Skocz do zawartości
bibik

Prefiltry do osmozy

Rekomendowane odpowiedzi

Też skłaniam się ku wnioskom że albo membrana jest walnięta albo aquaforest z wynikami coś pomieszał, bo nie ma naukowego wyjaśnienia dla różnicy w przepuszczalności tych cząsteczek. Natomiast, jeśli membrana jest uszkodzona, wtedy, proporcjonalnie do ilości przedostającej się brudnej wody, będzie takie zanieczyszczenie. Dodatkowo, w grę może wchodzić inny czynnik, tyle że on raczej wpływa na szybkość produkcji, niekoniecznie na jakość - ciśnienie. Jeśli układ jest wadliwie zaprojektowany lub źle założony, wtedy ciśnienie może byc dużo niższe niż optymalne, co może powodować różne nieprawidłowości, ale nie wiem czy wpływające na jakość wody.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, MarcinH napisał:

Pozwolę się podpiąć pod temat, czy osmozę mogę podłączyć do instalacji w której pracuje zmiękczacz, czy raczej powinna być podłączona przed zmiękczaczem?

Czy zmiękczacz w jakikolwiek sposób wpływa na osmozę?

Pozdrawiam Marcin

Wszystko tak na prawde zalezne jaki zmiekczacz, ile tej RO dziennie chcesz produkowac czy tam tygodniowo. Kazdy zmiekczacz ma swoja okreslona wydajnosc - chodzi o pojemnosc zloza w zmiekczaczu. Pozniej zloze trzeba zregenerowac sola - po to sa te tabletki solne.  Zajrzyj do instrukcji i sprawdz - ile litrow jestes w stanie wygenerowac dla wody o kH wejsciowym X i wyjsciowym Y i czy wyrobisz "dniówkę". 

Przepuszczajac wode przez zmiekczacz - dajesz miekka wode na filtr RO - czy ma to znaczenie ? Prawde mowiac nie jestem w stanie sobie przypomniec, zadnego wykresu zaleznosci wydajnosci membrany od twardosci, wiec wydaje mi sie ze wplywu zadnego nie ma. Nawet jesli to wiekszosc z nas daje twarda wode bo wiekszosc taka ma kranie ;) Za to na pewno podlaczenie za zmiekczaczem ma wplyw na zloze w samym zmiekczaczu - jak przepuscisz taka ilosc wody ze wyczerpiesz pojemnosc zloza to poplynie woda twarda do czasu regeneracji zloza. Zloze tez nie jest wieczne wiec jest duze prawdopodobienstwo ze szybciej wykonczysz zloze w zmiekczaczu jak bedziesz puszczal duza ilosc wody przez niego.  

Prawdą jest, że w wodzie po zmiekczaczu rosnie poziom sodu - nie mniej moja membrana radzi sobie z tym dobrze, sole sodowe przewodza prąd wiec TDS nie powinien miec problemu z ich wykrywaniem. 

 

11 godzin temu, dale napisał:

Zmiękczacz obok swojej podstawowej funkcji  ma też jakieś filtry mechaniczne, to plus.

Mój nie ma - dlatego mam zgodnie z instrukcją montazu prefiltr narurowy w korpusie 10 calowym ale to jest zaraz za licznikiem a nie wbudowany w sam zestaw zmiekczacza ;) 

U siebie ostatecznie podlaczylem przed zmiekczaczem a za prefiltrem wstepnym ktory "oslania" zmiekczacz - membrana sobie spokojnie radzi z twardoscia i na DI trafia i tak woda o niskim TDS (003 za membrana).  


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dale napisał:

Też skłaniam się ku wnioskom że albo membrana jest walnięta albo aquaforest z wynikami coś pomieszał

Trudno mi powiedzieć co jest powodem takich poziomów, to jedyny system gdzie jest zmiękczacz centralny, ale mam na tym akwarium dwa zestawy filtracji, jeden na dolewkę i osobny do wody na podmiany. w piątek wyśle wodę z drugiego zestawu do porównania.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że bezpieczniej podpiąć przed zmiękczaczem bo chyba wtedy membrana nie musi filtrować tej soli, która jest w wodzie po zmiękczaczu tak na logikę :)  Przy okazji, jakiej marki warto kupić osmozę? Mam na oku trzy filtry, Aquarius Demi z żywicą, Akvaro z żywicą bądź Akva Line z żywicą. Wydajność membrany w zależności od potrzeb od 75 do 200 GPD. Którą warto wziąć, może ktoś użytkuje i zwróci uwagę na plusy i minusy bądź jakieś inne problemy z w/w filtrami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.