Skocz do zawartości
rpp

[410l] rpp nowy baniak

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie jest robić w miarę regularnie fotki bo dopiero wtedy widać przyrosty.

Fotka z 17 sierpnia:

gallery_7763_1765_4633.jpg

i z dzisiaj po niecałym miesiącu:

gallery_7763_1765_37403.jpg

Uwzględniając, że światło nie świeci jeszcze na 100% (a raptem na niecałe 50%) i poza dozowaniem roztworu na kH i Ca + cotygodniowe podmiany nie dozuję nic więcej moim zdaniem jak na świeży baniak nie jest źle :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek zwierzaków.

Ulubiona rybka mojej Córy:

gallery_7763_1765_7511.jpg

I trzy rozrabiaki:

gallery_7763_1765_93364.jpg

gallery_7763_1765_89244.jpg

gallery_7763_1765_54905.jpg

i jeszcze jedna z trzech krewetek czyszczących:

gallery_7763_1765_36394.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daaawno mnie tu nie było. Niestety dopadła mnie plaga dino i kompletnie nie ma się czym chwalić.

No może poza jedną rzeczą :-)

W ramach weryfikacji co może być przyczyną mojej plagi nastąpiła całkowita reorganizacja sprzętu w sumpie i chwilowo dzięki uprzejmości bardzo miłych osób :thumbsup: gościnnie miejsce dotychczasowego odpieniacza zajęło takie monstrum:

img4116iv.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem lekkie załamanie systemu więc wszystko mocno podupadło.

Od początku roku była najpierw walka z dino, później zamiast dino pojawił się brązowy glon wszędzie gdzie tylko było możliwe. Parę korali poleciało bo glony je obrosły :-(

Ograniczyłem mocno światło (5h białe, 7h niebieskie) co praktycznie zastopowało przyrosty SPSów.

Jakieś 2 mies. temu glony zaczęły ładnie się wycofywać (w sumie jedyny rozsądny powód to zmiana soli i adsorbera na PO4 - mimo, że parametry miałem zerowe to glony i tak ostro szalały).

Niestety adsorber ATI Phosphate stop spowodował zamglenie wody i znowu walka przez ostatnie 2 mies. i próba ustalenia o co chodzi.

Od jakiś 2 tyg. mam wreszcie spokój i zaczynam wychodzić na prostą. Zwiększam oświetlenie więc za jakieś 2-3 mies. może wreszcie będzie się czym pochwalić. Na razie szału nie ma więc nawet nie chcę wrzucać zdjęć.

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na małe podsumowanie.

Od startu baniaka minęło prawie 1.5 roku. W tym czasie dużo się działo. Pierwsze pół roku przebiegło bez szczególnych niespodzianek.

Akwa dojrzało bardzo szybko. Parametry miałem mocno stabilne i dobre dla SPSów (PO4=0, NO3=0, Ca=420-440, Mg=1350-1380, kH=8-8.5). Od początku wsadzone były kulki i wszystko fajnie się kręciło ale korale widać, że nie były do końca zadowolone. Montipora Saramensis skurczyła na maksa polipy. Kolory pozostałych też nie były takie jak sobie wymarzyłem.

Padło na kulki - poszły w odstawkę + zacząłem lać Grotecha ABC+M (wcześniej szedłem tylko na podmianach).

Niestety rezultatu to nie poprawiło. Po paru miesiącach dopadła mnie plaga dino a zaraz po jakiegoś innego brązowego syfu. Akwa wyglądało dramatycznie. Odsysanie niewiele dawało. Ograniczanie światła też.

W tym czasie parametry PO4=0 i NO3=0 czyli teoretycznie nie było czym żywić glonów a jednak rosły (pewnie konsumowały na bieżąco to co się pojawiało w akwa). Do wymiany poszedł odpieniacz (najpierw pożyczony ATI Powercone 250i a później własny Powercone 200i).

Walka trwała kilka miesięcy. Zmieniłem sól, zmieniłem adsorber, dużo się działo w każdym razie w końcu plaga zaczęła ustępować. Trudno powiedzieć co to było i co było bezpośrednią przyczyną ustąpienia. W każdym razie cieszę się, że ten etap mam za sobą.

Nie obyło się bez strat - niebieska Acropora padła, podobnie jedna Seriatopora. Zielone Stylophory straciły tkankę od dołu (zduszone glonami) ale powoli im to odrasta.

Z ryb tajemniczo zniknął żółtek (do dzisiaj nie ma nawet śladu pojedynczej ości czy też kawałka płetwy) i jeden Pterapogon Kaudernii (dwa samce w jednym akwa to za dużo - zwyciężył silniejszy).

Na tą chwilę baniak powoli wychodzi na prostą. Jeszcze walczę z glonami na skałach ale ich ilość w porównaniu do tego co było jest niewielka. No i są to zupełnie inne glony (takie lekko nitkowate).

Zrobiłem porównanie przyrostów korali. Szczególnie widać sporą różnicę przez ostatnie pół roku przy czym dopiero niedawno zacząłem zwiększać oświetlenie (w trakcie plagi glonów zostało mocno ograniczone zarówno pod kątem mocy jak i długości świecenia) i widać od razu różnicę w przyrostach.

Nie wszystkie zdjęcia są robione z tej samej perspektywy czy też w takim samym powiększeniu ale wg mnie i tak dobrze widać przyrosty poszczególnych korali.

Idąc po kolei - jeden z pierwszych korali jakie znalazły się w baniaku.

Stan z września 2011:

k1_201109.jpg

Grudzień 2011:

k1_201112.jpg

Lipiec 2012:

k1_201207.jpg

Grudzień 2012:

k1_201212.jpg

I kolejny - październik 2011:

k2_201110.jpg

Grudzień 2011:

k2_201112.jpg

Lipiec 2012:

k2_201207.jpg

Grudzień 2012:

k2_201212.jpg

Po tej szczepce szczególnie widać przyrosty. Lipiec 2012:

k3_201207.jpg

Grudzień 2012:

k3_201212.jpg

Lipiec 2012:

k4_201207.jpg

Grudzień 2012:

k4_201212.jpg

Lipiec 2012:

k5_201207.jpg

Grudzień 2012:

k5_201212.jpg

Lipiec 2012:

k6_201207.jpg

Grudzień 2012:

k6_201212.jpg

Lipiec 2012:

k7_201210.jpg

Grudzień 2012:

k7_201212.jpg

Pozostała przede mną jeszcze długa walka z glonami (na szczęście na zdjęciach to wygląda gorzej niż w rzeczywistości).

No i kolory są zdecydowanie do poprawy. Tu jeszcze daleko do efektu jaki chciałbym mieć w akwa.

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci rosną :) Ta zielona acra to ta co była kiedyś żółta ?

Chyba się po nią wybiorę do Ciebie moją dopadł Quadri i zeszła w ciągu 2-ch dni :(

A jak te monti talerzowe czerwone co brałeś ostatnio idą w talerz czy w pion?

Pawona rośnie super :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acra była żółta, zrobiła się zielona i powoli znowu idzie w żółtą (przez pewien czas miałem wyższe NO3 i PO4 a z tego co wyczytałem to te parametry mają spory wpływ właśnie na kolor żółty).

Oczywiście zapraszam bo akurat mam kilka sztuk - jak się w trakcie grzebania w baniaku odłamywała to przyklejałem w inne miejsce i sobie ładnie rośnie.

Pavona mocno z tyłu urosła.

Monti talerzowa raczej rośnie w poziomie. Ostatnio musiałem ją przenieść bo się odłamała od skały do której była przyczepiona. Wcześniej jak ją brałem od Ciebie to ułamał mi się kawałek i widzę, że przez te 5 miesięcy przyrost był na poziomie ok. 1-1.5cm na całym obwodzie (przy początkowym kawałku wielkości ok. 2x2cm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj prześledziłem Twój wątek, dobrze wykombinowane, gratuluje cierpliwości, akwarium bardzo fajnie się prezentuje ale brakuje mi zdjęć całości z dwóch stron no i jakiś aktualizacji :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W weekend postaram się ogarnąć szyby :D i porobić zdjęcia. W tygodniu wracam trochę późno do domu i zdjęcia całości robione z lampą wychodzą trochę słabo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mała aktualizacja. Niestety nie udało mi się zrobić zdjęć bez lampy (za późno się ogarnąłem z innymi tematami).

Widok od strony salonu:

gallery_7763_1765_60061.jpg

Przód akwa:

gallery_7763_1765_83878.jpg

Tył:

gallery_7763_1765_18532.jpg

gallery_7763_1765_53742.jpg

I na koniec bok:

gallery_7763_1765_94044.jpg

Jeszcze dużo brakuje do oczekiwanych rezultatów ale to co mnie cieszy to fakt, że poza tą talerzówką wszystkie korale trafiły do mnie jako malutkie szczepki. Przyrosty może i dałoby się uzyskać jeszcze większe ale dla mnie są i tak satysfakcjonujące.

Straty oczywiście były ale na szczęście stosunkowo niewielkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny dojrzały baniaczek i świetne kolorki :) a efekt oglądania z dwóch stron bezcenny :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że druga strona wygląda ładniej niż ta salonowa?

Piasek pink on faktycznie jest pink ? na fotach piach mocno w róż-czerwień wpada.

Gdzie Strigosus i Flavescens i foty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben_sage - piach wyszedł na zdjęciach różowy bo od drugiej strony jest dołożona świetlówka z taką barwą - stąd podbija to kolor piachu. Generalnie nie jest to jakoś mocno rzucające się w oczy.

Co do wyglądu - mi też bardziej podoba się ta 'nie salonowa' strona - tam zresztą spędzam więcej czasu więc nie ma tego złego :-)

Strigosus się gdzieś schował - żółtek niestety parę miesięcy temu wyparował :-( Normalnie Archiwum X. Zniknął i nawet kawałek płetwy po nim nie został (a raczej nie rozłożył się gdzieś w skałach bo miałbym duży skok parametrów - a nic takiego nie odnotowałem).

Foty - miałem ostatnio mocne zachwianie parametrów (kH pojechało mi do ponad 10, Ca spadło do 300) i część korali zaczęła gubić tkankę. Powoli doprowadzam parametry do normy - jak wyjdę na prostą to porobię zdjęcia. Może w międzyczasie znowu zawita do baniaka żółtek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez zółtka to tak jak bez nemo.

Ale w strigosus mnie bardzo zainteresował jak wypada ta ryba na tle żółtka ?

Ta talerzowa jest śliczna.

Będę mieć bardzo podobne wymiary ale ciup mniej litrów.Klej na łączeniu akwa czyścisz gąbką?

Fajnie by było jak byś wprowadził parę lpsów na dno od salonu aż się prosi.

Nie denerwują ciebie te podświetlone firany co sie patrzy od salonu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiem, wiem - dlatego żółtek mam nadzieję, że niedługo ponownie zawita do baniaka.

Jedyne czego się obawiam to agresji Hepatusa.

Pierwotnie wpuszczałem wszystkie 3 pokolce w jednym czasie i w podobnej wielkości.

Teraz żółtek będzie intruzem i może się to dla niego źle skończyć.

Co do Strigosusa - bardzo fajna rybka ale widać, że Hepatus u mnie rządzi.

Strigosus przez pierwsze miesiące bardzo się stresował podczas podmian. Praktycznie co tydzień (po podmianie wody) go wysypywało na 2-3 dni. Na szczęście mu to przeszło i teraz nie ma takiego problemu.

Silikon na łączeniu czyszczę sporadycznie i jak już to szczoteczką do zębów.

LPSy - może kiedyś. Na razie jakoś mnie nie przekonują.

Jeśli chodzi o firanki - zdjęcia zrobione są pod kątem z którego raczej normalnie nie oglądam akwa. Firanki raczej nie rzucają się w oczy i nie przeszkadzają :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, właśnie. Co słychać w akwarium? Ja brzoza grab słyszysz mnie ?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie tu nie było.

Ostatnio (niestety) nie poświęcam za wiele czasu na utrzymywania akwa. Staram się po prostu co tydzień zrobić podmianę wody i tyle.

Nawet parametrów nie mierzyłem już kilka miesięcy (wiem, wiem - błąd).

Ze zmian - padła mi pompa Delteca (zaczęła przeciekać). Na szybko kupiłem Aqua Medic Eco Runner 3700 i jestem w szoku bo kulturą pracy nie ustępuje Deltecowi 4745.

Dzięki temu, że pompa może pracować wewnątrz sumpa przymierzam się do jego przebudowy tak, żeby pod akwa umieścić zbiornik na dolewkę. Ale co z tego wyjdzie to jeszcze się okaże.

W każdym razie od paru miesięcy jadę na niepełnym Balingu (tylko kH i Ca), wódce i w miarę regularnych podmianach. Nie mam żadnych adsorberów, filtrów, węgla, itp.

Baniak na pewno wymaga większego poświęcenia, żeby uzyskać zdecydowanie lepsze efekty (szczególnie kolorystyczne). Z jednej strony trochę boję się dotykać czegokolwiek (bo wiadomo - kombinowanie zazwyczaj kończy się jakąś mniejszą lub większą katastrofą) ale z drugiej strony obecny stan mnie nie do końca zadowala więc na pewno coś trzeba będzie z tym zrobić.

W każdym razie dzisiejsze zdjęcia baniaka:

PA120033.jpg

PA120017.jpg

PA120019.jpg

PA120020.jpg

PA120021.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fanie i cieszy oczy :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieknie :clap:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.