Skocz do zawartości
Gość

Vodka method

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

To są w sumie zupełnie inne związki. Wódka jest źródłem węgla dla bakterii. Alko etylowy ma 2 atomy węgla, metylowy ma jeden. Możemy założyć że metyl jest gorszym źródłem węgla (jeśli w ogóle mógłby nim być i zostałby wykorzystany przez bakterie). No i może być trujący również w akwarium (?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

15ml dziennie w trzech dawkach bo leję z łapy. PO4 nawet nie drgnęło dopóki nie wrzuciłem phosguardu. NO3 tańczy pomiędzy 10-25 wg kolorów saliferta. Nie wiem po jakim czasie należało się spodziewać efektów ale drugi miesiąc leję zwiększając dawkę i nic. Najpierw spirit 95% rozcieńczony a od niedawna wódeczkę.

U mnie nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leon u mnie VSV nie chcialo zaskoczyc i zawsze No3 mialem powyzej 10mg/l, ale Grzesiek Dyzma powiedzial mi, zebym sprobowal samej wodki i po okolo 6 tygodniach No3 mam nie wykrywalne testami kropelkowymi.Jednym pomaga VSV, a innym sama wodka.

Moze warto w Twoim przypadku zastosowac VSV?

P.S 15ml?Nie za duzo tego?


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wyłączam odpieniek na noc, to tez mogę zaczać lać vsv albo samą wódke?


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

P.S 15ml?Nie za duzo tego?

No właśnie chyba trochę za dużo... dlatego się dziwię, że nic nie zaskoczyło.

Zamierzam odpalić biopelletes a wódkę juz tylko lać w siebie. Także VSV sobie odpuszczę.

Skoro nie zaskoczyło czy w momencie kiedy będę odstawiał wódeczkę to czy też muszę powolić zbijać dawkę czy mogę po prostu przestać lać??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wyłączam odpieniek na noc, to tez mogę zaczać lać vsv albo samą wódke?

Po pierwsze to nie jest dobry pomysl zeby wylaczac odpieniacz na noc. Odpieniacz powinien chodzic zwlaszcza w nocy. Wiec wycisz go (bo rozumiem ze dlatego wylaczasz na noc) schowaj do szafy, wymien pompe albo caly odpieniacz ale postaraj sie zeby chodzil w nocy. Wynika to z kilku wzgledow:

-W nocy pH spada a odpieniacz oprocz czyszczenai spelnia funkcje natleniajaca wode. Wylaczenie go na noc oznacza dalszy spadek pH i wieksze roznice miedzy dniem a noca

-W nocy wszystkie organizmy samozywne nie maja swiatla wiec nie produkuja tlenu jesli wylaczysz na noc odpieniacz to tego tlenu jest jeszcze mniej;

-wodka powoduje dodatkowe namnazanie bakterii i pierwotniakow. Takie organizmy konsumuja tlen. Dzialajacy odpieniacz kontroluje populacje mikroorganizmow

Co do Twojego pytania to kazda metoda typu CARBO DOSING czyli VSV, VM, BioPellets etc wymaga odpieniacza chodzacego raczej non-stop

Jesli juz ABSOLUTNIE musisz wylaczac odpieniacz na noc koniecznie ustaw jedna z pomp tak, aby intensywnie poruszala powierzchnia wody - wtedy nasteuje natlenianie, choc nie az tak dobre jak przez odpieniacz. Z drugjei strony chlupiaca woda moze jeszcze bardziej wkurzac niz odpieniacz :)

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila, to tę gorzołę lejemy jak chcemy zmniejszyć poziom po4 i no3, za to cyjano może wyskoczyć po tym jeszcze większe?

To jak ja mam plagę cyjano to lepiej tego nie lać? po4 mam 0,06(hanka) a no3 absolutne 0,00 no2- 0,05

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w stabilnym baniaku nie bojawi sie cyjano o ile dawka bedzie odpowiednia. Natomiast jesli juz masz cyjano to wodka nie jest najlepsza metoda. Peletki beda lepsze.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak bardzo wierzycie w metode z wódką ale ja dosyć.

Obecnie startuje od nowa z podawaniem bo miałem mały restart baniaka ale przed tym lałem ze dwa lata chyba wódke. Efekty takie jak wypisali koledzy wcześniej czyli "słabe" glony.

Lałem i znów będę lał 6ml mieszanki ( 200ml wódki 40% + 50ml octu + łyżka cukru ).

Po tym restarcie widze efekty nie podawania wódki przez jakiś czas- glony pędzelki na szybie.

Akysz maszkaro...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kiedyś tam dawno próbowałem z wódką i nie wyszło mi,potem VSV przez jakiś tam czas,ale najlepiej wspominam samą wódkę.Na razie parametry chyba nie wymagają ingerencji wódki,ale za niedługo będę z nią startował.W tej chwili NO3-1 a PO4- 0,06.

Ps.Zapomniałem dopisać,że po VSV znów lałem wódkę i już z sukcesem.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej jest w naturalny sposób dążyć do lepszych parametrów? Mi się wydaje ,że skoro normalnie Pani Bozia wódki do oceanów nie lała i takie rafy koralowe wyrosły, to STAŁE lanie wódki jest niezbyt ok... W razie problemów to tak, jakoś leczyć trzeba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej jest w naturalny sposób dążyć do lepszych parametrów? Mi się wydaje ,że skoro normalnie Pani Bozia wódki do oceanów nie lała i takie rafy koralowe wyrosły, to stałe lanie wódki jest niezbyt ok... W razie problemów to tak, jakoś leczyć trzeba...

Łapa a w jakim % nasze akwaria przypominaja ocean?


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staramy się ,aby w jak najwiekszym % odwzorować warunki panujące w morzu ... Chyba że trend się zmienił, a ja znowu nie wiem co się dzieje na świecie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze probujemy, ale z jakim skutkiem?Vodka method jest bardzo tanim sposobem na utrzymanie niskich wartosci PO4/NO3 i w moim przypadku cholernie skutecznym.

Wiekszosc ma odpieniacze,stosujemy adsorbery, wegiel itd, a przeciez w oceanie ich nie ma.To nie jest odwzorywanie warunkow panujacych w oceanach, lecz dazenie do jak najlepszych warunkow dla naszych podopiecznych.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oceanie nie ma odpieniaczy? Otóż może nie , ale jest odpienianie i to bardzo skuteczne a to co robi odpieniacz to jego marna namiastka.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku chodzi mi o to, ze jesli chcemy miec prawdziwy ocean w solniczce zostawmy te wszystkie odpieniacze,filtry na adsorbenty, chemie itd i stosujmy tylko to co jest w naturze.

Moze DSB lub inna z "naturalnych" metod filtracji zblizy nas do tego, ale moim zdaniem dalej to bedzie tylko jakis tam % tego co jest w naturze.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałeś. W naturze występuje odpienianie. Jako że nie da się go w akwarium zrobić tak jak robi to ocean, dlatego wymyślono odpieniacze. Akurat on nie oddala nas od natury a wręcz przeciwnie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zobaczyć jak działa odpieniacz w naturze? To popatrz na fale przy brzegu jak tworzą brudną pianę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak :thumbsup:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat te fale wyrzucajace syf na brzegach nie oczyszczaja oceanow. To tylko zjawisko okresowe po pogodach sztormowych na plytkich akwenach a procent tej mechanicznej filtracji jest pewnie liczony w skali globu w milionowych czesciach promili. Zdolnosci oczyszczania oceanow polegaja na filtracji biologicznej i np jesli dobrze zrozumialem to kolega Grzegorz Dyzma chcialby wlasnie stworzyc taki model w akwa. Gdyby odpienianie morza mialoby taka skutecznosc to zadna plaza nie bylaby dostepna a miasta przybrzezne pochlanialyby ofiary w ludziach topiacych sie w brudnej pianie. Jedynie po awariach tankowcow mozna zaobserwowac odkladanie sie syfu w ogromnych ilosciach na brzegach ale to juz odzielna sprawa.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczyscic nie oczyszcza, bo nie dosc ze deszcz wszystko splukuje spowrotem to jeszcze dolewa z ladu. Nauka bada fale bardziej pod katem uwalniani tlenu z wody jak i napowietrzania plytszych cieplejszych wod przybrzeznych. Jakis efekt usuwania protein jest bo jak inaczej cieszyc sie bryza ;)

Temat ciekawy napewno wart swojego watku


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potrzebuje porady bo sie juz pogubilem

Od miesiaca stosuje vodke z powodu glonow z ktorymi sie borykam od jakiegos czasu. Pomyslalem ze to bedzie w miare latwy i efektywny sposob na walke z tym szajsem.Na dzien dzisiejszy daje 1,7 ml na 100 litrowe akwarium. Mimo miesiecznego lania nie widze aby glony zanikaly. Dziwne jest to ze glony rosna bardzo powoli , nie ma szalonego przysrostu , mozna powiedziec ze stoja w miejscu. Zastanawiam sie czy dalej jest sens lac vodke zwazywszy na to ze moj ukwial skurczyl sie o 50 % i zachowuje sie dziwnie (twarde i miekkie maja sie swietnie) , mimo tego blazenek caly czas w nim szaleje.

Przed chwilka mierzylem parametry no 3 - 5 , po4 - 0

czas odstawic i sprobowac inna metode walki z glonami czy dalej lac, pomozcie w podjeciu decyzji :)

zapomnialem dodac ze do akwarium NIC nie dozuje oprocz vodki

aha jeszcze jedno .....

glony porastaja okolo 30 % z 15 kg skaly reszta jest czysta ; O

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 masz zerowe bo właśnie lejesz wódkę. Glony usuń ile się da ręcznie i zmniejszaj pomału dozowanie badając parametry. Miesiąc to wcale nie tak długo, za kolejny powinny się cofnąć. Dobrze też mieć zwierzaki które skubią skałe z glonów :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zerowym PO4, No3 nie bedzie malalo, poczytaj o Metodzie, a nie lej wodki bez szans na sukces. :welcome:Lepiej ja inaczej zuzyc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani

wlasnie w tym momencie ja inaczej spozywam ; )

postanowilem zmiejszac dawke az do zaprzestania procedury

pytanie w jakim tepie to wdrozyc w zycie aby nie wysadzic baniaka w powietrze

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.