Skocz do zawartości
Gość

Vodka method

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek, każdy zbiornik ]rządzi się swoimi prawami. Jeśli zacząłeś lać 4 ml to utrzymaj to przez tydzień i zwiększ do 6 ml. Znowu utrzymuj tydzień i w ostatnim dniu zmierz poziom NO3. Jeśli nie drgnęło lub mało to na następny tydzień zwiększ dawkę o następne 2 ml. Najważniejszy będzie znowu pomiar po kilku dniach zwiekszonej dawki - pomiary na drugi dzień nic nie wniosą - to za wcześnie.

Edytowane przez tomasz
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

wczoraj zrobiłem badania PO4 i wyszło mi 0,024 lub niewykrywalne, natomiast NO3 wychodzi pomiędzy odczytem 15ppm a 30 ppm. Wynik NO2 na teście TM wynosi 0,02 lub 0,05.

Co powinienem teraz dalej robić, poradźcie.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku - dlugo masz to akwarium? W dojrzalym akwa procesy rodox sa tak stabilne ze NO2 powinno byc niewykrywalne. Moze ostatnio robiles cos co zaburzylo cykl N np nowa skala z frachtu albo za dlugo pracuje UVka albo ozonator.\

Co do zaleznosci PO4 - NO3 to wyjmij wszystkie absorbery (jesli jakies masz). Przy karmieniu, nie plucz mrozonek i cala wode z artemia wlewaj do akwarium. Wtedy dostarczasz niewielkiej ilosci fosforanow ale na tyle duzo zeby utrzymac metode VSV. Oczywiscie ona sporo zwolni wiec mozesz zmniejszyc dawke VSV o jakas polowe. Jednak proces zmniejszania NO3 bedzie trwal nadal ale oczywiscie faktorem regulujacym bedzie ilosc PO4 w systemie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z baniakiem jest już od kilku miesięcy. Generalnie akwa ma 3 lata i przeszło 2 przeprowadzki. Potem przerybiłem zbiornik i kilka ryb padł min. ukochany żółtek. Dołożyłem skały i jest jej teraz około dwadzieścia kilka kg. W baniaczku 4 rybcie wody w obiegu 200l i tylko odpieniek od kiedy wyrzuciłem te kulki z sumpa i zacząłem wódke lać. Parametry się poprawiły bo kilka tygodni temu NO2 wynosiło 0,1 !

Nioestety pomysłu na jego całkowite pozbycie się nie za bardzo już mam. Nigdy dotąd w moich akwa nie było problemu z cyklem azotowym wię c specjalnie w filtracje nie zagłębiałem się.

Poradźcie jak zbić NO2

pozdro


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes absolutnie pewien ze test jest OK? Nie bardzo chce mi sie wierzyc w to NO2. Poza tym jedyny sposob to bakterie i cykl N.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test jest w sumie nowy, kupiony jak0iś miesiąc temu. Tropic Marin który mierzy NO2 i NO3

Zaczynam się zastanawiać czy to nie piach jest problemem. Po 3 latach możliwe że stracił swoje walory filtracyjne i stał sie siedliskiem detrytu. Wszystkie zwierzaki od kilku miesięcy są w dobrym zdrowiu. Nie znalazłem nic martwego w baniaku, chociaż na piasku widziałem jakieś dziwne szczypce takie różowe, zupełnie nie podobne do mojej lysmatki. Może miałęm jakiegoś nieproszonego krabika z ostatnim zakupem skały.

Narazie zmniejsze od jutra dawkę wódki o połowę i sprawdzę za kilka dni jak wygląda sytuacja

Poczytałem ten artykuł z reef central i wynika z niego że nie ma co wariować z tym NO2.

Oczywiście podaję cały czas bio digest co tydzień ale zastanawiam się czy przypadkiem nie dać jakiejść ekstra filtracji bio w sumpie. Co o tym myślicie?

Edytowane przez Tomasz Młot - Kwidzyn
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wracam do tematu. Podawanie wódeczki pomogło. Wczoraj zrobiłem badanie NO3 i wychodzi na poziomie 2 ppm.

Wcześniej po spadku z 50 ppm na 20 ppm zmniejszyłem dawkę z 4ml absoluta na 2 ml.

Po wczorajszym odczycie nie wlewałem juz dzisiaj nic do sumpa.

Poradźcie co teraz dalej należy robic żeby utrzymać tą metodę no i parametry na zadawalającym poziomie.

pozdro

tomek


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wracam do tematu. Podawanie wódeczki pomogło. Wczoraj zrobiłem badanie NO3 i wychodzi na poziomie 2 ppm.

Wcześniej po spadku z 50 ppm na 20 ppm zmniejszyłem dawkę z 4ml absoluta na 2 ml.

Po wczorajszym odczycie nie wlewałem juz dzisiaj nic do sumpa.

Poradźcie co teraz dalej należy robic żeby utrzymać tą metodę no i parametry na zadawalającym poziomie.

pozdro

tomek

wodka ma to do siebie ze trzeba spokojnie z nia sie obchodzic. to pożywka dla bakterii. jesli nagle odetniesz paliwo to zachwiejesz parametry i to tez nie jest dobre. Dlatego z wodki dobrze schodzic powoli, jesli sie chce zaprzestac.

No ale u Ciebie zycie tętni jak mysle, są zwierzęta, ktore karmisz, a wiec lanie wodki ma sens (w dostosowanych proporcjach). polecam poczytac bardziej o VSV (wódka, cukier, ocet), który karmi więcej szczepów bakterii, a tym samym wydaje sie byc bardziej przewidywalnym narzędziem w walce z NO3/PO4.

Zatrzymanie lania wodki z dnia na dzien wietrzy zblizającą się jakąś plagę, czego Ci nie zycze.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie, mam reef maxa czyli 105 litrów w obiegu. NO3-3, a PO4-0,3 Łukasz z Acropory stwierdził, że przy tak niskim NO3 vodka nie ma sensu, bo zaraz mi się NO3 zbije do zera i wtedy wódka będzie jedynie pożywka dla bakterii. .... no i sprzedał mi phosguarda :). Czy miał rację? Czy rzeczywiście wódka u mnie by się nie sprawdziła?

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no3 jest 3 czy 0.3?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciez jesli wodka zbije NO3 to i PO4. Poza ty m masz dobry stosunek miedzy azotanami i fosforanami. Obawiam sie ze wlasnie zbijajac fosforany phosguardem, ktory wyeliminuje TYLKO PO4 zaburzysz ten stosunek i NO3 moze pojsc w gore.

Masz jakies SPSy w tanku?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

a ja w swoim akwarium 2 miesiące temu odstawiłem wódeczkę na rzecz Bakterii Biogro i jak na razie efekty znakomite,

jeszcze tak przejrzystej wody nie miałem :thumbsup:

a zbiornik poprostu tętni życiem :welcome:

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja w swoim akwarium 2 miesiące temu odstawiłem wódeczkę na rzecz Bakterii Biogro i jak na razie efekty znakomite,

jeszcze tak przejrzystej wody nie miałem :thumbsup:

a zbiornik poprostu tętni życiem :welcome:

cena wyzsza od vsv :)

a jak to sie ma z obsługą. Opowiedz prosze. Widze ze sa 3 buteleczki. Lejesz z ręki czy z dozownika? Jak z wydajnością?

Ciekawe co znaczy ze nie mozna stosowac przy tym zadnej chemii.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to żeś mnie Darku zaskoczył, do tej pory byłeś 1-wszym orędownikiem wódki :)

Zdradzisz co Cie skłoniło do zmiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

cena wyzsza od vsv :)

a jak to sie ma z obsługą. Opowiedz prosze. Widze ze sa 3 buteleczki. Lejesz z ręki czy z dozownika? Jak z wydajnością?

Ciekawe co znaczy ze nie mozna stosowac przy tym zadnej chemii.

fakt, cena jednorazowego zakupu preparatów jest wyższa niż wódeczki, ale poczekam z kalkulacją aż się buteleczki skończą :welcome:

Ja podaję po 10 ml z każdej buteleczki po podmianie wody

(10 ml to jest zaniżona dawka, według producenta na mój litraż powinienem podawać dwa razy tyle, ale wolę nie ryzykować i zacząłem od połowy dawki)

nie zastanawiałem się nad chemią ponieważ do akwarium nic nie dodaję, wyłączam tylko lampę UV

No to żeś mnie Darku zaskoczył, do tej pory byłeś 1-wszym orędownikiem wódki :)

Zdradzisz co Cie skłoniło do zmiany?

Jarek i dalej jestem zwolennikiem wódeczki, niestety skończyła mi się flaszka i musiałem "coś" kupić w zastępstwie

a tak poważnie widziałem piękny zbiornik gdzie były używane te preparaty

(i nie mówię tu o zbiornikach komercyjnych w sklepach tylko o akwarium prywatnym,

niestety nie podam przykładu bo nie ma go na tym forum)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, jutro wieczorem zobaczę jak teraz wygląda to Twoje szczepowisko :)

Mam nadzieję że orędownik nr 2 do wódki czyli seb nie przeszedł na zeo :) bo wtedy to będzie dylemat pozostać przy czystej czy zapakować dla odmiany kulki :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubert,

pomysl z adsorberem nie jest zly. PO4 powinienes zbic a NO3 moze sobie na tym poziomie pozostac.

W przyszlosci, mozesz sobie nadal dodawac 1-2 ml wodki, ale nie zbijaj parametrow do samego "0". :thumbup:

Innym sposobem, zamiast adsorbera, byloby dodawanie wodki i NaNO3 dla podtrzymania NO3 ponad zerem. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek, ja nadal "chleję" :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok Stani dzięki za pomoc, kupię sobie małą hankę i będę kontrolował to PO4 na bieżąco po prostu, do tego oczywiście inne rzeczy też :)

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uf, bo już się zastanawiałem czy nie odkryliście szkodliwego działania wódki.

Ja po raz kolejny obniżyłem dozowanie z 7 na 6ml na dobę bo hanka 2 godziny po karmieniu pokazuje 0,00 a NO3 jak stało w przedziale 1-2,5 tak stoi i nie chce spaść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam ten post i jestem pelen podziwu dla Was wszystkich, Stani, Tester, Iceberg i cala reszta chyle glowy dla Was :czapki z głów:) bez waszej pomocy wielu z nas czyli nowicjuszy popelnialo by niepotrzebne bledy, tak wiec zeby sie nie wyrozniac zadam tez pytanie, mam nadzieje ze wszystko to dobrze zrozumialem, ale jednak sie upewnie... mam zbiornik 84ltr zalozony 5 miesiecy temu, filtracja tunze reefpack200 oswietlenie 2x24W T5 + 2x aquaray 12W reef white cree led, problem z dojrzewaniem przeszedl dosyc lagodnie nie bylo jako takiego wysypu glonow,na poczatku bylo lane cycle, od miesiaca nic, no i do sedna od kilku tygodni znowu pojawily mi sie glony, sa gdzie niegdzie na skalach i przktycznie wszedzie na piasku, tam gdzie jest zacienione przez LR jest ok, prawdopodobmie sa ta dino bo pojawilo sie wraz z glonami duzo babelkow powietrza, dodam ze parametry stabilne pH 8.0, kH 9.4, NO2 0, NO3 okolo 0.8 i PO4 0.2 wszystko pomiary zrobione w sklepie akwarystycznym, dodam ze to bardzo profesjonalny sklep tylko z akwarystyka morska, tak wiec chyba sa wiarygodne, no i co glony w najlepsze sobie rosna, gdzies na poprzednich stronach ktos powiedzial ze jezeli parametry sa zblizone do idealu (bo nie ma co utrzymywac zerowych parametrow takich jak NO3 i PO4 oczywiscie ;) ) to tez mozna lac wodke zeby namnozyly sie bakterie, i teraz nie wiem czy lac wodke czy moze same bakterie jak cycle czy biodigest, powiem jeszcze ze skrocilem czas oswietlenie do 10 godz i podmiane co dwa tyg po 5% + odsysanie dna, przefiltrowanie wody i spowrotem do zbiornika, nie moge narazie nic powiedziec czy pomaga po robie to dopiero od kilku dni, tez wzialem to od Was... to jak chlopaki lac czy nie lac, jesli zaczne lac to mialem zamiar zaczac od 0.2ml na moje 84ltr. dzieki za jakakolwiek pomoc

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz lać te 0,2 VSV, tylko rozrób sobie małą mieszanke np 20ml wodki, 5 ml octu i 1/10 lyzeczki cukru czyli tyci :) Mieszanke trzymaj w lodowce


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.