Skocz do zawartości
kacperwee

Powód śmierci ślimaków

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was takie pytanko.

Wystartowałem niedawno (ok.1.5mies temu)  z nowym baniakiem 450l. Oczywiście pierwsze co po 2ch tygodniach przeniosłem ze starego zbiornika ekipke czyszczącą ślimaki i krewetki. po kilku godzinach Ślimaki sztywne … no to co potem tydzien później wleciały rybki. No i nowe ślimaki ze sklepu. Znów to samo . ślimaki dead rybki pływają zadowolone do dzisiaj . Minęło równe półtora miesiąca od startu zbiornika. Ryby żyją do tej pory 7 dni temu wpuszczałem kilka turbo i innych ślimaków.. Też wszystkie sztywne po 2-3h. Macie może pomysł co może być tego przyczyną.?

Tak jak mówie zbiornik świerzy. Wszystko w miare stabilnie tylko troche za dużo wapnia( 600+)  było na początku i deficyt magnezu (1050-1100) aczkolwiek to juz w miarę ogarnełem.

Zasolenie - 1.026

Temperatura - 25C

Alkaliczność - 9.0dKH

No3-1.0ppm

Po4-0.10ppm

Ca -495ppm

Mg- 1350ppm .

Co tydzień leje nitribiotic od tropic marine, pro bio s i pro bio f.

Przy podmiance co tydzień Biodigest i bioptim. W sumpie  Life bio fil, Matrix, Maxspect nanotech bio sphere i Węgiel aktywny .  Jeśli macie jakieś uwagi dajcie znać bo naprawde niewiem co moze byc nie tak

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kacperwee napisał:

3h. Macie może pomysł co może być tego przyczyną.?

Test na Nh3/Nh4 zrób 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się też sprawdzić poziom miedzi


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle ze to świeży baniak i może się utrzymywać jeszcze amoniak na takim poziomie ze ryby nie zabije ale bezkręgowce już tak.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe. Muszę w takim razie sprawdzić poziom amoniaku . Wszystkie bezkręgowce wymierają, ślimaki, kraby krewetki straty na 600zł ogółem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kacperwee napisał:

Nh4- 0.07 mg/l

Cu- <0.05mg/l

Niby nie jest mega tragicznie ale powinno być zero, niewykrywalne.

poczytaj przyda sie

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może skały, albo hydraulika są podklejone czymś co ma w składzie związki toksyczne dla organizmów wodnych....skoro to nowy zbiornik.


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szirkos skała od Real Reef Rock , zywy piasek od caribsea, Hydraulika klejona na zwykly klej do PVC kupiłem go w lokalnym morsko-akwarystycznym sklepie więc raczej wielu go używa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja się powtarza, co nawet jak na świeży baniak nie jest typowe. Przychylam się do podpowiedzi @andzior70, że przyczyną może być miedź. Jest ona bardzo trująca dla wszelkich ślimaków, tych lądowych też. Znajdź źródło. Pomysł co się zmieniło w stosunku do starego baniaka. Źródłem miedzi mogą być przebite kable. Teoretycznie powinno Ci wywalić różnicówke jeśli ja masz, ale różnie to bywa. Jakieś testy? Może nawet ICP pomimo że świeży baniak. Ja bym wolał wydac stówkę niż stracić kolejna obsadę.


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy na miedz robiłem przed chwilą. <0.05mg/l . Kolejna partia ślimaków padła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś może doradzić? minęło już sporo czasu i ten sam problem parametry elegencko

Kh-9.9

No3- 1.0ppm

Po4- 0.6ppm

Ca 480ppm

Mg-1425ppm

Nh4- <0.05mg/l

Cu <0.05mg/l

Temp 25 stopni

Zasolenie 1.025

 

 

 

Edytowane przez kacperwee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaki raczej od tego nie padają, ale jest jakiś powód, że trzymasz KH i Ca tak wysoko?

Nic ci więcej nie poradzę, musi być coś toksycznego typowo dla ślimaków. Jeśli ryby żyją, krewetki, inna zwierzyna też, i TYLKO ślimaki padają, to jest to mocno podejrzane.

ICP może robiłeś?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewety i inne bezkręowce też padaja.

Ca chyba optymalnie jest 400-420.

Kh 7-10 więc myśle że jest ok?

Raczej wapń nie jest tego przyczyną

ICP nie robiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak padają również inne bezkręgowce, to miedź/aluminium, inne metale ciężkie. Może jakaś inna chemia organiczna. Ciężko coś podpowiedzieć. Zrób ICP, sprawdzenie sprzętu, magnesów itd.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ICP niemam gdzie zrobic. Jak pisałem wyżej miedź nie wykrywalna na testach Jbl. Na aluminium chyba testów niemam. magnesy w akwa mam tylko dwa od cyrkulacji.. Niewiem o co chodzi ze wszystkich bezkręgowców tylko kraby żyja juz od dluzszego czasu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można foto akwa i sumpa 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na icp wysyłasz wodę do laboratorium, u nas robi to aquaforest i reeffactory

i to polecam, zaczęły lecieć mi euphylie, za namową nie wydawałem kasy na drogi test a teraz koszt korali jest o wiele większy. 

zrób też test wody RO 

Edytowane przez mazmaciek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy pierwszy raz kupiłem ślimaki i wrzuciłem je do baniaczka, zachowywały się dziwnie a potem wszystko padło. Nie miałem miedzi ani toksycznego dino. Okazało się że bezkręgowce potrzebują dłuższej aklimatyzacji niż ryby i korale i u mnie tu był błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.