Skocz do zawartości
ejerzyk

ile i jakie ryby do 54 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Mój zbiorniczek powoli już dojrzewa. Tylna szyba jest gęsto pokryta 1-4 mm piegami z glonów wapiennych. Chciałbym w najbliższym czasie wpuścić następną rybkę, ale zastanawiam się nad obsadą docelową. W akwarium pływa już Chrysiptera hemicyanea. Na pewno chciałbym (albo raczej żona by chciała) ocellarisa i tu powstaje pytanie: 1 czy 2? Czytałem na forum, że 1 sobie świetnie radzi, ale jeżeli dla dwóch nie jest za mało miejsca, to wolałbym dwa. Do tego chciałbym dołożyć jeszcze jakąś babkę. Podoba mi się Cryptocentrus cinctus, ale obawiam się, że mam za małe akwarium - co o tym sądzicie? Ostatnio skłaniam się ku jakiejś innej, RA345 namawiał mnie na jakąś aktywniej kopiącą i rozważam inne propozycje.

Reasumując:

  1. garbik hemicyanea - jest
  2. ocellaris - 1 czy 2?
  3. babka - jak na cinctusa za mało miejsca, to co?

Proszę o Wasze opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) to co zwykle: "sprzedawca w sklepie namówił"... ale podobno nie jest zbytnio agresywny, do krewetki nie ma pretensji i raczej się bunkruje w skałkach. Mam nadzieję, że nie jest dresiarz. ;) A co sądzisz o reszcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumując:

  1. garbik hemicyanea - jest
  2. ocellaris - 1 czy 2?
  3. babka - jak na cinctusa za mało miejsca, to co?

Proszę o Wasze opinie.

1.Garbikowi - tej wredocie bym dał spokój, rybka agresywna i taki zbiorniczek dla niej wg mnie za mały.

2.Ocelarisa też nie...

3.Cintrus też nie - tu bym dał parkę Elacatinus evelynae


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.Ocelarisa też nie...

3.Cintrus też nie

Nie da rady - musi być. Żona tego nie zaakceptuje... :) To w takim razie wnioskuję, żeby poprzestać na jednym ocellarisie, tak?

Odnośnie babki to raczej jestem za jedną i chyba raczej inny gatunek - macie jeszcze jakieś propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jerzyk - moze pomysl o pterapogonach? Rybki stoja w jednym miejscu przez pol dnia :) A taki powaznie to jakbys kupil parke to i w hodowle mozna sie pobawic. Co do blazenkow to parka bedzie miala ciasnawo. A co do garbika to najlepiej oddaj w sklepie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z hodowlą dam sobie spokój - mam to na codzień z pyszczakami. Po tych Waszych uwagach pewnie i chętnie oddałbym garbika, ale nie ma szans go teraz złapać. Jak będzie bardzo bruździł, to nie będzie wyjścia i będę wyciągał skałki, żeby go dorwać. Na razie niestety musi być. W takim razie poprzestanę na jednym ocellarisie - widziałem, że ludzie nawet w 30l trzymają i ktoś pisał, że w 60l nie było mu już źle, więc może da radę. Z babką jeszcze zobaczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Można też w szklance trzymać, ale to jest męczenie zwierzyny. Dla mnie to jest porównywalne z tym jak ludzie trzymają psa na metrowym łańcuchu przykutego do budy przez całe życie.

Żyje? No żyje, ale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już koniecznie musi być ocellaris, to wyrzuciłabym garbika, żadnej babki a dałabym TYLKO parke ocellarisów. Oczywiscie akwarium jest małe, ale błazenki nie potrzebują zbyt dużo miejsca. Pojedynczy bedzie czuł sie samotny.

Pozostaje utrzymać odpowiednie parametry wody.

Garbik będzie atakował inne ryby wyciagnij go juz teraz.

2 błazenki to trochę skrajnie jak na wielkośc akwa, ale bardziej sensownie niz babk garbik i błazenek. Zeby wyhodować młode trzeba sie troche natrudzić, to nie gupiki więc nie musisz sie bać przychówku


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...tez mysle ze z tym grabikiem musisz cos zrobic,jest duze prawdopodobienstwo ze bedzie agresywny,tym bardziej ze byl pierwszy...skoro juz chcesz miec koniecznie te ocellarisy to dalbym dwa i zadnych wiecej ryb...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to wszystko na uwadze i w razie potrzeby będę reagował (w sensie próbował wyciągnąć garbika), ale widziałem u Skipera, jak w jego akwarium (fakt: 2 razy pojemniejszym) pływały: garbik hemicyanea i błazenek. Wszystko było ołkej, garbik nawet wyglądał na bardziej lękliwego. Może te hemicyanea nie są takie agresywne jak parasemy - tak też tłumaczył sprzedawca.

Nie chciałbym, żebyście mnie źle zrozumieli - bardzo dziękuję za Wasze rady i w razie potrzeby będę interweniował, ale chcę spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie warto rozdzielić słuchanie rady i ustosunkowanie się do niej od samego słuchania :)

Zupełnie serio, moim zdaniem (podkreślenie autora) akwarium 54l średnio nadaje się na ryby morskie, ale to nie znaczy że nie nadaje się zupełnie :) Ja bym w takim baniaczku pokusił się o jakieś oryginały, w sensie, nie 2 błazny i kropka. Rozumiem z kolei naciski ze strony małżonki, ja nie posiadam takiego problemu więc rzadko biorę takie coś pod uwagę. Wracając do tematu ryb, za reeflexem :

http://pl.reeflex.net/tiere/2392_Caracanthus_maculatus.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/516_Diademichthys_lineatus.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/398_Discordipinna_griessingeri.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/3029_Ecsenius_pictus.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/1146_Ecsenius_gravieri.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/387_Elacatinus_figaro.htm - moj faworyt :)

http://pl.reeflex.net/tiere/1731_Eviota_nigriventris.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/2544_Eviota_sebreei.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/388_Gobiodon_okinawae.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/371_Stonogobiops_yasha.htm - parka krewetka + babeczka

Oczywiście nie wszystkie naraz :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie warto rozdzielić słuchanie rady i ustosunkowanie się do niej od samego słuchania :)

Przynajmniej wiem, że robię źle - chociaż nie wiem, co jest gorsze ;)

Dla mnie będzie to też dobry pretekst w niedalekiej przyszłości, na zamianę 200l malawi na morskie. Wtedy będę miał kartę przetargową :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej wiem, że robię źle - chociaż nie wiem, co jest gorsze ;)

Dla mnie będzie to też dobry pretekst w niedalekiej przyszłości, na zamianę 200l malawi na morskie. Wtedy będę miał kartę przetargową :)

O, i teraz mówisz jak człowiek, pokazujesz żonie "patrz jak te rybki się męczą!" i trzeba stawiać większe :)

Ja mimo wszystko życzę pomyślnych i rozważnych wyborów :)

Pozdrawiam

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się wtrącę tylko w temacie Chrysiptera hemicyanea

Z moich obserwacji, to naprawdę spokojna ryba.

U mnie w ReefMaxie (niewiele więcej niż 54 - bo raptem 80 l)

wszystkie wpuszczone po nim ryby (mały błazenek i pseudochromis) nie miały

z nim większych kłopotów. Przez pierwsze kilka dni przeganiał nowego, jak mu lazł przed nos,

ale po tygodniu całkowicie mu przeszło.

Badziej agresywnie zachowywała się decora.

Taki garbik, to zdecydowanie lepsza opcja niż błazenki do małego akwarium, bo nie urośnie nawet do połowy długości dorosłego ocellarisa.

Dokup jeszcze jakieś małe ryby, z tych, które polecali koledzy i będzie OK, a żonie postaw ultimatum, że jak chce błazenki - to musi być większy baniak :)


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny zbiornik i trzymam w nim aktualnie dwie ryby, jednego ocelarisa i jednego kauderni. Już piszę dlaczego taki wybór. Ocelaris jest rybą prostą nie sprawiającą kłopotów która wcale nie czuje się samotna bo pływa sobie z kauderni. Kauderni z kolei jest rybą statyczną nieruchliwą, chociaż szybką, zadowala sie jedną miejsówką w akwarium w której spokojnie sobie "wisi". Idealny więc do nie dużego akwarium. Miałem jeszcze małego gobiodona okinawae ale dopełnił żywota na dywanie:(. Także spokojnie mogę ci taki zestaw polecić chociaż sam mam świadomość że to już granica przerybienia. Oczywiście dużo zależy od tego jakie parametry jesteś w stanie utrzymać. nie możesz mieć w takim układzie zybt ciężkiej ręki do karmienia. Pozdrawiam

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stało się dokładnie tak, jak pisaliście. Na początku garbiszon się stroszył i fukał, dzisiaj zaczął podjeżdżać i skubać. Tak więc sporym nakładem sił związanym z wywalaniem skał do wiadra i układaniem ich od nowa, udało mi się go złapać i dzisiaj pojedzie jeszcze do sklepu.

Co proponujecie na wymianę (z dopłatą)? Myślałem o sarco, ale ostatnio czytałem, że są z nim problemy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stało się dokładnie tak, jak pisaliście. Na początku garbiszon się stroszył i fukał, dzisiaj zaczął podjeżdżać i skubać. Tak więc sporym nakładem sił związanym z wywalaniem skał do wiadra i układaniem ich od nowa, udało mi się go złapać i dzisiaj pojedzie jeszcze do sklepu.

Co proponujecie na wymianę (z dopłatą)? Myślałem o sarco, ale ostatnio czytałem, że są z nim problemy...

Ciężko coś zaproponować, nie wiemy jakie korale Ci się podobają z miękasów, bo one chyba na początek są najsensowniejszym wyborem. Może jakąś ciekawą sinularię, cladellię coś w to ? :)

Pozdro

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.