Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie

Właśnie odpalam peletki i moje pytanie brzmi :

A co z wódą , którą dodaję w ilości 5 ml codziennie ?

Odstawić od razu czy powoli zmniejszać dawkę ?


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu bym obcial polowe dawki i stopniowo obnizal. Tak zeby w 2 albo 3 tygodniu zejsc do zera. Wszystko poparte oczywiscie testami NO3 i PO4 oraz obserwacja stanu zglutowacenia polimerow. Mozesz tez z dnia na dzien przerwac podawanie ale mozesz miec wahniecie.

sent from my Jiayu G3S


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu bym obcial polowe dawki i stopniowo obnizal. Tak zeby w 2 albo 3 tygodniu zejsc do zera. Wszystko poparte oczywiscie testami NO3 i PO4 oraz obserwacja stanu zglutowacenia polimerow. Mozesz tez z dnia na dzien przerwac podawanie ale mozesz miec wahniecie.

sent from my Jiayu G3S

Dzięki za odpowiedź

Kulki już się kręcą i chyba powolutku zacznę zmniejszać dawkę wódki


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generlanie utrzymywanie stałej odpowiedniej ilości pelletek gwarantuje mi zbijanie parametrów do zadowaloających - czyli dosypywać muszę

Bakterie oczywiście leje 2 x w tygodniu po 2 ktople ZeoBac.

Da się lać mniej bakterii i utrzymać parametry przez to też zmniejszyć zużywanie pelletek ? ... kurcze chyba nie ?

Musi być na tyle dużo bakterii żeby dawały radę zbijać NO3 i PO4 ... do tego musi byc na tyle duzo pelletek zeby te bakterie miały co jeść i mogły robic swoją pracę ...

Może mam juz tak obciążony system że inaczej się nie da ... mam nadzieję w nowym będzie napoczątku spokojniej ale co będzie za 2 lata ... jeszcze większe zapotrzebowanie na pelletki przy większej ilości wody :(

Ja żadnych bakterii nie dodaję a parametry mam

PO4 - 0,02 - 0,03 ( niezmienne od kilku miesięcy )

NO3 - 0,2 ( niezmienne od kilku miesięcy )

Przez rok zużyłem 2 litry kulek więc aż takiej tragedii nie ma , a system ma chyba z 5 lat :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja żadnych bakterii nie dodaję a parametry mam

PO4 - 0,02 - 0,03 ( niezmienne od kilku miesięcy )

NO3 - 0,2 ( niezmienne od kilku miesięcy )

Przez rok zużyłem 2 litry kulek więc aż takiej tragedii nie ma , a system ma chyba z 5 lat :)

Możeze rzeczywiście nadmiar bakrerii ktore wpierniczaja kulki ... a jak ich ilosc spadnie ponizej optalnej to odrazu parametry lecą ... sumie nie testowalem nie podawania bakterii zakodowalem ze 2 razy w tygodniu lać i lałem :unsure:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje właśnie przed chwilą poleciały z baniaka bo widzę,że mam pomór korali SPS a nic innego w ostatnim czasie nie robiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek a jakie miales poziomy nutrientow gdy wladowales polimery ??

sent from my Jiayu G3S


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek a jakie miales poziomy nutrientow gdy wladowales polimery ??

sent from my Jiayu G3S

CZEGO ????

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nutrienty - biopierwiastki, pierwiastki biogenne, bioelementy, pierwiastki niezbędne do życia, wykorzystywane do budowy struktury organizmów lub w procesach metabolicznych, dzielą się na mikroelementy i makroelementy :D

ale to nie o to chyba chodziło :lol:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wy czasami nie przesadzacie z tymi wszystkimi pomiarami?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy wy czasami nie przesadzacie z tymi wszystkimi pomiarami?

Jesli Marek mial dajmy na to niskie poziomy NO3 lub PO4 i wladowal polimery dzieki ktorym nastapilo mniej lub bardziej gwaltowne namnozenie bakterii, to one po zezarciu tych NUTRIENTOW zabraly sie do konsumowania tego co znalazly w zbiorniku np tkanki koralowcow.

sent from my Jiayu G3S


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to za teoria z tymi koralożernymi bakteriami, nie miał nikt nic lepszego do wymyślenia?

t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jesli Marek mial dajmy na to niskie poziomy NO3 lub PO4 i wladowal polimery dzieki ktorym nastapilo mniej lub bardziej gwaltowne namnozenie bakterii, to one po zezarciu tych NUTRIENTOW zabraly sie do konsumowania tego co znalazly w zbiorniku np tkanki koralowcow.

sent from my Jiayu G3S

Jeżeli by tak było to koralowce by nie istniały bo zawsze "zżarły" by je bakterie.

Normalne jest natomiast to że koralowce fotosyntetyzujące zdychają jak jest za mało NO3 i PO4. Glony symbiotyczne nie mają "pożywienia" i żyjące z nimi w symbiozie korale zdychają bo nie mają źródła energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze wiadomo ze tak jest ale mowimy o zbiorniku Marka, ktory ma chyba kazdy rodzaj bakterii w wodzie swojego akwarium i to nie tylko te co wystepuja w wodach naturalnych lecz takze agresywne szczepy sluzace do walki z nutrientami. Poczytajcie jego watek.

sent from my Jiayu G3S


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to za teoria z tymi koralożernymi bakteriami, nie miał nikt nic lepszego do wymyślenia?

t

Jak Tytanica jedza bakterie zelazowe, to inne korala nie moga jak to tylko tkanka organiczna?

A przy katastrofach tankowcow co sie robi? zbiera sie plame ile sie da a reszte traktuje sie bakteriami i enzymami ktore sa wstanei rozlozyc np rope.

Mamy na tkanknce korala bakerie ( nazwy nie pamietam) ktore sa im obojetne , ale wystarczy podnies teperature powyzej 28 zeby zaczely byc dla nich szkodliwe.

To juz zbadano, ale nie wiadomo co z reszta.

Nanokaczor w ocenach mamy zupelnie inne szczepy bakteri niz w akwariach ,a Marek dolewa jescze inne ciekawsze i dodatkowo dokarmia.

W oceanach obieg azotu i fosforu rowniez przebiega inaczej niz w akwariach. Nawet jezli jest niewykrywalny przez testy jest dostepny pod wieloma postaciami, chcocby w zawiesinie w wodzie.

W akwarium wode mamy wytrzepana przez odpieniacz.

A tak przyziemniej i do naszej dyskusji

Koralozerne bakterie to troche stwierdzenie na skroty. W momencie kiedy zaczyna brakowac jakiegos ogniwa czy to w filtracji czy w lancuchu zywienia bakterii musza one znalezc inne zrodlo.

Korale dla calej gospodarce zywieniowej nie uzywaja tylko symbiozy z zooksantelami ktore potrzebuja nutrintow ,ale rowniez z bakteriami ktore w pewnych przypadkach sa wstanie je wyprodukowac.

Moim zdaniem dochodzi do pewnego paradoksu kiedy naukowcy wciaz badaja korale bo sa nam obce a w miedzy czasie podsuwa sie sposoby filtracji z zupelnie innych dziedzin.

Damian zapodal bardzo madry link do calego tematu


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W momencie kiedy włożyłem polimery miałem NO3-3 a PO4-0,15.Fakt,że wlałem też Biogro w ilości 40ml każdego,dawka startowa to 120ml na 750L więc wlałem raczej mało.Polimery te dwa razy zapchały mi filtr więc włożyłem je do przegrody sumpa a i tam się zrobiły na nich gluty.Na drugi dzień przyszedł kataklizm i od korali odpada płatami tkanka.Odpieniacz mam na mokro,polimery wywalone,przestałem lać cokolwiek,ale problem postępuje nadal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek Ciebie trzeba do wiezienia ,albo chociaz do kaloryfera kajdanami..... :police:

Powiem Ci ze gdybys nagrywal relacje z wszytskich Twoich prob , testow, zmian, mialbyc milionowe odslony na YouTube, a firmy by sie zabijaly o takiego TESTERA

Odejdz od tego baniaka i przestan w niego wlewac kase - a bedzie dobrze :thumbsup:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bez jaj,a co miałem zrobić jaki mi masakrycznie rosły fosforany ? Mi się kula w systemie 700ml Rowy a PO4-0,15.Wódkę i VSV podawałem przez kilka miesięcy i nic nie pomagało.tylko woda mętna się robiła a glutów w sumpie żadnych.Po konsultacjach padło na polimery i Biogro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..................Koralozerne bakterie to troche stwierdzenie na skroty. W momencie kiedy zaczyna brakowac jakiegos ogniwa czy to w filtracji czy w lancuchu zywienia bakterii musza one znalezc inne zrodlo.

Korale dla calej gospodarce zywieniowej nie uzywaja tylko symbiozy z zooksantelami ktore potrzebuja nutrintow ,ale rowniez z bakteriami ktore w pewnych przypadkach sa wstanie je wyprodukowac.

Moim zdaniem dochodzi do pewnego paradoksu kiedy naukowcy wciaz badaja korale bo sa nam obce a w miedzy czasie podsuwa sie sposoby filtracji z zupelnie innych dziedzin.

Damian zapodal bardzo madry link do calego tematu

Jednym wystarczy powiedzieć po chłopsku i na skróty by zrozumieli, a innym wykłady z podaniem łacińskich nazw poszczególnych szczepów bakterii i zachodzących procesów, nie wystarczają. Ile osób tyle mózg uf.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek jakie jaja ?

Lecialy Ci korale lub szly w herbate przy Po4 0,15? rosly Ci jakies glony?

Akwarium Smyka 4 metry miazdzy. Jakie ma poziomy Po4 ? albo na akwarium kolegi Jablonskiego ?

Parametry zuplenie z kosmosu w porownnaiu z teoria a akwarium bajkowe.

Patrz co mowia Ci korale a nie wyniki testow.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia jakie wstawiałem były przy fosforanach 0,04,ale potem zaczęły mi z każdym tygodniem rosnąć pomimo coraz większych dawek oryginalnej Rowy-0,07 potem kolejny tydzień 0,09-0,12--0,14 i dlatego postanowiłem działać by nie dopuścić do kolejnych wzrostów.Te pomiary były robione co tydzień.Nie mam pojęcia co się skrzaczyło w systemie,pewnie równoczesne dołożenie polimerów i Biogro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.