Skocz do zawartości
W32darWin

Czym chłodzimy

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie jak wygląda u Was chłodzenie zbiornika. Co jest najczęściej stosowane i co się najlepiej sprawdza. Ile stopni zbijacie waszym sposobem chłodzenia. Wszystkie dodatkowe opinie i rady mile widziane.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam normalny wiatrak chłodzący srednica 40cm skierowany na akwarium z odleglosci jakies 1,5 metra. :reading

Sprawdza sie od 3 lat. bo jak jest na tyle goraco ze temperatura zaczyna mi rosnac niebezpiecznie to i tak bym go uruchamial dla ludzi w pokoju


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że chłodziarka była jednym z najlepszych zakupów sprzętowych do akwarium jakie zrobiłem. Wcześniej 700 litrów obsługiwał wentylator o mocy 60W plus 2 sztuki komputerowych i czułem się jak na lotnisku. Parowanie było takie że osmoza chodziła non stop a temperatura mimo to 29 stopni.

Teraz agregat poszumi w łazience od czasu do czasu a temperatura 25 stopni non stop, a parowanie takie jak ma byc około 4 litrów na dobę a nie 20-30.

Podsumowując mniej stresu, ciszej mniej wymian pre filtrów i żywicy. Jedynie ból na początku.

Tyle że chłodziarka to zakup który trzeba przemyśleć przy projekcie akwarium a nie wstawiać pod akwarium albo obok.

pozdrawiam

Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde widze ze praktycznie tylko maly odseek forumowiczow ma problem z chlodzeniem. Masakra, dlaczego naleze do 1 procenta osob ktore musza zbijac temperature :reading.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piwem:D najlepiej chlodzi:yes

A jezeli chodzi o akwarium to w sytuacjach ekstremalnych tez wiatrak. Zazwyczaj wstajac bardzo wczesnie rano schladzam mieszkanie otwerajac wszystkie okna. Przed wyjsciem zamykam wszystko jak konserwe, oposzczam zaluzcje zeby slonce nie grzalo. Wracajac po trzeciej akwarium dalej ma sie dobrze a w domu chlodno. Wiem ze to prymitywne, ale proste i tanie i wystarczajace, jak moj inny sposob.

Kiedys kiedys w uplane lata jeszcze jak mialem slodkie zamrazalem wode w butelkach pet i wrzucalem do baniaka. Tez sie sprawdzalo z tym akwarium tropikalne o wiele latwiej znosi skoki temperatury


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby zamrozic wode slona (albo RO) w takich woreczkach do lodu i powiesic w jakiejs skarpecie w sumpie. Chociaz jak teraz mysle to mozna taka butelke PET z zimna (albo zamrozona) woda trzymac w sumpie, tak jak pisal Grzes, to wtedy woda sie nie miesza. Mysle ze w sytuacjach kryzysowych metoda dobra.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietajcie tylko o jednej kwestii.

Koralom ( glownie SPS ) mniej szkodzi stabilna wyzsza temp. niz skoki temp po 2-3st C

I to wlasnie usyskujemy chlodziarka, trzyma temp. czy 25 czy 26

Przy wiatrakach, lodach w woreczkach itp itd bedziesz mial skoki temp. raz 25 raz 27 ( noc, dzien, goraco, cieplo, chlodno )

Chlodziarki rulez :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest zamontowany wężyk 50m o srednicy 6mm , woda z wodociągów przeplywa przez niego w ilości 20L na godzinę , system utrzymuje temp max 26,7 , zaletą jest to , że jest cisza totalna , parowanie bardzo niskie, no i bardzo tanie w utrzymaniu :reading , no i jeszcze mala awaryjność systemu :(


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa wiatraki 80 nad zbiornikiem + zamrożone kostki lodu RO/DI wrzucane do zewnętrznego odpieńka- temperatura nie przekracza 26*C :reading


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatraki nad akwarium wiatraki nad lampa wyciag do komina i klima w po mieszczeniu - ale moje akwarium jest zabudowane od podlogi do sufitu


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Butelka 0,5 z zamrożoną wodą i do sumpa. Tak jak przez zimę były wachania od 23 w nocy do 25 w dzień tak teraz max w dzień to 27


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rurkę powietrzną fi 12mm do odpieńka wywaloną za okno w celu wyciszenia i podniesienia Ph,ale teraz przy okazji ciągnie ciepłe powietrze.Właśnie wymyśliłem jak bym go dał do piwnicy gdzie jest chłodno to ciekawe ile stopni mogło by zejść w dół.Teraz mam 27,1 stopni więc na razie nic nie będę robił.Nigdy więcej nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

ja klimatyzacją. Założyłem jeszcze nie myśląc o morskim, ale się rewelacyjnie sprawdza. Jeden nawiew , a chłodzi akwa w pokoju dziennym i przedpokoju.


baniak 240 l 120x40x50, oświetlenie 4x54 W Hagen Glo, odpieniacz deltec MCE 600, pompy 2xJVP102

Przyjmę szczepki:-)

Link do filmu mojego akwa: http://www.youtube.com/watch?v=qgd-gT1iVWU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw myslalem o klimie ale fachowcy mnie skutecznie wyleczyli (cena - na 200 m2 poddasza - gdzie stoi akwarium) .... potem byla proba z wiatrakiem (duzy wysokoobrotowy - masakra parowanie jakies 30 l dziennie a i skutecznosc rzeklbym slaba - ponad 28 stopni ) ..... wiec zainwestowalem w chlodziarke AM Titan 1500 i nie zaluje .... poza zaletami o ktorych mowil lukasz jest to jeszcze bardzo ekologiczny sposob (woda) ..... i stala temperatura to 26 stopni


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie, ja mam 25,5 :-) i nie odpalam klimatyzacji pokojowej ( w pokoju 28 ) i tylko 200W zamiast 1kW z klimatyzacji pokojowej jak schladzalem do 22C


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 wentylatory 50mm podwieszone na przeciwko siebie, podłączone do RT-2 z zamienionymi końcówkami na przekaźniku.

Dmuchają niemiłosiernie chłodząc wode i co najważniejsze lampę (dotykając jej nie czuje wysokiej temperatury)

przed założeniem układu w czwartek temperatura na zewnątrz 31* w kawa dokładnie to samo, po uruchomieniu "chłodziarki" w piątek 33* w akwa 28* (wentylatory włączają się co 30 min na 15 min)

Akwarium całkowicie zabudowane w ścianie, widać tylko przednią szybę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosował ktoś albo wie coś więcej o nowościach Aquaela, np.:

Chłodziarka akwarystyczna Aquael mini 200 ??

w ogóle do słonego się nadaje?


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja miałem u siebie w pokrywie założone 5 wentylatorów 12 cm, ale jakoś cienko dawały radę w te upały. Więc zmieniam na 3 wentylatory 25 cm. No i zobaczymy co z tego wyjdzie :waving. Akwa jest przykryte szczelnie z góry (wbudowane oświetlenie). Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dla mnie obcji w tej ankiecie "niczym nie chłodzimy" :waving Ja ciągle się martwię jak podnieść temp. :waving


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#267699 slawomirdyl :

Nie ma dla mnie obcji w tej ankiecie "niczym nie chłodzimy" :waving Ja ciągle się martwię jak podnieść temp. :)

Ankieta dotyczy chłodzenia jak sam tytuł wskazuje ale widocznie dla Ciebie jest to trudne do rozróżnienia..:waving


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#267716 Efendi :
#267699 slawomirdyl :

Nie ma dla mnie obcji w tej ankiecie "niczym nie chłodzimy" :waving Ja ciągle się martwię jak podnieść temp. :)

Ankieta dotyczy chłodzenia jak sam tytuł wskazuje ale widocznie dla Ciebie jest to trudne do rozróżnienia..:)

Masz rację :waving przeprapraszam za nie zrozumienie tematu :)

#267717 DarekB30 :

@slawomirdyl

puść wodę z akwa przez radiatory w LED-ah zaraz Ci temperatura w akwarium podskoczy :)

Dziękuje za zainteresowaniem tematem, masz jakiś pomysł jaki materiał zastoswać :) wszystkie sugestie mile widziane, widzę że mam nareście kogoś mądrego :)

pkt 6 REGULAMINU


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlodzoarka D-D model DC-300. Jak dla mie wystrcza. Ale niestery cicha to ona nie jest. Chyba bede musial do niej zagladnac bo strasznie cos w srodku żempoli


Start 18 12 2009. Akwa 160l, sumpa brak, lr 30kg, zwir 9kg, odpie zew. 720l/godz, osw 4xt5 39w kazda, 3x pompy cyrk. Filtr przepl z biopellets. Chlodziarka wody, Filtr UV, Obsada 6 ryb, krewetka, 3 kraby, 4 slimaki, 13 x korale miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak 120mm (220L baniak) umieszczony pod kątem względem tafli wody. Włączany z komputera ARM. W razie nie wydolenia, komputer wyłącza HQI, aż woda schłodzi się poniżej zadanej T.

Ubytki wody uzupełnianie z dolewki sterowanej bez żadnych czujników. Pompa włącza się raz dziennie w ustalonej godzinie w ARM i pompuje RO przez 20min. Zbiornik z RO umieszczony jest nad akwarium. Pompa perystaltyczna AM 150.

Temperatura wody nie przekracza zaprogramowanej max. czyli 27,6oC. W upalne dni (tak jak teraz, powyżej 35oC) HQI wyłącza się 2 razy na pół godziny. W sumie to taka symulacja zachmurzenia :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poniedzialek w moim malenstwie bylo w/g Skalara 27,5 st :). Zdjalem pokrywe, wylaczylem swietlowki T5 zostawiajac tylko LED i postawilem na wzmocnieniu na tylnej szybie akwa dwa wentylatorki komp. Teraz mam 25-26 st max i :)


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.