Skocz do zawartości
neira1

Planowanie obsady w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższym czasie będę zakładała akwarium 200l, 100x40x50. Wiem, że do wsadzenia koralowców i wpuszczenia rybek daleka droga jednak zastanawiam się już nad obsadą w akwarium.

Czy akwarium tej wielkości nadaje się dla: Labroides dimidiatus, Amphiprion Ocellaris (para) i Archaster Typicus. Marzy mi się też para Synchiropus splendidus, ale obawiam się, że to za mały zbiornik dla dwóch. Na forach podają różne informacje, jedni, że potrzebuje akwarium min. 120l, drudzy, że 300l? Wiem, że musiałabym je dokarmiać, ale wolę dopytać co Wy na ten temat myślicie? Chcę dać również żywą skałę i żywy piasek, jakieś korale miękkie i  jeden LPS Euphyllia glabrescens. Doradźcie mi proszę, czy taka obsada pasuje do siebie? Czy nie będzie ich za dużo w takim akwarium? Wydaje mi się, że taka obsada powinna być ok, obawiam się tylko o mandaryny :unsure: dlatego wolę dopytać doświadczonych morszczaków, żeby nie popełnić żadnej gafy. Chcę, żeby dobrze im się żyło. Proszę też o wyrozumiałość, bo jestem tu nowa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blazenki jak najbardziej  tak. 

Rozgwiazda też tylko w tym piasku musi mieć co jeść, więc moim zdaniem po 3 mc można już wpuścić. 

Mandaryn wspaniały - myślę, że z para może być ciężko. Ale 1 sztukę czemu nie, tylko jak zbiornik dojrzeje. Ja u siebie w 400l też myślałem o parce ale będzie raczej 1 szt.

Co do doktorka to ja bym nie dawał, ma to sens przy większych rybach i pokolcach.

Pomyśl o Salarias fasciatus to super rybka do obserwacji. Może jakaś babeczka typu Valenciennea sexguttata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie z doktorka zrezygnuję. Szczerze, to przewinął się też w mojej głowie Salarias fasciatus, bo to też bardzo pożyteczna rybka :) a czy jeżeli zdecyduję się później dokupić mandaryna wspaniałego to nie będzie problemu z zaklimatyzowaniem, jeżeli w akwarium będzie już Salarias? Czy te dwa mogą zamieszkać razem? Babeczka też fajna, ale podobno potrafi niezłą zadymę z piasku zrobić :D

Edytowane przez neira1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salarias i mandaryn będą się ignorować.

A brałeś pod uwagę mniejsze odpowiedniki tych ryb? Ecsenius pictus/stigmatura/kilka innych i synchiropus moyeri lub sycorax., Parkę moyeri z powodzeniem trzymałem przez lata w zbiorniku 200l właśnie. Obserwacja ich godów wieczorami jest świetna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, neira1 napisał:

 Babeczka też fajna, ale podobno potrafi niezłą zadymę z piasku zrobić :D

Ta akurat nie robi zadymy, chyba że trafi się jakiś wyjątkowy egzemplarz. Mam ja u siebie jakiś tydzień i jest ok. Ale nie mam też drobnego piasku, co też pewnie ma jakiś wpływ. 

Kolega wyżej też dal dobre propozycje. 200l to już przyzwoita wielkość i można coś ciekawego mieć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zdecyduję się na Salariasa, połączę przyjemne z pożytecznym ;) Robin_PL Synchiropus moyeri też jest ciekawy i świetnie ubarwiony, warty przemyślenia. A w praktyce jak jest z utrzymaniem, są to bardzo wymagające rybki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lubisz ciekawe stworzenia, a nie koniecznie super kolorowe, to pomyśl o dueciku babka symbiotyczna I krewetka pistoletowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Synchiropus moyeri nie wymaga jakiejś specjalnej troski, o ile masz stosunkowo dużo skały, dojrzałe akwarium ze sporą ilością drobnego robactwa i porządną pokrywę. Całymi dniami patrolują skałę. Przyjmują mrożonki, ale przegrywają konkurencję z szybciej pływającymi rybami. U mnie raczej żywiły się tym, co upolowały, niż tym, co ja podawałem :)

Pokrywa jest niezbędna, bo podczas godów wykonują charakterystyczny taniec i w kulminacyjnym momencie bardzo szybko podpływają do powierzchni. Zdarza im się zapędzić i bez siatki jest duże ryzyko wyskoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, neira1 napisał:

Marzy mi się też para Synchiropus splendidus, ale obawiam się, że to za mały zbiornik dla dwóch.

Jeśli będzie zbiornik dojrzały, dadzą sobie spokojnie radę. Do takiego akwarium, jak sprytnie ułożysz skałę, to znaczy w dwie wyspu, na jedną możesz dać błaznom ukwiał, tylko w sam róg zbiornika, na jednej ze skałek, nawet jak będzie łaził, obejdzie skałę w koło... :) Jaka filtracja?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Robin_PL napisał:

Pokrywa jest niezbędna, bo podczas godów wykonują charakterystyczny taniec i w kulminacyjnym momencie bardzo szybko podpływają do powierzchni. Zdarza im się zapędzić i bez siatki jest duże ryzyko wyskoczenia.

To zaskakujące co piszesz. Nidy nie obserwowałem takiej sytuacji aby którakolwiek para mandarynów w trakcie tańca wynurzyła się. Oczywiście podpływają pod powierzchnię, jednak do skoku ponad tafle wody to jeszcze daleko. Chyba, że te moje to jakieś dziwne:P.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbi, piszesz o synchiropus moyeri? Moje ten taniec wykonywały niemal każdego wieczora i tylko czasami zdarzało im się plusnąć. Samiczka zginęła w taki sposób, że zaplątała się w oczku siatki...rano znalazłem :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, dale napisał:

Jaka filtracja?

Filtracja bez sumpa.

Aquael - Filtr kaskadowy Versamax FZN-3, Odpieniacz Tunze 9004, Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6020. Ze sprzętu zamówiłam też automatyczną dolewkę Aqua Trend Levelautomatic Eye, 2x Aquael - LEDDY SLIM 32W, Fluval grzałka z termostatem 200W. Czy jeszcze coś dokupić? Czy jest ok? :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie przesadzisz z rybami, to ma szansę, choć wizualnie lepiej było by schować cały sprzęt w panelu albo sumpie. Przemyśl to, czy nie masz takiej możliwości - postawienia sumpa, albo większego, o wielkość panelu, zbiornika. Różnica w jakości zbiornika uzasadnia taką drogę :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tadoris czy te lampy Leddy Slim są naprawdę takie złe? Kurcze już zamówiłam i czekam na dostawę :unsure: tak jak całą resztę sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, neira1 napisał:

Tadoris czy te lampy Leddy Slim są naprawdę takie złe? Kurcze już zamówiłam i czekam na dostawę :unsure: tak jak całą resztę sprzętu

Jakie zamówiłaś? W sumie nie są drogie, w układzie 2x marine i 2x actynic efekt powinien być zadawalający. Ewentualnie, kup przez allegro jeszcze ze dwie, trzy belki (możesz wziąć sunny i plant również) i posprawdzaj jaki jest efekt, a to co Ci się nie spodoba, zwrócisz. Ja bym tak zrobił - tylko otwórz starannie opakowanie i folii nie ściągaj z lamp, jeśli jest.

Z chinkami uważaj, większość ma mocne, punktowe światło skierowane w dół, żeby doświetlić, trzeba kombinować, a przy aquaelach będziesz miała rozproszone światło.  Ale dwie, to faktycznie mało trochę...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale zamówiłam 1x marine i 1x actynic po 32W. A czy 4 szt. to nie będzie znów za dużo? :) Oglądałam filmiki na you tube o tych lampach i fajnie świecą, ale wiadomo, że w realu najlepiej można ocenić. Najbardziej zależy mi, żeby zdały zadanie i dały odpowiednie światło dla korali i rybek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, neira1 napisał:

Dale zamówiłam 1x marine i 1x actynic po 32W. A czy 4 szt. to nie będzie znów za dużo? :) Oglądałam filmiki na you tube o tych lampach i fajnie świecą, ale wiadomo, że w realu najlepiej można ocenić. Najbardziej zależy mi, żeby zdały zadanie i dały odpowiednie światło dla korali i rybek.

Ja bym zamowil jeszcze jedna actynic,albo dolozyl grosza i wziął reef flare bar REEF FACTORY.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc i rady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.