Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku latach udało się w końcu skleić i wystartować z pierwszą solniczką.....

Z danych technicznych:
szkło 80l - 40x50x40 8mm OW
filtracja panel - skała + Maxspect 1kg/ Jebao 3000
światło NP K7 mini 60W
dolewka - kamoer ATO One 2 
pompa dozująca Jebao DOSER 3.4 
grzałka - Jager 75W
sól AF/Red sea
skała 10 kg - sucha skała Base Rock Indonesia 
piach AF - około 4 kg

życie: 
- montipora: czerwona, zielona, różowa, fioletowa, fire forest
- montipora: hirusta, star wars, toxic
- montipora talerzowa: zielona, zielona fluo, czerwona, fioletowa, chili pepper
- zoe - około 13 różnych 
- rico 
- rhoda
- calustrea zielona fluo
- papaya
decora, piktus, mitrax, 2x debelius, boksujaca, 4 x sexy krewetka, slimaki 

 

440846128_2810858492395946_4312877739413681658_n.jpg

Start szkła po przygodzie z używanym matrixem zrobiłem na ATM Colony. Po kilku godzinach doszły decora i kraby.
Tydzień po zalaniu pierwsze korale. Po około miesiącu wygoda tak: 

440880496_363407460044868_8348411583992862226_n.jpg

 

440864324_1040650724289926_3571351912479876247_n.jpg

Edytowane przez piebald.ball (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, szybko korale władowałeś, ale to ma swoją zaletę - korale rywalizują z plagami o zasoby tak, jak w dojrzałym zbiorniku. I dobrze wyglądają.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hey. korale były dokładane po tygodniu od zasolenia jakoś w 3 turach. trochę nie dopilnowałem i mi po tygodniu KH spadło do 4.1 ale na szczęście bez strat. 
plag jak na razie nie widać. zaczyna się pojawiać glon wapienny. a korale jeszcze pewnie powymieniam pewnie w miedzy czasie. chociaż za dużo miejsca już nie ma...

 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chris_ek napisał:

Miałeś wodę lub media ze stabilnego zbiornika czy wszystko świeże?

Wszystko świeże. Skala i piach suchy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce być prorokiem ale te korale nie przetrwają przynajmniej część z nich, tak się nie zaczyna przygody z morszczyzną wszystko jest piękne do czasu.

Nowa solanka to nawet ślimaków się nie wkłada po tyg. 

Duży błąd Panie obyś nie przepłacił tego :mellow: bo szkoda życia 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Beti napisał:

Nie chce być prorokiem ale te korale nie przetrwają przynajmniej część z nich, tak się nie zaczyna przygody z morszczyzną wszystko jest piękne do czasu.

Dlaczego uważasz że mają nie przeżyć? I niby jakie? Do czasu? Jak to mam rozumieć... 

31 minut temu, Beti napisał:

Nowa solanka to nawet ślimaków się nie wkłada po tyg

To dziwne bo ślimaki, wezowidla, decora, kraby i krewetki żyją do dziś nic nie padło a zostały wypuszczone po kilku godzinach od dodania bakteri ATM. 

Szczepki po włożeniu do akwa wyglądały tak... 

IMG_20240514_211933.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że powinieneś ogólnie poczytać kiedy jak etc dodaje się życie do zbiornika nawet stosując te dziwaczne bakterie. 
Poczekaj wszystko przed tobą a jeśli uważasz że dziwne to co pisze to niech tak zostanie ;) i to pisze raczej dla twojego dobra i dobra zbiornika korale potrzebują stabilnego zbiornika zwłaszcza lps czy sps to że wlałeś ATM to nie załatwia do końca sprawy ale to twoja decyzja, już tu było paru co tak samo zaczynało i po 2-3 mies wywaliło parę korali do kosza mowa o Sps 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Beti napisał:

Myślę że powinieneś ogólnie poczytać kiedy jak etc dodaje się życie do zbiornika nawet stosując te dziwaczne bakterie. 

Dla Ciebie "dziwaczne" bakterie dla mnie polecane przez kilka osób które zrobiły start przed mną bez strat. A co do wprowadzenia życia stosując ATM zrobiłem tak jak zaleca producent...czasu nie cofnę i tego że wszystko żyje. Ale widzę że masz chyba inne doświadczenia.... 

38 minut temu, Beti napisał:

Poczekaj wszystko przed tobą a jeśli uważasz że dziwne to co pisze to niech tak zostanie ;) 

Na ta chwile nie wiem co uważać o tym co piszesz. Bo nie uzyskałem odpowidzi na żadno pytanie które zadałem do Twoich stwierdzeń. A "dziwne" było do tego że po dodaniu życia zgodnie z zalecaniami producenta bakteri wszystko żyje to dlaczego niby tak się nie zaczyna przygody z morszczyzną? Widać inna szkołę mamy na Pomorzu... 

38 minut temu, Beti napisał:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ciekaw tego eksperymentu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.05.2024 o 23:05, piebald.ball napisał:

Widać inna szkołę mamy na Pomorzu

No właśnie ,więc ja tam się nie znam ;)

@sith114 jest z pomorza pewno będzie wiedział  co i jak… to pomoże (chyba)

ps jeśli myślisz ze bakterie ATM załatwiają sprawę do końca to jesteś w błędzie,

nie tędy droga do sukcesu , zbiornik musi swoje odczekać ciągle ci pisze na zadane pytanie ale ty nie widzisz lub nie chcesz widzieć masz swoją teorię a z moja się nie zgadzasz stąd zaczynasz być agresywny a nie potrzebnie, raczej na forum ludzie sobie pomagaja a nie odwrotnie.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Beti napisał:

No właśnie ,więc ja tam się nie znam ;)

@sith114 jest z pomorza pewno będzie wiedział 

ps jeśli myślisz ze bakterie ATM załatwiają sprawę do końca to jesteś w błędzie.

Twoje komentarze nie wnoszą nic konstuntywnego w mój wątek więc mam prośbę byś się w nim nie wypowiadała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam prośbę możesz za podać fotkę w białym świetle bez tego niebieskiego tzw.  "WOW "? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, AnT napisał:

Witam, mam prośbę możesz za podać fotkę w białym świetle bez tego niebieskiego tzw.  "WOW "? 

jasne nie ma problemu w weekend będę miał więcej czasu to zrobię zdjęcia przy innej barwie.

 

6 godzin temu, katani napisał:

Ja jestem ciekaw tego eksperymentu.

ja też jestem ciekaw jak będzie za jakiś czas. na tą chwilę wszystko dobrze się klika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:czapkizgłów:)

1 minutę temu, piebald.ball napisał:

jasne nie ma problemu w weekend będę miał więcej czasu to zrobię zdjęcia przy innej barwie.

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe podejście do startu. Wszystko fresh bez jakiegokolwiek biotopu z koralami na start. Wygląda trochę jak sposób na wypromowanie konkretnego życia na początek.

Ma sens. Choć ryzykowne.

Ale jedna prośba. Broń Boże nie wpuszczaj tam żadnej rybki... NH3/NO2 je wykończą w trybie ekspresowym. 

Pamiętaj tylko, że na tym etapie parametry będą się gwałtownie zmieniały - dojrzewanie więc może być różnie. Nikt Cię nie chce zniechęcić, problem polega na tym że po efektach tych działań sam się możesz zniechęcić. 

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Opelin napisał:

Ale jedna prośba. Broń Boże nie wpuszczaj tam żadnej rybki... NH3/NO2 je wykończą w trybie ekspresowym. 

Nie wiem czy czytałeś temat. Ale od samego początku są ryby. Decora a nie dawno doszedł piktus. A co do NO2 jest 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, piebald.ball napisał:

Nie wiem czy czytałeś temat. Ale od samego początku są ryby. Decora a nie dawno doszedł piktus. A co do NO2 jest 0

Czytałem, i nadal to wręcz nie do wiary żeby rybki wpuszczać do sterylnego szkła.

Mimo wszystko życzę Ci powodzenia nie zrozum mnie źle to nie żaden przytyk. Po prostu natury się oszukać nie da. Takie moje zdanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Opelin napisał:

Czytałem, i nadal to wręcz nie do wiary żeby rybki wpuszczać do sterylnego szkła.

Mimo wszystko życzę Ci powodzenia nie zrozum mnie źle to nie żaden przytyk. Po prostu natury się oszukać nie da. Takie moje zdanie :)

co do tematu NO2 przy ATM Colony "zrobiłem jak zalecają na opakowaniu - ryby w pierwszej dobie od wlania bakterii - jeśli dobrze pamietam" to było przez około dwa tygodnie na poziomie 0,25 mg/l
a ryby się mają bardzo dobrze karmione raz dziennie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, piebald.ball napisał:

co do tematu NO2 przy ATM Colony "zrobiłem jak zalecają na opakowaniu - ryby w pierwszej dobie od wlania bakterii - jeśli dobrze pamietam" to było przez około dwa tygodnie na poziomie 0,25 mg/l
a ryby się mają bardzo dobrze karmione raz dziennie :) 

Nie neguję, tak jak wcześniej wspomniałem. Po prostu nie "stać mnie" na takie eksperymenty i jestem bardzo ciekaw jak to dalej pójdzie. 

Wiem, że sposób na "cierpliwość" działa. Dlatego tego się trzymam. Jeśli wynaleźli jakieś bakterie, które są w stanie zamknąć cykl azotowy w 24h to szapo ba - chętnie się zapoznam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Opelin napisał:

Nie neguję, tak jak wcześniej wspomniałem. Po prostu nie "stać mnie" na takie eksperymenty i jestem bardzo ciekaw jak to dalej pójdzie. 

:) ja już straciłem cierpliwość po przygodzie z używanym matrixem ....
i posłuchałem kolegi, później drugiego i tak to na to chwilę wygląda - bez strat, bez plag. jedyne co było to kilku dniowe zmętnienie wody coś jakby w słodkim pierwotniak...a tu tylko w ciągu dnia na wieczór woda kryształ. 

 

6 minut temu, Opelin napisał:

Jeśli wynaleźli jakieś bakterie, które są w stanie zamknąć cykl azotowy w 24h to szapo ba - chętnie się zapoznam :)

z tego co czytałem to już jakiś czas są te bakterie w sprzedaży i w sumie nie słyszałem złego słowa od osób co to zastosowały 

Kilka fotek:

Monti hirusta 

441255837_1122544062192286_5983935352516648090_n.jpg

Monti toxic green 

440991655_1696923114173712_2766362323745517309_n.jpg

caulastrea green fluo 

441310855_195681390306666_6611031271451568720_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, piebald.ball napisał:

z tego co czytałem to już jakiś czas są te bakterie w sprzedaży i w sumie nie słyszałem złego słowa od osób co to zastosowały 

Tak, tylko jakoś nie było opinii nigdzie na forach dot. ich skuteczności. Dlatego fajnie będzie się posłużyć Twoim przykładem. ;)

9 minut temu, piebald.ball napisał:

:) ja już straciłem cierpliwość po przygodzie z używanym matrixem ....
i posłuchałem kolegi, później drugiego i tak to na to chwilę wygląda - bez strat, bez plag. jedyne co było to kilku dniowe zmętnienie wody coś jakby w słodkim pierwotniak...a tu tylko w ciągu dnia na wieczór woda kryształ. 

Jestem w stanie sobie wyobrazić, że cierpliwości zabrakło :D

Ja też miałem zakwit. Odpaliłem lampkę UV i po dobie było ok, podobnie jak u Ciebie. Natomiast z plag miałem tylko cyjano. Zaatakowałem od razu chemiclean'em  żeby nie było strat w koralach, bo już na nie wchodziły. Ale to było po 4 miesiącach po zalaniu.... Więc wiesz... Mimo wszystko miej oko otwarte. Bo tak jak pisałem, wszystko przed Tobą. Przy tej metodzie startu robiłbym testy co 3-4 dni... Bo może wyjść niezła karuzela z parametrami. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Opelin napisał:

Przy tej metodzie startu robiłbym testy co 3-4 dni... Bo może wyjść niezła karuzela z parametrami. 

wcześniej robiłem dwa razy w tygodniu teraz co weekend. jedyne co przegapiłem to KH bo nie spodziewałem się tak szybkiego zjadania no ale w końcu trochę twardych jest no i spadło do 4.1 
 

 

6 minut temu, Opelin napisał:

Tak, tylko jakoś nie było opinii nigdzie na forach dot. ich skuteczności. Dlatego fajnie będzie się posłużyć Twoim przykładem. 

ja się dowiedziałem w rozmowach na forum nawet nie szukałem więc nie wiem :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, piebald.ball napisał:

wcześniej robiłem dwa razy w tygodniu teraz co weekend. jedyne co przegapiłem to KH bo nie spodziewałem się tak szybkiego zjadania no ale w końcu trochę twardych jest no i spadło do 4.1 

kH to (moim zdaniem) zaznaczam jeden z najważniejszych parametrów. Fajnie jest trzymać w okolicach 7-9 ale nawet jak masz inaczej to byle było stabilne. To bardzo ważne. Skoro kH Ci poleciało to znaczy, że zaburzony jest stosunek Ca do Mg. Pilnuj sobie tych parametrów. U mnie są wieczne niedobory tych pierwiastków - już nawet z podmianami nie wyrabiam, ale to moje lenistwo + odwlekanie Ballinga jak tylko się da :DNiemniej u mnie Ca i Mg po mimo teoretycznych niedoborów trzyma się stabilnie tj. 360-320 Ca i 1080-1180 Mg od podmiany do podmiany. Więc puki co nie panikuje, a korale mimo wszystko rosną.

11 minut temu, piebald.ball napisał:

ja się dowiedziałem w rozmowach na forum nawet nie szukałem więc nie wiem

No cóż. Tutaj o tym niewiele lub wcale ;)

 

Raz jeszcze powodzenia i dawaj znać jak tam postępy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Opelin napisał:

kH to (moim zdaniem) zaznaczam jeden z najważniejszych parametrów. Fajnie jest trzymać w okolicach 7-9 ale nawet jak masz inaczej to byle było stabilne. To bardzo ważne.

dokładnie pomału ciągnę w górę...ale widać już poprawę po zwierzakach. 
ja u siebie testuję - all for reef - też z polecenia 
 

5 minut temu, Opelin napisał:

Raz jeszcze powodzenia i dawaj znać jak tam postępy.

dzięki. od czasu do czasu będę wrzucał aktualizację 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.