Skocz do zawartości
bibik

Prefiltry do osmozy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jakie parametry powinien mieć filtr przed węglem aktywnym a jaki po węglu? Dawno nie wymieniałem i zapomniało mi się , Aha jaki wkład węglowy polecacie? Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba standard to 5mikronów przed węglem a 1 mikron za węglem, filtr węglowy to też standard (kokosowy) niezależnie od firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osmoza - wkład piankowy 5 <korpus1> / Wkład piankowy 1 < korpus2> / Blok Węglowy  <3 korpus> 

Jak cos dokładniej chcesz wiedzieć to pisz priv akurat mam firmę zajmującą się zaczynając od Osmoz kończąc na zmiękczaczach i innych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Filson97 napisał:

Osmoza - wkład piankowy 5 <korpus1> / Wkład piankowy 1 < korpus2> / Blok Węglowy  <3 korpus> 

Jak cos dokładniej chcesz wiedzieć to pisz priv akurat mam firmę zajmującą się zaczynając od Osmoz kończąc na zmiękczaczach i innych :)

Od kilkunastu lat używam osmozy i węgiel zawsze był pomiędzy prefiltrami, nie mieszaj człowiekowi w głowie, węgiel służy do zatrzymywania chloru, metali ciężkich i i innych śmieci czy tam pestycydów po czym jest jeszcze przefiltrowany przez ostatni prefiltr zanim trafi do membrany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już chcesz wiedzieć mój drogi kolego to kolejność jest losowa działa tak samo :) po to masz wkłady liniowe żeby pozostałości po korpusach dodatkowo ściągnęły resztę syfu który przeleci :) powodzenia , aaaa zapomniałbym dodać ze są różne systemy i różne konfiguracje :)

Edytowane przez Filson97 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już chcesz wiedzieć drogi kolego... wkład węglowy wyłapuje cząsteczki do 5 mikronów i stosowanie go na końcu nie ma większego sensu...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr 5 mikronów, węgiel, filtr 1 mikron.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Flasher Nie musisz mnie uczyć bo mam firmę która produkuje te filtry , wiec jak masz za przeproszeniem zerowe pojęcie to się nie udzielaj :)

Polecam zaopatrzyć sie w TDS i sprawdzić :)

Edytowane przez Filson97 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Filson97 napisał:

@Flasher Nie musisz mnie uczyć bo mam firmę która produkuje te filtry , wiec jak masz za przeproszeniem zerowe pojęcie to się nie udzielaj :)

Polecam zaopatrzyć sie w TDS i sprawdzić :)

Polecam sprawdzić samemu.  Zapytam trochę inaczej , bo uczono mnie że pyta  to brzydkie słowo, więc ja z zapytaniem.  Prefirt 5 mikronów,  węgiel,  żywica , membrana .  Prefirt 5 mikronów,  węgiel , 1 mikron membrana i żywica . 5 mikronów,  membrana i żywica.  Optymalne warunki co więcej wytrzyma. By tds 0 . Ja wiem a ...

Ps : podaj nazwę firmy i gdzie jest produkcja . Nie masz się czego bać,  jedyne co możesz zyskać to dużo klientów.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Filson97 napisał:

@Flasher Nie musisz mnie uczyć bo mam firmę która produkuje te filtry , wiec jak masz za przeproszeniem zerowe pojęcie to się nie udzielaj :)

Polecam zaopatrzyć sie w TDS i sprawdzić :)

To że masz firmę nie znaczy że wiesz o czym mówisz, czy co sprzedajesz, ale nie przejmuj się, to dosyć pospolite zjawisko, ważne żeby kasa się zgadzała. Kolejność wskazana przez kolegów wynika raz że z długiej praktyki kilku "pokoleń" akwarystów  - a to ludzie niechętni do marnowania pieniędzy, dwa, ma uzasadnienie w żywotności wkładów. To że węgiel wchłania chemię, nie znaczy że nie działa jako filtr mechaniczny, dlatego, umieszczając go za filtrem wstępnym wydłużasz czas kiedy mikropory się zatkają, natomiast ostatni filtr chroni membranę.

Ja zdaję sobie sprawę że obrót w firmie musi być, ale uwierz mi, profesjonalizm znacznie bardziej zwiększa obrót niż takie porady.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, katani napisał:

Filtr 5 mikronów, węgiel, filtr 1 mikron.

Tak mam i tak powinno być. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję filtr 5 mikronów, który wyłapuje mi syf z rur, po mim węgiel aby oczyścił wodę z związków chemicznych. Ponieważ węgiel może przepuszczać swoje drobinki, które mogą uszkadzać membranę  po nim mam filtr 1 mikron, dalej membrana i za nią żywica. Ten układ działa mi już 3 lata bez zastrzeżeń. Wkład 1 i 5 mikronów i węgiel wymieniam jak TDS pokazuje 2 a żywicę gdy TDS pokaże 1. Membranę wymieniam co rok. Potwierdzam działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Filson97 napisał:

@Flasher Nie musisz mnie uczyć bo mam firmę która produkuje te filtry , wiec jak masz za przeproszeniem zerowe pojęcie to się nie udzielaj :)

Polecam zaopatrzyć sie w TDS i sprawdzić :)

Jeszcze napisz jaka to firma żebym się przypadkiem nie naciął na te produkty... sądząc po wypowiedziach, działają podobnie i dopiero TDS zwariuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś wcześniej nie przeczytałem tego co Filson pisał ;)

18 godzin temu, Filson97 napisał:

Osmoza - wkład piankowy 5 <korpus1> / Wkład piankowy 1 < korpus2> / Blok Węglowy  <3 korpus> 

Prawda... z tym, że jednak bujda.

Prawda pod tym względem, że w celu uzyskania wody TDS 0 nie ma znaczenia, który filtr jest w jakiej kolejności. Bujda, ponieważ z filtra węglowego też uwalniają się mikrokawałki węgla, które normalnie są zatrzymywane przez filtr 1 mikron, wydłużając w ten sposób żywotność membrany. Widać to w postaci lekkiego czarnego osadu na filtrze 1 mikron przy każdej wymianie wkładów. Podsumowując, tobie jako producentowi zależy na sprzedaży, więc masz wywalone, jaka jest kolejność, a zależy ci na najkrótszym okresie użytkowania wkładów. Nam jako użytkownikom zależy na jakości filtrowania oraz na żywotności membrany.

17 godzin temu, Filson97 napisał:

Jak już chcesz wiedzieć mój drogi kolego to kolejność jest losowa działa tak samo :) po to masz wkłady liniowe żeby pozostałości po korpusach dodatkowo ściągnęły resztę syfu który przeleci :) powodzenia , aaaa zapomniałbym dodać ze są różne systemy i różne konfiguracje

Bujda jw. Nas nie interesują różne systemy. Nas interesują filtry akwarystyczne a te prawidłową kolejność mają jedną.

2 godziny temu, dale napisał:

ma uzasadnienie w żywotności wkładów. To że węgiel wchłania chemię, nie znaczy że nie działa jako filtr mechaniczny, dlatego, umieszczając go za filtrem wstępnym wydłużasz czas kiedy mikropory się zatkają, natomiast ostatni filtr chroni membranę.

Dale, jak zwykle, w punkt.

Jeszcze raz: w filtrze akwarystycznym kolejność powinna być taka: filtr 5  mikron w celu wstępnej filtracji --> węgiel w celu filtracji chemicznej --> filtr 1 mikron w celu dokładnej filtracji mechanicznej --> membrana --> (opcjonalnie wkład na krzemiany, w przypadku wody wybitnie bogatej w krzemiany) --> żywica Demi.

Każda inna konfiguracja może być prawidłowa pod względem uzyskania wody o TDS bliskim 0, ale zmniejsza żywotność i zwiększa koszt filtracji.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Heweliusz napisał:

to ja zapytam, czy gdzieś są dostępne wkłady liniowe 1 mikron?

Wpisz w wyszukiwarkę: GW-PS1-L25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy filtr 1 mikron mocno obniża ciśnienie wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapchana zapewne tak. Nowa nie powinna.

A jeśli tak, to zapewne nieznacznie, skoro membrana im większe ciśnienie tym większa sprawność. Logiczne byłoby, żeby prefiltry nie obniżały ciśnienia w sposób istotny.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem zestaw RO przeznaczony do akwarium. W komplecie był filtr mechaniczny 5 mikronów, węgiel, membrana i filtr na żywicę.... I w takiej kolejności mam podłączone od dwóch lat (filtry wymieniam jak się żywica zapełnia). I głównie takie zestawy są najczęściej oferowane do sprzedaży.

Przy następnej wymianie rozważę dodanie filtra mechanicznego 1 mikron, aczkolwiek uważam, że ewentualny pył węglowy nie powinien  uszkodzić membrany- zostanie usunięty wraz z wodą odpadową. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.04.2022 o 16:40, Arek77 napisał:

aczkolwiek uważam, że ewentualny pył węglowy nie powinien  uszkodzić membrany- zostanie usunięty wraz z wodą odpadową. 

Przy założeniu że zostanie spłukany z membrany, co jest błędnym założeniem, ponieważ z uwagi na swoje wymiary, będzie się osadzał. Aby to zrozumieć, poświęć stara membranę, rozbierz ją na czynniki, będziesz widział jak działa, z jednej strony, a z drugiej, zobaczysz gdzie osadzają się zanieczyszczenia. gdyby z tym spłukiwaniem było tak prosto, można było by robić wydajniejsze membrany :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się podpiąć pod temat, czy osmozę mogę podłączyć do instalacji w której pracuje zmiękczacz, czy raczej powinna być podłączona przed zmiękczaczem?

Czy zmiękczacz w jakikolwiek sposób wpływa na osmozę?

Pozdrawiam Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiękczacz obok swojej podstawowej funkcji  ma też jakieś filtry mechaniczne, to plus. Natomiast z tego co wiem, zamienia on jony wapnia i magnezu na jony sodu. W teorii membrana je wyłapie, więc nie powinno być problemów. Ale prawdę powie Ci jedynie ICP. Ja w każdym razie, podpiął bym osmozę za zmiękczaczem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie podpiął bym przed zmiękczaczem.

15 minut temu, dale napisał:

Zmiękczacz obok swojej podstawowej funkcji  ma też jakieś filtry mechaniczne, to plus. Natomiast z tego co wiem, zamienia on jony wapnia i magnezu na jony sodu. W teorii membrana je wyłapie, więc nie powinno być problemów. Ale prawdę powie Ci jedynie ICP. Ja w każdym razie, podpiął bym osmozę za zmiękczaczem.

Niestety masz racje co do sodu, ale membrana tego nie wyłapuje. 

zm.png


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, berklej napisał:

Ja zdecydowanie podpiął bym przed zmiękczaczem.

Niestety masz racje co do sodu, ale membrana tego nie wyłapuje. 

zm.png

A powinna. Coś jest nie tak z membraną. Woda bez zmiękczania też zawiera pewne ilości Ca I Mg (czasem nawet spore) I woda za membraną powinna być wolna od tych jonów.... przynajmniej od Ca. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.