Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
36 minut temu, dadario napisał:

Moim zdaniem to trochę nasuwa odpowiedź. Nadmiar złoża->nadmiar bakterii->nadmiar pożywki->niedostatek tlenu->spadek redox-> śmierć korali. 

A teraz mam pytanie. Wiadomo, że w zbiornikach strikte spsowych dąży się do niskich wartości NO3 i PO4, ale czy stosowanie biopeletek w sytuacji znacznie przewymiarowanego złoża biologicznego jest konieczne??? Rozumiem stymulowanie bakterii gdy złoża mamy mało.

Ja widzę to w tej kolejności

Nadmiar złoża -> nadmiar pożywki -> nadmiar bakterii -> niedostatek tlenu (choć wątpię żeby jego brakowało, musiał by być zakwit "mleko", w tym przypadku warto by było zrobić też test ph) -> spadek redox -> brak pożywienia dla korali -> śmierć korali

U Michała o którym wcześniej wspomniałem widziałem że woda nie była krystalicznie czysta (delikatna mgła) i latało sporo drobin w toni, a jak zaczął dokarmiać mrożonkami to woda się wyklarowała. Tu mógł być ten niedostatek tlenu i brak pożywienia.

Żeby było wesoło to mieliśmy żywą skałę od tej samej osoby i u mnie do dziś mam jedną aiptasie, a u niego w tamtym czasie jak miał problem z acroporami z jednej aiptasi zrobił się las różyczek w każdym możliwym miejscu na skale, czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Pewnie aiptasia wypuszczała zarodniki na potęgę żeby przetrwać kataklizm.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Noa napisał:

Bez odpieniacza, to już nie "Berlin" ;)

PS

Maciek, ja osobiście nie odpowiem na Twoje pytanie, gdyż nie wiem. Znam natomiast tylko jeden zbiornik bez odpieniacza, który niestety się właśnie wywalił- redox 260.

Wiem tylko iż Jacek56 moczy obecnie skałę i będzie restart.

 

Ja może też w skrócie napiszę, to że redox spadł do 260 to nie wynik braku odpieniacza, a nadmiar bio ceramiki. Po usunięciu jej z systemu, redox wzrósł do 330 i wszystko dalej się kręci i restartu nie będzie :) Wymieniam skałę z zupełnie innych przyczyn ;)

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam być szczery to jestem całkiem skołowany. Do tej pory widziałem trend ładowania najróżniejszej ceramiki litrami (albo dziesiątkami litrów). A teraz wszyscy piszą, że to źle, be i w ogóle nie tędy droga. Ja mam 5 litrów siporaxu 25 mm.

@Jacek56dlaczego chcesz wymieniać skałę?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, katani napisał:

Jak mam być szczery to jestem całkiem skołowany. Do tej pory widziałem trend ładowania najróżniejszej ceramiki litrami (albo dziesiątkami litrów). A teraz wszyscy piszą, że to źle, be i w ogóle nie tędy droga. Ja mam 5 litrów siporaxu 25 mm.

@Jacek56dlaczego chcesz wymieniać skałę?

Ładować można ale nie szaleć z pożywkami żeby bakterie namnożyły się do takiego stopnia żeby stały się problemem (to o czym pisałem o moim eksperymentalnym zbiorniku z SPSami że stawiam na "naturę"). Ja mam w sumpie żywą skałę, siporax i nie daję żadnej pożywki, Po4 mam 0,03, a No3 około 2-3 i taki wynik uważam za bezpieczny i nie szkodzący także acroporom (wcześniejszy link o tym czy ULNS jest spoko). Jestem ciekaw czy Ci co dają wódkę czy vsv jak już mają zera na mierniku to czy kontrolują to czy muszą dalej podawać pożywkę czy lecą dalej na pałę. 

Nadmiar złoża -> nadmiar pożywki -> nadmiar bakterii -> niedostatek tlenu (choć wątpię żeby jego brakowało, musiał by być zakwit "mleko", w tym przypadku warto by było zrobić też test ph) -> spadek redox -> brak pożywienia dla korali -> śmierć korali

Wypinamy nadmiar pożywki i znika reszta problemów :) 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja od startu mam ciągłe zera, tydzień temu wywaliłem siporax z jednej kaskady i 2 dni temu z drugiej. Zobacze jaki będziw rezultat. Też nie jestem zwolennikiem 0. Bo cały czas trzeba pilnować . Jedna acra zaczeła schodzić aż tkanka się odrywała. Teraz czytając ten temat mogę sobie przemyśleć, czy to wina braku papu dla koralowców. Wtedy zwiększyłem mocno karmienie ryb i dodatko koralowców. Cały proces się zatrzymał. Ale jedna tamta acra zeszła.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Jacek56 napisał:

Ja może też w skrócie napiszę, to że redox spadł do 260 to nie wynik braku odpieniacza, a nadmiar bio ceramiki. Po usunięciu jej z systemu, redox wzrósł do 330 i wszystko dalej się kręci i restartu nie będzie 

Jacku ale dlaczego spadek redoxu to wina ceramiki???Ona jest zupełnie obojętna. Co innego żyjące na jej powierzchni mikroorganizmy które zużywają tlen, obniżając redox. 

 

8 minut temu, laszek napisał:

Ja od startu mam ciągłe zera, tydzień temu wywaliłem siporax z jednej kaskady i 2 dni temu z drugiej. Zobacze jaki będziw rezultat. Też nie jestem zwolennikiem 0. Bo cały czas trzeba pilnować . Jedna acra zaczeła schodzić aż tkanka się odrywała. Teraz czytając ten temat mogę sobie przemyśleć, czy to wina braku papu dla koralowców. Wtedy zwiększyłem mocno karmienie ryb i dodatko koralowców. Cały proces się zatrzymał. Ale jedna tamta acra zeszła.

Uważasz Krzysztofie, że to dobre posunięcie??? Zmniejszając ilość ceramiki usuwasz "bufor" jaki bakterie tworzą. Masz zbiornik bez sumpa, z stosunkowo małą ilością skały. Obawiam się, że łatwiej w takim zbiorniku spowodować skok nutrientów. A takie skoki powodują plagi i problemy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Ja widzę to w tej kolejności
Nadmiar złoża -> nadmiar pożywki -> nadmiar bakterii -> niedostatek tlenu (choć wątpię żeby jego brakowało, musiał by być zakwit "mleko", w tym przypadku warto by było zrobić też test ph) -> spadek redox -> brak pożywienia dla korali -> śmierć korali
U Michała o którym wcześniej wspomniałem widziałem że woda nie była krystalicznie czysta (delikatna mgła) i latało sporo drobin w toni, a jak zaczął dokarmiać mrożonkami to woda się wyklarowała. Tu mógł być ten niedostatek tlenu i brak pożywienia.
Żeby było wesoło to mieliśmy żywą skałę od tej samej osoby i u mnie do dziś mam jedną aiptasie, a u niego w tamtym czasie jak miał problem z acroporami z jednej aiptasi zrobił się las różyczek w każdym możliwym miejscu na skale, czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Pewnie aiptasia wypuszczała zarodniki na potęgę żeby przetrwać kataklizm.
Czemu przy karmieniu mrożonkami woda się z mgiełki mu wyklarowała? Nie powiem, że czasami u siebie to zauważałem. Ciężko mi to do czegoś podpiąć bo w tym czasie babka doszła i mocno kopie.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas znowu coś namieszać w sumpie:D Ponieważ miałem dosyć wymiany co dwa dni waty filtracyjnej na spływie a walka z pływającymi paprochami nie dawała pozytywnych rezultatów moje wewnętrze lenistwo kazało zainstalować ClariSea SK-5000. Maszynka wykonana bardzo dobrze ale trochę czasu musiałem poświecić na składanie takie małe puzzle z pleksi.

 

IMG_6170.JPG

IMG_6175.JPG

IMG_6176.JPG


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj fotkę akwarium.

I napisz za jakiś czas jak wrażenia z użytkowania.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Fajne też się przymierzałem do zakupu dopóki nie zrobiłem swojego :)  będziesz happy moje pracuje od dwóch tygodni woda kryształ schodzi mi 30cm włókniny na dobę nic nie trzeba dotykać super sprawa

PS. ile Ci schodzi włókniny na dobę, tam też jest o szerokości 15cm?

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Paragon napisał:

Fajne też się przymierzałem do zakupu dopóki nie zrobiłem swojego :)  będziesz happy moje pracuje od dwóch tygodni woda kryształ schodzi mi 30cm włókniny na dobę nic nie trzeba dotykać super sprawa

PS. ile Ci schodzi włókniny na dobę, tam też jest o szerokości 15cm?

Montaż zakończyłem wczoraj w nocy więc czas na obliczenia dopiero przede mną.


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

zaznacz kreski na włókninie i zobacz ile schodzi na dobę, w pierwszych dniach będzie szło więcej bo więcej syfu w wodzie jak się ustabilizuje będzie wydajniejszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Efendi napisał:

Czas znowu coś namieszać w sumpie:D Ponieważ miałem dosyć wymiany co dwa dni waty filtracyjnej na spływie a walka z pływającymi paprochami nie dawała pozytywnych rezultatów moje wewnętrze lenistwo kazało zainstalować ClariSea SK-5000. Maszynka wykonana bardzo dobrze ale trochę czasu musiałem poświecić na składanie takie małe puzzle z pleksi.

 

 

IMG_6175.JPG

 

Hej pokazesz blizej jak zorganizowales podejscie wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie ma wyjście na rurę 32mm więc problemu żadnego nie ma. W moim sumpie dwa kolanka, kawełek rurki i gotowe. Oczywiście podłączenie jest bezpośrednio ze spływu[emoji16]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Efendi napisał:

Urządzenie ma wyjście na rurę 32mm więc problemu żadnego nie ma. W moim sumpie dwa kolanka, kawełek rurki i gotowe. Oczywiście podłączenie jest bezpośrednio ze spływuemoji16.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

a to wejście masz gdzieś od boku urządzenia? jak jest z demontażem i wyciąganiem?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejście jest na dole po krótkim boku. Wszystkie rurki są tylko wciśnięte więc nie ma problemu z montażem i demontażem[emoji16]



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Efendi napisał:

Wejście jest na dole po krótkim boku. Wszystkie rurki są tylko wciśnięte więc nie ma problemu z montażem i demontażememoji16.png



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Super to bardzo fajne rozwiązanie :) u mnie zrobiłem to od góry 

1znmy38.jpg

1em437.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Efendi napisał:

Urządzenie ma wyjście na rurę 32mm więc problemu żadnego nie ma. W moim sumpie dwa kolanka, kawełek rurki i gotowe. Oczywiście podłączenie jest bezpośrednio ze spływuemoji16.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

32 ? hmmm Ty chyba masz splyw 40mm ? a jak z przeplywem obieg masz chyba wiecej niz 5tys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 ? hmmm Ty chyba masz splyw 40mm ? a jak z przeplywem obieg masz chyba wiecej niz 5tys


Wystarczyło wyregulować zaworem bramowym i wszystko pięknie się kręci[emoji16]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
19 minut temu, Efendi napisał:

 


Wystarczyło wyregulować zaworem bramowym i wszystko pięknie się kręciemoji16.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

hmmm jak skręciłeś przepływ? a co jest z woda z rewizji tez przechodzi przez filtr?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Efendi napisał:

 


Wystarczyło wyregulować zaworem bramowym i wszystko pięknie się kręciemoji16.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

 

NO dobra zakladajmy majac 8 tys masz skrecone i jest 7 aby chodzilo, wlozyles roller i teraz tam przeplyw jest 5 tys nie boisz sie ze bedzie za malo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hmmm jak skręciłeś przepływ? a co jest z woda z rewizji tez przechodzi przez filtr?


Rozkręciłem przepływ żeby dopasować ilość wpadającej wody. Rewizja nie przechodzi przez filtr


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Efendi napisał:

 


Rozkręciłem przepływ żeby dopasować ilość wpadającej wody. Rewizja nie przechodzi przez filtr


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

aha ok czaję tak to rozwiązali że nadwyżka ucieka poza filtr rewizją trochę słabo, u mnie 100% wody przechodzi przez filtr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
NO dobra zakladajmy majac 8 tys masz skrecone i jest 7 aby chodzilo, wlozyles roller i teraz tam przeplyw jest 5 tys nie boisz sie ze bedzie za malo ?

 

Pompa obiegowa to Jebao 8000 na wysokości 1.6m i stratach związanych z kolankami itp to daje nam jakieś 4-5 tys/h a filtr obsłuży spokojnie taką ilość wody.

aha ok czaję tak to rozwiązali że nadwyżka ucieka poza filtr rewizją trochę słabo, u mnie 100% wody przechodzi przez filtr

 

Coś się chyba nie rozumiemy[emoji30] całość wody idzie przez filtr a rewizje mam dla bezpieczeństwa więc nie ma potrzeby żeby było połączone z ClariSea

 

 


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.