Skocz do zawartości
ejerzyk

pierwsze morskie 54l

Rekomendowane odpowiedzi

Mnożą się na potęgę, robią paskudne blade plamy na glonach wapiennych, potrafią wykończyć osłabione korale, a czasem nawet młode polipy np. clavularii. Do tego po rozmnożeniu są bardzo trudne do opanowania, więc raczej robią więcej złego niż dobrego. Ale de gustibus...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#352048 ejerzyk :

W takim razie aiptasji jest sporawo i pewnie nie dam rady ich tak łatwo wyplenić... Czy mogę poczekać jeszcze z tydzień albo dwa i wpuścić wurdemani? Czy starać się od razu je niszczyć?

To mam od razu rozpocząć eksterminację, czy mogę poczekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o walce z aiptasją. Nie jest to proste, szczególnie mając na uwadze ogromną żywotność tego ukwiała. Czasem stosując wrzątek lub kwasek zamiast jednej dużej aiptasji ląduje się z 10 małymi. Możesz spróbować zasypać skałę piachem i usunąć ukwiały, które wyjdą na powierzchnię. Generalnie czaka Cię spora przeprawa, ale z krewetkami przy tak świeżym zbiorniku bym poczekał. Innych metod nie musisz odwlekać :baby


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz tylko czy na razie jest sens walczyć ????

kupi sobie krewetkę jak trafi na dobrą to wszystko zje a z drugiej strony jak będzie wyjmował skałę lał wrzątkiem i kwaskiem to zabije sporo życia :)

nawet na forum dużo osób potrzebuje tego typu ukwiału do baniaka więc to jest jakieś wyjście moim zdaniem :baby

a z tymi wrednymi rozgwiazdami to prawda nie dość, że sa brzydkie to jeszcze miałem 5 na początku a teraz mnogo i nie wiem co mam z tym zrobić bo jakoś nie mam serca żeby je wyrzucać a nikt nie chce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#352098 bestiakol :nawet na forum dużo osób potrzebuje tego typu ukwiału do baniaka
Eee, chyba lekko przesadzasz. Nie widziałem ogłoszeń "przyjmę aiptasję z browar" :baby

ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, w takim razie muszę zmienić profil baniaka na aiptasjowe szczepkarium :baby

Jakby nie patrzeć to chęć posiadania aiptasji to raczej odosobnione przypadki, będące efektem ubocznym wcześniejszej walki z ukwiałem. Hodowanie szklanej róży tylko dla własnej satysfakcji to raczej niszowe przypadki :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobry masz plan działania i krewetki będą najlepszym rozwiązaniem bo nie masz praktyki z likwidacją aiptasji a to mogłoby tylko zwielokrotnić ich ilość,nie dokarmiaj krewetek ,jak zgłodnieją to zaczną jeść co się da,brutalne ale skuteczne,osobiście nie polecam zabijania wszystkiego co żyje i wylazło ze skały,obserwując poznasz ich życie,asteriny potrafią być naprawdę bardzo kolorowe jak im się blisko przyjrzeć,a aiptasia w takiej jakości fotki jest naprawdę śliczna :baby odpieniacz wyrzuca jeszcze powietrze ? jak pozbędziesz się kożucha na powierzchni ?


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, na razie nie będę ich szarpał, bo nie mam doświadczenia. Odpieniacz jeszcze wyrzuca, ale chyba mniej. Zauważyłem, że podniesienie poziomu wody nad wylot z odpieniacza trochę to powstrzymało. Nadal bąble jednak lecą, ale przestawiłem cyrkulator na drugą stronę i wymusiłem obieg bąbli wstecz, także teraz kotłują się prawie tylko przy odpieńku. Może z czasem to przejdzie, jak glony, czy inne stwory porosną pompkę odpieniacza (takie mam doświadczenie ze słodkim, że filtr z venturim z czasem zupełnie inaczej wydmuchuje bąble). Odnośnie kożucha, to mam nadzieję, że przy dobrym ruchu powierzchni wody będzie jakoś eliminowany, a jak nie, to widziałem, że są na allegro filtry kaskadowe HBL301 ze skimmerem za 20 zł. :baby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na allegro również 13, ale wysyłka 8, a na giełdzie: wejście 10 + paliwo :baby Co nie zmienia faktu, że gdybym wchodził na giełdę, to pewnie tam bym kupił.

Tak sobie też pomyślałem, że taki filtr kaskadowy byłby też dobry na np. węgiel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samą cyrkulacją na pewno nie usuniesz filmu z powierzchni.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Samą cyrkulacją da się usunąć film na powierzchni - ja tak robię w moim akwarium koralią nano - powierzchnia wody jest idealnie czysta :baby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierując strumień wody na powierzchnię rozpychasz kurz i inny syf ku brzegom baniaka. Żeby go wymieszać z wodą potrzebne jest bardzo intensywny ruch wody. Nie wiem jak to wygląda w 25 l. maleństwie, ale już w Reefmaxie (gdzie powierzchnia wody jest taka sama jak w baniaku ejerzyka) przy wyłączonym obiegu pompy tylko przepychają film z kąta w kąt.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 7 - 1 tydzień:

Dzisiaj do zbiornika trafiło 9 kg LS (dokładnie Nature's Ocean Bio-Active Live Aragonite). Dojrzewanie zaczęło się już chyba przed dosypaniem piachu, bo zaczęły już rosnąć zielone nitkowate i jasno brązowe glony. Światło na razie dawkuję tak, żeby jednych i drugich glonów było mniej więcej równo - gdzieś kiedyś a propos słodkiego wyczytałem, że jak są glony brązowe, to jest za mało światła, a jak zielone, to za dużo, więc po środku będzie akurat. Myślę, że teraz z nową porcją bakterii dojrzewanie pójdzie sprawnie. Cały czas leję Nite-Out 2 (2 nakrętki co 2 dni). Na razie wszystko wygląda, jak zupa "nic":

post-12051-0-73549600-1305898321_thumb.jpg

Jak się woda wyklaruje, to pewnie wieczorem wstawię jeszcze jakieś zdjęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę o teorii równości glonów. Na pierwszym etapie dojrzewania rosną głównie brązowe glony, z czasem przychodzą zielone, a potem zwykle zanikają. I jednym, i drugim światło pomaga bujnie rosnąć.

Wszystkie reguły ze słodkiego trzeba traktować z dużą ostrożnością, bo morskie to totalnie inna bajka.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 8:

Już dzisiaj od rana mleko z piasku osiadło. Niestety część zasłoniła też skałki i są teraz nieco przybielone, no ale z czasem może to zniknie.

post-12051-0-42739000-1306007516_thumb.jpg

Po dosypaniu piasku okazało się, że skały wcale nie jest za dużo i zamierzam jeszcze trochę dokupić. Skonstruowałem też DIY klimatyzację w postaci wiatraczka na USB przymocowanego do magnesu od pompy cyrkulacyjnej.

post-12051-0-99613600-1306007555_thumb.jpg

Myślę, że przyda się na cieplejsze dni, bo już dzisiaj temperatura wzrosła o 0.5 st. ponad ustawioną na grzałce. Oprócz aiptasji i glonów jest też jakieś życie. Jest chyba jakiś gatunek gąbki i zaczęło się rozwijać coś podobnego do zoa.

post-12051-0-93159100-1306007579_thumb.jpg post-12051-0-62733300-1306007608_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiatraczek się przyda :)

to zoa to prawdopodobnie protopalythoa,najlepiej poczekać jak się otworzy a drugie to alcyonium zamknięte tez trzeba poczekać aż się otworzy,chyba że się myle


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się przyjrzałem zdjęciom na reeflexie i pewnie masz rację, dzięki za identyfikację. BTW tych zoa z nową skałą jeszcze przybyło.

Dzień 11:

Zgodnie z zapowiedzią, dołożyłem więcej skały. Teraz w sumie jest już ponad 11kg i myślę, że to już wystarczy. Pobawiłem się trochę w aquascaping i efekty mojej nieudolnej pracy możecie zobaczyć na zdjęciach.

post-12051-0-59409200-1306265688_thumb.jpg post-12051-0-37930400-1306265720_thumb.jpg

Starałem się zasłonić grzałkę i odpieniek - chyba w pewnym stopniu się udało. Nadal dolewam bakterie i czekam. Może za 2 tygodnie będzie można już coś wpuścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz duzo ciekawiej ,jak fragmencik dna morskiego :rolleyes: czy myślałeś żeby tło przykleić ?jak odpieniacz ?wyrzuca powietrze ?


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Nad tłem już chwilę rozmyślałem i za bardzo nie wiem co zrobić. Mam kartki A4 w kolorze morskim i zastanawiam się czy nie skonstruować z nich tła na próbę, ale najchętniej to bym widział tylną szybę zarośniętą glonami - może i dziwne, ale wydaje mi się najbardziej naturalne. Z odpieniaczem niestety jest tak jak było, czyli strasznie. Wyrzuca masę bąbli, ale dzięki takiemu ułożeniu skał i odpowiedniemu skierowaniu pompki cyrkulacyjnej udało mi się ograniczyć ich rozpowszechnianie się po całym akwarium. Część oczywiście i tak przeleci, ale nie jest już bardzo źle, a tylko trochę źle. Do zdjęcia wyłączyłem na chwilę odpieniek, żeby bąble nie przeszkadzały. Mogę też zrobić zdjęcia z nimi dla porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jerzyk, bablami sie absolutnie nie przejmuj. Co do tla to zanim porosnie ladnymi glonami wapiennymi to sporo czasu minie. Czy skala jest juz ostatecznie ustawiona? Jesli tak to troche brakuje mi syrkulacji na skale. Postawiles mur ktory taka cyrkulacje mocno ogranicza. Na tym etapie po prostu rozlozylbym skale tak aby ja woda ladnie oplywala. Poza tym skala w pinie jest o tyle niepraktyczna ze daje mala powierzchnie uzytkowa.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tester za uwagi. Przyjrzałem się wszystkim naroślom na skale i widać, że się ładnie majtają, więc cyrkulacja raczej jest. Tym bardziej, że za skałkami jest jeszcze pompa odpieniacza, która zasysa wodę przez skałki i wypluwa za. Odnośnie przyczepiania później korali, to na ścianie za wiele miejsca rzeczywiście nie ma, ale zamierzam za dużo nie wkładać, a na ścianie umieszczę chyba jakieś zoa na tych małych półkach. Jakoś to będzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Wasze stomatelle też lubią pompę cyrkulacyjną? W tej chwili u mnie siedzą na niej 3. Dodam, że wszystkie świetlówki są włączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slimory uwielbiaja pompy poniewaz w nie czesto wpadaja czastki organiczne ktore same sa dobrym zarelkiem albo dzieki ktorym rosna tam smaczne glony


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.