Skocz do zawartości
rodzyngit

Pudełko przelewowe bez pudełka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

będę przerabiał (czyt. powiększał) trochę szkiełko i rozmyślam nad sumpem, jako że akwarium będzie miało 82L szkoda mi miejsca na panel a komin odpada na wiercenie w szkiełku, więc z alternatywnych rozwiązań zostaje pudełko przelewowe

szperając po necie napotkałem taki o to rozwiązanie, czy ktoś posiada i mógłby się wypowiedzieć ?

diyoverflowadl6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam , jestem bardzo zadowolony . Tu możesz zobaczyć jak je zrobiłem :

http://www.czfa.pl/topics2/8226.htm


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...bardzo ciekawie pomyslane i rura w akwarium zabiera malo miejsca co jest wazne...zastanawiam sie jak ma sie sprawa z zapowietrzaniem co zawsze moze sie zdarzyc...niem ma takiego pudelka,ale wedlug mnie czesc "N" powinna byc przezroczysta,bys widzial czy nie zbiera sie tam powietrze...mysle tez ze samo otworzenie "end cap with air walve" nie wciagnie wody,bedziesz musial ja zaciagnac np. poprzez parocentymetrowa rurke i po zaciagnieciu,kiedy system napelni sie woda,zamknac szczelnie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest zrobiony odpowietrznik na najwyzszej części (N), do tego odpowietrznika jest podłączony wężyk z zaworkiem przeciwzwrotnym i wpuszczony do sumpa . Wszelkie pecherzyki powietrza spływają wraz z wodą do sumpa. Nie ma tego na fotkach bo dorobiłem to później.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi jakiej średnicy masz rurki i jaka pompa obiegowa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rury 3/4 cala . Pompa 1200l/h Atman.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a w przypadku zatkania sie przelewu pompa wypompuje wode z sumpa i o ile wszystko bedzie tak ustawione ze mimo wypompowania wody z sumpa i tak nie przeleje sie z głównego zbiornika to jednak myśle co z pompą która zacznie pracować na sucho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawy ze spaliła by się ale raczej oczekiwałem rozwiązania tego co można by zrobić w takim przypadku, i można by wykombinować coś w stylu automatycznej dolewki czyli chodzi mi ze po zatkaniu przelewu pompa odessie tylko tyle na ile jej pozwolimy bo jak woda osiągnie poziom min to pompa się wyłączy, a po odetkaniu przelewu nadmiar wody spłynie do sumpa podniesie poziom wody uruchamiając pompe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by zastosowac wyłącznik pompy na pływaku. Faktycznie prosta sprawa.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

michalko37 : Możesz objaśnić jak to widzisz? Bo może mój sposób jest niepotrzebnie skomplikowany :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

michalko37 dokładnie tak jak mówisz wyłącznik na pływaku proste, tanie, szybkie i sie sprawdzi w 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można pokombinować coś na przekaźniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogromnym uproszczeniu np tak

sposb.th.jpg

PS: Albo zakupić wyłącznik pływakowy bez robienia fuszerki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby było bezpieczniej pływak może sterowac przekaźnikiem na 12V, a przekaźnik załacza/wyłacza pompę.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam to zrobić na dwóch pływakach i styczniku... Jeden pływak włącza pompę przy maksymalnym stanie wody, pompa wyrzuca wode z sumpa, drugi pływak robi stop pompy i czekamy aż woda napełni się do wartości maksymalnej i tak w kółko. Oczywiście warto wyregulować tak pompę i spływ z boxa aby cykle pompy załączonej był jak najdłuższy...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotterdammung uważam ze troche źle to rozumujesz, bez obrazy, ale spływ wody powinien posiadać zawór aby można było wyregulować spływ wody do możliwości pompy aby nie musiała sie non stop wł i wył bo takie obiegówki zwykłe nie są przystosowane do tego aby pracować w cyklach przerywanych co szybko by doprowadziłodo jej awarii. A powyższe rowiązanie ma tylko chronić nasze sprzęty w razie przytkania przelewu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Tak sobie czytam i się zastanawiam , po co Wam wyłączniki pomp ? Bardzo podobny układ rurek mam u siebie i nigdy nie było z nim problemu. W słodkim śmiga już kilka lat, w słonym od sierpnia 2009r . Generalnie jestem z tego rozwiązania zadowolony. Zastosowałem rurki kanalizacyjne fi 40 . Układ bez problemu startuje po awarii prądu bez mojej ingerencji i gdybym miał jeszcze raz robić przelew zastosuję to rozwiązanie znów.

Alem się rozpisał :) ,pozdrowionka !


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

basterek-4 tu nie chodzi o brak prądu tylko o to żeby zabezpieczyć pompe w sumpie gdy dojdzie do zatkania przelewu, jakie masz u siebie rozwiązanie gdyby ci się przelew zatkał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przelew nie może się zapchać . Owszem stosując rury o małym przekroju takie ryzyko istnieje, dlatego namawiam do stosowania rur "trochę na wyrost" . Robiłem u siebie symulację znacznego "przytkania" (pompa tłoczyła do akwa więcej wody niż z niego spływało) i zaobserwowałem, że jak woda w komorze pompy osiągnęła krytyczny, najniższy poziom, pompa łapie powietrze i pracuje mało wydajnie ,ale nie pracuje na sucho, widać to po bąbelkach w zbiorniku. Zaznaczam, że to była symulacja, po odetkaniu wszystko powróciło do normy . Pompa nie jest w stanie wypompować wszystkiej wody i pracować na sucho . Raz w słodkim nie dolałem wody do sumpa, przestał działać filtr , ale nic się nie stało, po dolaniu wody wszystko samo wystartowało. Moim zdaniem nie ma potrzeby zabezpieczać pomp na taką ewentualność .


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@skiper - dzięki za sugestię! nie wpierdzielę się niepotrzebnie w koszta :)

A uzupełnienie basterka tylko mnie uspokoiło :)))


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny patent.

Michalko37 mógłbyś wyjaśnić lub pokazać fotki jak zrobiłeś to odpowietrzenie i w którym dokładnie miejscu? Chodzi mi głównie o montaż wężyka tak aby było szczelnie. Woda będzie spływać też tym wężykiem, czy tylko w przypadku zapowietrzenia się ją upuszcza wraz z pęcherzykami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.