Skocz do zawartości
Szymon

Czasami takie cos tez jest potrzebne

Rekomendowane odpowiedzi

a to niby czemu ? skoro sprawdzilem i dziala , Tunze tak podaje i funkcjonuje chyba mi nie powiesz ze z reaktora kapie woda o wartosci Ph 9?:D

A nawet jak jest ta elektroda w baniaku a kalkreaktor ustawiony poprawnie jak nalezy to jakie to ma znaczenie pytam ? jakies inne Co2 sie dozuje sorki ? a skoro u mnie obniza wartosc Ph i nim steruje to uwazam ze Tunze podaje prawde i te w zasadzie ich Turbokalkreaktory tez dzialaja ale nalezy podawac wlasnie w nocy kalkwasser poniewaz troche jednak za duzo wolnego Co2 wchodzi do wody , kalkwasser to nadrabia i metoda dziala .

To ze Korallin napisal ...heh rozne rzeczy wypisuja w necie zeby sie ich towar lepiej sprzedawal czy tez na temat powiedzmy kalkwasser konrta kalkreaktor, Zeovit nie wszystkim sie podoba itd..

Berlinska metode niektorzy dawno wysmieli i przesli na miracle mud i maja piekne baniaki , co nie znaczy ze Berlinska metoda nie funkcjonuje .

Sa tez tacy co leja na Ballinga , jedni uzywaja odpieniaczy w Miracle Mud inni nie i tez maja piekne zbiorniki , Ci co uzywaja krytykuja tych ktorzy nie uyzwaja itd ...

Skoro ta metoda u mnie funkcjonowala ktora podal TUNZE to co Ciebie glowa boli pytam ? A jak Korallin cos ma przeciw tej metodzie to niech sobie pogada z Tunze ja poswiadcze ze ta metoda dziala .

Jak sie komus cos nie podoba to bedzei wypisywal rozne rzeczy po tochociazby zeby sprzedac lepiej swoj sprzet , na DownDrafty ETSS tez sie psioczy ze trzeba je czyscic ze to ze tamto .

Zajmij sie lepiej swoim Ballingiem.

Ciao

Ps; Jakie molestowanie ? , grzeczny post i to jeden jedyny jaki wyslalem heh :/

Skoro odpowiadasz na temat na forum to jeden post wiecej na priva nie ma znaczenia ..?:/ (tym bardziej ze nie byl obrazliwy) chyba ze sie probuje kogos osmieszyc lub obrazic :/ i wypisuje durnoty o molestowaniu :]daruj (sobie )

A jak Ci cos nie pasuje to nie zabieraj glosu prosze na temat ktory ja otworzylem i odwrotnie z mojej strony .

Dlatego wiec proponuje zakonczyc temat w ten sposob ze niech bedzie wasza racja , a ja mam spokoj i robie to co uwazam za najlepsze i to co wiem ze u mnie finkcjonuje poprawnie i napewno nikt z was nie bedzie w to wiecej ingerowal ani maczal w tym swoich lapek :D

Zebys my sie nie klocili wiecej i nie zrobil sie tutaj znowu mlyn dlatego tym optymistycznym akcentem konczymy temat .. WASZA RACJA JA MAM SPOKOJ, ROBIE SWOJE .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia jeszcze jedna rzecz a mianowicie ile trzeba tej wody wlać aby ph w baniaku 500l spadło z 8,4 do 8,3 . Zakładając że odciek z reaktora dwukolumnowego jest około 7,4 i ilość odcieku to 2-3l/h

Z tego co widziałem w innych baniakach gdzie reaktor chodzi nonstop to ph chciał nie chciał codziennie rosło jak chciało i amplituda była 7.9-8,4

Mnie się wydaje że przy takim wydatku reaktora nie za bardzo on zbije to ph co to jest 3l/h na 500l tym bardziej w baniaku z dobrą cyrkulacją, gdzie co2 cały czas się ulatnia/jest zużywane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy podwojnym nie mam pojecia czy to bedzie wogole funkcjonowalo , bo za duzo tego Co2 te znie mozna podawac , wtedy byl pojedynczy reaktor .

Chcac nie chcac bede musial chyba robic inaczej :]


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok no to nich bedzie odciek ph6.5 czy aby te 2-3l poradzą sobie z rosnącym ph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie dokladnie nie liczylem ile litrow odcieku bylo "przerabiane "ale radzilo sobie , zreszta u mnie byla przerwa co 2 godziny wylonczalo sie swiatlo i reaktor mogl w tym czasie na spokojnie obnizyc znacznie wartosc Ph .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie się wydaje że jak nawet jak wlejesz 2 litry wody o ph6.5 naraz do baniaka 500l to ph spadnie o może 0,1 ale przy silnym odpieniaczu, silnej cyrkulacji i jakiś glonach nie na dłużej jak 15minut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak masz racje i zauwasz ze dozowanie Co2 rospoczyna sie zaraz po przekroczeniu granicy wartosci Ph ustawionej na kontrolerze a nei po godzinie , co pozwala jako tako utrzymac to wlasciwie Ph , a jak przekroczy wiecej to reaktor pracowal po godzinach do tad az obnizyl do walsciwej wartosci Ph .

POo zgaszeniu lamp trwalo to jeszcez ze dwie godziny i przez cala noc spokoj , na noc kalkwasser i funkcjonowalo heh coz bym mial wymyslac , dwa lata tak zbiornik pracowal .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swirlej2 :

przy podwojnym nie mam pojecia czy to bedzie wogole funkcjonowalo , bo za duzo tego Co2 te znie mozna podawac , wtedy byl pojedynczy reaktor .

Chcac nie chcac bede musial chyba robic inaczej :]

Gwoli przypomnienia/uściślenia z reaktora dwukomorowego w założeniu powinno wychodzić mniej CO2 , druga kolumna to tzw. filtr co2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"POo zgaszeniu lamp trwalo to jeszcez ze dwie godziny i przez cala noc spokoj , na noc kalkwasser i funkcjonowalo heh coz bym mial wymyslac , dwa lata tak zbiornik pracowal "

To że zbiornik przetrwał dwa lata nie znaczy nic o metodzie. Tak czy inaczej skoki wartości w tak sterowanym baniaku cały czas mieściły się w pewnej tolerancji jaką zwierzęta mogą znieść. Tym bardziej że były tam raczej pospolite i nie mające większych wymagań zwierzęta. Równie dobrze mogłoby się okazać że równolegle prowadzony zbiornik z taką samą obsadą a tylko na mikserze wyglądał tak samo albo i lepiej.

Po jednokrotnym przypadkowym zastosowaniu jakiejkolwiek metody nie mozna wysnuć wniosków czy jest dobra czy nie niezależnie od wyników.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taką prożbe, może ktoś z forumowiczów majacy jeszcze siłe przedstawi to wszystko ,,łopatologicznie". bo już niechce mi się czytać tego wądku.


pozdrawiam Małgorzata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może kalkulator który wylicza jaki i ile powinno być odcieku w zależności od dziennego spadku KH? i sprawdzał ktoś jaki ma spadek w swoim akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sprawdziłem, po ostatniej dyskusji na forum , po raz pierwszy zakręciłem co2 na noc ( do tej pory dozowałem cały czas )i KH spadło o ponad 2 jednostki z 9.6 na 7.2 i nie jestem przekonany do takiego rozwiązania, ponieważ zbyt długo wracało do normy prawie 20 godz.Skoro ph po nocy mam ok 8.2, bo podaję kalkwasser całą noc , to po co kombinować i zakręcać co2

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sprawdziłem, po ostatniej dyskusji na forum , po raz pierwszy zakręciłem co2 na noc ( do tej pory dozowałem cały czas )i KH spadło o ponad 2 jednostki z 9.6 na 7.2 i nie jestem przekonany do takiego rozwiązania, ponieważ zbyt długo wracało do normy prawie 20 godz.Skoro ph po nocy mam ok 8.2, bo podaję kalkwasser całą noc , to po co kombinować i zakręcać co2

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki spadek warto by było sprawdzić w dłuższym okresie czasu (kilka dni). IMO Twój wynik jest czymś przekłamany.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pamiętam przy jakim ph robiłem ten pomiar, dowiedziałem się od Swirleja że pomiar KH wykonuje się tylko przy ph 8.2 stąd może wynikać jakiś błąd , niemniej jednak spadek KH był.

Może spróbuję powtórzyć pomiar po zakręceniu co2 na noc, chociż nie wiem czy jest sens ,skoro wiem że powoduje to jednak wahania .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie to ze tylko wtedy wolno mierzyc , ale poprostu w tych granicach Ph najprawdopodobniej jest najdokladniejszy pomiar KH z tego co wyczytalem kiedys .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzuc? co? od siebie.

W obiegu z koralowcami (ok. 2000l) pracuje reaktor Delteca - od dw?ch lat steruje nim sera seramic system - pomiar pH z akwarium zaraz przy pompie poaj?ej wode z sumpa. Oczywiscie, najpierw wyregulowany zosta? reaktor w ten spos?b, ?e na ilo?? odcieku w okolicahc 6- 8litr?w(mam niedok?adny zaworek plastikowy) do reaktora podawane jest ok. 3-4 b?bli co2/s. Przy regulacji (i dzi? tak?e sprawdza?em to) w reaktorze ph mam w okolicach 6.2 - i takie pH ma tez odciek - kt?ry kierowany jest zreszt? do ponad 300 litrowego filtra zraszanego. W ph komputerze ustawiony jest min ph do otwarcia zaworu co2 na 7.9 - i tak to ju? z praktykizaobserwowa?em, ?e gaz zamykany jest ok 2 godzin po zgaszeni swiate? i uruchamia si? jakie? 30-40 minut po ich zapaleniu - i pracuje ca?y dzie?.

'Gdy odciek by? kierowany bezpo?rednio do sumpa - by?y problemy z ph w wodzie - spada?o w nocy nawet do 7.7.

Kalkixer ca?y czas pracuje - ok 3-4 kropli na sekunde, wk?ad wymieniany raz na tydzie?, 3 ?y?ki Knopa.

Poziom wapnia w zbiornikach - ok. 440, magnez 1300-1500(teraz podskoczy?o bo zasypa?em nieco zadu?o wk?adu z magnezem do reaktora).

Og?lnie moge potwierdzi?, ?e przy dobrze wyregulowanym reakotrze, pomiar ph w nim jest niepotrzebny - oczywi?cie, pod warunkiem ?e ma si? dobry zaw?r na butli, co2 jest dozowane r?wnomiernie ca?y czas w tej samej ilo?ci i nie zmienia si? tak?e ilo?c odcieku/h.

Nie wyobra?am sobie dzia?aj?cego reaktora i braku pomiaru pH w zbiorniku. To jak rosyjska ruletka.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika ze wahania ph i tak są 7,9-8,3... ( nie wiem ile osiąga w sklepie) czyli nie da się tego ustabilizować tak ja by chciał tego Świrlej.

Z tego opisu widać, ze obie metody są bardzo podobne . Jeśli widać jakąś stałość w dozowaniu CO2 to tak samo jest u akwarystów którzy włączają CO2 na dzień. To co pisze Przemek jest logiczne i ma sens bo codziennie jest dozowana bardzo podobna dawka Ca/KH .

i równiez widac to, ze wzrostu ph nie da się tak łatwo zatrzymac/kontrolować (przy sensownym ustawieniu reaktora) przy warości np 8.0

pozdro...

Przyznaję metoda jest ok a Świlej opisał to zbyt bajkowo aby dało sie to zaakceptować :) heja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wracając do ruletki jeśli ktoś ma dobrze ustawiony reaktor (stała ilość bąbelków i stała ilość odcieku =stałe ph) może umieścić elektrode w reaktorze a w kontrolerze ustawić wartość trochę poniżej np 6,3) tej z jaką stale pracuje reaktor(np6,5). Ale muszę ( i chcę):) przyznać że lepiej jest ja umieścić w zbiorniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie da sie.. nie da .., a jednak sie dalo i wszystko funkcjonowalo czy sie komus to podoba czy nie .

Elektroda byla w tanku , reaktor ustawiony i nie mialem z niczym problemu , zreszta w tym nowym zrobie identycznie.

A tak po zatym jak tacy mondrzy jestescie i wszystko wiecie , to powiedzcie dlaczego to funkcjonowalo skoro wedlug was nie powinno ?

Tutaj udalo mi sie znalesc jeszcze fotki na ktorych widac gdzie byla umieszczona Ph Elektroda , na drugim kontroler Ph/Co2 i zdjecia baniaka w ktorym nic nie dzialo sie przez te dwa lata przypadkowo :]

Jak dobrze poszukam to moze uda mi sie znalesc foty baniaka jak byl pozniej zasiedlony przez same SPS koralowce , tylko moge miec maly problem ze znalezieniem , musialbym obszukac 1000 CDR-kow :)

Nie chcialo mi sie zapisywac co na ktorym mam :] to teraz mam :)

ele.JPG

elek.JPG

Bild 047.jpg

Zdjecie z wylamanymi drzwiczkami po lewej stronie dzieciak sie na nich wyhustal :D wstawilem pozniej nowe :D

Ponizej fotka korala SPS (pocilopora) problemu z fosfatem jak widac tez nie mialem :]

photo16.jpg

Przykladowo inne twarde ktore tam byly tez sie b.dobrze mialy :]

photo53.jpg

photo55.jpg

photo19.jpg

Resumujac;

Aby przy zyciu utrzymac koralowce uzywam Kalkreaktora i Mixera , a jak tych urzadzen uzywam to juz moja brocha , moge sobie nawet powiesic je na sznureczku i zrobic z nich riki tiki :D:D:D wazne jest ze korale zyja . Po zatym to nie kazdy robi jak uwaza i jak mu pasuje byle koralowce wyglondaly ok .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BartY :

Z tego wynika ze wahania ph i tak są 7,9-8,3... ( nie wiem ile osiąga w sklepie) czyli nie da się tego ustabilizować tak ja by chciał tego Świrlej.

Z tego opisu widać, ze obie metody są bardzo podobne . Jeśli widać jakąś stałość w dozowaniu CO2 to tak samo jest u akwarystów którzy włączają CO2 na dzień. To co pisze Przemek jest logiczne i ma sens bo codziennie jest dozowana bardzo podobna dawka Ca/KH .

i równiez widac to, ze wzrostu ph nie da się tak łatwo zatrzymac/kontrolować (przy sensownym ustawieniu reaktora) przy warości np 8.0

pozdro...

Przyznaję metoda jest ok a Świlej opisał to zbyt bajkowo aby dało sie to zaakceptować :) heja

BarTy a kto powiedzial ze u mnie w baniaku bylo Ph8,3 ? to byl przyklad ktory omawialismy , w baniaku utrzymuje zawsze Ph do 8,5 a to po to by sie pozbyc glonow nitkowych i nigdy ich zreszta nie bylo .

Kontroller byl ustawiony na "Ph 8,3" w ciagu dnia potrafilo sobie skoczyc to Ph do mniejwuecej Ph 8,5 do wieczora i wiadomo ze jak Lampy swieca a Reaktor pracuje "powoli" to ciezko jest mu to nadrobic , dlatego pracowal "po godzinach i ile mial do roboty Reaktor to juz jego brocha , mnie interesowala poprawna wartosc Kh w tanku , CA i monitorowane PH , jakby sie cos dzialo ponad wartosc Ph8,5 (co nie mialo nigdy mmiejsca ) to moglem wylonczyc wczesniej lampy .Powtarzam funkcjonowalo b.dobrze .

Na noc zeby Ph nie spadalo zakraplana byla kalkwasser.

A to czy Wy w to wierzycie czy nie to juz raczej nie moj problem :]


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra , dobra

Metoda imo jest ok. ph waha się tak samo jak przy ustawieniu elektrody w reaktorze. Jak dla mnie jest tylko trochę bezpieczniejsza. Za bardzo się skupiłeś na tym stabilizowaniu i chyba to przewartościowałeś. Przestań ubarwiać ten sposób bo robi się to śmieszne i zagmatwane

pozdro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i nie miej do mnie pretensji ze ta metoda dziala , jak juz to mozesz sie wpisac w ksiazke skarg i zazalen firmie TUNZE ze nie jestes tego w stanie pojac :)

Ja wykorzystalem ich metode podlanczajac reaktor firmy Korallin a co wypisuje firma Korallin to tez ich sprawa , faktem jest ze tak jak przedstawil TUNZE metoda dziala i czy tego chcecie cyz tez nie :) , dodatkowo zakrapla sie tylko kalkwasser.

u.jpg

tunze5.gif

The End

Ciao :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.