Skocz do zawartości
chris_ek

Spelniając marzenia - etap1: kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Arek77 napisał:

Ja stosuję strongi od AF I niektóre mikro (lit i molibden). Stosuję też żelazo od Tropicala - na wszystkich tych produktach jest napisane dokładnie jaka dawka, ile i co dostarcza ( po za tym nic więcej nie nie leje).

(No może jeszcze bakterie)

Żadnych aminokwasów czy witamin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, chris_ek napisał:

Żadnych aminokwasów czy witamin?

Nie. To powinno być w pokarmach dla ryb I korali.

Żadnych "powerów" , "bosterów" itp. Jeśli ktoś chce mieć akroporowy las w pastelowych kolorach to pewnie musi dozować amino, witaminy itp bo takie "głodzone" korale są delikatne i wrażliwe na wszelkie braki (mają cieniutkie tkanki czyli nie mają "zapasów"). Fakt, takie zeowitowe korale pięknie się prezentują.

Ja mam mieszaną obsadę, karmię dość obficie i nie trzymam zerowych nutrienów. Pilnuję aby koralom nie zabrakło poszczególnych pierwiastków oraz aby w zbiorniku była odpowiednia ilość bakterii (dodaję węgiel). Aminokwasy, witaminy i inne związki muszą wytworzyć sobie same. 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 7,79 - miernik elektroniczny (było 7,76)

KH = 7,7 - test Salifert (było 7,5)

Mg = 1440 - test Salifert (było 1365)

Ca = 415 - test Salifert (było 390)

PO4 = 0,11 - test Hanna (było 0,12)

NO3 = 25 - test Salifert (było 25)

Podniosłem poziom oświetlenia o 5%.

Przed podmianą pobrałem próbkę do testu ICP. Podmiana częściowo już na soli Red Sea - od dziś podmianami będę przechodził na tą sól.

Mam nadzieję, że to nie za duże zmiany wprowadzam w jednym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu dość często zdarza się, że jakiś koral jest przesunięty lub wręcz zrzucony z półki. Do tej pory zwalałem winę na duże ślimaki oraz kraba pustelnika. Jednak kilka dni temu rano, jak świeciło słońce, zauważyłem jakiegoś innego "stwora" w akwarium. Niestety jak zbliżyłem się żeby się przyjrzeć to od razu schował się w skałę. Od tego czasu zacząłem poranne "polowania" na delikwenta i w końcu wczoraj udało mi się zrobić w miarę zdjęcie. Otóż nie wiem skąd ani jak, ani od kiedy ale mam ... percnona. :D

1025984552_percnon(1).thumb.jpg.81546e3f8c4c5b3631b366b971fe7aa2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chris_ek napisał:

 Otóż nie wiem skąd ani jak, ani od kiedy ale mam ... percnona. :D

1025984552_percnon(1).thumb.jpg.81546e3f8c4c5b3631b366b971fe7aa2.jpg

Abiogeneza, samorództwo – teoria, według której żywe organizmy powstały z materii nieożywionej.

 

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Abiogeneza, samorództwo – teoria, według której żywe organizmy powstały z materii nieożywionej.

Wow, to jeszcze lepsze niż Partenogeneza - dzieworództwo z seksmisji. ;)

A tak poważniej to myślałem, że jak dipuję wszystkie korale to zapobiegam dostawaniu się gości. Skoro jednak stomatella się dostała to i on mógł. Nie protestuję bo zdaje się, że pożyteczny a przynajmniej nie szkodnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły wyniki testu ICP. Chyba nie jest źle ale przyznam, że liczyłem na bardziej zielono.

icp.thumb.jpg.9a5309ca62e7d77e30420f6700569819.jpgicp2.thumb.jpg.9ff6797ad433709f2c91fb04bc3ac9d6.jpg

Porównanie z poprzednim wynikiem

icp3.thumb.jpg.6c87a137f7a5f4bea587ef738774be8c.jpg

Cieszy że spadają przekroczenia Boru i Bromu. Trochę nisko jod, żelazo, siarka i potas - trochę pewnie uzupełnię poprzez podniesienie zasolenia.  Zastanawiają mnie też niskie lub zerowe poziomy metali

Czy powinienem zacząć dozować jakieś mikro? Jakieś wskazówki co dalej robić mile widziane.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, chris_ek napisał:

Czy powinienem zacząć dozować jakieś mikro? Jakieś wskazówki co dalej robić mile widziane.

Może czas pomyśleć o dozowaniu siarki i potasu.....

Część z mikro ja uzupełniam "strongami" od AF, tylko one są dolewane do roztworów ballinga - nie wiem jak by to było przy ATI.

Nie zdziwiła Cię dużą różnica w wyniku PO4 pomiędzy testami w domu a ICP? 0,4 to już trochę dużo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Arek77 napisał:

Może czas pomyśleć o dozowaniu siarki i potasu.....

Część z mikro ja uzupełniam "strongami" od AF, tylko one są dolewane do roztworów ballinga - nie wiem jak by to było przy ATI.

Właśnie próbuję jakoś to ogarnąć. Jeżeli dobrze zrozumiałem to albo z ręki lanie component A B C E albo strongi dodawane do ballinga.

28 minut temu, Arek77 napisał:

Nie zdziwiła Cię dużą różnica w wyniku PO4 pomiędzy testami w domu a ICP? 0,4 to już trochę dużo.

Przyznam, że nie przywiązuję za wielkiej uwagi do wyniku PO4. Gdzieś na forum była dyskusja na ten temat i konkluzja była taką, że trochę inaczej go mierzą. Dodatkowo próbkę pobrałem w niedzielę rano a wynik dopiero w piątek - to chyba też ma wpływ na pomiar tego parametru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, chris_ek napisał:

Gdzieś na forum była dyskusja na ten temat i konkluzja była taką, że trochę inaczej go mierzą. Dodatkowo próbkę pobrałem w niedzielę rano a wynik dopiero w piątek - to chyba też ma wpływ na pomiar tego parametru.

Prawdopodobnie fosforany są przeliczane z ogólnej ilości fosforu czyli czas od pobrania do badania wody nie powinien mieć wpływu na wynik, z tym,  że nie cały fosfor w wodzie musi być w postaci fosforanów. W przypadku np dużej ilości bakterii w wodzie część fosforu może pochodzić z innych związków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 33 ppt

pH = 7,97 - miernik elektroniczny (było 7,79)

KH = 7,7 - test Salifert (było 7,7)

Ca = 410 - test Salifert (było 415)

PO4 = 0,27 - test Hanna (było 0,11)

NO3 = 25 - test Salifert (było 25)

Fosforany - spory skok, wsadzona nowa Rowa.

Co do skoku poziomu pH - skalibrowałem miernik :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się skąd nazwa "szklana róża" - teraz już wiem :) Ciekawe tylko czy to jedna z tych co miałem w zbiorniku tylko "odbarwiona" czy też inna odmiana barwna.

944226586_aiptasia(1).thumb.jpg.610f0e9328b7970e30bb283520d99691.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 7,95 - miernik elektroniczny (było 7,97)

KH = 6,85 - test Salifert (było 7,7)

Ca = 420 - test Salifert (było 410)

Mg = 1395 - test Salifert (było 1440)

PO4 = 0,05 - test Hanna (było 0,27)

NO3 = 25 - test Salifert (było 25)

KH - zmniejszyłem lekko dozowanie roztworu ATI 1# żeby podawać więcej NaOH i jeszcze nie potrafię dobrze tego zrównoważyć.

Poziom PO4 - sprawdziłem na odczynnikach Saliferta i wyszło 0,12 więc na pewno w dół tylko czy aż tak bardzo.

Zdecydowałem się na uzupełnianie mikro Trace-colors z RS ponieważ zmieniam sól na RS więc pomyślałem, że może lepiej będą współgrać. Z racji tego, że ciągle zmniejszam ilość roztworu KH to dodatki do ballinga by się nie sprawdziły i zostaje kropelkowanie z ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 8,19 - miernik elektroniczny (było 7,95)

KH = 10,35 - test Salifert (było 6,85)

Ca = 405 - test Salifert (było 420)

Mg = 1380 - test Salifert (było 1395)

PO4 = 0,08 - test Hanna (było 0,05)

NO3 = 10 - test Salifert (było 25)

No i mam pierwszy f***up  :( Uzupełniałem  roztwór NaOH i źle zapamiętałem poprzednio używane stężenie :banghead  przez co pH ładnie poszło w górę ale też KH przyrastało po pół stopnia dziennie. Próbuję to wyhamować ale powoli bo nie chcę znów zafundować koralom skoku w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 36 ppt

pH = 8,01 - miernik elektroniczny (było 8,19)

KH = 8,3 - test Salifert (było 10,35)

Ca = 405 - test Salifert (było 405)

PO4 = 0,03 - test Hanna (było 0,08)

NO3 = 10 - test Salifert (było 10)

KH już pod kontrolą, zastanawia mnie spadek pH - pewnie trzeba skalibrować miernik.

Przez ostatnie dwa tygodnie testowałem VSV i czas wyjąć Rowę z filtra - zobaczymy na jakim poziomie bez niej ustalą się poziomy nutrientów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chris_ek napisał:

pH = 8,01 - miernik elektroniczny (było 8,19)

KH = 8,3 - test Salifert (było 10,35)

 

1 godzinę temu, chris_ek napisał:

, zastanawia mnie spadek pH - pewnie trzeba skalibrować miernik.

Jak kH spadło to zmieniła się zdolność buforowania pH solanki i pH jest niższe i bardziej podatne na wahania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

Jak kH spadło to zmieniła się zdolność buforowania pH solanki i pH jest niższe i bardziej podatne na wahania

OK, tylko że obecnie przez całą dobę leci NaOH zamiast płynu #1 ATI i wcześniej obserwowałem wyższe pH przy zbliżonym a nawet niższym KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś niedobrego dzieje się z acathastreami/micromussami w moim akwarium i nie bardzo wiem o co chodzi.

To zdjęcie z 6 lutego - wszystko ok, ładnie się pompują, widać przyrosty.

micromussa1.thumb.jpg.b1dda27da5fb6884a961c7112ab58ff3.jpg

3 kwietnia - zielona wygląda na poparzoną (już część tkanki zeszła w postaci takiego brązowego gluta), przyjąłem że ricordea musiała jakoś ją poparzyć chociaż nie wiem jak pokonała te dodatkowe 2 cm, odsunąłem trochę skałkę.

micromussa2.thumb.jpg.1ac25c63b5845b11b19b9f8cef90bbc5.jpg

Dwa/trzy dni temu - zniszczone dwie główki gdzie trzecia ładnie napompowana - podejrzenie padło na krewetkę na aiptasie bo nic innego nie przychodzi mi do głowy.

micromussa3.thumb.jpg.2a55f6278133bfa9bc30e261d50d6b6e.jpg

Od dwóch dni ta czerwona z tyłu przestała się pompować  i teraz już nie mam pomysłu bo ta po prawej stronie napompowana jak nigdy dotąd.

micromussa4.thumb.jpg.8bcbed9c833f426cc85d66e00cd5b547.jpg

Ostatnio miałem wahania KH - czy to może być przyczyną?

Z innymi koralami nie mam problemów, może oprócz Blastomuss których nie potrafię utrzymać za długo.

Jakieś inne rady, co robić, jak zapobiegać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, chris_ek napisał:

3 kwietnia - zielona wygląda na poparzoną (już część tkanki zeszła w postaci takiego brązowego gluta), przyjąłem że ricordea musiała jakoś ją poparzyć chociaż nie wiem jak pokonała te dodatkowe 2 cm, odsunąłem trochę skałkę.

Ta z przodu jest bankowo poparzona, za blisko innego korala. Wiele korali wykształca parzydełka, nawet długie, jeśli poczuje w pobliżu innego korala. popatrz na rico w nocy.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten koral... totalnie niegroźnie wyglądający i stojący "daleko" od innych...

50416241186_acb4058e8d_b.jpg

w nocy wyglądał tak:

acanastrea echinata

A efekty jego działalności na drugi dzień tak:

51265195102_2c87de00b3_b.jpg

Dużo korali tak ma, że w dzień wydają się milutkie, a w nocy potworki.

Goniastrea, echinopora, candy cane, platygyry, echinophylie, acany, pavony to tylko początek listy. O galaxei czy euphyliach nie wspomnę.

Platygyra w dzień:

Platygyra spp.

i teraz. W nocy jak poczuje "mięso" to się na 5-7cm potrafi wyciągnąć.

IMG_20220408_235629359_HDR

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, katani napisał:

w nocy wyglądał tak:

acanastrea echinata

Ooo czy to na skale to też jego parzydełka?

9 godzin temu, katani napisał:

A efekty jego działalności na drugi dzień tak:

51265195102_2c87de00b3_b.jpg

Udało Ci się uratować tę Micromussę?

9 godzin temu, katani napisał:

W nocy jak poczuje "mięso" to się na 5-7cm potrafi wyciągnąć.

IMG_20220408_235629359_HDR

Widuję takie na faviach czy caulastreach ale myślałem że to do wyłapywania fito/zooplanktonu.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, chris_ek napisał:

Ooo czy to na skale to też jego parzydełka?

Parzydełka.

5 godzin temu, chris_ek napisał:

Udało Ci się uratować tę Micromussę?

Tak.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja tygodniowa.

Parametry dzisiaj rano przed podmianą:

Zasolenie  = 35 ppt

pH = 8,02 - miernik elektroniczny (było 8,01)

KH = 7,5 - test Salifert (było 8,3)

Ca = 400 - test Salifert (było 405)

PO4 = 0,21 - test Hanna (było 0,03)

NO3 = 5 - test Salifert (było 10)

Nutrienty: wyjęcie Rowy spowodowało skok fosforanów, muszę pilnować poziomu azotanów bo prawdopodobnie zabraknie ich do zbicia fosforanów do odpowiedniego poziomu.

Co do pH to @Arek77 miałeś rację bo kalibracja nic nie dała.

@katani dzięki za wyjaśnienia.

Wczoraj po raz pierwszy od dłuższego czasu zobaczyłem wszystkie zoa ładnie otwarte więc tak na szybko zrobione zdjęcie.

zoa.thumb.jpg.60edeba9d48d9050c5c22b91a8cfa833.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chris_ek napisał:

Wczoraj po raz pierwszy od dłuższego czasu zobaczyłem wszystkie zoa ładnie otwarte więc tak na szybko zrobione zdjęcie.

zoa.thumb.jpg.60edeba9d48d9050c5c22b91a8cfa833.jpg

 

Ładny ogródek:)

Sam wychodowałeś czy kupiłeś gotowca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.