Skocz do zawartości
kukabana

czy ta gabka jest pozyteczna ???

Rekomendowane odpowiedzi

mam tego troszke i sie strasznie plemi nie wiem czy usuwac czy tez nie ponizej link pogladowy

http://pl.reeflex.net/tiere/2215_Sycon_sp.%2001.htm


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sporo różnych gabek,tą też i raczej jest filtratorem więc pożyteczna.A są jakieś gąbki szkodliwe dla akwa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kukabana: to tzw. gąbka sykon, krzemionkowa. U mnie pojawiły się raz, było ich mnóstwo- nagle zniknęły i od tej pory nie zaobserwowałem ani jednej.

@inmar: jeśli jakaś gąbka rozrośnie się za bardzo i zacznie zarastać koralowce, to jest szkodnikiem :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki pozdrawiam


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "krzemionkowa"? Pojawia się jak jest dużo krzemianów? Mam ich trochę w sumpie, ale w samym zbiorniku nie zauważyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#259447 parman :

Co to znaczy "krzemionkowa"?

To znaczy, że wykorzystuje krzemiany do budowy ciała.

#259514 Natan :

bo jest ich za dużo i za szybko się rozprzestrzeniają no i są brzydkie :)

Kurczę, a ja chciałbym żeby u mnie rosły :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle gabki z rodzaju Sycon wystepuja w akwarium jedynie okresowo, trudno mi wyobrazic sobie sytuacje, w ktorej sprawiaja klopoty zarastajac korale.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez bym chcial miec taka gabke "szkodnika" Na reeflex pisza ze gabki sa trudne, specjalista pokarmowy! Do konca nie jest to prawda. Owszem sa gatunki bardziej wrazliwsze na zmiany parametrow lub np preferuja chlodniejsza wode. Ale w praktyce to bardzo prymitywne i pozyteczne stworzenia, ktorych zrozumienie znacznie ulatwia utrzmanie w akwarium. Niestety nie rozumiem dlaczego fitoplankton w Polsce jest tak malo popularny. Na szczescie z ostatnich badan wynika ze gabki rowniez odzywiaja sie organicznymi zwiazkami wegla. Czy to powod stabilnego pH w moim akwarium? Za slaby jestem z chemi zeby zglebic ten temat, ale cos w tym musi byc bo nie zaleznie od pory dnia i nocy nawet po doddaniu polimeru ten parametr jest u mnie najstabilniejszym parametrem. Zwiazki powstale z pracy peletek sa rowniez swietnym pokarmem.

Widzialem akwarium prowadzone na refugium gabkowym i z wrazenia zaczalem kopac. Gabka wielkosci dlugopisu jest w stanie przepompowac przez wlasne komorki do 20L wody dziennie kumulujac w sobie wszystko to co toksyczne. Dlatego w przypadku zejscia moga przyspozyc wielu problemow ze wzgledu na swoje trujace wlasciwosci.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie gąbki te nie wiedzieć czemu rosną głównie na ścianach sumpa. W akwarium to dosłownie gdzieniegdzie pojedyncze siedzą. Ja osobiście nie usuwam z akwarium nic, co nie szkodzi rybom lub koralom. A nawet żałuję, że ze skały nie wyrasta więcej cudaków.

Nie wiem czy oglądacie "Morza i Oceany" na Canal+, ale właśnie chyba w ostatnim odcinku pokazywali piękne sklepienia podmorskich grot porośnięte całkowicie różnymi gąbkami, żachwami, osłonicami i koralami niefoto. Po prostu coś niesamowitego. Chciałbym chociaż z kilogram takiej porośniętej skały :)

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Ty bys chcial :) niestety po pewnym czasie w akwarium wiele by na tej skale nie rosło... :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Ja też odgrzeje kilka dni temu je u siebe zauważyłem 3-4 szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Gąbki w natarciu. Przewiduje że w najbliższym czasie mogą u mnie stać się plagą. Może to być też dobrodziejstwo bo mogą stać się ciekawym zwierzakiem wymiennym skoro tak wielu z was chce je mieć ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ich pełnio w sumpie, ale znikły. Pewnie znikną za jakiś czas u ciebie.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w panelu i na odpieniaczu mnóstwo, po jakimś czasie zaczęły zanikać i teraz nie mam żadnej.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Na razie u mnie się rozprzestrzeniają. Jeszcze nie lawinowo ale powoli migrują juz ją na kilku kawąłkach skały a nawet miedzy glonami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam właśnie takowego sarcona zidentyfikowali mi go koledzy z forum teraz jestem pewien że to to . Też mi rośnie w pudełku przelewowym i nigdzie więcej .

I tak sam jak wy zastanawiałem się co z tym zrobić ale z tego co tu czytam to nie ma się czym martwić bo nikt nic nie pisze negatywnie o tym prostym zwierzu więc je zostawiam.

Ale w życiu nie pomyślał bym że to gąbka bardziej wygląda jak jakiś atak młodych ukwiałów.

Edytowane przez Szeryf Hornet (wyświetl historię edycji)

916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rób, jak woda się oczyści to same znikną bo to filtratory i jak woda będzie za czysta to zanikna z głodu.

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest ich dziesiątki, a może i ze 2 setki. Prawdziwe oblężenie w kominie i sumpie. Sporo ich tez widze na koszyku pompy obiegowej. W akwarium zauważyłam chyba tylko na cyrkulatorze. Na skałach nie widzę.

Nic z nimi nie robię, pewnie za jakiś czas zaczną znikać. W małym akwa miałam podobnie. kaskada i resun były nimi zarośnięte, po pół roku populacja prawie całkiem zniknęła. Niech sobie są, mam problem z krzemianami, więc pewnie dlatego jest ich bez liku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.