Jump to content
Sign in to follow this  
Pawel7811

Krata pod skałą

Recommended Posts

Witam,

Co sądzicie o kratce rozkładającej obciążenie pod skałą.  Obecnie powycinałem ja max ile się dało. Została pod sama skałą. Piasku będzie 2cm. I tak pod sama skałą nic go nie przekopie. Wywalić czy zostawić?

Z góry dziękuję za ewentualne sugestie

Wywalić. W kratce zbiera się detrytus pod skałą, nic w niej go nie przekopie.

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + ceramika+refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Oświetlenie: philips Coral Care V1 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Brightwell Aquatics Neomarine, dodatki AF. 50kg suchej skały Marco Rock's, 12kg piasku aragonit KZ.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Halichoeres Chrysus, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, Neopetrolisthes oshimai, Hymenocera elegans, setki  slimaków turbo i columbelli, 2x tectus, strombus luhanus... i garść nassariusów. Oraz kilka kg kiełży, równonogów, mysis i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Tak jak pisze katani, kompletnie nie potrzebne i do tego szkodliwe w dłuższej perspektywie czasu. 

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Weź CX5 i w punktach gdzie skała dotyka szyby daj placka. Postaw taką skałę na stole czy w akwarium, daj worek żeby klej nie chwycił do stołu. Po zaschnięciu klej stworzy podstawę skały. Nie dawaj żadnych mat ani kratek. Ja mam też ze 2 cm piachu jak nie lepiej a babka robi taki sajgon że w niektórych miejscach widać szybę. 

555f946e8f9599115416a7c8383ff5d5u1586a14

Powycinałem już tą kratę tak, że została wyłącznie pod skała. Babka pod skałą piasku też nie przekopie. W tej chwili wygląda to tak, że gdyby kraty nie było to piasek i tak dostanie się pod skałę do którego babka się raczej nie dobierze. Ale skoro mówicie żeby wywalić to wywalę. Martwi mnie tylko ten punktowy nacisk i fakt, że znowu musze wszystko wyciągać. Mam już zalane do połowy.

Skały jest 140kg i opiera się dość punktowo.

CX5 schnie pod wodą. Lepiej teraz poświęcić trochę czasu niż potem żałować.

555f946e8f9599115416a7c8383ff5d5u1586a14