Skocz do zawartości
jacekS

„Mój pierwszy raz” 52l.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak widzę błazny w takim szkiełku , to mnie szlak trafia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na 52l to masz o 2 ryby za dużo.

Szczoteczka do zębów i jedziesz tę skałę. Woda się ledwo rusza. Teraz jestem pewny. Te glony żyją z detrytusu.

1. zredukuj obsadę.

2. Popraw cyrkulację

3. popraw filtrację mechaniczną. Wywal tą gąbkę i zastąp owatą.

 

Twój problem zniknie.

PS. przezabawnie wygląda columbella porośnięta glonami :D

PS 2. Turbo są lepsze od columbelli na glony.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to od początku.

Jesteś nowicjusz. Kochasz życie w oceanie. Postanawiasz spróbować swoich sił. Robisz pierwszy zbiorniczek (mały) bo nie wiesz czy to się uda. Pytasz doświadczonych a oni mówią: „na początek 50 l będzie Ok bo jak się nie uda to szkoda życia. Kup parę błazenków, kilka korali najlepiej miękkich i zobaczysz czy to twoja bajka”

Tak zrobiłeś

Minęło 2 lata a tu wszystko żyje.

Cieszysz się a tu stary wyga pisze

1 godzinę temu, JerzyB napisał:

Jak widzę błazny w takim szkiełku , to mnie szlak trafia.

Przepraszam że się udało i przepraszam że błazny z 2 cm wyrosły do 5

Kiedyś w rozmowie z zaawansowanym akwarystą zapytałem czy zagląda na to forum. Wiesz co powiedział ? „Nie, bo cokolwiek napiszę to zaraz mnie ktoś zjedzie. Szanuję Twoje doświadczenie ale takimi wpisami powołujecie że zagląda tu coraz mniej osób. Rok temu siedziało tu 20 osób. Dzisiaj 3

Sorki połączyło mi odpowiedzi


Dzięki Katani za rzeczowe rady. 
Będzie przesiadka na większe tym czasem dorzucę sumpa żeby zwiększyć ilość wody i jednocześnie poprawię filtrację.

Edytowane przez jacekS (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, jacekS said:

No to od początku.

Jesteś nowicjusz. Kochasz życie w oceanie. Postanawiasz spróbować swoich sił. Robisz pierwszy zbiorniczek (mały) bo nie wiesz czy to się uda. Pytasz doświadczonych a oni mówią: „na początek 50 l będzie Ok bo jak się nie uda to szkoda życia. Kup parę błazenków, kilka korali najlepiej miękkich i zobaczysz czy to twoja bajka”

Tak zrobiłeś

Minęło 2 lata a tu wszystko żyje.

Cieszysz się a tu stary wyga pisze

Przepraszam że się udało i przepraszam że błazny z 2 cm wyrosły do 5

Kiedyś w rozmowie z zaawansowanym akwarystą zapytałem czy zagląda na to forum. Wiesz co powiedział ? „Nie, bo cokolwiek napiszę to zaraz mnie ktoś zjedzie. Szanuję Twoje doświadczenie ale takimi wpisami powołujecie że zagląda tu coraz mniej osób. Rok temu siedziało tu 20 osób. Dzisiaj 3

IMO spokojnie jeśli chodzi o błazenki. 
Miałem kostkę, miałem 100cm, teraz 120cm
Błazny nie zajmują więcej jak 30x30cm.
Wypływają tylko po żarcie i to nie zawsze bo częściej czekają aż im nurt do paszczy przyniesie bo nie wyłączam cyrkulacji do karmienia ;) 

Aktualnie u mnie mieszkają w Zoaskach i mogłbym mieć 5 metrów akwarium a im to totalnie obojętne.
Zajmują się tylko i wyłącznie sobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mają pływać?  musi im starczyć , to co jest. A jest ciasno i tyle .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, jacekS napisał:

Pytasz doświadczonych a oni mówią: „na początek 50 l będzie Ok bo jak się nie uda to szkoda życia.

Byłbym ostrożny z radami od takich osób. Większe akwarium to dużo łatwiejsze prowadzeni. Jak utrzymujesz ryby i proste korale przy życiu, i masz miejsce, i nie zniechęciły cię do tej pory glony, to znaczy, że czas na normalne akwarium. Jeśli masz miejsce postaw 100x50x50, będziesz miał 250l, wpuścisz już małego pokolca, 5 rybek spokojnie pociągnie, z sumpem, będzie dużo łatwiej i dużo fajniej.

6 minut temu, JerzyB napisał:

Gdzie mają pływać?  musi im starczyć , to co jest. A jest ciasno i tyle .

Na jakiej powierzchni błazenki żyją na rafie? Na 30cm od ukwiała nie odpływają.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, katani napisał:

 

Na jakiej powierzchni błazenki żyją na rafie? Na 30cm od ukwiała nie odpływają.

 

 

Moje pływają po całym zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, JerzyB napisał:

Gdzie mają pływać?  musi im starczyć , to co jest. A jest ciasno i tyle .

Jurek z całym szacunkiem ale widziałem błazny w szkle 50 L i 500 L i jest jak jest. Jak się zadomowią w ukwiale to im "wisi" litraż.

PS. Broń Boże wkładać łapy w pobliże ukwiału, z samicy wychodzi demon i gryzie niemiłosiernie :lol:

Tak jak mówi Katani. Przedmuchaj syf ze skały. W ostateczności szczoteczka i szorujesz skałę. Tylko w wodzie z podmianki z  akwarium i w odrębnym naczyniu, a nie na powietrzu! ;) broń Boże nie płucz skały po takim zabiegu wodą z kranu. W ostateczności wodą RODi. Zwiększ cyrkulację lub nastaw tak żeby dmuchała w skały.

Masz glony wapienne na szkle jakich ja się nie doczekałem nigdy. Do tego wygląda jakby szyby boczne czyściła nie zaznały nigdy. Tak jak Ci pisałem nie ma co żreć Ca więc glony wapienne na tym zyskują. Kup sobie jakąś prostą euphylię 3-4 główkową. Zobaczysz, że kH po mimo tak bogatej soli wzrośnie z tych 6 z hakiem na coś bardziej "naturalnego typu 7-8.

No i ta wata. U Siebie w takim maluchu ( w sumie ja mam tylko 2x większe :D) każde siedlisko bakterii na wagę złota. Ja zrobiłem tak że gąbkę zostawiłem (płucze ja raz w miesiącu. A nad gąbką wata filtracyjną i wymiana co 3-4 dni.

Powodzenia! Mimo wszystko fajnie Ci to działa :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Opelin napisał:

ak jak mówi Katani. Przedmuchaj syf ze skały. W ostateczności szczoteczka i szorujesz skałę. Tylko w wodzie z podmianki z  akwarium i w odrębnym naczyniu, a nie na powietrzu! ;) broń Boże nie płucz skały po takim zabiegu wodą z kranu. W ostateczności wodą RODi. Zwiększ cyrkulację lub nastaw tak żeby dmuchała w skały.

W akwarium ma to robić ...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, katani napisał:

W akwarium ma to robić ...

Michał, wtedy watę będzie wymieniał codziennie - bo dużo jej tam nie ma. Wiesz ile "tego" zleci z tych porośniętych skał prawda? Ale fakt, bezpieczniej dla biologii w akwarium to zrobić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na błazenki takie akwarium ok, aby miały ukwiała. Szorowanie w akwarium też ni uważam za złą życz aby woda zapiprzała na maxa. Gąbki bym wywalił choć u siebie chyba wstawię, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Opelin napisał:

Michał, wtedy watę będzie wymieniał codziennie - bo dużo jej tam nie ma. Wiesz ile "tego" zleci z tych porośniętych skał prawda? Ale fakt, bezpieczniej dla biologii w akwarium to zrobić. 

Właśnie o to chodzi. Te glony to świetna pompa do usuwania nutrientów. Szorować i mają trafiać na filtrację mechaniczną i wypad z obiegu zanim się rozłożą.

11 godzin temu, mazmaciek napisał:

Gąbki bym wywalił choć u siebie chyba wstawię, 

Patrz wyżej, im szybciej drobinki organiczne zostaną usunięte tym lepiej. W gąbce zbiera się ich pełno i o ile codziennie / co drugi dzień jej porządnie nie płuczesz to robi więcej szkody niż pożytku. Włókninę wycinasz kawałek, jak się zabrudzi to kubeł i z głowy. Nic ci sięnie rozkłada w akwarium. A Jacek ma PO4 i NO3 w kosmos.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Właśnie o to chodzi. Te glony to świetna pompa do usuwania nutrientów. Szorować i mają trafiać na filtrację mechaniczną i wypad z obiegu zanim się rozłożą.

Patrz wyżej, im szybciej drobinki organiczne zostaną usunięte tym lepiej. W gąbce zbiera się ich pełno i o ile codziennie / co drugi dzień jej porządnie nie płuczesz to robi więcej szkody niż pożytku. Włókninę wycinasz kawałek, jak się zabrudzi to kubeł i z głowy. Nic ci sięnie rozkłada w akwarium. A Jacek ma PO4 i NO3 w kosmos.

 

A ja mam po4 niewykrywalne a no3 może 5 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Opelin napisał:

 

Tak jak mówi Katani. Przedmuchaj syf ze skały. W ostateczności szczoteczka i szorujesz skałę. Tylko w wodzie z podmianki z  akwarium i w odrębnym naczyniu, a nie na powietrzu! ;) broń Boże nie płucz skały po takim zabiegu wodą z kranu. W ostateczności wodą RODi. Zwiększ cyrkulację lub nastaw tak żeby dmuchała w skały. :)

 

Nie rób tego szczoteczka w akwarium, będziesz miał je wszędzie. Ewentualnie wyrywaj i wyciągaj z akwarium. Załatw sobie ślimaki turbo brunnesus, które będą wyjadać na bieżąco pozostałości po glonach. Tak z 20 sztuk starczy. Popraw cyrkulację i mierz po4 które aktualnie będzie 0 bo glony konsumują je. Po pozbyciu się glonów po4 wzrośnie. 
 

walczyłem z glonami rok czasu i pomogła poprawa cyrkulacji, wyrywanie ręczne i wpuszczenie ślimaków turbo. 
 

kiedyś posłuchałem rady aby szczotką wyszorować to się rozniosło po całym akwarium i był dramat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 3 tygodniach:

zainwestowałem w Hannę i zrobiłem testy

PO4 - 0.55 (hanna) 2 miesiące temu było 1,8 na ICP

NO3 - 5 (reef factory)

Ca - 410

Mg - 1230

KH - 6.7 (potwierdzone Salifartem)

Ph - 8.2

Mam wrażenie że glony jakby odpuszczają ale też pojawiają się w nowych miejscach.
Skały nie szczotkowałem ale wyrywam je ręcznie to co uda mi się chwycić.

Przedmuchałem też skalę jak mi radziliście. Nie było źle a te drobinki to mi ryba wypluwa (ogólnie jest jakaś dziwna, kopie jak babka, śpi do góry nogami)

Gąbkę czyszczę codziennie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.