Skocz do zawartości
mrozikulus

VSV method

Rekomendowane odpowiedzi

pieknie to rozpisałeś tiphat2.gifbede mial o czym śnić hehe


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult,za Twoją sprawą dziś nabyłem pomkę co masz i właśnie studiuję instrukcję.Może masz jakieś rady w tej sprawie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rad nie mam, instrukcja wszystko wyjasnia. jak dla mnie najlepsza pompka a cena to rewelacja. nawet takie szczegoly jak wezyki sa wypasione, bo nie wyplywaja z roztworu, sa takie sprezyste, ze co najwyzej zawina sie przy dnie baniaka. pompka cicha, wydajna i dokladna ! aha, jedna kwestia - po braku pradu wszyskie pompki ustawione na takie samo dawkowanie beda podawac w tym samym czasie. u mnie balling leci co 6 godzin, i na szczescie wezyki sa na tyle daleko od siebie, przeplyw w sumpie jest na tyle duzy, pojemnosc sumpa jest na tyle duza i dawki sa na tyle male ze mimo tego ze 3 odczynniki leja sie w tym samym czasie to gips sie nie produkuje.

Fal - nie wiem co sie dzieje z Twoim zbiornikiem, moj zbiornik dostal turbo kopa na etanolu i glukozie, PO4 bylo na poziomie 0.00 ile bym nie wsypal zarcia, i wg mnie glukoza jednak nie byla dobrym pomyslem, poniewaz "MOZE" byc odpowiedzialna za ciemnienie korali. na etanolu bylo CUDNIE. ja u siebie nie podzielilem dawki na pol tak jak Ty, tylko 1)wylaczylem i etanol i glukoze na 3 dni

2) dawke pozniej podzililem przez 12.

3) aktualnie mam 1ml roztworu etanolowego co 6 godzin a glukoza wcale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Chłopaki

czytam ten temat i czytam, a im więcej czytam tym mniej wiem

Może ktoś w kilku słowach streścić o co właściwie chodzi i co chcecie osiągnąc tą metodą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi ci o VSV? tu na dole jest opis. Co do wersji KIDULTA to on zamiast sacharozy podaje glokoze i do tego dawke rozłożyl najpierw na 24 dawki a potem zdaje sie na 12. Jednak założenia te same co w standardowym VSV


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester to prawidlodo zobrazowal.

Temat jest o VSV - wg mnie swietna metoda, u mnie najlepiej sie sprawdza, pod wzgledem wyniki/absorpcja czasu

Przypomne, ze polecam lac VSV za pomoca pompki chinskiej "jonlen" i dzielic dawke dzienna na miniimum 4 dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak się poddałem , odłączylem dzisiaj VSV zauważyłem ubytki w tkance na jednej acroporze , sądze że może to być wina stosowania dwóch metod jednocześnie , więc dalej nie chcę ryzykować. Pozostaję jednak przy pelletkach , skoro wszystko rosło i parametry były w miarę stabilne to nie ma co kombinować , muszę się pogodzić z tym , że ten sposób filtracji stal się bardzo drogi i tyle.

Oczywiście przeszedłbym z miłą chęcią na samo VSV , ale piekielnie boję się odłączenia kulek , boję się , że skutki mogłyby być zbyt bolesne a na to mnie nie stać , dojechała do mnie stara partia kulek od kolegi Grzesia , za które bardzo mu dziękuję i jak to mówią, nie ma co kombinować niech kulki się kręcą :).

Pozdrawiam

Edytowane przez fal
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez zmian,czyli dobrze.Zastanawiam się czy nie przyśpieszyć wyjścia z kulek i podbierać ich co tydzień jakąś niewielką ilość ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez zmian,czyli dobrze.Zastanawiam się czy nie przyśpieszyć wyjścia z kulek i podbierać ich co tydzień jakąś niewielką ilość ?

Mi zostało 300ml kulek i wybierałem je na 3 razy w przeciągu 2 tygodni, tak po 100 ml (mniej więcej).

NO3 gwałtownie wzrosło do ponad 20...


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę bo nie wiem co dalej:

Baniak odpalony w marcu, 80% skały z działającego baniaka(15kg)

Od uruchomienia moczy się Purigen i Chemipur.

Od początku maja podaję wódkę z octem i glukozą, zacząłem od dawek 0,2ml na koniec maja doszedłem do 2x1ml.

PO4 przed VSV było 0,25 aktualnie jest niewykrywalne Salifertem, NO3 przed VSV było 50 ppm i utrzymuje się na takim samym poziomie :(

Podmiany 10% co 2 tyg., co tydzień daje bakterie.(Biodigest na zmiane z Microbe-Lift Balancer)

Obsada 5 ryb, karmię 1 kostkę dziennie + 2 dodatkowe kostki na tydzień dla korali.

Chcąc podnieść PO4 zasugerowałem się metodą Testera i podaję Coca Colę 2x3ml od początku czerwca(VSV stała dawka 2x1ml).

Parametry są niezmienne, PO4 nie wzrosło.


Mój baniak: ReefMax 60

Cyrkulacja 2x Koralia nano 1600, Tds i parę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem "fosforan trójsodowy dwunastowodny" (czysty do analizy).

Tester napisz jak to dawkować.

Gdyby ktoś potrzebował mogę oddać nieco bo nie sądzę że wykorzystam 1kg :rolleyes:


Mój baniak: ReefMax 60

Cyrkulacja 2x Koralia nano 1600, Tds i parę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedlem za rada Staniego, ktora znalazlem w jednym z postów. Żeby by podnieść zerowe PO4 uzylem KH2PO4 - 12,6g w litrze wody - 1ml na 100 l wody podnosi PO4 o 0,1. Dzieki temu udalo mi sie zjechac z no3 do pożądanego minimum. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedlem za rada Staniego, ktora znalazlem w jednym z postów. Żeby by podnieść zerowe PO4 uzylem KH2PO4 - 12,6g w litrze wody - 1ml na 100 l wody podnosi PO4 o 0,1. Dzieki temu udalo mi sie zjechac z no3 do pożądanego minimum. pozdro

Jak dawkowałeś taki roztwór i ile VSV podawałeś w tym czasie?


Mój baniak: ReefMax 60

Cyrkulacja 2x Koralia nano 1600, Tds i parę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no z podwyzszaniem po4 nie ma co szaleć. podwyzszalem o 0,1 lejac 1 ml co kilka dni, lejąc 1 ml rano i wieczor vsv przy moich 100 litrach (odliczając skałę i sprzet to mam pewnie z 80-85 litrow max wody). Wolałem powoli schodzic z po4 i z 25 do niewykrywalnego doszedłem w nieco ponad 2 tygodnie.Gdy miałem już no3 poniżej 5 to przestałem podwyzszac po4.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obliczylem dozowanie Na3PO4 x12H2O metoda opisana w tym watku

Masa molowa zwiazku uwodnionego: 380,12g/mol

Masa PO4 : 94,97g/mol

Czyli w okolo 400g Na3PO4 x12H2O jest prawie 100g PO4

Musimy jednak rozcienczyc roztwor znacznie bardziej niz robilismy to przy dozowaniu NO3 poniewaz zachowujac te same stosunki otrzymywalibyśmy stezenia rzedu 1mg/L czyli kolosalnie za duzo.

Zmniejszmy dawke dziesieciokrotnie. Czyli:

Odmierzamy 40g dwunastowodnego fosforanu sodu. Daje nam to okolo 10g PO4

Rozpuszczamy odważone wcześniej 40g Na3PO4 x12H2O w 500ml wody RODi w naczyniu z podziałką objętościową. Po calkowitym rozpuszczeniu uzupelniamy naczynie do 1000ml.

Daje nam to stezenie 10g PO4 w 1L roztworu.Jeden ml tego roztworu (odmierzony np. strzykawką 1ml z testu Saliferta kH, Mg, Ca) podnosi PO4 w 100L wody w akwarium dokładnie o 0,1mg/L .


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tester od jutra zaczynam dozowanie, o efektach poinformuję :)


Mój baniak: ReefMax 60

Cyrkulacja 2x Koralia nano 1600, Tds i parę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Panowie ,

czym mierzycie PO4 , jakoś tak średnio to widzę , żeby mieć w zbiorniku zerowe fosforany , ja po RODI mam wynik 0,05 pomiar dużą hanką. Zastanówcie się dobrze przed dodawaniem mikstur podnoszących fosforany , jeśli nie macie wiarygodnych testów na PO4.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a niue lepiej podsypac wiecej zarcia? to i rybki cos skorzystaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sama woda po plukaniu artemii ma bardzo duzo fosforanow. Mozna ja dolewac. Zawiesine zjedza gabki i odpieniacz a fosforany zostana


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal ma racje.

Lepiej dodawac takie dawki, zeby w zasadzie nadal nie byly wykrywalne. Mozna latwo przesadzic, takze ostroznie.

Jesli NO3 tez jest nn to moze dodac ze dwie rybki i jak Kidult pisze, kostke mrozonek wiecej ?

Tester, dobra robota!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tam sie w glowie nie miesci, jak mozna dozowac PO4 do baniaka!

przeciez w naturze jest tak, ze JEDZENIA plywaja tony a PO4 sa znikome ilosci. i takie warunki lubia nasze korale. a my w akwarium nie mozemy im zapewnic tony pozywienia, poniewaz razem z pokarmem wzrasta PO4, co z kolei zaburza rownowage biologiczna oraz chemiczna. zatem jesli ktos dozuje PO4, to znaczy ze jego korale maja za malo jedzenia, a glony zooksantele maja za duzo pO4. wg mnie to jest (delikatnie mowiac) pozbawione sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja sie moge z Wami nie zgodzić :)

piszemy o VSV. ta metoda nie mogłem zbić wysokiego no3 bo mialem niskie po4.

wieksze karmienie podnosi zarowno po4 jak i no 3 prawda? czy inaczej?

tak czy siak ja swój cel osiągnąłem. dodam jedynie ze bez podnoszenia po4 przez miesiąc nie moglem zbic no3 przy pomocy vsv (lanie coraz wiekszych dawek mijało się z celem).

tyle z mojej praktyki (Stani dzieki Tobie - wygrzebany stary post - mi sie to udało czy tego chcesz czy nie :smile_tongue: )

p.s.

@Frankie

no3 mozesz obnizyc regularnymi podmiankami wody :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, masz racje, ale chodzi o przypadek jak u Lufta, gdzie bez PO4 nie mozna bylo zbic NO3.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wieksze karmienie podnosi zarowno po4 jak i no 3 prawda? czy inaczej?

Z moich obserwacji wynika, ze karmienie mrozona artemia (w kazdym razie mowa o tych producentach ktorych ja stosuje) PO4 podnosi ZAWSZE a NO3 tylko wtedy gdy pokarm niezjedzony zacznie sie psuc.

Robilem kiedys testy chemiczne w wodzie RO z moczenia jednej kostki artemii. NO3 bylo niewykrywalne, a PO4 zamknelo skale w malej Hance. Dlatego ja zeby kontrolowac PO4 na minimalnym poziomie nie plucze mrozonek. Podajac wyplukane mrozonki w ilosci takiej zeby ryby wszystko zjadły nie wplynie na zmiane PO4 i NO3. Mysle tez ze samo zwiekszenie ilosci artemii tez nie zalatwi sprawy poniewaz gnicie, czyli zrodlo NH3/NH4 nie nastepuje natychmiast w czasie karmienia, a powiedzmy po kilku godzinach, a przez ten czas nic w akwarium nie zostanie. Najlepszym zrodlem NO3 w pokarmie jest ta zawiesina ktora obserwujemy ponad artemia na dnie szklanki. Ta, ze wzgledu na rozdrobnienie i olbrzymia powierzchnie rozkladu, zacznie produkowac amoniak w kilkadziesiat minut.

Kto nie wierzy niech zrobi doswiadczenie:

Jedna kostka artemii bardzo dobrze wyplukana w jednym, a woda z plukania w drugim pojemniku. I wachamy po godzinie :)

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.