Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Przylaczam sie do pytania Grzegorza. Z zeo kilka godzin przerwy to nie problem(czasem nawet zaleca sie wlaczac reaktor co 3h).

Czekam na obszerne relacje pionierow:) Najlepiej z fotkami przed i po.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko do osób które już mają te 'kuleczki' :strutin jak one zachowują się w kontakcie z wodą, toną czy pływaja sobie swobodnie i czy ma ktos jakis patent na umieszczenie ich np w panelu w akwa... czy koniecznie musi być do tego kolejne urzadzenie typu filtr lub cos podobnego?


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#242539 milek :

A jezeli posiadam filtr kubelkowy,to ziarna powinienem umiescic przed wkladami czy za??

Za jakimi wkaladami? I jak skonstrulowany jest kubelek

Jezeli do kontenera przed polimerowym wkladem wsadzisz wegiel to oslabi przeplyw. Jezeli dasz za to prawdopodobnie wegiel bardzo szybko straci swoje wlasciwosci. Poki co producent nie wspomina nic o absorbrze fosforanow bo polimer ma robic cala robote.

Ziarna po zalaniu woda pozostaja chwilowo na powierzchni,ale tona bardzo latwo.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy nowa wersja kuleczek

bedzie dla nas niedlugo dostepna.To co

pisali jest dosyc latwo te kuleczki "zaprogramowac"

Tz kontrola chemiczna.Fajnie by bylo miec

je do produkcji wielu rodzajow bakteri .


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak myślę,że tego aquaszuta zostawię na rowe i zastanawiam się co by tak innego kupić na te polimery.Kubełek trochę za duży,choć miejsca w sumpie mam.Hmm,co tu dać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar do Ciebie wystarczy np filtr przelewowy typu: Grotech Universalfilter UF-070 + pompka New Jet 1200


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#242609 inmar :

Teraz tak myślę,że tego aquaszuta zostawię na rowe i zastanawiam się co by tak innego kupić na te polimery.Kubełek trochę za duży,choć miejsca w sumpie mam.Hmm,co tu dać ?

mam nadzieje ze to bedzie tobie pomocne

http://www.oceaniccorals.com/store/index.php?_a=viewProd&productId=302

Omar jak jestes troche cierpliwy.Pracuje nad

nowym pomyslem do tych kulek.Mam nadzieje ze

na poczatku Kwietnia bedzie gotowe.I mysle jako

fachura bedziesz mogl troche skopiowac do swojego sumpa.

SK


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że ekstra dedykowane do tych polimerów.Czyli można nawet poszukać u Skiby taki filterek.A ten z linku za ile gdzieś u nas można kupić ? (nie znam amerykańskiego,choć obie teściowe tam mieszkają)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

interesuje mnie jedna kwestia. Czy z peletami będzie można używać równocześnie węgla? Jeżeli tak, to czy nie będzie on tracił szybciej swoich właściwości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co slyszalem to wegiel nie przeszkadza.

Co bakterie nie zjedza to wegiel zalatwi.( jedno

I drugie czyszcza w inny sposob )Wegiel pochlania

bakterie zjadaja.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#242553 Grzegorz Dyzma :
#242539 milek :

A jezeli posiadam filtr kubelkowy,to ziarna powinienem umiescic przed wkladami czy za??

Za jakimi wkaladami? I jak skonstrulowany jest kubelek

Jezeli do kontenera przed polimerowym wkladem wsadzisz wegiel to oslabi przeplyw. Jezeli dasz za to prawdopodobnie wegiel bardzo szybko straci swoje wlasciwosci. Poki co producent nie wspomina nic o absorbrze fosforanow bo polimer ma robic cala robote.

Ziarna po zalaniu woda pozostaja chwilowo na powierzchni,ale tona bardzo latwo.

Filtr to Fluwal405 a w srodku,od dolu zwir koralowy,wegiel i porcelana(bez gabek)

Czyli umiesic przy wylocie,moze cos usunac??

Bardzo prosze o doradzenie bo polimery bede na dniach chcial umiescic a niemam zbytnio miejsca na dodatkowy zbiornik:help1


330+70sump,cyrkulacja12000+3200+4000l/h,oswietlenie2*150HQI+2*39w blue,odp TMC V2 Skim 800,ok 55kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze spytam o jedną rzecz - podawana jest ilość 0,5-1 litra/500l - tylko czy na 500l głównego baniaka czy też łącznie z sumpem?

Będę miał akwa 430l + sump (tu jeszcze nie wiem ile - ale pewnie z 80-100 litrów wyjdzie spokojnie) - czy dawać filtr mogący pomieścić max. 1 litr złoża czy lepiej zmajstrować coś na powiedzmy 1.5 litra żeby w razie czego mieć zapas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#242746 Natan :
#242743 rpp :

To ja jeszcze spytam o jedną rzecz - podawana jest ilość 0,5-1 litra/500l - tylko czy na 500l głównego baniaka czy też łącznie z sumpem?

na ilość wody w obiegu.

Na ilośc wody w obiegu ale netto , czyli trzeba odjąć ok 20 %

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A filtr lepiej kombinować z zapasem czy wystarczy taki na max. ilość podawaną przez producenta?

Bo u mnie wyjdzie w takim razie niecałe 500 litrów wody w obiegu - czyli zgodnie z info będzie do tego 0.5-1l peletek.

No i właśnie - czy filtr na max. litr czy może bezpieczniej będzie szukać czego na powiedzmy 1.2-1.5 litra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też ruszyły pelletsy. Na początek 500ml/500l wody, z planowaną dosypką (w późniejszym czasie) 250ml.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#242537 Grzegorz Dyzma :

Krzysztof czy mozesz zapytac samego mistrza co sie dzieje ze zlozem gdy wylacza prad i ( bakterie) zostaja odciete od doplywu tlenu. Czy nalezaloby wmienic ziarna, jak odaplic filtr z taka zastana woda? Czy moze lepiej skonstruowac i zamontowac filtr tak ze wrazie awarii woda odcieknie i nie powstanie bomba.

Jest to rodzaj filtra biologicznego. Przerwanie dopływu prądu będzie miało taki sam skutek jak przy każdej innej biologii. W zbiorniku w wodzie są bakterie, może być żywy piasek, żywa skała, DSB, etc. Wszystko zależy od tego, na jak długo mamy wyłączenie prądu.

Od czasu, gdy zdecydowałem się na biopeletki, zacząłem ograniczać dawki produktów zeo. W jednym rzucie pozbyłem się zeolitów i zmierzyłem parametry. NO3 podniosło się do 0.5, PO4 do 0.03. Wczoraj umieściłem peletki w filtrze zeo. Odpieniacz siadł i nie produkuje piany aż do teraz. Na razie to wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#243192 ktryc :

Od czasu, gdy zdecydowałem się na biopeletki, zacząłem ograniczać dawki produktów zeo. W jednym rzucie pozbyłem się zeolitów i zmierzyłem parametry. NO3 podniosło się do 0.5, PO4 do 0.03. Wczoraj umieściłem peletki w filtrze zeo. Odpieniacz siadł i nie produkuje piany aż do teraz. Na razie to wszystko.

Ja jeszcze nie zmienilam na biopeleki .Ale mam maly dylemat,Bo urzywam zeo od cztrerech miesiecy.I mam nadzieje ze w tenku kicha sie nie zrobi.

Czytalem na jednym forum ze jeden reffiaz jedzie na kamyczkach zeo I biopeletki w tym samym czasie.Jak narazie idzie mu ok.

Zastanowia mnie jak zeo bakterie zachowaja sie bez pomocnej zeo chemi I bez kamyczkow zeo.Z tego co pisza na www przejscie

z zeo na inne systemy powoduje zalamanie bakteri w tenku.Mam tylko

nadzieje ze biopelki utrzymaja zeo bakterie I moze pomoga

w wekszym przyroscie tego rodzaju bakteri.

Jakie macie na to swoje oppinie?

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie odpieniacz też od wczoraj przygasł ale miał chwile że wyrzucał bardzo dużo mokrej piany i kubek mi 2 razy w ciągu doby przelał. Proponuję więc ustawienie odpieniacza na suchą pianę.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#243212 Slawekkrzyzanowski :

Ja jeszcze nie zmienilam na biopeleki .Ale mam maly dylemat,Bo urzywam zeo od cztrerech miesiecy.I mam nadzieje ze w tenku kicha sie nie zrobi.

Czytalem na jednym forum ze jeden reffiaz jedzie na kamyczkach zeo I biopeletki w tym samym czasie.Jak narazie idzie mu ok.

Zastanowia mnie jak zeo bakterie zachowaja sie bez pomocnej zeo chemi I bez kamyczkow zeo.Z tego co pisza na www przejscie

z zeo na inne systemy powoduje zalamanie bakteri w tenku.Mam tylko

nadzieje ze biopelki utrzymaja zeo bakterie I moze pomoga

w wekszym przyroscie tego rodzaju bakteri.

Jakie macie na to swoje oppinie?

Sk

W metodzie zeo co 4-6 tygodni usuwamy 80-90% zeolitów, pozostawiając tylko 10-20% starych. Ten moment też jest większą zmianą dla tanku. Nie powoduje to jednak żadnych widocznych oznak choćby lekkiego, krótkotrwałego załamania. Bakterie w dalszym ciągu będą w zbiorniku. Ustabilizowany tank powinien sobie z tym poradzić. Rozumiem jednak twoje obawy, może poczekaj i poobserwuj, co będzie się działo w moim akwa i u innych ludzi, którzy usunęli od razu wszystkie zeolity. Można łączyć zeolity z peletkami, ale przecież chcemy uprościć sobie życie, a nie komplikować. Według mnie części produktów spokojnie można nadal używać, a mam na myśli takie jak Amino Acid, Kaliujodid-Fluor, Eisen. Natomiast byłbym ostrożny z Zeozymem, gdyż nie wiemy, jaki ma skład. Znamy tylko jego efekt. Może to jakiś rodzaj killera bakterii? Nie używałbym też pożywek dla bakterii, jak Zeostart2, gdyż dublujemy to, co zapewniają nam biopeletki, lecz w gorszym wydaniu (żródło węgla rozproszone wszędzie, po całym tanku). To dla mnie proszenie się o prawdziwe kłopoty. Nie szalałbym też z dodawaniem bakterii w płynach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

jaki powinien być przepływ i ile zastosować (w jakim filtrze czy Deltec FR 509 wystarczy) tego produktu na zbiornik 1200 L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.