Skocz do zawartości
SHARK_2

[35l] Pico Rafka by SHARK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Szykując się do odpalenia dużej solniczki (część gratów już mam, właśnie jestem w trakcie robienia stelaża), 05.03.2021 postanowiłem zacząć kręcić wodą i moczyć łapska w solance, wykorzystując to co już mam „na półce”. Taki mały poligon doświadczalny. 

Sprzęt:
Zbiornik: Kostka 35l Aquael
Filtracja: Kaskada Aquael FZN2
Media filtracyjne: W dużej komorze 0,5l Matrix’a, w małej obecnie wata docelowo pewnie pokruszona skała
Oświetlenie: Kelo Led AO100S + WiFi
Poziom wody + dolewka: Aqua-Trend Levelautomatic Eye (trafił się gratis do sprzętu kupionego pod duży zbiornik)
Grzałka:HaPet 50W
Szafka: Cinek Aqua Design
Sól: Colombo Pro Reef Salt (za namową Pana Krzysztofa Tryca z AQUA-MOR - polecam odwiedzić, mały punkcik ale bardzo przyjemny)
Bakterie: Colombo Bacto Start (j.w.)
Skała: Macro Rocks (Sklep ROGATEK) 
Żywy piach Natures Ocean

Nie pozostaje nic innego jak pokazać co z tego wyszło (mnie się podoba), jakość zdjęcia słaba bo nie umiem ich robić:rafa1a.thumb.jpg.df2ad5c84bc048df3ed50af9f41b5cb0.jpg

Zaraz po zalaniu :
rafa5a.thumb.jpg.8885ef4b8dcb986dc200ed8c53bb1d96.jpg

Teraz wygląda tak:
rafa7a.thumb.jpg.7d7880cc5bf2b79a8ffa26781533917e.jpg

Start odbył się na żywym piasku, suchej skale oraz "żywej" wodzie z AQUA-MOR. Od samego początku lałem tylko bakterie tak jak zaleca producent + automatyczne uzupełnianie wody. Od startu dodałem też ze 3-4 razy Seachem Stability w dawcę zalecanej do tego litrażu. Dzisiaj zrobiłem testy i wygląda to następująco:

Parametry 03.05.2021:
Zasolenie - 1.026
NH3 - <0.15 (Salifert)
NO2 - 0 (Salifert)
Ca - 620 (AF)
Mg - 1530 (AF)
KH - 6.4 (AF)

Z tego co wiem to ma zdecydowanie za dużo Ca oraz Mg i tu nasuwa się pytanie czy to już czas na zrobienie podmianki (ok 3l) na świeżą solankę? Jak widać na zdjęciu na szybach (oraz jedna "nitka") jest film bakteryjny (a przynajmniej tak mi się wydaje, że to on). Na piasku ogniska z brązowawym nalotem (okrzemki / dino)? Od uruchomienia zaraz miną 2 miesiące i zastanawiam się co dalej. Czy to już czas na wprowadzenie jakiegoś "pierwszego" życia? W końcu te bakterie też powinny dostawiać coś do "jedzenia". 

Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, czy konstruktywną krytykę (dzięki niej wiele się można nauczyć). 

Pozdrawiam 

Borys.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz czyścić szyby w miejscach gdzie skała praktycznie styka się ze szybą?

Zbiornik wygląda jak byś dopiero go zalał. Wrzuć tam jakieś ślimaki kraba czy krewetkę, tak jak pisałeś bakterie muszą coś jeść. Jak dla mnie dojrzewanie jeszcze nie wystartowało, wstrzymał bym się z koralami. Podmianka nie jest konieczna, nie ma czego rozcieńczać. Wysokim wapniem się na razie nie przejmuj.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Darek85 napisał:

Jak zamierzasz czyścić szyby w miejscach gdzie skała praktycznie styka się ze szybą?

Zbiornik wygląda jak byś dopiero go zalał. Wrzuć tam jakieś ślimaki kraba czy krewetkę, tak jak pisałeś bakterie muszą coś jeść. Jak dla mnie dojrzewanie jeszcze nie wystartowało, wstrzymał bym się z koralami. Podmianka nie jest konieczna, nie ma czego rozcieńczać. Wysokim wapniem się na razie nie przejmuj.

Hej, co do czyszczenia to w zasadzie są to 2 punkty o powierzchni oni 3x3 cm i w tych miejscach posiłkuje się starą kartą kredytową (idealna skrobaczka) reszta czyścikiem Tunze Care Magnet Nano. 

A podpowiesz co konkretnie by było dobre na początek? Jaki konkretnie ślimak czy krewetka? Co do wpuszczania korali to nic na szybko robić nie będę (trenuję cierpliwość :) co by przy docelowym baniaku nie szaleć).

3 minuty temu, chris_ek napisał:

No właśnie, dodawałeś tam jakieś źródło amoniaku (pokarm, mrożonkę, amoniak w płynie)?

Podawałem mrożonego solowca ale nie wiem czy nie za mało. 


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To powinno załatwić sprawę, pytanie jaki masz poziom NO3?

Tego akurat nie wiem. Jutro kupię test na NO3 i sprawdzę.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj tam ze 3 nassariusy. Kopią w piachu i można je dokarmiać mrożonką. Raz na dwa dni wrzuć im pół kostki i zobaczysz jak się będą wynurzać z piasku i wcinać mrożonkę. Tylko wyłącz cyrkulacje na czas karmienia żeby wszystko opadło. Można też dokarmiać suchym pokarmem w granulkach. puki nie pojawią się zielone glony nie dodawaj innych ślimaków.

Ogólnie chodzi o to żeby bakterie miały co jeść, a odchody i niedojedzony pokarm to najlepsza pożywka.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Daj tam ze 3 nassariusy. Kopią w piachu i można je dokarmiać mrożonką. Raz na dwa dni wrzuć im pół kostki i zobaczysz jak się będą wynurzać z piasku i wcinać mrożonkę. Tylko wyłącz cyrkulacje na czas karmienia żeby wszystko opadło. Można też dokarmiać suchym pokarmem w granulkach. puki nie pojawią się zielone glony nie dodawaj innych ślimaków.
Ogólnie chodzi o to żeby bakterie miały co jeść, a odchody i niedojedzony pokarm to najlepsza pożywka.
 

Dzięki wielkie za podpowiedź jutro kupując testy na NO3 zobaczę też czy będą Nassariusy.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy kupione jak i zgodnie z sugestią [mention]Darek85 [/mention] ślimaki. NO3 przed wpuszczeniem ślimaków wynosiło 0. Ślimaki ostatecznie kupiłem 2 bo wszędzie pisało, że minimalnie powinny mieć 40l zbiornik i nie chciałem przesadzić. Fajnie przekopały większość piasku. Niesamowicie też są czułe na jedzenie, jak tylko wrzucę kilka granulek to po chwili wychodzą z piasku i zasuwają w ich stronę.

IMG_5458.thumb.jpg.b80d5774182358f1735dc68c29abb782.jpgIMG_5447.thumb.jpg.77be655aeaaa6a190dedff21590e7c27.jpg


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosteczka żyje sobie własnym życiem:

W testach Salifert'a wychodziło, że NO3 jak i PO4 są u mnie 0-owe mimo ślimaków i ich dokarmiania więc postanowiłem dołożyć klika korali i 2 "producentów" wielkości ok 2-2,5cm. Tak wiem, że nie nadają się do tak małego akwarium, ale bez strachu dzisiaj ruszyła produkcja 500l które ma być za około 6 tygodni wraz z ożywioną już konstrukcją skalną. Myślę, że tyle to wytrzymają.

Obecnie w kosteczce znajdują się:

- Calustrea Furcata "Fluo"

- Capnella turkusowa

- Euphylia nie wiem jaka

- Gorgonia różowa

- Lobophytum zielone

- Sarcophyton Super "Fluo"

- Sinularia zielona "Fluo"

- Xenia umbellata

- Zoa Black Dragon

- Zoa jakiś mix

I dwie pomarańczki :D 

spacer.png


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam pytanie bo coś się pojawiło na mojej sinularii wygląda to trochę jak kiść winogron. Podpowiedzcie co to może być? Valonia?
spacer.png

spacer.png

Edytowane przez SHARK_2 (wyświetl historię edycji)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, SHARK_2 napisał:

Witajcie, mam pytanie bo coś się pojawiło na mojej sinularii wygląda to trochę jak kiść winogron. Podpowiedzcie co to może być? Valonia?
spacer.png

spacer.png

Tak. Valonia.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przeje...ny glon. Zauważyłem kiedyś trzy kulki nie ruszałem tego a po jakimś czasie zasrało cała konstrukcje skalna. Skutecznie potrafi zniszczyć odbiór wizualny.

To prawda.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, szyman napisał:

Przeje...ny glon. Zauważyłem kiedyś trzy kulki nie ruszałem tego a po jakimś czasie zasrało cała konstrukcje skalna. Skutecznie potrafi zniszczyć odbiór wizualny.

I od czego to zależy? Ja też miałem po trzy-cztery  kulki na dwòch zakupionych szczepkach..... były z pół roku, nie rosły ale i nic ich nie podjadało i same zniknęły nwet nie wiem kiedy. Za to zwykła caulerpa wylazła mi z sumpa do akwa I pokryła prawie całą skałę grubym dywanem zagrażając koralom. Męczyłem się z nią ok 3 miesięcy I odpuściła sama, w sumpie jest nadal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Arek77 napisał:

Za to zwykła caulerpa wylazła mi z sumpa do akwa I pokryła prawie całą skałę

Jaki ładne symetryczne gałązki. Przyznam, że nie znałem. Ulva Lactuca (sałata morska) też dziadostwo jak się zauważy to lepiej od razu wywalać

23 minuty temu, Arek77 napisał:

I od czego to zależy?

Gdybym to ja wiedział. Nie ruszałem bo tak słyszałem żeby lepiej jej nie uszkadzać bo się łatwo rozmnoży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, szyman napisał:

Gdybym to ja wiedział. Nie ruszałem bo tak słyszałem żeby lepiej jej nie uszkadzać bo się łatwo rozmnoży.

Valonie można usuwać przy podmianie wody - odrywając ją końcówka węża, na pełnym zasysie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.