Skocz do zawartości
zielony mintaj

Zasada działania waveboxa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak prostemu chłopu, na jakiej zasadzie działa wavebox? Jest pudełko, jest pompa i woda się buja.... ale czemu nie możemy np. użyć samej pompy?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...zasada jest prosta,woda wlewa sie do pudelka gora ,podczas postoju pompy,nastepnie jest wyrzucana i tak w kolko.Fala tworzy sie od rezonansu a same pompy z powodzeniem moga zastapic waveboxa,np. vortech z serii MP...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę :)

Jaka pompa jest zamontowana oryginalnie w wavebox-ie ?, lub jaką pompę można wykorzystać do budowy waveboxa ?


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ice, źle piszesz, woda nie wlewa się górą tylko przez pompę :) Mintaj, wyobraź sobie że wkładasz puste wiaderko do akwarium - poziom wody w akwarium się podniesie, a teraz wyobraź sobie że w tym wiadrze zrobisz dziurę - woda szybko wleje się do wiadra - poziom wody w baniaku obniży się, wyrówna się poziom wody we wiadrze i w baniaku. Na takiej samej zasadzie działa wavebox, jest pudełko, pompa która działa na zasadzie włącz/wyłącz, przy wyłączonej pompie woda wlewa się przez nią do pudełka więc poziom wody w baniaku i pudełku wyrównuje się, potem pompa się włącza i wypycha wodę z pudełka do baniaka - poziom wody w baniaku wzrasta - powstaje fala. Amplitudę ustawia się indywidualnie do każdego baniaka :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa w 'duzym' Waveboxie to 6215. Wyglada jak 6205 z innym zasilaczem i obudowa. Mozesz uzyc kazdej sterowanej pompy, do ktorej podlaczysz sterownik wlacz/wylacz, a interwaly da sie latwo ustawic. Musi byc dosc dokladny, bo wystarczy troche za dluga/krotka przerwa i z fali nici. Oczywiscie da sie zrobic 'fale' bez boxa, ale box bardzo pomaga, dziala jak tlok, ktory buja cala masa wody.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też wyelyminować pompe wody a zastosować pompe powietrza i box zamknięty od góry a otwarty na dole .Tylko pompa powietrza mysi mieć sporą wydajność.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Seb,nie wiem czy zle pisze czy nie zrozumialem do konca dzialania...u mnie wavebox jest z 1,5cm pod powierzchnia i widac jak woda wlatuje gora,pewnie troche tej wody wlatuje i pompa...u gory waveboxa jest najsilniejsza fala,ktora rozchodzi sie po calym zbiorniku...Swoj wavebox staralem sie zmodyfikowac,jednak nigdzie nie znalazlem zadnych informacji.Najpierw wycialem w srodku boxa kawalek oslony na pompe,potem gore boxa przytkalem,na koniec wogole zdjalem pokrywe i nic sie nie zmienilo.Nawet dalem wavebox do gory nogami i wtedy uzyskalem inna dziwna fale,ktora bardzo nie sie spodobala,lecz zauwazylem ze tak ustawione pudelko ma niewielki wplyw na dolne partie zbiornika,wiec zrobilem po staremu...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zielony" ! Ty "stary" akwarysta - moderator i pytasz jak to działa !!! :thumbup:


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Seb wyjaśnił prawidłowe działanie. Najlepsze falowanie uzyskujemy znajdując częstotliwość rezonansową fal - jest to zależne od długości zbiornika. Do niej dostrajamy pompę - czas pracy/przerwy. Po prostu chodzi o to że fala wody wydmuchana przez pompę odbija się od przeciwnej ściany akwarium i powinna w czasie przerwy w działaniu pompy wrócić do punktu wyjścia czyli do waveboxa. Im bliżej jesteśmy częstotliwości rezonansowej tym działanie jest bardziej efektywne. Woda powinna się wlewać do waveboxa przez otwór na pompę. Górą moze się czasem przelać nadmiar wody gdy przegniemy przy "bujaniu", jednak jest to efekt nieporządany. To Iceberg że Ci się przelewa górą świadczy o tym że po prostu źle go zamontowałeś/wyregulowałeś, ale nie znaczy oczywiście że nie bedzie działał. Prawidłowo wyregulowany działałby efektywniej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niee, ale teraz oczywiście żałuje że takiego nie wystrugałem. W budowie proste a w działaniu kapitalne. Chociaż bardziej podoba mi się zewnętrzny jaki ostatnio zbudował Snocho.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki zbudował Snocho? gdzie go "uwidzieć" można ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko :)

Czy gdyby podłączył do takiego sterownika: http://allegro.pl/sterownik-pomp-cyrkulacyjnych-falownik-i1676254514.html w miarę mocną pompę to miało by to sens aby na czymś takim zbudować waveboxa ?

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, zeby nie byla to pompa na 230V, bo dlugo nie pochodzi. Sterownik wyglada OK jesli chodzi o funkcje, tylko wlasnie ma gniazdko 230V. Mozna polaczyc do niego zasilacz do od pompy niskonapieciowej. Tylko musialbys podpytac jakiego elektronika czy ciagle wlaczanie i wylaczanie zasilacza z padu bedzie mialo jakies negatywne skutki dla jego zywotnosci.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zielony" ! Ty "stary" akwarysta - moderator i pytasz jak to działa !!! :thumbup:

Robi, lepiej żeby palił głupa że jest alfą i omegą ? każdy czegoś nie wie i po to właśnie jest forum, pytać pytać pytać :):thumbsup:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, zeby nie byla to pompa na 230V, bo dlugo nie pochodzi. Sterownik wyglada OK jesli chodzi o funkcje, tylko wlasnie ma gniazdko 230V. Mozna polaczyc do niego zasilacz do od pompy niskonapieciowej. Tylko musialbys podpytac jakiego elektronika czy ciagle wlaczanie i wylaczanie zasilacza z padu bedzie mialo jakies negatywne skutki dla jego zywotnosci.

Cholera czyli tak nie dobrze i tak :)

Bo podłączając pompę na 230V po jakimś czasie zfajczy się pompa, a przy niskonapięciowej zfajczy się zasilacz :)

Edyta: ale poczekajcie :) mam jakiegoś starego sunsuna 5000l/h do mieszania soli :D może na nim zrobię jakiś eksperyment :D


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzialaj. Przy takim koszcie pompy zalu nie bedzie. Ale jest duza szansa, ze po jakims czasie pompa bedzie miala problem ze startem. Przy dlugosci akwarium 150cm bedzie musiala startowac co okolo 1,5 sekundy.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tego nie będzie. Po kilkunastu startach przestanie. Poza tym czasem startują w drugą stronę...

Poza tym nie każda niskonapięciowa się nadaje. Mam dwa Aquaele 10000 - zrobiłem na tym falownik - dwie pompy włączaja się naprzemiennie co 1 s. Jednak nie mogą one działać na zasadzie włącz/wyłącz. W momencie przerwy muszą mieć też podawane niskie napięcie - wtedy maxymalnie zwalniają, ale nie zatrzymują się zupełnie. Takze do wavwboxa się nie nadają.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jakby takiej pompie zmieniać częstotliwość sinusoidalnie? Tez się szybko spali?


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, falownik zmieniający częstotliwość byłby idealny. Jednak za porządny trzeba zapłacić więcej niż za gotowego waveboxa.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy sam wavebox wystarczy do cyrkulacji w zbiorniku czy trzeba równocześnie stosować pompy cyrkulacyjne ???


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wavebox "buja" wodą, lecz ale bardzo słabo rusza ją wzdłuż akwa, więc bez dodatkowej pompy jest trochę drętwo.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz to powiedz mi proszę jaka pompa i z jakim sterowaniem, Twoim zdaniem się nadaje ?


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.