Skocz do zawartości
khazad93

Pompa do pracy ciągłej DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Chciałbym zrobić sobie pompę dozującą do podawania ciągłego. Żaden ze mnie elektronik więc chciałbym upewnić się że wszystko robię zgodnie ze sztuką. Projekt opieram na poście @dale.

Pompa dozująca:

Do tego generator impulsów prostokątnych:

 

I sterownik silnika krokowego:

 

Jak podłączyć silnik i generator impulsów pod sterownik mniej więcej mam ogarnięte jednak problem pojawił się przy zasilaczu. Czy zasilacz 24V 1,5A pociągnie wszystko? Czy muszę jak w poradnikach kupić osobno trafo, prostownik i kondensator? 

Następny problem pojawia się przy obudowie, przy sterowniku widziałem radiator więc pasowałoby żeby była wentylowana, czy przy pracy w szafce z sumpem ma to sens? 

Chyba że zastosować gotowe sterowanie do pompy:

i dołożyć do tego potencjometr zewnętrzny i zasilacz 24V? 

Trochę w tym wszystkim się gubię dlatego byłbym wdzięczny za pomoc. pomoc. Pozdrawiam! 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24V [emoji15] co co ty tam za silnik masz??


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Krokowy 

Tyle to przeczytałem, ale parametry jakieś.

Robiłem kiedyś prowadnicę do stakowania i silniki zasilany był z 12V, ile tam siły jest potrzebne na tej pompie?

 

 

 

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile siły to nie wiem. U mnie chodzi już Doser R od aquatrend i tam zasilacz jest na 24V. Na stronie producenta pompa jest na 24V 0,6A 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wszystkie graty to podepnij i odpal nich mieli wodę w wiaderku całą noc i zobaczysz czy ten sterownik aż tak się grzeje, generalnie jak widziałem takie sterowniki czy to w drukarkach 3D czy ploterach, to raczej są wiatraki w obudowach, ale to pewnie związane z małą powierzchnią skrzynki i kilkoma sterownikami koło siebie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz że wersja ze sterownikiem, generatorem impulsów i zasilaczem 24V ma sens. Dobra to zamówię części i zobaczymy co z tego wyjdzie. Dzięki za pomoc! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej mi się otwierał link z pompą teraz już nie :(
To pompę z silnikiem kupujesz gotową a tylko sterowanie chcesz dorobić?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, pompa z silnikiem jest już w komplecie a tylko dorabiam sterowanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak najbardziej będzie działać, z tym że ja bym jednak szedł w 12V bo ten sterownik z aledrogo ma - Napięcie sygnałów logicznych: 3,3 - 12V


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pompa ruszy na zasilaczu 12V skoro jest na 24 ? 

No chyba żeby zastosować gotowy sterownik od producenta? Musiałbym tylko dokupić zasilacz i ewentualnie potencjometr do regulacji jak zamknę wszystko w obudowie:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem w rękach takiej pompy, może niech ktoś inny się jeszcze wypowie, z linku do kontrolera czytamy „Uniwersalny sterownik pomp dozujących perystaltycznych wyposażonych w silnik krokowy w rozmiarze 42” [emoji15]
NEMA 42??
To jest silnik o wymiarach płyty czołowej 110x110, taka wielka jest ta pompa???
Masz jakieś zdjęcia do tej pompy, najlepiej od strony silnika ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, khazad93 napisał:

A pompa ruszy na zasilaczu 12V skoro jest na 24 ? 

No chyba żeby zastosować gotowy sterownik od producenta? Musiałbym tylko dokupić zasilacz i ewentualnie potencjometr do regulacji jak zamknę wszystko w obudowie:

 

Nie znam się na elektryce ale zasilacz oryginalny 24V umarł i podłączyłem zasilacz od lampy ATI 12V i pompa działa 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się czasami zastanawiam czy przy takich rzeczach jak pompa dozująca warto kombinować. W przypadku awarii w jakąkolwiek stronę to mogą być opłakane skutki. Chyba że plan jest głębszy rozwojowy. Ja niestety na pozornych oszczędnościach kilkukrotnie się naciąłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, pj007 napisał:

Ja się czasami zastanawiam czy przy takich rzeczach jak pompa dozująca warto kombinować. W przypadku awarii w jakąkolwiek stronę to mogą być opłakane skutki. Chyba że plan jest głębszy rozwojowy. Ja niestety na pozornych oszczędnościach kilkukrotnie się naciąłem.

Jakby producenci myśleli jak Ty i brali odpowiedzialność za swoje produkty by nic nie zarobili. Zaleta kazdego projektu DIY jest umiejetnosc pozniejszej naprawy. A odpowiedzialnosc za niepowodzenia bierzesz na klate taka sama jak wyciagniesz pompe z kolorowego pudelka. Zawsze coś sie moze zepusc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sith :) pompa dozująca typu ciągłego która sprawdziła się na rynku jest Milestone. Czy komuś się popsuła, wlała wszystko do zbiornika :)?

Minusem projektów DIY jest liczba wykonanych testów w dłuższej perspektywie czasu. Jeśli coś jest na rynku 2 lata i dłużej to biorę za pewnik że spora liczba użytkowników  już to przetestowała. W przypadku światła jak zrobisz DIY to nic się nie stanie ale w przypadku zabawy pompami to już taki temat dość delikatny i niebezpieczny dla zbiornika. Przecież kupujesz gotowe komponenty i jest składasz do kupy a czasami programujesz. Im więcej projektów DIY tym lepiej ale ja bym się bał wrzucić do zbiornika gdzie trochę wartościowego życia jest w środku. To moje subiekywne zdanie. Nie neguję pomysłów bo niekiedy fajne rzeczy z tego wychodzą. Ale dla mnie odnośnikiem przy takich urządzeniach jest testowanie długofalowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Bouli napisał:

Nigdy nie miałem w rękach takiej pompy, może niech ktoś inny się jeszcze wypowie, z linku do kontrolera czytamy „Uniwersalny sterownik pomp dozujących perystaltycznych wyposażonych w silnik krokowy w rozmiarze 42” emoji15.png
NEMA 42??
To jest silnik o wymiarach płyty czołowej 110x110, taka wielka jest ta pompa???
Masz jakieś zdjęcia do tej pompy, najlepiej od strony silnika ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wymiary pompy ze strony producenta 56x56x81, na tył da się nakręcić sterownik. Nie wrzucę linka bo niby to jest sprzeczne z regulaminem forum. Moja milestone ma około 60 mm mierzone między śrubkami mocującymi.

 

8 godzin temu, Jacek56 napisał:

Nie znam się na elektryce ale zasilacz oryginalny 24V umarł i podłączyłem zasilacz od lampy ATI 12V i pompa działa 

Pytanie tylko jak bardzo się wtedy grzeje bo moc pompy się nie zmienia i jeżeli napięcie spadło  musiał wzrosnąć pobierany prąd. Co w dłużym czasie może doprowadzić do spalenia silnika. Tak miałem w domu u rodziców żę napięcie w gniazdku mieli koło 200V i sprzęty paliły się na potęgę. Pytanie tylko czy silnik krokowy też jest podatny na spadki napięcia zasilania.

 

7 godzin temu, pj007 napisał:

Ja się czasami zastanawiam czy przy takich rzeczach jak pompa dozująca warto kombinować. W przypadku awarii w jakąkolwiek stronę to mogą być opłakane skutki. Chyba że plan jest głębszy rozwojowy. Ja niestety na pozornych oszczędnościach kilkukrotnie się naciąłem.

Ten argument też rozważam bo koszty takiej pompy robionej to ok 800 zł na częściach od producenta. Do tego obudowa i ryzyko zepsucia czegoś bo robię taką rzecz  pierwszy raz. Jest nad czym myśleć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, khazad93 napisał:Pytanie tylko jak bardzo się wtedy grzeje bo moc pompy się nie zmienia i jeżeli napięcie spadło  musiał wzrosnąć pobierany prąd. Co w dłużym czasie może doprowadzić do spalenia silnika. Tak miałem w domu u rodziców żę napięcie w gniazdku mieli koło 200V i sprzęty paliły się na potęgę. Pytanie tylko czy silnik krokowy też jest podatny na spadki napięcia zasilania.

Dzięki za podpowiedź, jedna pompa na zasilaczu 12V pracuje już kilka lat. Sprawdzę temperatury, teraz pompy pracują na minimalnych obrotach.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.