Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawe z tymi magicznymi kuleczkami jest to, czy w usuwają no3 i po4 po równo,czy po4 bardziej niż no3 ? tak jak jest to polecane?

no i czy nie usuną w końcu po dłuższym działaniu wszystkich tych wartości?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mam kilka pytań związanych z BP:

1. Czy są przeciwwskazania do stosowania kombinacji: odpieniacz, ecophos, węgiel, glonowy, biodigest/biooptim i BP? Czy przesiadając się na BP będę musiał z czegoś rezygnować?

2. Jaki wpływ mają kulki na PH?

3. Co w przypadku awarii prądu - przerwy w przepływie 10-15h?

4. Czy ewentualny kontakt ze światłem (oświetlenie glonowego) może sprzyjać rozwojowi czegoś niepożądanego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ,że nie ma przeciwskazań to wymienionych kombinacji , jedyne co bym zrobił to zredukował biodigest i bioptim do minimalnej dawki .

Jesli chodzi o brak prądu to wiadomo ,że takie długie może być niebezpieczne nie tylko przy peeletach ale innych metodach gdzie filtracja oparta jest na bakteriach , czyli DSB , ZEO , MM itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość dla wszystkich zainteresowanych biopeletami - jesteśmy na liście oczekujących (niestety dość długiej, ale na szczęście na jej początku), wysyłka towaru do Polski w przyszłym tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#246071 piter39 :

ciekawe z tymi magicznymi kuleczkami jest to, czy w usuwają no3 i po4 po równo,czy po4 bardziej niż no3 ? tak jak jest to polecane?

no i czy nie usuną w końcu po dłuższym działaniu wszystkich tych wartości?

Nie jesteśmy w stanie dokładnie odwzorować tego, co jest w oceanach. Są prawa oceanu i prawa w akwenach zamkniętych. Zmiany, jakie zachodzą w zamkniętych zbiornikach są zbyt szybkie i nie do końca podlegają naszej kontroli. Pokarmy różnych firm zawierają azotany i fosforany w różnych proporcjach. Dodajemy je do wody nie znając tych proporcji. Stosujemy węgiel aktywowany czy różne sole, które też są źródłem NO3 i PO4, woda RO/DI tylko pozornie wolna jest od tych związków. Dla mnie więc zbędna jest troska o stosunek N:P, skoro nierealny jest jego pomiar i zachowanie tych proporcji, chociażby z tego względu, że jest to wartość wciąż zmieniająca się. Starałem się po prostu utrzymywać jak najniższe wartości NO3 i PO4. Niestety, do tej pory trudno było to uzyskać i jednocześnie nie wpędzić korali w "anoreksję". Skoro mała kolonia seriatopory w ciągu 15 minut jest w stanie pochwycić 10 000 artemii, to znaczy, że zwierzęta chcą jeść, a my powinniśmy im to umożliwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Za kilka godzin minie u mnie dziewiąty dzień używania paletek.

Na dzień dzisiejszy sytuacja na froncie wygląda tak: kulki kręcą się w filtrze zeo, który został stworzony przez Rafała, lekko przerobiony przez moją skromną osobę (zakorkowałem go od góry). Wylot z filtra zasila odpieniacz deltec APF600. Kulki kręci MJ750 wcześniej była MJ250 ale zupełnie się nie nadawała. I teraz moje spostrzeżenia: Palety nie zbryliły się więc przepływ jest ok., zrobiły się śliskie i delikatnie śluzowate więc coś się zaczyna dziać, odpieniacz trzy razy wywalił pełen kubek zielonej wody (w ciągu kilku minut) i to tyle jeżeli chodzi o jego pracę. Glonów brak ale marnieją mi szczepki seriatopory co jest moim zdaniem spowodowane brakiem odpieniania. Wydaje mi się że dobrze jest startować biokulki nie rezygnując z wcześniejszej metody filtracji. Nagrałem filmik z pracy filtra, niestety jakość kiepska bo nagrywany lustrzanką ale coś tam widać.

http://www.magu.pl/content/view/36/49/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#246326 andrniew :

Zbyt mocny ruch nie jest wskazany , lepiej jak kuleczki delikatnie się poruszają.

Andrzej co dokladnie masz na mysli? to o czym pisalem wczesniej? ze zbyt mocny ruch kulek powoduje zbyt szybkie scieranie sie biomasy pod ktora zachodzi proces beztlenowy?

Magu Prosze czy mozesz rozetrzec w palcach kilka tych sliskich i sluzowatych kulek. Chce powornac Twoje uwagi z tym co zaobserwowalm wczesniej u siebie. Czy woda w filterki troszeczke zmetnieje (zawiesina)? Szkoda ze nie zrobilem zdjec.

Cos mi sie wydaje ze kubel dzialal poprawnie i niepotrezbnie zmienialam wszystko.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

magu - moim zdaniem kulki za mocno się "kotłują", powinny lekko sie mieszać a tak tylko się scierają !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#246326 andrniew :

Zbyt mocny ruch nie jest wskazany , lepiej jak kuleczki delikatnie się poruszają.

Przy mniejszej pompie kulki się zbrylają i widać delikatne bąble gazu, więc na pewno nie użyje mniejszej bo sobie wywalę baniak w powietrze.

#246330 Grzegorz Dyzma :

Magu Prosze czy mozesz rozetrzec w palcach kilka tych sliskich i sluzowatych kulek. Chce powornac Twoje uwagi z tym co zaobserwowalm wczesniej u siebie. Czy woda w filterki troszeczke zmetnieje (zawiesina)? Szkoda ze nie zrobilem zdjec.

Cos mi sie wydaje ze kubel dzialal poprawnie i niepotrezbnie zmienialam wszystko.

Wieczorem zrobię testy kulek. Woda w filtrze nie jest mętna, jednak na górnym sitku pojawia się żółtawy śliski osad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w kubelku tez byl sluz na sciankach, woda czysta jak lza, dopiero jak ruszylem to sie zrobil balagan. Wlasnie wracam do domu i zapne kubel jeszcze raz tylko ze do kontenera gdzie 100L wody z podmianek. Po przewrowadzce i tak musze dodac ziaren wiec nic sie nie zmarynuje.

Magu zrob zdjecia pliz:)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#246335 Grzegorz Dyzma :

U mnie w kubelku tez byl sluz na sciankach, woda czysta jak lza, dopiero jak ruszylem to sie zrobil balagan. Wlasnie wracam do domu i zapne kubel jeszcze raz tylko ze do kontenera gdzie 100L wody z podmianek. Po przewrowadzce i tak musze dodac ziaren wiec nic sie nie zmarynuje.

Magu zrob zdjecia pliz:)

Zdjęć kulek niestety nie zrobię... Właśnie chciałem wyciągnąć tubę z paletami i okazało się że kilka sztuk weszło pomiędzy cylinder wkładu a zewnętrzną rurę. Napęczniały i... urwałem sobie rączkę od filtra :googleye Teraz żeby dosypać kulek to będę musiał sobie jakieś narzędzie do odkręcenia górnego sitka skonstruować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#246324 magu :

Witam! Za kilka godzin minie u mnie dziewiąty dzień używania paletek.

Na dzień dzisiejszy sytuacja na froncie wygląda tak: kulki kręcą się w filtrze zeo, który został stworzony przez Rafała, lekko przerobiony przez moją skromną osobę (zakorkowałem go od góry). Wylot z filtra zasila odpieniacz deltec APF600. Kulki kręci MJ750 wcześniej była MJ250 ale zupełnie się nie nadawała. I teraz moje spostrzeżenia: Palety nie zbryliły się więc przepływ jest ok., zrobiły się śliskie i delikatnie śluzowate więc coś się zaczyna dziać, odpieniacz trzy razy wywalił pełen kubek zielonej wody (w ciągu kilku minut) i to tyle jeżeli chodzi o jego pracę. Glonów brak ale marnieją mi szczepki seriatopory co jest moim zdaniem spowodowane brakiem odpieniania. Wydaje mi się że dobrze jest startować biokulki nie rezygnując z wcześniejszej metody filtracji. Nagrałem filmik z pracy filtra, niestety jakość kiepska bo nagrywany lustrzanką ale coś tam widać.

http://www.magu.pl/content/view/36/49/

Trzymam peletki również w reaktorze zeo. Spójrz na zdjęcia, może skorzystasz z mojego rozwiązania. U ciebie jest stanowczo za duży ruch, ponieważ pompa tłocząca wodę do reaktora, odbija się od przeciwległej ściany i tworzy się "peletkowy wodospad". Wyjmij kosz, zamontuj trójnik lub kolanko 90 st. skierowane w dół, kosz umocuj nieco wyżej, żeby woda pod koszem mogła rozłożyć się i dać równomierne ciśnienie na sito. U mnie bardzo dobrze spisuje się trójnik.

jpg0028.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomysł, żeby przerobić zasilenie w wodę muszę wyjąć kulki z sumpa i przynajmniej przez kilka chwil będą bez wody czy to jest dopuszczalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#246376 magu :

Dzięki za pomysł, żeby przerobić zasilenie w wodę muszę wyjąć kulki z sumpa i przynajmniej przez kilka chwil będą bez wody czy to jest dopuszczalne?

Nie powinny wysychać. Jeśli musisz wyjąć peletki, zalej je wodą z tanku w jakimś pojemnniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli metoda się sprawdzi, to pewnie będę chciał ją również zastosować, ale żeby nie stosować dodatkowej pompy to zamontuje trójnik z pompy obiegowej i podłącze wężem do uniwersalnego reaktora na media,

znalazłem taki

vertex-UF-15.jpg

szkoda tylko że w Polsce niedostępny, może ktoś zacznie sprowadzać.

a tak pracuje


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny patent, ekologiczne podejscie:)

Ciekawe czy w sytuacji kiedy pompa jest w sam raz zasilic taki filtra z obiegu........


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#246444 kmirko :

Jeśli metoda się sprawdzi, to pewnie będę chciał ją również zastosować, ale żeby nie stosować dodatkowej pompy to zamontuje trójnik z pompy obiegowej i podłącze wężem do uniwersalnego reaktora na media,

znalazłem taki

vertex-UF-15.jpg

szkoda tylko że w Polsce niedostępny, może ktoś zacznie sprowadzać.

a tak pracuje

Jak to nie ma

http://www.thcskiba.com/sklep/product_info.php?cPath=25&products_id=96


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kmirko, podobnych filtrów działających na tej samej zasadzie jest w PL od metra :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jasne że jest 500zł za puszke:clowning

trzeba troszke ekonomicznie pomyślec czasami

sam kombinuje jak podłączyc jakąś puszkę pod spust z akwarium,a co za tym idzie jeden maxijet mniej


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemnik na makaron spagetti z Tesco pare rurek kolanek i filtr gotowy za mniej niz 100zl.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#246490 Peniek :

Pojemnik na makaron spagetti z Tesco pare rurek kolanek i filtr gotowy za mniej niz 100zl.

właśnie nad tym myślałem Peniek,tam nawet zawias tej puszki jest plastikowy


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

czy stosując ballinga+mikroelementy i polimery jest sens stosować produkty zeo, a jak tak to najlepiej jakie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#246528 Smyku :

Witam

czy stosując ballinga+mikroelementy i polimery jest sens stosować produkty zeo, a jak tak to najlepiej jakie ?

Polimery to filtracja , a suplementacja pierwiastów aby poprawic poszczególne kolory to dwie rózne rzeczy , całkowicie nie zależne od siebie.

Śmiało możesz dozować poszczególne produkty zeo na kolory np. jod aby poprawić niebieski kolor , xtra aby poprawić czerwony , zółty i pomarańczowy a żelazo poprawia zielona barwę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.