Skocz do zawartości
jacgues

Automatyczny pomiar i dozowanie kH (komputer)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Myślałem o inwestycji w automatykę, która mierzyłaby na bieżąco kH i na tej podstawie dozowała minerały do zbiornika. 
Trochę przeraża mnie częstotliwość i czasochłonność obsługi takiego sprzętu, szczególnie do ceny - wydając 5k chciałbym zmniejszyć ilość czasu spędzanego na żmudnej konserwacji. 

Czy ktoś z was ma taki system? Co w nim lubicie, a co was wkurza? Było warto?

P.S. Planuję 800-1000l zbiornik SPS + LPS, więc zużycie na pewno będzie spore, ale zastanawiam się na ile przydatny będzie taki system. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie korzystam z takiego rozwiązania: Neptune Systems Apex + Trident + DOS. W zasadzie moja obsługa tego sprowadza się tylko do wymiany 1 odczynnika co miesiąc oraz pozostałych 2 co dwa miesiące i najwyżej uzupełnianie baniaków. Na pewno nie ma tylu problemów co w przypadku innego popularnego produktu. Jedyny minus - koszt zakupu <_<


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@R3BEL Z jakim kosztem początkowym trzeba się liczyć, aby mieć wszystkie niezbędne elementy? Nie kalibrujesz sond co miesiąc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, jacgues napisał:

Z jakim kosztem początkowym trzeba się liczyć, aby mieć wszystkie niezbędne elementy?

Przy obecnych cenach koszt jest bardzo duży bo w granicach 12k PLN (zakładając zakup 2szt DOSa do podawania pełnego Ballinga).

8 minut temu, jacgues napisał:

Nie kalibrujesz sond co miesiąc?

Nie, staram się co 3msc, ale to też nie zawsze wychodzi ;)


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez kupiłem cały zestaw apex . Niestety mam brak czasu by to podłączyć . Kiepsko pomyśleli kształt i muszę przerobić szafkę . Ale mam nadzieje ze za kilka dni będzie już działać . @R3BEL wystarczy jedna pompa jak dozujesz ati pro . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Hoom napisał:

@R3BEL wystarczy jedna pompa jak dozujesz ati pro . 

OK, tylko że Trident dokonuje pomiaru trzech parametrów i jeśli chcesz ustawić każdy parametr osobno to potrzebujesz trzech kanałów (czyli dwie pompy). No chyba że podajesz wapń razem z magnezem i zadaną wartość Trident podaje na bazie tylko jednego z pomiarów (albo Ca albo Mg) to wtedy rzeczywiści jedna pompa wystarczy.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, R3BEL said:

OK, tylko że Trident dokonuje pomiaru trzech parametrów i jeśli chcesz ustawić każdy parametr osobno to potrzebujesz trzech kanałów (czyli dwie pompy). No chyba że podajesz wapń razem z magnezem i zadaną wartość Trident podaje na bazie tylko jednego z pomiarów (albo Ca albo Mg) to wtedy rzeczywiści jedna pompa wystarczy.

A jak ci sie sprawdza apex . Kumpel narzekania pomiar magnezu , musi ze nie jest za dokładne . Masz u siebie elektrodę od zasolenia . Jestem ciekawy czy rozjeżdżają sie parametry jak sól sie na niej osadza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Hoom napisał:

A jak ci sie sprawdza apex . Kumpel narzekania pomiar magnezu , musi ze nie jest za dokładne . Masz u siebie elektrodę od zasolenia . Jestem ciekawy czy rozjeżdżają sie parametry jak sól sie na niej osadza 

Ogólnie, nie zapeszając, to bardzo dobrze. Chyba tylko raz czy dwa rozłączyło mi moduł od czujników przepływu. Ostatnio robiłem ICP i wyszło bardzo zbliżone do tego co pokazuje mi Trident. Co do elektrody zasolenia to jest to chyba największa porażka tego zestawu (pewnie dlatego nie ma jej umieszczonej w najnowszym oferowanym secie). W jej przypadku pomaga patent z podłączoną małą pompką obiegową:

https://www.thingiverse.com/thing:4901524

 


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja posiadam kh keepera od RF wraz z pompa na 4 kanaly, mi sie generalnie sprawdza, uzywam od okolo 5 miesiecy nie mialem problemow, z polaczeniem itd, ze swojej strony moge polecic. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.08.2022 o 15:58, jacgues napisał:

P.S. Planuję 800-1000l zbiornik SPS + LPS, więc zużycie na pewno będzie spore, ale zastanawiam się na ile przydatny będzie taki system. 

Do tak dużego akwarium nie opłaca się iść w tym kierunku który zamierzasz. Dużo taniej iść w reaktor , raz dobrze ustawiony załatwi sprawę na kilka miesięcy później tylko wymiana wkładu i po sprawie.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, kokomag napisał:

ja posiadam kh keepera od RF wraz z pompa na 4 kanaly, mi sie generalnie sprawdza, uzywam od okolo 5 miesiecy nie mialem problemow, z polaczeniem itd, ze swojej strony moge polecic. 

 

Jak często musisz go kalibrować? 

 

2 godziny temu, fal napisał:

Do tak dużego akwarium nie opłaca się iść w tym kierunku który zamierzasz. Dużo taniej iść w reaktor , raz dobrze ustawiony załatwi sprawę na kilka miesięcy później tylko wymiana wkładu i po sprawie.

Obniżenie pH, dużo elementów, które mogą się zepsuć, konieczność nabijania butli CO2.... Wolę chyba 3-part Balling i robić wysoko stężone roztwory, które są ciągle mieszane. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, jacgues napisał:

Obniżenie pH, dużo elementów, które mogą się zepsuć, konieczność nabijania butli CO2.... Wolę chyba 3-part Balling i robić wysoko stężone roztwory, które są ciągle mieszane. 

Posiadam jeden reaktor od 2008 roku i chodzi 24/24 warunek jest tylko taki , że konstrukcja musi być prosta bez zbędnych wodotrysków. Napełnienie butli raz na 3 lata to chyba nic strasznego. Oczywiście nie namawiam i szanuję decyzję wprawdzie będzie to kosztowne prowadzenie zbiornika ale to nie moje akwarium i nie mój portfel , a co do awaryjności to bardziej martwiłbym się tymi pompami niż reaktorem. Wyobraź sobie , że robisz wysokie stężenie balinga i jedna pompa się zacina i sru wszystko do zbiornika a w zbiorniku wymagające acropory i ........ sam sobie dokończ. Co do obniżania ph naprawdę myślisz , że na tyle Tobie obniży , że cokolwiek złego się stanie w zbiorniku ?   


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, jacgues napisał:

 

 

Obniżenie pH, dużo elementów, które mogą się zepsuć, konieczność nabijania butli CO2.... Wolę chyba 3-part Balling i robić wysoko stężone roztwory, które są ciągle mieszane. 

Czy używałeś reaktor Ca, że wypisujesz takie…..???? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Jacek56 napisał:

Czy używałeś reaktor Ca, że wypisujesz takie…..???? 

Cytuję gościa, który wygrał Reef2Reef tank of the month i po dłuższym czasie zdecydował się wrócić z reaktora do Ballinga. 

Btw. @Jacek56 Widzę, że podbijasz pH wodorotlenkiem wapnia. Co robisz, aby nie dopuścić do nadmiernej kumulacji Ca w systemie zasilanym z reaktora, który w teorii ma już idealny współczynnik makro i części mikro? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, jacgues napisał:

Cytuję gościa, który wygrał Reef2Reef tank of the month i po dłuższym czasie zdecydował się wrócić z reaktora do Ballinga. 

No cóż jeżeli argumenty Darka nie przemawiają do Ciebie to jeszcze sporo czytania przed Tobą. Nie przejmuj się w tym hobby każdy uczy się na swoich błędach i nie słucha dobry rad. :) 

27 minut temu, jacgues napisał:

Cytuję gościa, który wygrał Reef2Reef tank of the month i po dłuższym czasie zdecydował się wrócić z reaktora do Ballinga. 

Btw. @Jacek56 Widzę, że podbijasz pH wodorotlenkiem wapnia. Co robisz, aby nie dopuścić do nadmiernej kumulacji Ca w systemie zasilanym z reaktora, który w teorii ma już idealny współczynnik makro i części mikro? 

 

 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56 Coś nie wyszło z cytowaniem i odpowiedzią na drugie pytanie, przynajmniej ja jej nie widzę. 

Sęk w tym, że co człowiek to opinia. Jak na razie widziałem sporo o tym jak dużo sprzętu do reaktora jest potrzebne, historie o wymianie butli CO2 co 3 miesiące (pod zbiornikiem mam 70cm wysokości, wielkiej raczej tam nie zmieszczę) i innych problemach jak pH, czasem mimo używania CO2 absorbera, chateo reaktora i kalkwasser reaktora. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, jacgues napisał:

Sęk w tym, że co człowiek to opinia. Jak na razie widziałem sporo o tym jak dużo sprzętu do reaktora jest potrzebne, historie o wymianie butli CO2 co 3 miesiące (pod zbiornikiem mam 70cm wysokości, wielkiej raczej tam nie zmieszczę) i innych problemach jak pH, czasem mimo używania CO2 absorbera, chateo reaktora i kalkwasser reaktora. 

Ciężko się nie zgodzić , że co człowiek to opinia. Ważne żeby czerpać z dobrego źródła.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fal Sęk w tym, że i u ludzi o pięknych i wyróżniajacych się zbiornikach pełnych akropor występują zróżnicowane opinie w tym temacie ;) 
W każdym razie reaktor to koszt zakupu sprzętu plus nasypu rzędu 6000 zł. Zestaw automaycznie dozujacy kH to ponad 5000 zł.  Jakby na tym można było poprzestać (bez CO2 scrubberów, bez napełniania butli częściej niż co pół roku, bez reaktora na wodorotlenek wapnia) to wybór byłby prosty. 

Na ile starcza wam butla o jakiej pojemności wadze? Wzmianka była o 12 miesiącach, ale nie wiem na jaki litraż akwarium i jaka butla. 

Edytowane przez jacgues (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, jacgues napisał:

@fal Sęk w tym, że i u ludzi o pięknych i wyróżniajacych się zbiornikach pełnych akropor występują zróżnicowane opinie w tym temacie ;) 
W każdym razie reaktor to koszt zakupu sprzętu plus nasypu rzędu 3500 zł. Zestaw automaycznie dozujacy kH to ponad 5000 zł.  Jakby na tym można było poprzestać (bez CO2 scrubberów, bez napełniania butli częściej niż co pół roku, bez reaktora na wodorotlenek wapnia) to wybór byłby prosty. Na BRS rekomendują jeszcze dodatkowy sprzęt do reaktora, który zwiększa automatykę, ale nie wiem na ile jest to w istocie przydatne i niezawodne. 

Sęk w tym , że nie możemy za bardzo podyskutować bo ja jestem praktykiem a Ty teoretykiem. Jeśli coś Tobie piszę to znaczy , że miałem z tym do czynienia i wiem o czym piszę. 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, fal napisał:

Sęk w tym , że nie możemy za bardzo podyskutować bo ja jestem praktykiem a Ty teoretykiem. Jeśli coś Tobie piszę to znaczy , że miałem z tym do czynienia i wiem o czym piszę. 

Trudniej o lepsze podsumowanie tej dyskusji. 

 

Godzinę temu, jacgues napisał:

@Jacek56 Coś nie wyszło z cytowaniem i odpowiedzią na drugie pytanie, przynajmniej ja jej nie widzę. 
 

Wyszło tylko zastosowałem za duży skrót myślowy.

Poziom Ca reguluję potencjometrem od pompy dozującej. Nie wiem tylko czy taka odpowiedź Cię satysfakcjonuje :) 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 5 miesięcy trzyma parametry, kh mierze raz w tygodniu dodatkowo salifertem i mala hanka, generalnie wszystko sie pokrywa jesli chodzi o kh, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.