,03)

NO3 = 0,2 - test Salifert (było 0,2)

Wszystko fajnie tylko dlaczego pH mi spada (na pewno trzeba zrobić kalibrację miernika) a nutrienty na tym samym poziomie (mimo, że w tym tygodniu codziennie przynajmniej dwa razy karmię koralowce)?

Podbite znów trochę światło i muszę w końcu zainstalować pompę dozującą bo lanie kilka razy dziennie z ręki zaczyna być upierdliwe.

Doszło trochę nowych szczepek oraz zrobiłem lekką roszadę w zbiorniku.

Nowe nabytki

large.IMG_20210820_203710_Easy-Resize_com.jpg.f26cdc4dbfd475d4ded7092b06e8660f.jpg

large.IMG_20210822_132507_Easy-Resize_com.jpg.2843d19cd9b991a3e190dc5a7222d4a0.jpg

A tak teraz wygląda zbiornik

large.IMG_20210822_140355_Easy-Resize_com.jpg.9e4de2dded31124bee355d8f5d5fe53f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Marianna napisał:

a nie zdejmujesz ich z podstawek

Jeżeli podstawki są ze skały to nie, zoanthusy też zostawiam tylko podstawki przycinam. Sporo kombinuję z ustawieniem korali więc te podstawki są mi na razie na rękę - pewnie zdziwisz się, ale ze wszystkich korali tylko 7 ma przyklejone podstawki do skały:rolleyes:

20 godzin temu, Marianna napisał:

U Ciebie też wygląda na mega czysto, widać że ekipa pracuje non stop

Skała faktycznie jakoś bardzo nie pokrywa się glonem. Natomiast piasek to trochę inna sprawa. Z daleka może i tak wygląda, ale z bliska to już nie jest taki czyściutki - oprócz wejść do jamki gdzie przebywa babeczka.  Tak więc jest bardziej, że tak powiem, "naturalnie" choć tragedii nie ma. Prawdopodobnie dużą rolę odgrywają tu wieloszczety - widziałem jednego dość cienkiego ale długiego jak palec, więc rękę wsadzam już tylko w rękawiczce. Ogólnie piasku od początku ani razu nie odmulałem i mam nadzieję, że to się nie zemści na mnie kiedyś. :unsure:

Tak dla unaocznienia jak to wygląda pod powierzchnią

IMG_20210824_133359_Easy-Resize.com.jpg

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, chris_ek said:

Jeżeli podstawki są ze skały to nie, zoanthusy też zostawiam tylko podstawki przycinam. Sporo kombinuję z ustawieniem korali więc te podstawki są mi na razie na rękę - pewnie zdziwisz się, ale ze wszystkich korali tylko 7 ma przyklejone podstawki do skały:rolleyes:

Skała faktycznie jakoś bardzo nie pokrywa się glonem. Natomiast piasek to trochę inna sprawa. Z daleka może i tak wygląda, ale z bliska to już nie jest taki czyściutki - oprócz wejść do jamki gdzie przebywa babeczka.  Tak więc jest bardziej, że tak powiem, "naturalnie" choć tragedii nie ma. Prawdopodobnie dużą rolę odgrywają tu wieloszczety - widziałem jednego dość cienkiego ale długiego jak palec, więc rękę wsadzam już tylko w rękawiczce. Ogólnie piasku od początku ani razu nie odmulałem i mam nadzieję, że to się nie zemści na mnie kiedyś. :unsure:

Tak dla unaocznienia jak to wygląda pod powierzchnią

IMG_20210824_133359_Easy-Resize.com.jpg

Wow normalnie tunele tam masz konkretne :lol: nie dziwię się, że w rękawiczce, ja chyba też zacznę bo jak tylko wsadzam rękę to od razu jestem "oczyszczana" przez krewetkę, co jest nawet dość przyjemne ale jak dostałam ostatnio strzała od błazna to już nie było tak fajnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 7,85 - miernik elektroniczny (było 7,62)

KH = 8,45 - test Salifert (było 7,85)

Mg = 1425 - test Salifert (było 1470)

Ca = 400 - test Salifert (było 390)

PO4 = 0,1 - test Salifert (było 0,03)

PO4 = 0,08 - test Hanna

NO3 = 2,5 - test Salifert (było 0,2)

Co do parametrów nie mam chyba nic przeciwko gdyby udało się je utrzymać na takim poziomie :D

Podbity znów trochę do góry poziom oświetlenia, pompa zainstalowana... i nie wiem czym teraz będę się zajmować bo obserwowanie jak korale rosną jest trochę nudne ;).

Co do światła to zdaję się, że miałem je na zbyt niskim poziomie ponieważ zwiększenie nie tylko nie spowodowało wysypu glonów a wręcz mam wrażenie że akwarium się oczyściło - wcześniej co parę godzin można/trzeba było wycierać szyby z brązowego nalotu a teraz raz na kilka dni wystarczy. Zastanawiam się czym teraz będą się żywiły ślimaki.

Przydałoby się poprzyklejać niektóre korale bo dzisiaj rano Dunkę znalazłem na Rhodactisie - podejrzewam robotę kraba, niby taki maluch a potrafi przestawiać spore kawałki skały.

Pomiar PO4 Hanką niby pokazuje zbliżony wynik do pomiaru Salifertem ale chyba mam dość zgadywania jaki to kolor. Co ciekawe włożyłem do Hanki próbkę testu Saliferta i pokazała wynik 0,11 :D

Z przykrych rzeczy: zielona favia która okazła się platygyrą nie przetrwała ; mniejsza Trimma cana od paru dni się nie pokazuje a od jakiegoś czasu była dość wychudzona - podejrzewam że wieloszczety już się nią zajęły :(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

pH = 7,85 - miernik elektroniczny (było 7,62)

Wiesz czemu masz takie niskie pH? Jesteś pewny tego miernika? Idą chłodne dni, okna będą zamknięte.....możesz mieć problem zimą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Arek77 napisał:

Wiesz czemu masz takie niskie pH? Jesteś pewny tego miernika? Idą chłodne dni, okna będą zamknięte.....możesz mieć problem zimą. 

W sumie nie wiem dlaczego mam tak niskie pH, nie wiem też czy to pH jest za niskie - brak doświadczenia w tej kwestii, czytałem tylko że jest "zalecane8,3". Sprawdziłem przed chwilą i jest 7.98 więc u mnie chyba ogólnie nie przekracza 8.

Jakieś porady co należałoby z tym zrobić mile widziane.

Miernik sprawdzałem na dwóch buforach kalibracyjnych - zaniża o 0,03.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 Może spróbuj porównać  z testem saliferta , dodajesz węgiel organiczny (pożywkę ) do akwarium ? 

Możesz również pomyśleć o : scrubber co2 z zasypem wapna sodowego , on ustabilizuje Ci ph.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Maniekkkkk napisał:

Może spróbuj porównać  z testem saliferta

Niestety jedyne inne testy jakie posiadam to kropelkowe Zoolek ... i oba (ten w szerszym i węższym zakresie) pokazały 8,0.

58 minut temu, Maniekkkkk napisał:

dodajesz węgiel organiczny (pożywkę ) do akwarium

Nie, żadnej metody probiotycznej (bo rozumiem że o taką Ci chodzi) nie stosuję.

59 minut temu, Maniekkkkk napisał:

Możesz również pomyśleć o : scrubber co2 z zasypem wapna sodowego , on ustabilizuje Ci ph

Nie mam odpieniacza więc chyba to odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

Sprawdziłem przed chwilą i jest 7.98 więc u mnie chyba ogólnie nie przekracza 8.

Zmierz pH z rana przed zapaleniem się lamp. Wtedy teoretycznie powinno być najnizsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może warto pomyśleć o jakimś małym zewnętrznym odpieniaczu na zimę... wężyk za okno plus dodatkowa powierzchnia styku wody z powietrzem (bąbelki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Arek77 napisał:

Może warto pomyśleć o jakimś małym zewnętrznym odpieniaczu na zimę... wężyk za okno

No powiedzmy że przemyślałbym sprawę odpieniacza, ale dwie kwestie:

- odpieniacz kaskadowy raczej nie wchodzi w grę bo nie bardzo mam gdzie go powiesić, przymierzałem wewnetrzny Tunze 9004 i może by się zmieścił natomiast wizualnie porażka - może ktoś poleci jakiś niewielki wewnętrzny odpieniacz

- nie ma opcji żebym wystawił wężyk za okno więc w takim wypadku może sama idea zastosowania odpieniacza do podniesienia pH nie ma sensu

W sumie jak zwróciłeś moją uwagę na pH to zacząłem trochę zgłębiać temat i z tego co się zdążyłem zorientować to są dwie frakcje: tych co walczą o podniesienie pH i tych co nawet nie mierzą bo i tak nie mają na nie wpływu :D

Tak czy inaczej jeżeli chcę walczyć to muszę najpierw znaleźć przyczynę dość niskiego pH w moim zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 7,85 - miernik elektroniczny (było 7,85)

KH = 9,10 - test Salifert (było 8,45)

Mg > 1500 - test Salifert (było 1425)

Ca = 410 - test Salifert (było 400)

PO4 = 0,0 - test Salifert (było 0,1)

PO4 = 0,00 - test Hanna (było 0,08)

NO3 = 2,5 - test Salifert (było 2,5)

To tak na szybko, wnioski jutro....

Co do KH to albo zrobiłem złe stężenie albo zmniejszył się pobór, tak czy inaczej poszło za dużo do góry i chyba przez to montipora forest fire od paru dni była "obrażona". Planuję obecnie utrzymać na poziomie około 8,5 i zobaczyć na jakim poziomie się ustabilizuje pH.

Fosforany wyzerowane więc na razie Rowa poszła w kąt kaskady żeby mniej wody przez nią przepływało - nie chcę jeszcze jej usuwać żeby nie było nagłego wzrostu PO4.

Co do pH to przez ten tydzień trochę obserwowałem jak to się rozkłada w ciągu dnia i najczęściej rano jest około 7,7-7,8, popołudniu 8,0-8,14 a tuż po zgaszeniu świateł 8,10-8,14. 0,4 stopnia to chyba spore wahania dobowe zastanawia mnie czy wpływ na to może mieć nierównomierne dobowe rozłożenie uzupełniania KH.

W dniu 29.08.2021 o 19:37, Arek77 napisał:

Wiesz czemu masz takie niskie pH?

Trochę mi zabiłeś gwoździa tym pytaniem, ale trochę poszukałem i mam dwa typy:

- sporo karmię ostatnio a cykl nitryfikacyjny zdaje się że obniża pH - czy może mieć to aż tak duży wpływ w moim akwarium tego nie wiem, ale w sumie wtedy większość akwariów maiłaby ten problem

- zbyt dużo CO2 w powietrzu - w tym samym pokoju stoją jeszcze dwa akwaria roślinne z dozowaniem dwutlenku węgla z butli,

W celu podniesienia i ustabilizowania pH:

- na razie zakręciłem butlę  CO2 i będę obserwował

- postaram się trzymać KH na poziomie 8,5

- dwa razy w tygodniu podaję kropelkę AF Build

Przypadkiem spojrzałem od spodu na Tidala :o

IMG_20210905_082710_Easy-Resize_com.thumb.jpg.4b11339350e3104bd5fbda1ff7173a1d.jpg

 

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.09.2021 o 20:52, chris_ek napisał:

zbyt dużo CO2 w powietrzu - w tym samym pokoju stoją jeszcze dwa akwaria roślinne z dozowaniem dwutlenku węgla z butli,

I na to bym stawiał..... i na to pierwsze też;) Jedno i drugie w nocy się nakłada...plus oddychanie koralowców.

 

W dniu 5.09.2021 o 20:52, chris_ek napisał:

 

Przypadkiem spojrzałem od spodu na Tidala 

IMG_20210905_082710_Easy-Resize_com.thumb.jpg.4b11339350e3104bd5fbda1ff7173a1d.jpg

 

Co to jest?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.