Skocz do zawartości
SmauG

(A jednak) 250L, panel wew. - kompletowanie sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzyłem się dziś troche do skały i kurcze, nie spodziewałem się... kompletnego braku weny!
20KG skały, ale chyba będę musiał jeszcze dokupić z 5 kg.

Najfajniejszy (dla mnie) efekt to chyba jak próbowałem ułożyć skałę jakby w kształt litery S (patrząc od góry). Akwarium jest widoczne z 3 stron (panel będzie na krótkim boku) więc chciałem uzyskać efekt 'plaży' z obu stron. Zdjęcia z obu stron + z góry (czerwona ramka wyznacza powierzchnię akwarium, na zielono moje 'plaże' :D).

IMG_1223.JPG.5c1aa7d0484b82d99f92813f2f3028ee.JPG

IMG_1221.JPG.210f16b4084e93e50195a2f9c7460c89.JPG

IMG_1225.JPG.768154de4a4493da424606c276f68b6b.JPG

 

Co myślicie o takim ułożeniu?

W sumie mam 2 takie duże kawałki i zawsze mogę je jeszcze rozłupać, ale to zostawiam już na koniec.

Zastanawiam się jeszcze na jaką wysokość układać, zakładając, że moje akwa ma 50cm wysokości. Teraz w najwyższym punkcie jest ok 30cm.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, SmauG napisał:

Co myślicie o takim ułożeniu?

Mnie się podoba:D. Jeśli nie planujesz lasu paryków to będzie ok. Jest kilka fajnych miejsc dla falujących LPS-òw. Ale i tak, jak byś skały nie ułożył, to za kilka tygodni przestanie Ci się podobać i dojdziesz do wniosku, że mogło być jednak inaczej;)Dopiero  jak korale się rozrosną i zakryją skałę to znowu zacznie Ci się podobać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Arek77 napisał:

Mnie się podoba:D

Dzięki :)

1 minutę temu, Arek77 napisał:

Jeśli nie planujesz lasu paryków to będzie ok. Jest kilka fajnych miejsc dla falujących LPS-òw. 

To będzie moje pierwsze słone, więc nastawiam się na miękko i bujająco (i dużo nauki, żeby kiedyś tam kiedyś, można było iść w twardsze).

1 minutę temu, Arek77 napisał:

Ale i tak, jak byś skały nie ułożył, to za kilka tygodni przestanie Ci się podobać i dojdziesz do wniosku, że mogło być jednak inaczej;)Dopiero  jak korale się rozrosną i zakryją skałę to znowu zacznie Ci się podobać.

Hehe, na razie to wręcz się obawiam tego planowania gdzie co będę miał dać :D Ale z drugiej strony już się nie mogę doczekać, żebym w ogóle mógł cos dać;)
Pewnie naoglądam się jeszcze różnych reef aquascape'ów i będę wersje różne kombinował, ale zdjęcia porobione więc wariant w pamięci zostaje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz jade wyjąć z paczkomatu odpieniacz, a tymczasem dywaguje nad panelem..

Postanowiłem, że jednak frontowa ściana będzie z czarnego pleksi (5 mm). Nie nastawiam się na wielkie czyszczenie ściany panelu, a poza tym i tak mam w planie zapuścić tam trawnik z Briareum.

Sam front panelu będzie, myślę, taki:


929454968_Zrzutekranu2021-12-1o13_18_26.png.4d01ebfdf4cbcffe8716386413f398a9.png

Otwór na grzebień będzie miał 4 cm - zostanie więc 1cm na ewentualny przelew (albo zawsze mogę go trochę wysunąć).

Otwór na lockline'a 10 cm od góry, czyli jakieś 7-8 cm poniżej lustra wody... A może dać niżej? Nie będzie za wysoko?

Przegrody pozostaną takie same jak na wcześniejszym projekcie - 48x13. Na szerokość: 20 cm (spadowa z odpieniaczem i przelew dołem) + ~8 cm (media i przelew górą) + 20 cm (powrót - jeszcze musze rozkminić jak wysoki poziom wody tam utrzymać).

Boki zamaskuję też czarną pleksi (cieniutką jakąś), a przegrody pomiędzy komorami z przeźroczystych. na tyle nic, żeby widzieć co się w panelu dzieje.

Zastanawiam się, czy nie zrobić od razu miejsca na (grubą) gąbkę zaraz poniżej grzebienia. Zbierałaby wstępnie grubszy syf oraz wyciszała ewentualne chlupanie.

 

Jakieś uwagi/pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- miejsce na grzebień zależy bezpośrednio od wymiarów grzebienia
- umiejscowienie otworu to już sprawa indywidualna, ja mam bardziej pod taflą wody, nie wiem czy otwór pod locline nie jest za mały, u siebie (jak dobrze pamiętam) mam 27mm pod standardowy locline
- boki  możesz okleić czarną folią, mam tak u siebie i jest ok. Jakbym planował zabudować panel od góry to na boki dałbym plexi czy tam inny materiał z którego byłaby zabudowa
- zamiast miejsca na gąbkę zrób miejsce na watę, tylko jest jedno ale, użycie waty przy takiej konstrukcji panela (3komory) skutkuje tym, że w miarę zapychania się waty zmienia się poziom wody w komorze pompy, czyli dolewka dolewa nieco więcej wody niż powinna: trzeba tą watę często wymieniać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

- miejsce na grzebień zależy bezpośrednio od wymiarów grzebienia

No i dlatego to ciężko tak za pierwszym razem się planuje. Później to już doświadczenie.

Mój grzebień:

IMG_1250.thumb.jpg.33a47857335d8161c59f0c02ad7409f0.jpg

Zostawiam 1 cm od góry na awaryjny przelew, a ok 3 cm będzie na sklejenie. Zakładam, że będzie dobrze ;)

38 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

- umiejscowienie otworu to już sprawa indywidualna, ja mam bardziej pod taflą wody, nie wiem czy otwór pod locline nie jest za mały, u siebie (jak dobrze pamiętam) mam 27mm pod standardowy locline

No właśnie szukałem inf na ten temat i nie za bardzo znalazłem. Jedni dają wyżej, inni niżej. Pomyślałem, że dam na 10 cm. Czy to dobrze/źle? Nie wiem. Jeśli nikt nie doradzi inaczej (i dlaczego tak) to przekonam się o tym dopiero na działającym zbiorniku.

Co do średnicy to u mnie jest tak:

IMG_1252.jpg.4b7d5c1ba59dacf0868278ad89f87b4d.jpg

Na 22 mm gwint przechodzi z lekkim luzem.

Piszesz, że w typowym 27 mm - to by oznaczało, że mam za małą średnicę LL'na?

Godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

- boki  możesz okleić czarną folią, mam tak u siebie i jest ok. Jakbym planował zabudować panel od góry to na boki dałbym plexi czy tam inny materiał z którego byłaby zabudowa

Ponieważ oba długie boki są u mnie widoczne to nie za bardzo będzie raczej wyglądać oklejanie w moim przypadku, bo niejako byłoby to oklejanie części frontowych szyb. Przykrycie będę robił później, więc wstawię sobie raczej cienkie do środka.

39 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

- zamiast miejsca na gąbkę zrób miejsce na watę, tylko jest jedno ale, użycie waty przy takiej konstrukcji panela (3komory) skutkuje tym, że w miarę zapychania się waty zmienia się poziom wody w komorze pompy, czyli dolewka dolewa nieco więcej wody niż powinna: trzeba tą watę często wymieniać

Będą miał w tej komorze odpieniacz 9 x 11 cm, więc jak dam go wzdłuż tylnej ściany to da rade wygospodarować jakieś 3-4cm na półkę wzdłuż grzebienia :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pewnie locline 3/4 a ty 1/2" tak obstawiam, jeśli chodzi o otwór to oprócz wysokości od górnej krawędzi zwróć uwagę na odległość od ścianek tzn. idealnie żeby otwór wypadał bezpośrednio nad wylotem z pompy, wtedy zawsze  w komorze pompy masz dodatkowe miejsce na jakiś węgiel czy inne woreczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

ja mam pewnie locline 3/4 a ty 1/2" tak obstawiam, 

Znalazłem kalkulator liczący długość grzebienia i średnicę rury w zależności od posiadanej pompy. Przy takiej jak moja (2000L/h) sugeruje 0,95 cala średnicę.
Co prawda nie planowałem rozkręcać pompy na maxa, ale z taką średnicą musiałaby chodzić na połowę....

 

Dobra, postanowione - musze wymienić na LL'a na 3/4" i dziurę szykować na 27 mm.
W ogóle nie pomyślałem, żeby sprawdzić to z pompą (była kupowana później niż LL, bo ten wpadł okazyjnie). Teraz patrzę, a pompa ma na wyjściu 3/4" więc po temacie.

@Konrad_Wwadziękuję że zwróciłeś mi na to uwagę. Zrobiłbym otwór za mały i bym się z tym bujał potem ;)

14 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

jeśli chodzi o otwór to oprócz wysokości od górnej krawędzi zwróć uwagę na odległość od ścianek tzn. idealnie żeby otwór wypadał bezpośrednio nad wylotem z pompy, wtedy zawsze  w komorze pompy masz dodatkowe miejsce na jakiś węgiel czy inne woreczki.

Praktyczna porada - dzięki :) zmierzyłem moją pompę i żeby była (prawie) dosunięta do ścianki i bezpośrednio pod otworem to mogę zrobić nawet na 8 cm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No problem, pompa musi być odsunięta od ścianek chociaż trochę żeby nie rezonowała na szkło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, lecimy dalej z tematem :)

ŚWIATŁO.

Kupiłem używana lampę 6x39W, pełną świetlówek, które (według sprzedającego) świeciły ok 2 miesięcy, więc mogłyby jeszcze poświecić. No i git. Niech by i świeciły.

IMG_1240.thumb.JPG.7ac917ee5a4feb866415c4bacdabdd7b.JPG

Zastanawiam się (tak z wyprzedzeniem, bo uczę się planować ;)) czy jak je będę wymieniał, to chyba nie powinienem tego robić jakoś gwałtownie (wszystkie na raz), tylko stopniowo po 1 szt.. Dobrze kombinuję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, są elementy panelu :)

Z uwagi na cenę jest jednak.. LACOBEL! Cały czas wydawało mi się, że pleksa wyjdzie taniej (a i tak chce obsadzić ściankę), a tu jednak nie - lacobel wyszedł mnie dużo taniej.

Front wygląda tak

IMG_1397.thumb.jpg.abcc7ccd04b505f56be8e44b8acc0f0c.jpg

Lacobel mieli tylko 4mm, więc jest podklejony szybą 3mm, czyli razem jest 7mm :) Pewnie na foto słabo widać (bo jeszcze w folii) ale pod wycięciem na grzebień szkło zaczyna się niżej  - zostawiłem kawałek na wklejenie tam grzebienia :) 

IMG_1398.JPG.f7b10af6023b76c58cae7ccfa3162067.JPG

 

Teraz będzie można zabrać się za czyszczenie zbiornika, wklejanie tego i.. pierwsza woda :) (ciekawe ile czasu będzie mi ciekło ok 230L RO :p)

Muszę poszukać jak jest z silikonami, czy jak ma napisane że akwarystyczny to wystarczy? Czy do morskiego musi być jakiś specjalny?
Bo patrzyłem na takiego TYTANA:

1557181722_Zrzutekranu2021-12-9o15_17_58.png.66e74d60191b3179a23f56034d5b8b6c.png
allegro.pl/oferta/silikon-szklarski-i-akwariowy-tytan-280ml-czarny-11187972117

 

Edytowane przez SmauG (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sylikonu tylko do morskiego , lub tylko do słodkiego . Jest akwarystyczny i taki kup .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Ariel napisał:

Nie ma sylikonu tylko do morskiego , lub tylko do słodkiego . Jest akwarystyczny i taki kup .

OK, dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś było małe szuru-buru i teraz się płucze szkło.

IMG_1434.thumb.JPG.13f3b58255e58ca0c304e18dbc015574.JPG

Gdzieś wyczytałem żeby takim cytrynowym specyfikiem potraktować.. W sumie na pewno nie zaszkodzi ;)

Muszę jeszcze wymienić filtry w RODI. Raz że woda nie wychodzi już zupełnie zerowa (jest 003 ppm) a dwa że niedługo będzie rok. Niby nie napracowały się jakoś mocno bo nie mam mega litrażu, no ale zawsze.

W przyszłym tyg. klejenie ścianek panelu i jak przeschnie można zalewać, pokręcić wodę, poustawiać pompy..

No i tu pytanie, czy takie testowe zalewanie też powinno już być wodą RODI? Czy zwykła może być? (bo RODI na cały zbiornik to będzie ze 2 dni ciekło :p)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość zalewa kranem by wszystko sprawdzić . Co do RO prefiltry wymieniam często , co chroni membrane . Może wystarczy je wymienić . I jeszcze czy masz to po żywicy czy przed ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ariel napisał:

Większość zalewa kranem by wszystko sprawdzić .

Też tak zrobię zatem :)

6 minut temu, Ariel napisał:

Co do RO prefiltry wymieniam często , co chroni membrane . Może wystarczy je wymienić . I jeszcze czy masz to po żywicy czy przed ,

Kupiłem nowe wkłady + żywicę.

751979992_Zrzutekranu2021-12-10o13_51_19.png.be983aa8691f558f01133cd4e4b0aaae.png

Żywicę mam wpiętą na końcu.

Generalnie woda nie jest u mnie zła, bo mam zmiękczacz na wejściu do domu. Pokład żywiczny zbiera większość syfu na starcie. Ale ostatnio coś się poprzestawiało, bo widzę, że pH skacze. Ogólnie nie to grzało, bo do akwa i tak miałem po RODI, no ale będę musiał sprawdzić (tzn jakiś instalacyjny fachman), bo może coś innego też jeszcze tam nie działa na 100%

Edytowane przez SmauG (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą być już wkłady do wymiany i przez to masz problem . Teraz więcej pada i wodociągi mają więcej brudnej wody do oczyszczenia , niby normy te same ale… Tak kiedyś swoje akwarium załatwił znajomy tylko po zimie , ciagle lał kran do baniaka i było dobrze a raz nie i wszystko poszło w diabły .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkłady 1 micro i 5 micro ? Nie większe . 

Lub co niektórzy tylko 1 micro . 

Ważne -  jak wymieniasz membranę wymieniasz ogranicznik . 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

Wkłady 1 micro i 5 micro ? Nie większe . 

Lub co niektórzy tylko 1 micro . 

Ważne -  jak wymieniasz membranę wymieniasz ogranicznik . 

 

 

Co to ogranicznik ?


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wkłady 1 micro i 5 micro ? Nie większe . 
Lub co niektórzy tylko 1 micro . 
Ważne -  jak wymieniasz membranę wymieniasz ogranicznik . 
 
 

Czyli te co wkleiłem będą złe? (Bo jeszcze nie wysyłane, więc mógłbym zamienić).

Napisz mi proszę z tym ogranicznikiem o co chodzi, bo nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli u ciebie

Membrana 100GPD - 500/550 cc/min


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, pawelchgdansk napisał:

Ja nie mam ogranicznika. Czemu on ma służyć?

Siedzisz na forum 11 lat i ? co nie wiesz jaką masz osmozę ?  Co tu tłumaczyć ? 

Pewnie masz taką ? 

Aquarius Mini - Filtry do wody i powietrza | Global Water (osmoza.pl) 

aquarius%20miniP%20opis.jpg

tu masz taką z ogranicznikiem na foto , może masz a nie wiesz nawet 

Osmoza AQUA 75GPD Waterpure

 

 

Drugi ma taką ? 

Aquarius Maxi - Filtry do wody i powietrza | Global Water (osmoza.pl) 

Co do membrany - chłopaki gdzieś na forum pisali że najlepiej wychodzi membrana 75 woda /jakość , itp 

Coś takiego  

Osmoza AQUA K3 75GPD Waterpure    

Do tego dokup -  Zestaw do demineralizacji wody (waterpure.pl)  

I masz ;) 

Przy czym fajnie mieć takie wszystkie korpusy ;) Korpus RO przezroczysty

Korpus RO przeźroczysty (waterpure.pl)


 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.12.2021 o 13:21, SmauG napisał:

 

IMG_1434.thumb.JPG.13f3b58255e58ca0c304e18dbc015574.JPG

 

Tu widać jak masz czystą wodę :( Wkłady  do wymiany , sprawdź czy żywica ci nie poszła do akwa . 

 Żywica nie może być luźno  w kubku ,  tylko ubita by nie "fruwała" 

Pozdr. 

Tylko pytanie jak ty tam masz ? 

Po kolei   ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.