Skocz do zawartości
szarykruk

Honorowy dawca krwi.

Rekomendowane odpowiedzi

:kapelusz Szacunek krwiodawcom... A ja, kurza twarz, ile razy próbowałem, to się zawsze okazywało, że mam za małe stężenie krwi w alkoholu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A1 RH+, krew bardzo popularna, zacząłem oddawać następnego dnia po skończeniu 18 lat. Po oddaniu pani mnie wygoniła, powiedziała, żebym nie wracał przed 21 rokiem, dla mojego własnego dobra. Wróciłem po 3 latach i tak do 31 lat oddawałem.

Ostatnio nie oddaję krwi, ponieważ sam zacząłem się gorzej czuć, choć badania wychodzą niby w porządku. Poleciała mi koncentracja, refleks (nie wiem może to przemęczenie i przepracowanie, a może starość hehe).

Generalnie jak ktoś oddaje krew, to ja ze swoje strony polecam oddawanie krwi pełnej. Szybko i bezboleśnie.

Dwa razy zdecydowałem się oddać płytki z osoczem, i na ten zabieg się nie zdecyduję więcej. To taki zabieg w którym na przemian w cyklach oddaje się do separatora krew, z której biorą tylko płytki i osocze, a reszta wraca do organizmu (takie połączenie tromboaferezy i plazmaferezy). Trzeba oddać jeśli dobrze pamiętam 300 lub 400 ml płytek i 300 lub 400 ml osocza. Żeby wtłoczyć z powrotem to co zostało, dodaje się jakiś środek rozrzedzający, ponieważ to co pozostaje, jest bardzo gęste. U wielu osób ten środek wywołuje zawroty głowy, czasem całkowite odjazdy, drętwienie ust, policzków, czasem kończyn. Żeby było śmiesznie, ten zabieg można powtarzać co 2 tygodnie. Całość zajmuje około godziny.

Ja miałem zawroty głowy i drętwienie ust, czegoś takiego przy oddawaniu krwi pełnej nie miałem nigdy.

Abstrahując od tego cała otoczka jest przyjemna. Ludzie z miłym nastawieniem, uprzejmi, żartują. Najpierw robimy badania, później jak wszystko w porządku - słodka kawusia, lub herbatka, kanapeczka, wafelek, później się "spuszczamy" i idziemy odebrać czekoladkę :)

Jeśli chodzi o zwrot podatku, to nie liczcie na wielkie kwoty, no chyba że ktoś będzie chodził co 2 tygodnie na ten zabieg co opisywałem. U mnie HDK wycenia jeden taki zabieg na 180 zł więc w roku wyszłoby około 26 takich zabiegów = 4680zł. I nie mylcie tego z kwotą zwrotu, bo to się odlicza od przychodu a nie od podatku. :)

Chciałbym wrócić do oddawania krwi, ale na razie myślę, że czas zadbać o własne zdrowie :)

PS.

Jako ciekawostkę powiem wam, że jeśli waży się poniżej 50 kg, nie można oddawać krwi.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie oddają . Dlaczego ? Jakoś nie mam przekonania do tego . Nie , że się boję ale szpitale mnie po prostu odpychają.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#303981 Marqo :

Ja nie oddają . Dlaczego ? Jakoś nie mam przekonania do tego . Nie , że się boję ale szpitale mnie po prostu odpychają.

Nigdy nie oddawałem w szpitalu, zawsze oddaje w Centrum Krwiodastwa, nie jest tak źle jeśli wie się, że ratujesz komuś życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Rh+ ,oddane coś koło 10 l. pozdrowionka dla wszystkich HaDeKów :)


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#303981 Marqo :

Ja nie oddają . Dlaczego ? Jakoś nie mam przekonania do tego . Nie , że się boję ale szpitale mnie po prostu odpychają.

W centrum krwiodawstwa to zupełnie inna bajka niż w szpitalach, jest miło i przyjemnie :)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W Warszawie niszczą krew bo jest jej za dużo. Podobno operacji nie robią teraz. Szpitale wykorzystały pieniądze z NFZ i narazie nie mają na kolejne operacje a krew się marnuje :/

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeeee, plotka ma ogromną moc.

Prawda jest taka że nie pobierają aktualnie krwi. Więc te składniki które mają datę ważności parę godzin, parę dni faktycznie mogły przepaść, ale spora ich ilość ma datę ważności 12 miesięcy, bądź półtorej miesiąca.

ps: co do plotek- ostatnio usłyszałem, że dawcy krwi mają problemy z emeryturą, bo muszą odpracować dni kiedy nie było ich w pracy, a dotyczy górników i liczeniu tego ile dni byli pod ziemią.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#309257 szarykruk :

ps: co do plotek- ostatnio usłyszałem, że dawcy krwi mają problemy z emeryturą, bo muszą odpracować dni kiedy nie było ich w pracy, a dotyczy górników i liczeniu tego ile dni byli pod ziemią.

To nie plotka, to prawda.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak prawda, ale tylko w stosunku do górników


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304021 guliwer777 :
#303981 Marqo :

Ja nie oddają . Dlaczego ? Jakoś nie mam przekonania do tego . Nie , że się boję ale szpitale mnie po prostu odpychają.

W centrum krwiodawstwa to zupełnie inna bajka niż w szpitalach, jest miło i przyjemnie :mooning

Hehehe, zależy, w Katowicach panie w recepcji jakoś tak średnio miło podchodzą do dawców. A ostatnio oddając krew zagoiłem się zanim zdążyłem oddać (krew zakrzepła w igle) i pani też była wielce nie zadowolona wręcz mnie opieprzyła- bo wiadomo na złość jej zrobiłem.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja staram się oddawać regularnie. Niestety w zeszłym roku miałem okazję tylko raz. Ale i tak już jestem honorowym dawcą :mooning W tym roku mam zamiar znowu regularnie oddawać krew. Może komuś się przyda (AB Rh +).


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na fejsie dostałem taki oto łańcuszek: " Potrzebna krew AB Rh (-) lub 0 Rh (-). W banku na Rzeźniczej w Krakowie nie ma nawet jednej jednostki tej krwi, na którą czeka dwudniowa dziewczynka. Podajecie dalej." - był to dla mnie impuls by w koncu od wrzesnia sie wybrac ponownie oddac krew (mozna co pół roku). Na miejscu wypytałem sie o to i owo. Okazuje się jednak, że takie przeklejanie łańcuszka ma też swoje minusy, a mianowicie, gdy dana stacja ma zapasy danej gupy krwi na wyczerpaniu dzwoni do innej stacji. Natomiast, gdy w całej Polsce jest deficyt Centrum Krwiodawstwa samo poprzez media apeluje o oddawanie krwi. Krew mozna przetrzymywac jedynie do 42 dni i pozniej trzeba ją niestety zniszczyć. A pamiętajmy, że człowiek moze oddac jedynie 2 razy w roku krew. Taki łańcuszek może pomóc, ale też zaszkodzić. Obecnie transfuzje przeprowadzane są nie tylko wg zgodności grupy krwi, ale również zgodności serologicznej! Stąd też dawcy krwi, będący w bazie sa nie tak rzadko proszeni telefonicznie o oddanie swojej krwi, pod konkretnego potrzebującego. Także zachęcam do oddawania krwi, ale również apeluję, aby nie przeklejać "łańcuszka", który strice nie jest dedykowany konkretnej osobie (utrudnia to planowanie zapasów regionalnym stacjom krwiodawstwa). Pozdro! luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe z tym przechowywaniem, bo moj luby dostal ostatnio ze stacji krwiodastwa pismo, ze jest proszony na ponowne badanie krwi bo jego krew jest zamrozona i bez badania nie moze zostac uzyta. a krew on oddawal bite poltora roku temu... poszedl i przebadal, ale nic nie pytal "czemu".


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc Lufciku ;) 6 razy w roku mężczyzna, a kobieta 4 razy dot. to tzw krwi pełnej! osocze autoferezą można oddawać częściej!

co do grupy O- to takiej osobie można przetoczyć krwinki w zasadzie każde ;) byle by od Rh- z osoczem jest problem... ale to inna inszość!

co do takich łańcuszków najlepiej zdrowy rozsądek zachować!

co do oddawania krwi jasne czemu nie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Najrzadsza grupa krwi to AB Rh-, ok 1% populacji.

Pozdrawiam

Mam właśnie AB- więc co chwilę dzwonią do mnie z CK że potrzebne płytki, więc bywam tam dość regularnie. Gdyby tylko zmienili te czekolady na coś bardziej zjadliwego :) W domu mam ich pokaźny stosik a i tak czasem kupię jakiegoś wedla czy milkę. Od jakiegoś czasu MPK wozi mnie za to gratis :D Polecam!


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też już oddałem kilka litrów. Kiedyś chodziłem regularnie, moja żona była koordynatorem łódzkiej wampiriady, więc był dobry pretekst. Teraz jest tak, że trochę brakuje okazji, żeby tam pojechać, ale w sumie tak mi przypomnieliście, że przy najbliższej okazji poświęcę te 15 minut. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie AB- więc co chwilę dzwonią do mnie z CK że potrzebne płytki, więc bywam tam dość regularnie. Gdyby tylko zmienili te czekolady na coś bardziej zjadliwego :) W domu mam ich pokaźny stosik a i tak czasem kupię jakiegoś wedla czy milkę. Od jakiegoś czasu MPK wozi mnie za to gratis :D Polecam!

W Raciborzu dają kiełbasę a w Wałbrzychu słone orzeszki w puszce marki Tesco ;) heheheh

istniała też inicjatywa konserwy ;) tzw turystycznej ale nie wiem co z tego wyszło ;)

Pozdrówka!

@Mehi ;) może i ty idź oddaj krew ;-) dowiesz się czegoś o swoim lubym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie AB- więc co chwilę dzwonią do mnie z CK że potrzebne płytki, więc bywam tam dość regularnie. Gdyby tylko zmienili te czekolady na coś bardziej zjadliwego :) W domu mam ich pokaźny stosik a i tak czasem kupię jakiegoś wedla czy milkę. Od jakiegoś czasu MPK wozi mnie za to gratis :D Polecam!

Na wampiriadzie był fajny zwyczaj, bo NZS zbierało od uczestników czekolady dla domów dziecka. Więc można było się jednocześnie podzielić krwią z potrzebującymi i czekoladami z dziećmi. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kubek_77 ja oddaje :) ostatnio tylko mialam za malo krwinek czerwonych i nie moglam


pozdrawia Magda :)

100l niefoto -start styczen 2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc Lufciku ;) 6 razy w roku mężczyzna, a kobieta 4 razy dot. to tzw krwi pełnej! osocze autoferezą można oddawać częściej!

co do grupy O- to takiej osobie można przetoczyć krwinki w zasadzie każde ;) byle by od Rh- z osoczem jest problem... ale to inna inszość!

no wiesz moze masz lepsze wiadomosci ode mnie. W sumie kosmiczne te liczby podałeś, żeby co 2 miesiace po 450 ml oddawać. Chyba duzo.

Co do krwi ja mam 0 rh minus i tak łatwo z transfuzja nie jest jak piszesz.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeheheh no to świetnie!

co do łańcuszka Lufta to czytajcie czasami informacje które są dostępne na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa tam jest nawet w postaci graficznej prezentowana informacja o zapasach. przykład Warszawa-Saska ;)

http://www.rckik-warszawa.com.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tv uslyszalem, ze w stacjach krwiodawstwa na terenie calego kraju brakuje krwi szczególnie 0 rh - i + oraz minusy wszystkich grup. Dramatyczna sytuacja jest w woj Świetokrzyskim. Wskutek tego operacje sa przesuwane. Zachecam do podzielenia sie swoja krwią. Być może jutro i Ty bedziesz potrzebowac pomocy!

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.