Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Czy widać aby któreś odmiany były bardziej lub mniej ekspansywne czy raczej nie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AOI są turbo ekspansywne, przerastają inne zoasy, wrastają na SPS i inne koralowce, o ile te ich nie parzą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jkk napisał:

@chris_ekjaka różnica czasu między zdjęciami? 

Mega akwarium;)

Sierpień ubiegłego roku a stan obecny.

Dzięki.

2 godziny temu, Arek77 napisał:

Czy widać aby któreś odmiany były bardziej lub mniej ekspansywne czy raczej nie? 

 

52 minuty temu, katani napisał:

AOI są turbo ekspansywne, przerastają inne zoasy, wrastają na SPS i inne koralowce, o ile te ich nie parzą.

U mnie AOI mam od dwóch polipów i trochę trwało zanim "zaskoczyły", na razie to Scrambled  eggs je przerasta. Najbardziej "rozlały" się Blondies, Rasta, Rainbow hornets i Orange bam bam. Najsłabiej: Armor of god, Bowser, Goblins fire. Co do ekspansywności to u mnie na pierwszym  miejscu Blondies a potem Rasta.

Przypomniało mi się, że mam jeszcze wsadzone w róg Purple bee i podejrzewam, że gdyby dać im szansę to one zdominowałyby wszystkie.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja prawie tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 7,95 - miernik elektroniczny (było 8,02)

KH = 8,0 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 405 - test Salifert (było 400)

PO4 = 0,10 - test Hanna (było 0,21)

NO3 = 2 - test Salifert (było 5)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 8,11 - miernik elektroniczny (było 7,95)

KH = 7,7 - test Salifert (było 8,0)

Ca = 405 - test Salifert (było 405)

PO4 = 0,31 - test Hanna (było 0,10)

NO3 = 5 - test Salifert (było 2)

Zmniejszyłem dozowanie VSV bo bałem się wyzerowania NO3 to skoczyło PO4 :( Chciałbym uniknąć dozowania azotanów ale pewnie bez tego się nie obejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 8,12 - miernik elektroniczny (było 8,11)

KH = 6,85 - test Salifert (było 7,7)

Ca = 400 - test Salifert (było 405)

PO4 = 0,15 - test Hanna (było 0,31)

NO3 = 2 - test Salifert (było 5)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 8,05 - miernik elektroniczny (było 8,12)

KH = 6,4 - test Salifert (było 6,85)

Ca = 390 - test Salifert (było 400)

Mg = 1320 - test Salifert (było 1380)

PO4 = 0,10 - test Hanna (było 0,15)

NO3 <1 - test Salifert (było 2)

Poziomy makro spadły nie z powodu zwiększonej konsumpcji niestety ale ponieważ odłączyłem niechcący zasilanie pompy dozującej i zanim się zorientowałem przez dzień/dwa nie były uzupełniane NaOH/KH/Ca.

Od tygodnia testuję karmienie zamiast mrożonkami to Liquid Artemia i Liquid Mysis od AF ze względu na łatwiejsze podawanie. Na razie moje odczucia takie sobie: artemia jest bardziej w formie zmiksowanej zawiesiny niż skorupiaków, trochę, ale niewiele, jest lepiej z mysis. Ryby w sumie to pobierają natomiast jak podałem pipetą płyn prosto z butelki Dunce to się cała obkurczyła w ogóle nie próbując tego chwytać.

Obok Alveopory wylądowała Goniopora i jak na razie jest ok.

goniopora.thumb.jpg.96139b3448fa1ccfaf5af10278df569d.jpg

Doszło też kilka zoa.

zoa1.thumb.jpg.7d74d926ee33954a0e817b3f4432f4f8.jpg

zoa2.thumb.jpg.71741e42120880fe6a926af5cb918473.jpg

Ostatnio dochodzę do wniosku, że ten krab to chyba jednak nie percnon bo szczypce ma strasznie duże. Niestety ciężko mu zrobić dobre zdjęcie bo strasznie płochliwy.

krab.thumb.jpg.1f8841ea332634803ba97a94c65063f3.jpg

Akwarium ma już roczek, z racji tego pamiątkowe zdjęcie w świetle dziennym

large.akwa_dzien.jpg.0194fcec8920f56bec611964725c9cd7.jpg

i w niebieskim

large.akwa_blue.jpg.1bc9f7f059f34d742b6eff1ef516dae4.jpg

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajka :clap:


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, chris_ek napisał:

Do bajki to jeszcze daleka droga ale dzięki za miłe słowo.

Tobie się tak wydaje bo widzisz to na co dzień hehe :D 
Dla mnie bomba. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.04.2022 o 20:28, chris_ek napisał:

Coś niedobrego dzieje się z acathastreami/micromussami w moim akwarium i nie bardzo wiem o co chodzi.

Od dwóch dni ta czerwona z tyłu przestała się pompować  i teraz już nie mam pomysłu bo ta po prawej stronie napompowana jak nigdy dotąd.

micromussa4.thumb.jpg.8bcbed9c833f426cc85d66e00cd5b547.jpg

 

Tak z czysto kronikarskiego obowiązku ta zielona poleciała szybciutko, natomiast żeby ratować tą drugą: skałkę obróciłem o 180 żeby nie była w pobliżu ricordei, micromussę oderwałem od skały, wydipowałem i przykleiłem na podstawkę - niestety nic to nie pomogło i koral powoli schodzi.

acana.thumb.jpg.70afe4d0c2ef692d9336bfe70890cbab.jpg

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 7,98 - miernik elektroniczny (było 8,05)

KH = 7,0 - test Salifert (było 6,4)

Ca = 385 - test Salifert (było 390)

PO4 = 0,07 - test Hanna (było 0,10)

NO3 <1 - test Salifert (było <1)

Już tydzień czekam na test ICP, zwykle jak wysłałem w poniedziałek to do końca tygodnia były wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły wyniki ICP. Idzie chyba w dobrą stronę, co prawda jest przekroczenie glinu i muszę jeszcze dodatkowo dozować jod ale pojawił się Molibden. Nie wiem dlaczego nie ma Niklu i na ile on jest ważny.

icp3.thumb.jpg.cd1d0b5af1bd3a9e0d13bbd755857c5d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, chris_ek napisał:

Przyszły wyniki ICP. Idzie chyba w dobrą stronę, co prawda jest przekroczenie glinu i muszę jeszcze dodatkowo dozować jod ale pojawił się Molibden. Nie wiem dlaczego nie ma Niklu i na ile on jest ważny.

Czy to pierwsze ICP? 

Jeśli dozujesz jakieś mikro z metalami lub robisz regularne podmiany to śladowe ilości niklu powinieneś mieć w wodzie - więcej koralom nie trzeba. U mnie nikiel na ICP raz wychodzi 0,002 raz zero - myślę, że jego poziom jest stały, jednak na granicy wykrywalności urządzenia. 

A aluminium na poziomie 0,02 to żadne przekroczenie:)

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arek77 napisał:

Czy to pierwsze ICP? 

To trzecie, tak wyglądają zmiany pomiędzy poszczególnymi wynikami.

porownanie.thumb.jpg.2c1cbba935e3d9b803d187af05113c91.jpg

3 godziny temu, Arek77 napisał:

Jeśli dozujesz jakieś mikro z metalami lub robisz regularne podmiany to śladowe ilości niklu powinieneś mieć w wodzie - więcej koralom nie trzeba.

Wcześniej robiłem tylko podmiany, od marca dodaję Trace-colors od RS i widać właśnie jak pojawił się Molibden a Nikiel nie - trochę mnie to zdziwiło. ICP zrobiłem żeby sprawdzić jak sprawdzają się Trace-colors i na razie raczej nic nie będę zmieniał w dozowaniu oprócz dodatkowego dozowania samego jodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, chris_ek napisał:

Wcześniej robiłem tylko podmiany, od marca dodaję Trace-colors od RS i widać właśnie jak pojawił się Molibden a Nikiel nie - trochę mnie to zdziwiło

Tylko zobacz sobie ile ten preparat ma niklu.....0,00003 mg w 1 g preparatu (czyli w 1 ml). Aby poziom niklu w akwarium pzekroczył 0,001 mg na litr (dolna granica wg wyników AF to musiał byś dodać.....ok 30 ml preparatu na 1 LITR wody w akwariu, czyli ok półtora litra na cały zbiornik :D (no chyba, że coś źle liczę). Nikiel w akwarium masz, tylko w ilości niewykrywalnej dla spektrometru AF. Ale lepiej mieć mniej niż za dużo i szukać żródła tego metalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Arek77 napisał:

Tylko zobacz sobie ile ten preparat ma niklu.....0,00003 mg w 1 g preparatu (czyli w 1 ml). Aby poziom niklu w akwarium pzekroczył 0,001 mg na litr (dolna granica wg wyników AF to musiał byś dodać.....ok 30 ml preparatu na 1 LITR wody w akwariu, czyli ok półtora litra na cały zbiornik

Skąd masz źródło tych informacji - na stronie RS nie znalazłem, chyba że słabo szukam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, chris_ek napisał:

Skąd masz źródło tych informacji - na stronie RS nie znalazłem, chyba że słabo szukam.

Wpisz w Google  Trace-colors i wejdź na stronę pierwszego lepszego sklepu jaki oferuje ten produkt....tam masz skład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja dwutygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 8,04 - miernik elektroniczny (było 7,98)

KH = 7,0 - test Salifert (było 7,0)

Ca = 390 - test Salifert (było 385)

PO4 = 0,12 - test Hanna (było 0,07)

NO3 <1 - test Salifert (było <1)

Nie wiem czy to kwestia stabilizacji parametrów, zwiększenia oświetlenia czy też dopiero teraz koral "się zadomowił" - w każdym bądź razie po 11 miesiącach caulastrea candy cane w końcu podzieliła mordki więc może zacznie rosnąć a nie tylko wegetować.

86468453_candycane.thumb.jpg.dd099cb219e623849c948c6a3ed8041e.jpg

W dniu 17.05.2022 o 22:30, Arek77 napisał:

Wpisz w Google  Trace-colors i wejdź na stronę pierwszego lepszego sklepu jaki oferuje ten produkt....tam masz skład.

Arku czy na pewno sprawdzałeś Trace-colors od Red Sea bo za cholerę nie mogę znaleźć takiej informacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, chris_ek napisał:

Arku czy na pewno sprawdzałeś Trace-colors od Red Sea bo za cholerę nie mogę znaleźć takiej informacji?

Przepraszam bardzo :bow

Wpisałem reef trace colours i na pierwszych miejscach wyskoczyło mi trace od Seachem-u - tam wyczytałem zawartości metali. W informacjach o trace colours id Red Sea faktycznie nie ma informacji na temat zawartości mikro.

Osobiście nie używam preparatów, ktòre nie zawierają dokładnego składu. 

Jeszcze raz przepraszam za wprowadzenie w błąd....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 8,02 - miernik elektroniczny (było 8,04)

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,0)

Ca = 375 - test Salifert (było 390)

PO4 = 0,07 - test Hanna (było 0,12)

NO3 <1 - test Salifert (było <1)

Co do Ca to pierwszy wynik zdziwił mnie bardzo bo tydzień temu zwiększyłem dawkę dzienną, dla pewności zrobiłem test drugi raz a wystarczyło raz sprawdzić poziom ballinga :angry: Zwiększyłem jednak dzienną dawkę jeszcze bo chcę utrzymywać Ca w okolicach 420.

Co do nutrientów to muszę jednak podnieść poziom NO3 bo chyba caulastrei fluo to się nie podoba i trzy główki zaczęły tracić tkankę. Obecnie podaję 2 krople VSV dziennnie więc albo zmniejszę do jednej albo zacznę dodawać azotany. A może zrobię i jedno i drugie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 34 ppt

pH = 8,09 - miernik elektroniczny (było 8,02)

KH = 7,5 - test Salifert (było 7,5)

Ca = 405 - test Salifert (było 375)

PO4 = 0,06 - test Hanna (było 0,07)

NO3 = 2 - test Salifert (było <1)

Ewidentnie coś nie pasuje caulastreom bo jak wcześniej się cieszyłem, że zaczyna dzielić główki to teraz patrzę jak te główki po kolei lecą :(, odmiana fluo też na kilku główkach traci tkankę. Obstawiam zbyt niski poziom NO3 bo w świetle niedawnego ICP nic innego mi nie przychodzi do głowy (zbyt niski jod już uzupełniam dodatkowo 1 kroplą AF na tydzień).

candy.thumb.jpg.14edfa8802afcdefa45ba507cb1dce6e.jpg

fluo.thumb.jpg.310acc44ac245fd63646095271908bc6.jpg

Zmniejszam dawkę VSV a dodatkowo będę podawał CaNO3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.