Skocz do zawartości
Ziemniok

[330l] Ziemniaczana Rafa

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka!

Czas przedstawić swoje akwarium. Po ponad półrocznym stażu na ReefMaxie, przerzuciłem się na nieco większe szkło - 330 litrów.

Więc tak:

Akwarium - Ferplast 120x50x60wys, z pokrywą, szafką, wzmocnieniami w postaci linek i ramkami, dolną i górną.

Odpieniacz - Schuran JetSkim 120

Obieg - Red Dragon 4500

Cyrkulacja - Vortech Mp-40 x2

Sump wg projektu Romana Rożka, Rowa i węgiel.

Oświetlenie - Metis CRP 2x100W

Sterowanie- komputer IKS z modułami zasolenia, PH, redox, poziomu wody. Do tego listwy zasilające x 4, dwie z nich sterowane przez komputer.

Grzałka 100W.

Wentylatory x4 w pokrywie

Przede mną:

-Refugium spaghetti w ostatniej komorze plus oświetlenie 11W PC białe

-Filtr przepływowy DIY (w trakcie budowy) na węgiel i rowę

-Podłączenie pomp dozujących pod Jod i ABC.

-kolejny moduł pomp dozujących do ballinga

-Wentylator w szafce

-Dodanie 2xT5 do pomocy Metisa

Poniżej przedstawiam fotki akwarium i sumpa. Do niektórych zdjęć mam od razu pytania, prosiłbym o pomoc. :D

Co do samego zbiornika - wystartowałem na spokojnie w listopadzie. Podmieniam ok. 10% (30 l) co tydzień. Co tydzień dozuję po podmianie 10 ml Cycle, 3 krople Strontium/Molibden KENT i 3 krople Jodu. Sporadycznie AminoAcid czy KoralFluid. Karmię mrożonkami i suchym.

Akwa wygląda narazie ubogo (walczyłem z plagami) - czego efektem jest martwa tubka. Ktoś może mi powiedzieć jak walczyć z tym brązowym dziadostwem na piachu? Użyłem Algaex - nic. Chemiclean - nic. Podmiany nic nie dają.

Oto moje parametry z wczoraj (dziś zrobię podmianę):

Temp

Zasolenie 1,024 Refraktometr, 1022 IKS)

Redox 420 mV

ph 8

kh 6 , 7,5 (Salifert)

NO2 0,02

NO3 2

PO4 0,02

NH4 0,01

Ca 410

Mg 1230

Aby wyprzedzić wasze pytania co do możliwej trefnej soli czy złej wody, oto parametry świeżej solanki (sól TM BA) i wody po RO i DI:

Solanka (przy zasoleniu 1,019):

ph 8,6

kh 5 TM(!)/ 7,7 (Salifert)

NO2 0

NO3 <1

PO4 0

NH3 0,01

Ca 335 (!)

Mg 1290

RO/DI:

TDS 003

PO4 mierzone Hanką - 0,05

Obsada: Hepatus, Mandaryn, Doktorek, Salarias, dwa Błazny, piaskowa, strombusy, clibanariusy, nassariusy, krab porcelanowy, trzy debeliusy.

Całość:

dsc05817resize.jpg

dsc05828resize.jpg

Lewa strona:

dsc05820resize.jpg

Prawa strona:

dsc05821resize.jpg

Euphylie i syf (JAK SIĘ TEGO POZBYĆ?!):

dsc05822resize.jpg

dsc05824resize.jpg

Pavona cactus - green i bronze

dsc05826resize.jpg

Menella i goniopora - prosiłbym o poradę, co z nią zrobić. Nie otwiera się od przeprowadzki - nie umiem jej znaleźć dobrego miejsca :( :

dsc05819resize.jpg

dsc05829resize.jpg

Metis:

dsc05827resize.jpg

dsc05830resize.jpg

Spływ, powrót, wentylatory, linka wzmacniająca i metis:

dsc05831resize.jpg

dsc05832resize.jpg

Sump (zasilacze ze starego oświetlenia, muszę zdjąć i dać na targowisko :D ):

dsc05833resize.jpg

dsc05834resize.jpg


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha! Bardzo ładny baniaczek. I już wiem czemu nie możesz podnieść Metisa w górę :D Już jestem fanem twojego setupu bo widać że z głową a nie d*pą robione wszytko - dodatkowo żeś młody człowiek co nas starych pryków napawa optymizmem :D

Pewnie papa troszkę pomógł, choćby magicznym plastikiem ?? :D Bravo bravo.

A mam pytanie: Co to takie kabelki i "coś jak stateczniki na froncie nad sumpem? " To coś od IKSa ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna przesiadka, i widac wielki potencjal. Duzo profesjonalnego sprzetu ktory w przyszlosci wiele ulatwi. Ale miom zdaniem sump przekombinowany. Zrzut wody ryzykowny, moze sie przytkac. Red Dragon wykorzystany w 50%. lepiej kolanakmi przedluzyc zrzut a powrot dac bezposrednio pod kominem

Nie wiem czy to kwestia zdjec czy Metis strasznie zolto swieci. Ale swiec mocno.

Zewnetrznie akwarium bardzo ostetycznie i bede kibicowal. Gorgonie lepiej dac komus kto ma odpowiednio przystosowany system bo koral w takim akwarium bedzie cierpiec, albo parametry beda kosmiczne.

Trzymam kciuki


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje nowego baniaka :D

Zapowiada się super ale nie boisz się że w tej zamkniętej obudowie szlak trafi metisa?


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SkoczekPL - to bebechy ze starej lampy LED (pół chińszczyzna, pół DIY na Cree) - do usunięcia z belki :D

Grzegorz Dyzma - sump uprościłem do maksimum :D Mam trudne dojście w szafce, a rozwiązanie o którym piszesz miałem przed zmianą sumpa. Problem w tym, że pompę miałem w wodzie - teraz mam poza sumpem, mam lepsze dojście do spływu (częste zmiany skarpety - co dwa dni). Ogólnie, nie odczułem spadku wydajności tej pompy :D.

Metis świeci bardziej biało niż niebiesko na domyślnych 18000K, przy nastawie 20000K jest bardziej niebiesko. Mam ustawione domyślnie jeśli chodzi o barwę, a moc - 100%. Aby dopieścić aktykikę, dorzucę po świetlówce na każdym z boków. Jakieś np. Ati Aquablue special. Gorgonia narazie nie protestuje, choć kawałeczek musiałem uciąć.

remel- Dzięki :D Przedni panel w pokrywie który służy do karmienia, jest zawsze uchylony troszkę - z tyłu pokrywy są mocne wiatraki dmuchające - wywalają wilgoć, chłodzą wodę i lampę. Lampa grzeje sie do ok 55-60 stopni, planuję jednak zmienić na jeszcze mocniejsze wiatraki z tyłu, będzie ok 50 stopni spokojnie wtedy. Otwierając pokrywę, nie ma poczucia "zaduchu" i wilgoci.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie Krzysiek !

w końcu coś większego i w końcu pokazałeś, nic tylko czekać na zasiedlenie i rozwój sytuacji! 3mam kciuki.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Jestem przed maturą - więc nawet nie mam sił ani ochoty na obrabianie fotek. Jedynie co to mogę powiedzieć, że akwa w rzeczywistości jest ładniejsze (przez moje 5 miesieczne wakacje naucze się robic lepsze :clowning ).

Co do moich dotychczasowych problemów - okrzemki, czyli dino - pochodziło z wody z kanalizacji. Niestety RO z pojedynczą komorą DI nie wyłapywało wszystkiego. Dodałem jeszcze jeden korpus, i wymieniać będę wkłady co 2 miesiące. Aktualnie plaga jest w odwrocie.

Goniopora - niestety nadal się nie otwiera, nie potrafię znaleźć jej miejsca.

Co nowego? Dużo :waving

Ze sprzętu:

Dwa filtry przepływowe DIY ale robione profesjonalnym sprzętem - w jednym silicate clear (na te krzemiany cholerne) wraz z węglem się kręcą z pompą 3000 l/h w ostatniej komorze. Drugi identyczny filtr z pompą 2000 l/h albo 2500 l/h a w nim rowa. Koniec z workami na media :) Teraz wkłady wykorzystane w 100%!

Do setupu dodałem również skarpetę na spływ - może wielu nie jest zwolennikami - ale ja jestem. Wymiana trwa 30 sekund (nowa skarpeta + opaska zaciskowa). Płukanie skarpety oczywiście nie ma sensu, ale wymiana, jak najbardziej. Nie opłaca się kupować skarpet - lepiej kupić rolkę bardzo drobnej siatki używanej w filtrach basenowych - i samodzielnie "prostokątne" worki kleić na ciepło lutownicą - naprawdę szybko to się robi - mam zapas na jakiś miesiąc :D. Wymieniać skarpetę trzeba co jakieś 2-3 dni.

Zalety rozwiązania? 1. Woda kryształ. 2. Sump czystszy o 90%, co przekłada się na parametry. 3. Dla akwarystów którzy lubią porządek i nie mają skały w sumpie - brak wężowideł i innych żyjątek w sumpie, które zarastają sondy, trudno dostępne zakamarki itp...

Z życia: Doszedł firefish, Valenciennea puellaris, Pseudanthias squamipinnis x 3, Pseudanthias evansi x 2 (trzecia sztuka nie przeżyła pierwszej nocy). Oprócz tego glonojadek Mitrax.

Korale - piękna Cathalaphylia! Fluo z różowymi końcówkami - zdjęcie nie oddaje jej piękna. Zoa by Nemezis (dzięki! :D ), xenia, 12 szczepek od Seb'a :D Nie wiem czemu, ale wszystkie u mnie wyglądają podobnie jeśli chodzi o kolor. Narazie podstawki się wyróżniają, i wygląda to niezbyt ciekawe, ale po dodaniu świetlówek wybarwiających, i po czasie gdy krzaczory podrosną - będzie fajnie :)

Plany? Doświetlenie akwarium Ati Blue Plus 39 i Ati Actynic.

Tak na szybko - za jakiś czas będzie obszerniejsza relacja :)

Pytania? Sugestie? Walcie śmiało!

dsc05837resize.jpg

dsc05839resize.jpg

dsc05840resize.jpg

dsc05842resize.jpg

dsc05843resize.jpg

dsc05845resize.jpg

dsc05846resize.jpg

dsc05847resize.jpg

dsc05851resize.jpg

dsc05852resize.jpg


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, Krzysiek, jak dla mnie przykład zakładania baniaka, serio, nie dlatego że masz ode mnie szczepki :clowning ale dlatego że działasz rozważnie, powoli, bez szaleństw, zobaczysz, efekty przyjdą szybciek niż się spodziewasz, kolorki również :waving

Pozdrawiam

seb

edit. przy zanurzeniu kolanka odpływowego z Schurana pod powierzchnie wody odpieniacz odpienia na bardzo sucho, możesz zawór zamknąć na maxa tak jak masz, a i tak będzie pienil na sucho, bo woda jest z niego wysysana na zasadzie naczyń połączonych, jeśli chcesz bardziej na mokro, to wylot musi być nad powierzchnią, choćby odrobinę, tak żeby łapało powietrze:waving


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że antiasek nie dał rady :clowning Ale pytanie: gdzie mieszkasz (może być na PW) że masz aż taką wodę syfiastą?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz gdzie taka siatke mozna kupic...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium super oby tak dalej ,mam jednak jedno uciekaj z iks-m to jednak elektronika i nie chodzi o sam komp bo niby w miarę szczelny lecz o moduły szlak ci to trafi nie będziesz wiedział kiedy ,lub zrób sobie przegrodę na suchy sprzęt obok sumpa szkoda aby tak się stało,i 2 sprawa metisa masz bardzo nisko skoroduje obudowa bardzo szybko+ komp w środku lepiej wyciąć w koronie ładny otwór i podnieś go do góry na obudową to piękna lampa , wilgoć +sól :clowning po pacz co już dzieje się na twoich podnośnikach do klapy zaczyna rdza pracować trzymam kciuki za postępy


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybki update:

1. Do Metisa doszły dwie świetlówki - ATI Blue plus i Ati Actynic, coby bardziej cukierkowo było ;)

2. Z korali doszły: Lobophyllia, Briarieum, kolejna piękna i inna euphylia, dwie talerzówki...

3. Ubyło kilka szczepek SPS - niestety coś nie tak z wodą.. poleciały :( a istniejące lecą.

Update tak mega szybko, bo tyle czasu ostatnio... Ale mega szybkie foty są, i mega kiepska jakość ;)

post-7880-0-01111000-1307794775_thumb.jpg

post-7880-0-06529500-1307794786_thumb.jpg

post-7880-0-40005700-1307794793_thumb.jpg


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update!

Po krótce, bo nikomu się nie chce dużo czytać.

Była ospa i padło 10 ryb, prawdopodobnie przez kupioną rybę bez kwarantanny. Przy okazji padły 3 euphylie i coś jeszcze.

Od tego czasu zmieniłem przepływowe DIY na Octopusy. Zrezygnowałem ze skarpet na spływie (mniej papu dla korali, codzienne konieczne wymiany.

Na dzień dzisiejszy akwa wygląda tak jak na załączonych zdjęciach.

Sukcesy? Pożegnałem się z glonami zielonymi, cyjano. Walczę z okrzemkami. Skała jest czysta a SPSy (proste bo proste) rosną. Montipory, policopora, pavony i seriatopora - wszystkie rosną w oczach!!! :)

Oświetlenie niezmiennie Metis w podstawowej wersji + Ati Actinic i Ati BluePlus/AM Blue Reef 39W.

Co dozuję? Cycle 10 ml co tydzień przy 10% podmianie oraz nierówny balling.

Parametry:

ph 8

kh poniżej 6

Ca 410

Mg 1500

No2 0

No3 5

Po4 0,03-0,06

NH4 0

post-7880-0-11105100-1329500915_thumb.jpg

post-7880-0-20891700-1329500920_thumb.jpg

post-7880-0-81837000-1329500926_thumb.jpg


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje pytania, proszę o pomoc:

1. Co powoduje u mnie okrzemki? Mam Rowe w przepływowym, w drugim węgiel z silicate clear. Po wymianie wkładów w ro i di okrzemki pozostają. TDS pokazuje 0. Aha - mam podwójne DI (dwa korpusy) dla pewności i.. d*pa. Czy powodem mogły być świetlówki które miałem niecały rok (wymieniłem w Walentynki).

2. Ile dodawać ABC+M Grotecha?

3. Posiadam również płyny kh+Ca Grotecha (wszystkie trzy). Jak je dozować? Czy przy ballingu jest to w ogóle sensowne?

4. Czy tak niskie kh jest korzystne dla akwa? Podbijać, czy zostawiać? Jeżeli tak, to zwiększyć dawkę roztworu NaHCO3? Sól TM ProReef.

5. Jak dozować Sponge Power i AminoAcid?

6. Czy z powyższymi preparatami nie koliduje Coral Vitalizer i B-Balance?

7. Czy któryś z powyższych preparatów KZ jest zbędny jeżeli dozujemy ABC+M, ich działanie się pokrywa, czy może jest niezależne?

post-7880-0-85804500-1329501521_thumb.jpg


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj kolego Seb Cię pochwalił, ale zastanawiam się za co ;) sorry ale to co Seb napisał, z tym co Ty napisałeś w ostatnim poście to złożenie nieba z piekłem!

Jak mawiają starzy "wyjadacze" nie powinno się mieszać dwóch różnych systemów czyli jeżeli KZ to nie Grotech!

Wlewając to wszystko co napisałeś równocześnie nieuchronnie doprowadzisz do katastrofy. Czy masz aż tyle koralowców, inaczej czy masz takie zapotrzebowanie na te preparaty?

Wszystko co wymieniłeś ze stajni KZ można podawać równocześnie (ale w obrębie systemu KZ) nawet bez prowadzenia zbiornika na kamykach. Sponge to pokarm dla filtratorów oraz SPS'ów. Amino Acid do aminokwasy, Coral vitalizer to pokarm kolejny dla SPS'ów. B-Balance to generalnie szlifierka na kolory...

można do tego dołożyć coral snow i generalnie dołożyłbym Zeostarta i zeobac (tylko nie mieszaj tego z tanimi bakteriami w ampułkach, bo w niektórych akwariach powodowało to problemy)

co do dozowania to generalnie zaczynałbym od 1/3 dawek przewidzianych dla twojego litrażu i powoli zwiększał.

co do wybarwiaczy wrzuciłeś jeden B-balance... można dorzucić do tego PiF (niebieski) i żelazo (zieleń).

generalnie kombinowanie z wybarwiaczami to śliski temat jak poczytasz trochę forum zeovit.com to tam dochodzi do takich "paranoi" że ludzie najpierw chcą uzyskać zielony, później niebieski ale zielony w międzyczasie ucieka itd... taka zabawa w kotka i myszkę

co do tych preparatów z kh i Ca to nie lej ich przy balingu, bo to taki "baling" grotecha ;) więc lejesz dwa razy to samo

jeżeli chcesz doładować pierwiastkami, solami minerałów czyli mieć grotecha abc ze stajni KZ to jest preparat Zeospur Macro ale z tym to wyjątkowo ostrożnie należy się obchodzić i dawkę wskazaną dzielić nawet przez 10 ;)

podsuma:

grotech abc - minerały - poszczególne preparaty KZ np B-Balance wybrany przez Ciebie

grotech m - aminokwasy - AAHC (amino acid)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam oj tam :D

Narazie nic poza ballingiem nie dozuję.

Zacznę wręcz podawać ABC+M i będę obserwował efekty. Ze stajni KZ podawać będę jako pokarm SP i CV i Koral Fluid który mi pozostał z JBLa.

Co zatem z okrzemkami i poziomem KH?

Dzięki Kubek za długą odpowiedź!


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że z aktywnością ludzi na forum jest coraz gorzej.... :welcome:


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do KH to ustal dawkę balingiem czyli nie lej po równo a lej więcej "sody" ;-) co do okrzemek to phosguard lub jakiś JBL na silikaty ;) powinien doraźnie pomóc! najlepiej poszukaj przyczyny tych krzemianów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej - czyli zwiększę dawkę kh, która i tak jest już większa niż pozostałych roztworów. Optymalne, jak rozumiem, koło 9?

A co do okrzemek - mam Silicate clear (typowo na krzemiany!) w przepływowym, podobnie rowa. Nieco schodzą... ale i tak zastanawia mnie źródło - skoro RO mam nowe wkłady, podwójna nowa żywica, TDS = 0...

Czy stare świetlówki mogły być powodem?

Pozdrawiam :)


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ten od KZ to raczej glutopodobny glonopodobny, a nie taki typowy jak przy okrzemkach!

poza tym jak zrozumiałem posta kolegi to on ma zamiar dopiero podawać cokolwiek... chyba, że już leje bez opamiętania to wszystko co wyliczył, a pytanie było z gatunku zaczepnych?

bo w sumie jakby dowalił to wszystko co w szafeczce skrywa, czyli ABC+M, JBL'a i preparaty KZ jednocześnie, to bym się nie zdziwił, jakby to nie były okrzemki!

@Ziemniok jaki sens jest z dodawania "dopalaczy" gdy masz stare świetlówki???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zrób sobie test na krzemiany po DI to zobaczysz co w wodzie siedzi.

Może po prostu dolewasz krzemiany przy dolewce i podmianach.

Ja zrobiłem i byłem w szoku. :wallbash:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.