Skocz do zawartości
Gość

Vodka method

Rekomendowane odpowiedzi

#324521 Iceberg :
#324518 Ra :

co to jest VSV??

V-vodka,S-cukier,V-ocet...taka mieszanka,ktora zrobiona w odpowiednich proporcjach ma czynic cuda i zmienic Swiat...Pozdrawiam...

Nie zeby Iceberg nie mial racji ale dodam dla wyjasnienia:

V-vodka

S-sugar

V-Vinegar


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ice, poka poka to ich opracowanie:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ice, poka poka to ich opracowanie:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja az tak sie nie zaglebialem. Lalem wodke co jak i dlaczego nie wiem nie dzialo, zrobolem mixa VSV i jest pieknie. Az za dobrze bo troche przelalem. Salifert byl skopany caly czas mi pokazywal wysoko, a ja dalej podwajalem dawki. Przyszedl nowy i reka w nocniku. Odstawilem mixture na jakis czas. Upewnijcie sie u kolegi ze Wasze testy pokazuja podobnie z innymi. Obecnie coraz czesciej mysle nad jakims profesjonalnym miernikiem NO3

Jeszcze o jednym warto pamietac ze stosujac VSV czesto namnazaja sie bakterie niepozadane, lub ktorys ze szczepow zaczyna dominowac. Warto wiec pamietac o regularnym dodawaniu Proodibio


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja az tak sie nie zaglebialem. Lalem wodke co jak i dlaczego nie wiem nie dzialo, zrobolem mixa VSV i jest pieknie. Az za dobrze bo troche przelalem. Salifert byl skopany caly czas mi pokazywal wysoko, a ja dalej podwajalem dawki. Przyszedl nowy i reka w nocniku. Odstawilem mixture na jakis czas. Upewnijcie sie u kolegi ze Wasze testy pokazuja podobnie z innymi. Obecnie coraz czesciej mysle nad jakims profesjonalnym miernikiem NO3

Jeszcze o jednym warto pamietac ze stosujac VSV czesto namnazaja sie bakterie niepozadane, lub ktorys ze szczepow zaczyna dominowac. Warto wiec pamietac o regularnym dodawaniu Proodibio


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Seb,juz pokazuje...znalazlem tylko po angielsku i francusku,choc powinno byc po hebrajsku a nie ma...Klik ...zwroc uwage na parametry,ktore oni proponuja w zaleznosci od tego co sie trzyma w zbiorniku...najbardziej zadziwia Kh,choc stara szkola przez jakis czas zalecala wysokie a nawet bardzo wysokie KH...sposoby obnizania PO4 i NO3 sa na stronie 7dmej...napisalem temat o tej nowosci ale nikogo to chyba nie zainteresowalo...Pozdrawiam...

Poprawiłem link :waving

mintaj


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Seb,juz pokazuje...znalazlem tylko po angielsku i francusku,choc powinno byc po hebrajsku a nie ma...Klik ...zwroc uwage na parametry,ktore oni proponuja w zaleznosci od tego co sie trzyma w zbiorniku...najbardziej zadziwia Kh,choc stara szkola przez jakis czas zalecala wysokie a nawet bardzo wysokie KH...sposoby obnizania PO4 i NO3 sa na stronie 7dmej...napisalem temat o tej nowosci ale nikogo to chyba nie zainteresowalo...Pozdrawiam...

Poprawiłem link :)

mintaj


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym artykule Red Sea jest napisane ze przy VSV powstaje toksyczny zwiazek dla ryb i korali o nazwie H2S. Wiecie o co chodzi??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:googleye

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzenie "wysadzić w powietrze baniak" nabiera znaczenia :googleye


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie tylko skad ta siarka w systemie. Na pewno nie z VSV bo zaden z tych zwiazkow nie zawiera siarki. Teoretycznie H2S powstanie przy rozkladzie bialek (niektore aminokwasy zawieraja siarke) ale tylko w warunkach beztlenowych. Przy dobrym skimmerku ktory nie dosc ze odpienia bialka to jeszcze napowietrza, mysle ze problem nie istnieje


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi o to, że po wyczerpaniu azotanów bakterie zaczynają oddychanie siarczanowe, w wyniku czego powstaje siarkowodór własnie.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mintaj mysle ze chodzi o cos innego bo przy podawaniu preparatu red sea, H2S wg nich nie powstaje a przeciez azotany tez sie moga wyczerpac.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze szansa na wytwarzanie H2S w dobrze dzialajacym zbiorniku jest bliska zeru. Bakterie azotowe nie moga same redukowac siarczanow, musza do tego namnozyc sie bakterie siarkowe np z rodzaju Thiobacillus. Faktem jest ze niekontrolowane VSV czy VM niosa ryzyko namnozenia niechcianych szczepow ale przy normalnym stosowaniu tych metod i tak redukujemy alkohol przy niskim NO3. Przestrzeganie dawek i kontrola NO3 zapobiegaja powstatniu H2S


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smierdzacy siarkowodor powstaje w filtrach NO3, gdy przeplyw wody jest zbyt maly, czyli gdy wiekszosc tlenu zuzywana jest na poczatku filtra. W otwartym akwarium takich warunkow raczej nie spotkamy (jedynie ewentualnie w DSB).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pelety tez takie ryzyko za soba niosa. Wylaczcie filtra pna kilka godzin i powachajcie. W sytuacji gdzie jego wolot nie jest dostawiony bezposrednio do odpieniacza lub nie jest on wystarczajaco wydajny scierajace sie pelety czy tam pochodne trafiaja do obiegu. Ryzyko powstawania tego gazu w zalomach i porach skaly jest praktycznie takie samo. Przy peletach mimo ich skutecznosci nigdy nie mialem super klarownej wody a odpieniacz pienil "inaczej" i lubil marudzic. Natomiast na VSV pieni rowno i o niebo lepiej. Mocny odpieniacz, odpowiednia cyrkulacja, sporadyczmie troche wegla na 2-3 dni przed regularna podmianka i zaprzestanie kropienia Mixtury kiedy nie ma potrzeby moim zdaniem eliminuje ryzyko powstania takiego gazu praktycznie do zera.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#316246 Stani :

Grzes zadal pytanie: "Czy jest mozliwe ze stosowanie wodki podwyzszy KH".

No to odpisalem grzecznie, ze nie.

Moim zdaniem stosowanie wodki spowoduje rozwoj bakterii, ktore z kolei beda pozywieniem dla korali. Te beda rowniez do wzrostu pobieraly Ca wiec KH raczej w przyszlosci zmaleje. Zreszta podwyzszyc KH to dla Grzesia zadna sztuka.:)

Stani dobrze prawisz, ale... gdzieś czytając o podobnych rzeczach natknąłem się na opinię, że w metodaach, którymi mierzymy KH duży wpływ może mieć ilość i rodzaj bakterii zawartych w wodzie. Niestety nie mam pod ręką linku do tego materiału, ale pamiętam (o ile moje rozumienie języka Szekspira jest wystarczające), że ten wpływ na pomiary tego parametru był znaczący.

A więc jeżeli to prawda - dodawanie wódki czy innych "dopalaczy" wpływa nie tyle na poziom alkaliczności, a na sam wynik pomiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo kosek. To mądre słowa co napisałeś. Ja dodam od siebie, że ide z każdym o zakład o grube pieniądze w poniższym stwierdzeniu. "Wódka obniża KH" amen


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja stosuje wodke w wlasciwie VSV od 19 dni. Ostatni pomiar KH mialem wlasnie kiedy zaczale lac wodke. Wynik byl 7,9. W ten weekend zrobie wszystkie testy na nowo. Jedynym problemem w walidacji wynikow jest fakt ze zmienilem ostatnio sol


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Tester,czyli zaczelismy mniej wiecej w tym samym czasie...pamietam ze gdzies napisales ze lejesz 2,4ml,ja leje teraz 4ml,gdyz efekty pomiarowe slabe...co prawda NO3 znow zeszlo do 2,5 ale nie moge sobie poradzic z tym NO2,ktorego zazwyczaj nie mierzy sie w ustabilizowanym akwarium NO2 0,02...stosujac vodke,jak wyzej napisalem NO3 i NO2 bylo "zero" po tygodniu,wiec zaczynam sie gubic...Nastepna sprawa,Red Sea twierdzi ze przy stosowaniu samej vodki zbija sie tylko NO3 a stosojac VSV zbijamy zarowno NO3 jak i PO4 w sposob niekontrolowany...oczywiscie jedyna sluszna metoda jest produkt Red Sea,jak dla mnie to mocna reklama...lecz ciagle nie wiem dlaczego vodka nie zbija (wedlug opracowania Red Sea) PO4...czy to ma wogole jakis sens i czy ktos moglby to wytlumaczyc...Nie mam Hanki,wiec PO4 nie mierze a co za tym idzie nie moge ani podwazyc ani przytaknac takiemu stwierdzeniu...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodka nie zbijamy kompletnie nic. Wodka pedzimy rozwoj bakterii, a te pobieraja NO3 i ! PO4 z wody i z tym bagazem laduja w odpieniaczu. Metoda stara jak swiat (rowniez dla nas), wiec trudno powiedziec, co Red Sea ma na mysli.

Raczej do myslenia moze byc wypowiedz jaka kiedys tu czytalismy, ze stosujac sama wodke cos tam moze sie w akwarium gromadzic. W moim 5-cio letnim akwa z wodka nie zauwazylem negatywow.

Stosujac odpowiedzialnie wodke, polecalbym jednak rowniez testowanie PO4. Nie zawsze NO3 zachowuje swoj ilosciowy stosunek do PO4 i stad czasami sa klopoty.:clowning


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiar dzis z rana:

pH 8.0

Kh 7.0

Mg 1350

6 tygodni na VSV. Porobie jeszce raz wieczorem a juz na pewno kupie nowy test na kh bo obecny ma chyba ze dwa lata i mu nie ufam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iceberg, metoda VSV jest rozszezona wersja Vodka Method. Roznica polega na dodaniu dwoch dodatkowych zrodel wegla organicznego w postaci kwasu octowego i cukru. Ze wzgledu na to ze wegiel jako zrodlo budulcowe jest lakomym kaskiem dla wielu bakteri - niekoniecznie tych dobrych - moze wystapic silna konkurencja poszczegolnych szczepow wiec istnieje teoretyczne ryzyko namnozenia sie niechcianych bakterii. Napisalem "teoretyczne ryzyko" poniewaz metoda ta jest relatywnie nowa i nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu patogenne bakterie moga ujawnic swoj zjadliwy charakter. Metoda VSV daje wieksze szanse na rozwoj "dobrych" szczepow bakterii. Tych o ktorych wiemy ze nie zaszkodza systemowi. Czyli zwiekszenie szansy na te nieszkodliwe - zmniejsza szanse rozwoju tych ktore moga sprawic klopot. Regularne dodawanie bakterii nitryfikacyjnych zmniejsza ryzyko namnozenia tych zlych.

Zniejszenie poziomu NO3 i PO4

Nalezy pamietac ze VSV (czy tez sama VM) to metoda poniekad mechaniczna (tu nawet przychodzi mi na mysl ze z pelletami jest podobnie). Dodanie wegla jako materialu budulcowego do systemu bogatego w nutrienty powoduje wystapienie bardzo sprzyjajacych warunkow dla rozwoju bakterii. Te jako najnizszy poziom piramidy pokarmowej - bardzo szybko konsumuja wegiel, azotany i fosforany, gwaltownie zwiekszajac swoja biomase. Warto dodac ze same skladniki VSV sa jakby katalizatorem tego wzrostu. Zwiekszony rozwoj bakterii jest czesto zauwazany w postaci bialej blonki, czy to na szybach, czy tez na powierzchni (jesli wylaczymy pompy na jakis czas). Mamy namnozone bakterie ktore zuzyly do swojego wzrostu czesc dostepnych w wodzie azotanow i fosforanow. Co teraz? Teraz musimy pozbyc sie samych bakterii. Pomijajac fakt ze korale beda nam wdzieczne za super wypasne jedzonko wiekszosc bakterii bedzie usunieta przez dobry skimmer. Skimmer jest konieczny (!!!) do prawidlowego funkcjonowania tej metody. Co wiecej, slaby skimmer, czy co gorsza jego brak, moze spowodowac niebezpieczne komplikacje. Z koniecznoscia uzywania dobrego odpieniacza wiaze sie jeszcze jeden fakt. 99% bakterii namnozonych w ten sposob to bakterie tlenowe, ktore przy gwaltownym wzroscie maja ogromne zapotrzebowanie na tlen. Pracujacy skimmer natlenia wode i zapobiega powstawaniu warunkow beztlenowych i przyduszania korali. U mnie dodatkowo chodzi w sumpie pompka napowietrzajaca wode - to tak dla pewnosci. W akwarystyce przyjmuje sie wartosc minimalna O2 3,5ppm, a optymalna 6ppm. Plytkie wody rafowe maja 6-8ppm O2 a zimne wody arktyczne 10-12ppm. Przykladem jak wazne jest natlenianie wody podczas stosowania VSV moze byc sytuacja ktora mialem kilka dni temu. Podczas wieczornego karmienia wylaczylem obieg w 50litrowym akwarium z niefoto. Pomimo wewnetrznej cyrkulacji w samym baniaczku nie dochodzila do niego napowietrzna woda z sumpa . Glowna obsada to gorgonie ktore w zasadzie zawsze maja otwarte polipy. Nastepnego ranka widze wszystkie gorgonie gole &


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:clowning

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.