Skocz do zawartości
seb

Sebowe miejsce odosobnienia

Rekomendowane odpowiedzi

"Wytrzepales" cos, co spowodowalo utrate tkanki od dolu, czyli co i czym ?

Czy odpieniacz ma klopoty z utrzymaniem NO3 i PO4 na niskim poziomie, ze te glony nie chca odpuscic ? O co w tym chodzi ? Nie mozna ich przez lata pogonic?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego wlaśnie nie wiem, wiem że po kilku miesiącach używania tylko preparatów KZ zaczęla się syfoza, niektóre korale, najbardziej te szybko rosnące zaczęly podciągać sukienki. Odpieniacz daje radę aż za bardzo, NO3 zawsze 0, PO4 max 0,02, co do glonów to wcześniej ich nie było, pojawiły sie po przelewaniu ABCM, ale też utrata tkanki zatrzymala sie praktycznie z dnia na dzień, a potem korale ruszyły jak z procy ze wzrostem, stąd wniosek że zbyt wydajnymi odpieniaczami wytrzepujemy z wody coś co jest niezbędne koralom do życia. Zresztą to nie tylko mój przypadek, to samo miał Guliwer, to samo mial Moira, Moira nawet dał wodę do laboratorium do analizy, bo u niego cała sytuacja trwała dłużej, okazalo się że miał zerowy poziom żelaza na przyklad, a jego potrzebują jak wiemy rośliny i glony, a zooxantelle to glony przecież, brak żelaza = obumieranie zooxantelli = umieranie korala, tym szybsze im czystsza woda, u niego równiez proces zatrzymal się po rozpoczęciu przelewania ABCM, przypadek? Nie wierzę w takie przypadki:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem, moze jestem zbyt konserwatywny ale brakuje mi u Ciebie aquscapingu. Pieknie Ci to rosnie - fakt, ale mimo bajecznie kolorowych korali ktore chetnie Ci zabral :) akwarium sprawia dla mnie wrazenie szczepkarium. To jest opinia wedlug mojego gustu a jak wiadomo o nich sie nie dyskutuje. W kazdym razie najwazniejsze zeby Tobie sie podobalo. :thumbsup:

pozdrawiam serdecznie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

No to jadziem, najpierw fotek kilka, potem odpiszę na pytania.

img4555800x600.jpg

i to jest "prawdziwy morszczak", swe pierwsze kroki po przebudzeniu kieruje w stronę akwarium, nawet ząbki myje w solance :thumbsup:

seb

miejsce szczoteczki do zębów jest w łazience :welcome:

Kolorki pierwsza klasa, :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem, moze jestem zbyt konserwatywny ale brakuje mi u Ciebie aquscapingu. Pieknie Ci to rosnie - fakt, ale mimo bajecznie kolorowych korali ktore chetnie Ci zabral :) akwarium sprawia dla mnie wrazenie szczepkarium. To jest opinia wedlug mojego gustu a jak wiadomo o nich sie nie dyskutuje. W kazdym razie najwazniejsze zeby Tobie sie podobalo. :thumbsup:

pozdrawiam serdecznie

Toś dowalił :thumbsup: przecież to jest szczepkarium :D tylko i wylącznie :) powiedz że żartowałeś z tym aquascapingiem :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester,

to jest szczepkarium. :lol:

Seb,

trudno bedzie o konkrety, ale "podobno" odpieniacz nie jest w stanie "wytrzepac" zelaza. Gdyby "wytrzepal" to pierwsze padlyby glony. Tu musi brakowac albo byc za duzo czegos innego.

Wyjalowienie wody moze byc spowodowane adsorberami lub np: zbyt malymi podmianami. Do tego masz super zarosniety sump, tam tez pewnie jest duze zuzycie...

No coz, chyba nie zdecydowalbym sie na lanie czegos, co poza koralami, rowniez karmi glony.

Patrzyles co by sie dzialo, gdyby NO3 podniesc do wykrywalnego poziomu ? Pewnie PO4 by spadlo i glonom byloby trudniej.

Mysle, ze warto cos przedsiewziac, bo nawet po odlamaniu szczepek od podstawek, zarodki tych glonow moga przedostac sie do zbiornikow glownych. Cos o tym wiem :yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester,

to jest szczepkarium. :lol:

Seb,

trudno bedzie o konkrety, ale "podobno" odpieniacz nie jest w stanie "wytrzepac" zelaza. Gdyby "wytrzepal" to pierwsze padlyby glony. Tu musi brakowac albo byc za duzo czegos innego.

Wyjalowienie wody moze byc spowodowane adsorberami lub np: zbyt malymi podmianami. Do tego masz super zarosniety sump, tam tez pewnie jest duze zuzycie...

No coz, chyba nie zdecydowalbym sie na lanie czegos, co poza koralami, rowniez karmi glony.

Patrzyles co by sie dzialo, gdyby NO3 podniesc do wykrywalnego poziomu ? Pewnie PO4 by spadlo i glonom byloby trudniej.

Mysle, ze warto cos przedsiewziac, bo nawet po odlamaniu szczepek od podstawek, zarodki tych glonow moga przedostac sie do zbiornikow glownych. Cos o tym wiem :yes

Stani, adsorberów nie używam, to wiesz, to co piszesz o zaniku glonów w przypadku niedoborów żelaza to właśnie miało miejsce, przestały rosnąć wszędzie, w sumpie również, co do podmian to nie są ani zbyt rzedkie (co tydzień) ani zbyt małe, są na ubogiej soli, bo taka mi pasuje, co do tego że podobno odpieniacz nie jest w stnie wytrzepać żelaza, to właśnie, "podobno", cholera wie, a testy przeprowadzone przez Moirę mówią co innego, tak czy inaczej, czy wytrzepane, czy wyciągnięte, nieważne, ważne że było go za mało. Co do lania czegoś co dokarmia również glony, to w akwarium ogólnym również bym się nie zdecydował, ale tutaj, nie ma to dla mnie znaczenia, ważne jest że korale rosną w tempie w jakim nigdy wcześniej nie rosły, a co do glonów jeszcze to trzy tygodnie temu jeszcze ich nie było, za jakiś miesiąc też już ich nie będzie :) Co do zbijania PO4 to już bardziej go zbijać nie chcę, jest potrzebne w procesie kalcyfikacji, więc zbijanie ich do zera w zbiorniku który jest nastawiony na wzrost właśnie to strzał w kolano.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może też ja swoje dwa grosze dorzucę na temat ABC :) , kiedyś miałem gigantyczne problemy z koralami leciały na potęgę , co wsadziłem to odlatywało na wieczną rafę , za namową jednego z kolegów zacząłem dodawać ABC i zbiornik wyszedł na prostą , oczywiście dozowanie stało się nieodzowną częścią dziennego rytuału w mojej rafie :).

Seb co do szczepkarium jest fajne , bardzo fajne , mam nadzieję , że jakieś szczepki w niedługim czasie zawitają w moim baniaku , ale jeszcze chwilę , muszę być pewny , że droga którą obrałem jest właściwa.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może też ja swoje dwa grosze dorzucę na temat ABC , kiedyś miałem gigantyczne problemy z koralami leciały na potęgę , co wsadziłem to odlatywało na wieczną rafę , za namową jednego z kolegów zacząłem dodawać ABC i zbiornik wyszedł na prostą
No widzisz, następny sygnał, że podmianami z takich czy innych powodów nie jesteśmy na dłuższą metę dostarczyć koralom wszystkiego czego potrzebują, oczywiście zależy to od wielu czynników, częstotliwości i wielkości podmian, rodzaju soli, biomasy koralowej w zbiorniku, obecności lub nie refugium itp itd.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toś dowalił :thumbsup: przecież to jest szczepkarium :D tylko i wylącznie :) powiedz że żartowałeś z tym aquascapingiem :)

Pozdrawiam

seb

LOL :harhar: msci sie to ze nie czytalem calego watku tylko ostatnie pare postow. Az sie kurcze usmialem z siebie :rofl: no to jesli to jest szczepkarium to wycofuje sprawe z aquscapingiem. Trzeba czytac caly watek na drugi raz.

Pozdro :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" Co do zbijania PO4 to już bardziej go zbijać nie chcę, jest potrzebne w procesie kalcyfikacji, więc zbijanie ich do zera w zbiorniku który jest nastawiony na wzrost właśnie to strzał w kolano."

Nie myslalem o tym wymarzonym przez wielu "0" :evil:, ale o mniejszym niz 0,02. Poziom 0,02 nie jest odpowiedni do tego swietnego wybarwienia Twoich szczepek.

Rowniez "NO3 zawsze 0" moze byc przyczyna, ze woda jest bardzo jalowa szczegolnie, gdy "zawsze" trwa juz dluzszy czas .

NO3 zerowe i PO4 wysokie tez moglo byc przyczyna zaniku tkanki. Moze nie bezposrednio ta wysokosc PO4, ale stosunek NO3 do PO4. Jesli przyrosty sa wazne, to NO3 = 0. Po co?...

Jasne, ze odpieniacz moze wybierac rozne potrzebne zwiazki i zelazo moze nie jest wyjatkiem. Problem jest jedynie, gdy zelazo sie nawet "lekko" przedawkuje. Wtedy glony maja uczte.

Ps: a juz myslalem, ze pokazesz akwarium z ktorego pochodza te szczepki. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" Co do zbijania PO4 to już bardziej go zbijać nie chcę, jest potrzebne w procesie kalcyfikacji, więc zbijanie ich do zera w zbiorniku który jest nastawiony na wzrost właśnie to strzał w kolano."

Nie myslalem o tym wymarzonym przez wielu "0" :evil:, ale o mniejszym niz 0,02. Poziom 0,02 nie jest odpowiedni do tego swietnego wybarwienia Twoich szczepek.

Rowniez "NO3 zawsze 0" moze byc przyczyna, ze woda jest bardzo jalowa szczegolnie, gdy "zawsze" trwa juz dluzszy czas .

NO3 zerowe i PO4 wysokie tez moglo byc przyczyna zaniku tkanki. Moze nie bezposrednio ta wysokosc PO4, ale stosunek NO3 do PO4. Jesli przyrosty sa wazne, to NO3 = 0. Po co?...

Jasne, ze odpieniacz moze wybierac rozne potrzebne zwiazki i zelazo moze nie jest wyjatkiem. Problem jest jedynie, gdy zelazo sie nawet "lekko" przedawkuje. Wtedy glony maja uczte.

Ps: a juz myslalem, ze pokazesz akwarium z ktorego pochodza te szczepki. :thumbup:

PO4 0,02 staram się trzymać od zawsze, NO3 niewykrywalne nie staram się, ale mam od zawsze, podając ABCM nie wprowadzam do obiegu NO3, a mimo to utrata tkanki się zatrzymała, a korale ruszyły ze wzrostem jak burza, więc ścieżka z nieodpowiednim NO3 raczej prowadzi do nikąd :welcome: ja stawiam raczej na niedobory czegoś co wytrzepuje odpieniacz lub wciągają korale i glony w refugium. A co do kolorów to wtedy kiedy były "gaciowe", to parametry wody były identyczne, inne było światło, dlatego napisałem wczoraj że z tej kombinacji świetlówek nie jestem zadowolony i wracam do starego układu przy którym tak Ci się kolorki podobały, bo nadal podtrzymuję swoją tezę że przy oczywiście zachowanych optymalnych parametrach wody to światło "maluje" korale :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te glony co tam są to nie od fosforanów czy azotanów tylko od mikroelementów. Czesto o tym zapominamy, ze czynnikiem limitującym wzrost glonów w naszych akwariach sa niemal zawsze mikroelementy. Czesto ktos mówi: "mam zerowe azotany nie rosna mi glony". To jest podwojna nieprawda, bo on nie ma zerowych azotanow i rosna mu glony, konkretnie zooksantelle. Jesliby faktycznie byly ZEROWE azotany, glony faktycznie by nie rosly, ale zooksantelle TEŻ. To co widac w tym szczepkarium, to wyglada mniej wiecej tak jak na rafie, kazde w miare wolne miejsce probuje zasiedlic jakis organizm, czesto sa to dokladnie takie wlasnie, niewielkie gloniki. Pisze z premedytacją "gloniki", bo to sie dzisiaj "glony" nazywa, a jak ktos siegnie w przeszlosc tego forum jakies 5-6 lat i zobaczy te zielone czy brunatne łąki i pola, to nie wiem, jak to nazwie. Kiedyś to byly "glony", dzisiaj to są "gloniki" - a każdy panikuje, co sie dzieje z parametrami, bo cos tam jednak na tej skale poza koralami mu rośnie. Otoż właśnie ma rosnąć, bo tak to wygląda w naturze, a jesli komus z powodow np. estetycznych to nie odpowiada, to nie ma takich glonów, których nie zje głodny jeżowiec :) A więc bez paniki Panowie i Panie z tymi "glonami" a Tobie Seb dalszych sukcesów życzę.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te glony co tam są to nie od fosforanów czy azotanów tylko od mikroelementów. Czesto o tym zapominamy, ze czynnikiem limitującym wzrost glonów w naszych akwariach sa niemal zawsze mikroelementy. Czesto ktos mówi: "mam zerowe azotany nie rosna mi glony". To jest podwojna nieprawda, bo on nie ma zerowych azotanow i rosna mu glony, konkretnie zooksantelle. Jesliby faktycznie byly ZEROWE azotany, glony faktycznie by nie rosly, ale zooksantelle TEŻ. To co widac w tym szczepkarium, to wyglada mniej wiecej tak jak na rafie, kazde w miare wolne miejsce probuje zasiedlic jakis organizm, czesto sa to dokladnie takie wlasnie, niewielkie gloniki. Pisze z premedytacją "gloniki", bo to sie dzisiaj "glony" nazywa, a jak ktos siegnie w przeszlosc tego forum jakies 5-6 lat i zobaczy te zielone czy brunatne łąki i pola, to nie wiem, jak to nazwie. Kiedyś to byly "glony", dzisiaj to są "gloniki" - a każdy panikuje, co sie dzieje z parametrami, bo cos tam jednak na tej skale poza koralami mu rośnie. Otoż właśnie ma rosnąć, bo tak to wygląda w naturze, a jesli komus z powodow np. estetycznych to nie odpowiada, to nie ma takich glonów, których nie zje głodny jeżowiec :) A więc bez paniki Panowie i Panie z tymi "glonami" a Tobie Seb dalszych sukcesów życzę.

Dziękuję Ci Andrzej, może teraz to co pisałem zostanie odebrane inaczej bo Twój głos to głos doświadczenia i profesjonalizmu, a mój to tylko głos własnych obserwacji, Ty jesteś profesjonalistą ja zwykłym rzemieślnikiem, staram się obserwować baniak i wyciągać wnioski, jak widać tym razem okazały się słuszne :welcome:

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie TAK naturalna rafa też by zarosła glonami gdyby nie ławice pokolców ,ślimaki ,jeżowce i tak dalej a jednak NO3 jest nie wykrywalne co nie oznacza ,ze zerowe .Glony rosną dzięki niesamowicie" bogatej "wodzie w mikroelementy tyle ze w naszych systemach nie zawsze możemy sobie na to pozwolić bo to akwarium nie ocean .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest totalnie czysty zbiornik , pozbawiony jakichkolwiek glonów , i teraz pytania dobrze czy źle ? Czy brak glonów informuje , że w zbiorniku jest coś nie halo ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czysty zbiornik to znak ,że nie masz problemu z NO3 ,PO4 i "nadmiarem "mikroelementów taki nadmiar w naturze nie jest problemem ,ale w systemie może być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem ciekaw czym mierzone jest PO4, bo przy błędzie mierników rzędu 0,04 mg/l (mała i duża hanka) rozmawianie o utrzymywaniu parametrów 2x niższych niż błąd miernika to trochę akademickie dywagacje...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzone jak wszyscy małą Hanką :) podałem 0,02 jako max tego co wskazuje bo przy pomiarze wychodzi albo 0,00, albo, 0,01, max 0,02.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapuhy, masz racje, ale blad 0,04 nie jest az taki zly. Skoro czasami test pokazuje 0 lub 0,01, to przy 0,02 przynajmniej wiemy, ze cos tam jest lub narasta. Sam wiesz, ze inaczej nie da sie wogole pogadac na temat parametrow. :welcome:

Poniewaz raczej nie osiagamy wynikow ujemnych, mozemy zaczac rozmyslac o wyglodzeniu itp. gdy "0" utrzymuje sie przez kilka miesiecy. Wiadomo, ze obserwacja korali jest wazna, ale testy troche nam jednak pomagaja, nawet z takim bledem. Gorzej z "innymi", pokazujacymi "0" przy PO4 rzedu 1. :lol:

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O takich "innych" cudach nawet nie ma co wspominać :) Spotkaliście się kiedykolwiek z bardziej dokładną metodą pomiaru (bo ja wiem - laboratorium czy może miernik z bardziej kosmicznego przedziału cenowego)? Wszystkie pomiary bazują chyba na tym samym schemacie, czyli ręcznym ("ocznym" :)) lub automatycznym porównywaniu kolorów.

Z tych "ocznych" względnie dokładny wydaje mi się test seachema, przynajmniej nie pokazuje zera na czystej solance.

Pozdrówka.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Wypasik :)

Teraz się zastanawiam czy nie wyrzucić całej skały do sumpa i zasypać go do pełna, bo przecież to tylko do filtrowania i miejsca w baniaku zabiera :harhar:

Czytałem wcześniej temat o Franku, ale nie odwiedzałem tematu o Sebowej szczepkarni, więc popatrzyłem myśląc - kolejna rura PVC z pompką.

Ale teraz mam respect dla Franka :) Jakby się kiedyś rozmnażał to chętnie przygarnę młode :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmnaża się regularnie, dzieci sa dowolnej wielkości :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.