Jump to content
aqua skalar

Niezbędnik odpowiedzialnego hodowcy

Recommended Posts

Witam,

Szukając opisu interesującej mnie ryby trafiłem na stronę: http://www.aquariumpros.com/articles/badfishlist.shtml - oczywiście poszukiwana przeze mnie ryba znalazła się na czele listy :wallbash: - Gdy zacząłem dokładnie zapoznawać się z listą innych gatunków, również tam wymienionych, okazało się, że dosyć sporo popularnych i dostępnych w sprzedaży ryb nie powinno w ogóle być odławianych. W sumie to żadna nowość, przecież zwierzęta pozyskiwana są ze środowiska naturalnego i muszą dostosować się do życia w zupełnie innym warunkach. Chciałbym jednak poznać Waszą opinię na temat tej listy.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Share this post


Link to post
Share on other sites

NIE MOGE WKLEIC TABELI HTML z http://www.aquariump...dfishlist.shtml - KTO POMOZE? prosze pisac na PW

Oryginalny tekst i tabela pochadza ze strony http://www.aquariump...dfishlist.shtml

Nasza filozofia

Jeśli ryby nie przeżyją w akwarium hobbystów, to nie powinny nawet być oferowane do sprzedaży. Jest to idea, która promujemy już od jakiegoś czasu. Chociaż sprzedaż tych gatunków spadła, w akwariach importerów, można spotkać wiele ryb, które rzadko przetrwają w akwariach amatorskich, np. Blue Ribbon Eel, Rhinomuraena quaesita, W oparciu o nasze doświadczenie, niektóre z tych gatunków nie powinny nawet być trzymane w dużych, publicznych akwariach. Możemy również zaobserwować sytuacje gdzie ryby te giną, pod opieką tak zwanych "ekspertów" w publicznych akwariach w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli akwarium importera, ze całą jego wiedzą i zasobami sprzętowymi, nie może utrzymać konkretnego gatunku, to, co ten gatunek robi dla sprzedaży w magazynie akwarium? Sklepy detaliczne, które handlują tymi gatunkami powinny uświadomić sobie, przyczyniają się do upadku handlu żywymi organizmami, przynajmniej takiego, jaki znamy. Należy bojkotować takie sklepy i importerów, lub co najmniej poinformować ich właścicieli, że nie popieramy sprzedaży tych ryb i nie akceptować żadnych tłumaczeń. Sprzedawcy- właściciele lub personel, które próbują przekonać nas, że nie mamy racji, mają albo brak wiedzy albo są po prostu nieodpowiedzialni. Istnieją setki gatunków, pięknych i fascynujących zwierząt, które nie tylko będą w stanie przetrwać, ale będą rozmnażały się w akwariach i żyły, często dłużej, niż w środowisku naturalnym, ze względu na brak naturalnych drapieżników i pasożytów. Po prostu nie istnieje powód, aby handlować, lub pokazywać gatunki, które nie nie są w stanie przeżyć w akwariach.

Dlaczego te ryby nie są zdolne do przetrwania w akwarium?

Niektóre gatunki mają specjalne wymagania, których nie jesteśmy utrzymać, np. specjalna dieta. Dla przykładu Moorish Idol, Zanclus cornutus i prawie wszystkie papugoryby, żywią się niemal wyłącznie żywymi koralami – jest to zasób zbyt cenny żeby stosować go jako pokarm komercyjny. Inne gatunki mogą przetrwać tylko w pewnych warunkach lub nie mogą być trzymane razem z wieloma innymi dostępnymi gatunkami, np koniki lub iglicznie Wiele ryby, np. ławicowe, które w środowisku naturalnym dorastają razem , nie będzie żyć długo w niewoli , jeżeli nie są one trzymane z dużą ilością ryb tego samego gatunku (Jednakże istnieje duża liczba ryb ławicowych, które doskonale będą się czuły w pojedynkę). Niektóre gatunki, jakie spotykamy w hodowlach mogą być szczególnie wrażliwe na niektóre czynniki chorobotwórcze. Achilles i Powder Blue Tangs (białobrody) na przykład są szczególnie narażone na stres i przez to podatne na szereg chorób zwłaszcza oodinium.

Niektórzy "eksperci" gwałtownie zaprzeczą widząc niektóre gatunki z naszej listy Zawsze znajdą się wyjątki od każdej reguły. W przypadku stworzenia wyspecjalizowanych siedlisk dla niektórych gatunków, na przykład dla koników, istnieje szansa, że ryby te będą w stanie zdrowo się rozwijać bez większych problemów.

Możemy przyznać, że wykaz ten obejmuje gatunki, które czasami trzymane są pomyślnie, o ile spełnione są odpowiednie warunki. Nasza lista opiera się na wielu kryteriach, a staraliśmy się zakwalifikować nawet te gatunki, które mogą być uznane za graniczne, i prosimy o dodawanie komentarzy , jeśli macie konkretne doświadczenie i osiągnięcia. Głowna ideą którą się kierowaliśmy było stworzenie listy gatunków, które bardzo dobrze rozwijają się w akwariach oraz tych których nie ma sensu importować ze względu na złe doświadczenia w ich hodowli.

To nie uczciwe względem świeżych akwarystów, którzy opierają swoją wiedzę na informacjach ze sklepu, sprzedawać im ryby, które nie* będą dobrze sobie dobrze radziły. Jest szczególnie niesprawiedliwe dla tych ryb, które ostatecznie dołączą do milionów, które padły niepotrzebnie, gdy tylko kilka krótkich tygodni lub miesięcy temu, były szczęśliwe pływając w Oceanie. Czy chcemy żebyś poczuł się złe? Nie!!! Staramy się po prostu otworzyć Twoje oczy na ciemniejsze strony naszego hobby

*w oryginalnym tekście nie było słowa „nie”. Po konsultacji z Gottim uznałem ze jest to błąd edytorski i w tłumaczeniu dodałem „nie”

Jak zorganizowaliśmy naszą listę:

Gatunki ryb pojawiają się na naszej liście z następujących powodów:

 • Diety: Wymagają specjalistycznej diety, którą bardzo trudno jest skopiować w niewoli.
 • Siedliska: Wymagają specjalistycznych siedlisk, które są trudne do symulacji
 • Sposobu odłowu: Często zebrane przy użyciu cyjanku sodu lub narkotyków, lub które pochodzą z obszarów świata, gdzie te metody są nadal w użytku.
 • Agresywność: Bardzo agresywne, w naturze posiadają duże terytoria i są nieodpowiednie dla większości zbiorników ze względu na agresywny terytorializm
 • Niebezpiecznych: Ryby i bezkręgowce, które są zdolne do niebezpiecznych zatruć hobbystów, czasami powodująca śmierć lub uraz. Należy zauważyć, że w większości przypadków to niekoniecznie oznacza, że nie mogą być przechowywane pomyślnie w akwarium w domu. Po prostu chcemy zachować ostrożność!
 • Rozmiar: Ryby zbyt duże dla prawie wszystkich domowych zbiorników, wymagających pojemności większej niż 1 000 litrów, a w wielu przypadkach, kilka tysięcy litrów.
 • Stres: Te gatunki, które są bardzo wrażliwe i łatwo się stresujące, szybko tracące odporność w transporcie i są podatne na pasożyty i choroby. Klasyfikacja ta obejmuje także gatunki, które tylko zdołają przetrwać w akwarium, gdy przechowywane są w dużych ławicach i tych, które są pobierane z dużych głębokości wody, często niewłaściwie
 • Rzadkich: Ludzie! Jeżeli jest prawie niemożliwe znalezienie ryby w naturze, odławianie tego jej jest gwarantowanym sposobem do wyginięcia gatunku! Dla nas utrzymanie tych gatunków jest bardzo nieodpowiedzialne. Mamy dwa słowa dla osób, które nie zgadzają się z tym... pocałujcie nas…!

Uwaga, niektóre gatunki mogą być na liście dla jednego lub więcej powodów, ale nie wszystkie powody są wyświetlane ze względu na oszczędność miejsca. Naszym zdaniem wystąpienie już jednego lub dwóch powodów powinno dyskwalifikować rybe z odłowów. W każdym przypadku, gdy uważaliśmy że dodatkowe komentarze były konieczne, dodaliśmy je w wierszu poniżej wymienionych gatunków.

Definicja klas:

 • A-Ryby nigdy nie powinny być trzymane w niewoli

 • B- Ryb mogą być trzymane pomyślnie, ale tylko w akwariach, które są zorganizowane na dostarczanie wyspecjalizowanych potrzeb.

 • C- Ryby, które często są przechowywane pomyślnie w większych akwariach, ale zazwyczaj nie przetrwają w akwariach typu Fish Only. Jest tak ze względu na wymogi wyspecjalizowanej diety, np. w formie naturalnie występujących mikro-populacji skorupiak,
 • D- Ryby, które teraz są hodowane i rozmnażane w niewoli. Dlatego ich odłów nie jest konieczny
 • E- Ryby która prawie zawsze są łowionego przy pomocy cyjanku lub narkotyków, i którego zakup obsługuje to okropne praktyki.
 • F- Ryby, które mogą przeżyć w domowym akwarium, ale wymagają wyspecjalizowanej diety i/lub siedliska, który uniemożliwia utrzymanie z większością innych gatunków. Mogą być być przechowywane w dedykowanym zbiorniku. Klasyfikacja ta służy także dla bardzo agresywnych ryb lub tych, które mogą zjeść inne ryby. Ryby te wymagają specjalnej uwagi, przy doborze „współlokatorów”.
 • G- Trujące. Należy zachować wyjątkową ostrożność podczas łowienia lub czyszczenia akwarium zwłaszcza, jeśli masz małe dzieci.
 • H- Ryby, które nie powinny być sprzedawane ani kupowane, ponieważ są oni rzadkimi okazami i którym grozi wyginięcie. Wyobraźcie sobie publiczną reakcją na nasze hobby, jeśli zostałoby odkryte i opublikowane, że nasze hobby jest odpowiedzialne za wyginięcie jakiegoś gatunku.

W tabeli zawarliśmy również niektóre gatunki bezkręgowców, które często występują w handlu i które mogą powodować toksyczne ugryzienia lub ukąszenia, grożące śmiercią.

Butterfly Fish			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Copperband Butterfly	Chelmon rostratus		Diet		C
Marginalis Butterfly	Chelmon marginalis		Diet		A
Larvatus Butterfly	Chaetodon larvatus		Diet, Stress	A
Saddle Butterfly	Chaetodon ehippium		Diet		B
Myer’s Butterfly	Chaetodon myeri			Diet		A
Pearlscale Butterfly	Chaetodon xanthurus		Diet		B
Mertensii Butterfly	Chaetodon mertensii		Diet		A
Falcula Butterfly	Chaetodon falcula		Diet		A
Black Back Butterfly	Chaetodon melannotus		Diet		B
Blue Spot Butterfly	Chaetodon plebius		Diet		B
Blue Stripe Butterfly	Chaetodon fremblii		Diet, Stress	A
Burgessi Butterfly	Chaetodon burgessi		Diet		B
Dot-Dash Butterfly	Chaetodon punctatofasciatus	Diet		B
Double Saddle		Chaetodon ulietensis		Diet, Stress	A
Falcifer Butterfly	Chaetodon falcifer		Diet		B
Foureye Butterfly	Chaetodon capistratus		Diet		B
Fourspot Butterfly	Chaetodon quadrimaculatus	Diet		B
Coradion Butterfly	Coradion altivelis		Diet, Stress	A
Goldenstripe Butterfly	Chaetodon aureofasciatus	Diet		B
Gunther's Butterfly	Chaetodon guentheri		Diet		B
Latticed Butterfly	Chaetodon rafflesi		Diet, Stress	A
Lined Butterfly		Chaetodon lineolatus		Diet, Stress	A
Melon Butterfly		Chaetodon trifasciatus		Diet, Stress	A
Mitratus Butterfly	Chaetodon mitratus		Diet, Stress	A
Mulleri Butterfly	Chelmon mulleri			Diet, Stress	A
Ocellated Butterfly	Parachaetodon ocellatus		Diet, Stress	A
Ornate Butterfly	Chaetodon ornatissimus		Diet, Stress	A
Painted Reef Butterfly	Chaetodon sedentarius		Diet, Stress	A
Pakistan Butterfly	Chaetodon collare		Diet		B
Paucifasciatus		Chaetodon paucifasciatus	Diet, Stress	A
Raccoon Butterfly	Chaetodon lunula		Diet		B
Rainfordi Butterfly	Chaetodon rainfordi		Diet		B
Reticulated Butterfly	Chaetodon reticulatus		Diet, Stress	A
Semion Butterfly	Chaetodon semeion		Diet, Stress	A
Speculum Butterfly	Chaetodon speculum		Diet, Stress	A
Spot-Fin Butterfly	Chaetodon ocellatus		Diet, Stress	A
Spot-Tail Butterfly	Chaetodon ocellicaudus		Diet, Stress	A
Spotted Butterfly	Chaetodon guttatissimus		Diet, Stress	A
Teardrop Butterfly	Chaetodon unimaculatus		Diet		B
Triangle Butterfly	Chaetodon baronessa		Diet, Stress	A
Truncatus Butterfly	Chelmonops truncatus		Diet, Stress	A
Yellowhead Butterfly	Chaetodon xanthocephalus	Diet, Stress	A
Yellownose Butterfly	Chaetodon flavirostrus		Diet, Stress	A
Moorish Idol		Zanclus canescens		Diet		BOczywiście wiele” motylków” nie bedzie dobrze się czuła w akwarium chyba że będą żywiły 
się żywymi koralami i będą żyć w licznych grupach co jest możliwe tylko w olbrzymich 
akwariach publicznych. Istnieje jednak wiele gatunków nie zamieszczonych na tej liscie. 
Pewna niepisana zasada mówi ze gatunki karaibskie są relatywnie łatwiejsze w niż gatunki 
pochodzące z Oceanu Spokojnego. Jednak musimy podkreślić że zasada ta nie zawsze działa


Angel Fish			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Heraldi Angel		Centropyge heraldi		Drugs		E
Heraldi Angelfish jest prawie zawsze odławiana za pomoca narkotyków lub cyjanku  		
Flame Angel		Centropyge loriculus		Habitat		C
Lemonpeel Angel		Centropyge flavissimus		Habitat		C

Centropyge loriculus oraz Centropyge flavissimus potrafią radzić sobie nieźle w FO akwarium 
ale często sa to cechy indywidualne i będą się znacznie lepiej czuły w akwariach rafowych 

Bicolor Angel		Centropyge bicolor		Drugs, Habitat	C,E
Multi-Color Angelfish	Centropyge multicolor		Habitat, Rare	C,H
Golden Angelfish	Centropyge aurantia		Habitat, Rare	C,H
Shepardi Angel		Centropyge shepardi		Aggressive	F

Centropyge shepardi jest na tej liście ponieważ jest jedną z bardziej agresywnych Centropyge.
Nie powinna być trzymana z innymi Centropyge i innymi łagodnymi gatunkami. 
Eibli Angelfish też potrafi być agresywna, złaszcza w przypadku innych Centropyge 

Passer Angel		Holocanthus passer		Aggressive	F

Passer Angel może i powinien być trzymany wśrod innych agresywnych ryb

Rock Beauty Angel	Holocanthus tricolor		Diet, Stress	B
Clarion Angel		Holocanthus clarionensis	Rare		H
Conspiculatus Angel	Chaetodontoplus conspiculatus	Rare		H
Goldflake Angelfish	Apolemichthys xanthopunctatus	Rare, Stress	C,H
Flagfin Angel		Apolemichthys trimaculatus	Diet, Stress	B
Regal Angelfish		Pygoplites diacanthus		Diet, Stress	B,C
Emperor Angelfish	Pomacanthus imperator		Diet, Stress	B,F

Imperator bardzo łatwo się stresuje I jest bardzo podatny na infekcje linii bocznej 
I wymaga bardzo czystej wody. Dobre uziemienie  zbiornika, bogata dieta i suplementacja 
witamin często jest skuteczna metoda zapobiegania chorobie linii bocznej.


Filefish and Triggers			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Orange-Spot Filefish	Oxynonacanthus longirostris	Diet, Habitat	A
Undulate Triggerfish	Balistapus undulatus		Aggressive	F
Queen Triggerfish	Balistes vetula			Aggressive	F

Balistapus undulates i Balistes vetula	są niezwykle wytrzymałe, rosną do dużych rozmiarów 
I ostatecznie zjedzą wszystko co da sie złapać. Niepolecane  do zbiorników domowych 	

Clownfish, Damsels, Chromis, Pseudochromis			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Red Saddle Clownfish	Amphiprion ephippium		Aggressive	F
Latezonatus Clownfish	Amphiprion latezonatus		Stress		C
White Cap Clownfish	Amphiprion leucokranos		Stress		C
Maroon Clownfish	Premnas biaculeatus		Aggressive*	F

Maroon Clownfish - Premnas biaculeatus jest na tej liscie ponieważ bardzo często zabija 
inne błazenki w akwarium. Nie zawsze to się zdarza jednak na tyle często żeby umieścić go na tej liście.	
Jewel Damsel		Microspathodon chrysurus	Aggressive	F
Neon Velvet Damsel	Paraglyphidodon oxyodon		Aggressive	F

Prawie wszystkie błazenki, garbiki i chromisy są bardzo wytrzymałymi rybami które
raczej dobrze sie czują w domowym akwarium. Jednak niektore z nich, zwłaszcza garbiki 
mogą być agresywne w stosunku do wiekszych ryb. Chromisy dość łatwo się stresują i powinny 
być trzymane w małych grupach koniecznie w akwariach rafowych						

Batfish			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Pinnatus Batfish	Platax Pinnatus			Diet, Stress	A
Tiera Batfish	Platax tiera				Stress		B


Eels			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Ribbon Eels		Rhinomuraena quaesita		Diet, Stress	B
Ghost Ribbon Eel	Uropterygius concolor		Diet		B
Banded Snake Eel	Myrichthys colubrinus		Diet, Habitat	A
Leopard Snake Eel	Myrichthys maculosus		Diet, Habitat	A
All Other So-called Snake Eels				Diet, Habitat	A
Garden Eel		Taenioconger hassi		Diet, Habitat	A

Snake Eel wymaga piaszczystego dna i odżywiają skorupiakami piaskowymi. 
Bardzo rzadko są w stanie nauczyć się odżywiać martwymi krewetkami lub krylem zakopanym w piasku.
Z tego powodu często zdychają z głodu 	Wrasses - Wargatki			
Christmas Wrasses	Halochoeres species 		Diet, Stress	A
Anampses Wrasses	Anampses species		Diet, Stress	A
Leopard Wrasse		Macropharyngodon meleagris	Diet, Stress	A
Most Other Macropharyngodon Wrasses			Diet, Stress	A
Orange-line Wrasse		Stethojulis balteata		Stress		B
Most Pencil Wrasses		Hologymnosus species		Stress		B
Laboute Fairy Wrasse		Cirrhilabrus labouti		Stress		A
All Cleaner (Labroides and other species) Wrasses		Diet, Stress	B
False Cleaner Wrasse		Aspidontus taeniatus		Diet		A
Lunare Wrasse			Thalassoma lunare		Aggressive	F

Thalassoma lunare może być trzymany wsród agresywnych ryb				

Blennies, Dragonettes ( mandaryny) and Gobies			
Mandarin Dragonette	Pterosynchiropus splendidus	Diet, Habitat	C
Target Dragonette	Synchiropus picturatus		Diet, Habitat	C
Scooter Dragonette	Synchiropus species		Diet, Habitat	C


Mandaryny odżywiają sie wyłącznie żywymi, drobnymi skorupiakami na które polują wśród skał. 
Powinny być kupowane tylko do dużych, dojrzałych zbiorników z dużą ilościa zywej skały. 
Pojedyncze egzemplarze mogą nauczyć sie zywic martwym pokarmem.				

Parrot Fish			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Parrotfish		Scarus species			Diet		A
Parrotfish		Cetoscarus species		Diet		A
Parrotfish		Cirrhilabrus species		Diet		A


Pygmy Parrot Fish, Blue Pygmy i Bi-Color Pygmy Parrotfish (gatunki z rodzaju Cirrhilabrus)mogą być
trzymane w dużych akwariach wśród łagodnych ryb, jednak nie są one tak kolorowe jak ich krewniacy 
żywiący sie koralami. W akwariach potrafią przestawić sie na inny pokarm pod warunkiem dostarczenia
zywych skorupiakow- czasami podgryzaja SPSy. Nie polecamy ich jednak do domowych zbiorników.  

Anthias (Fairy Basslets)			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Creole Anthias		Paranthias species		Habitat		B
Blue Diamond Anthias					Habitat		B
Hawaiian Anthias	Miroabrichthys bicolor		Habitat		B
Purple Queen Anthias	Mirolabrichthys tuka		Habitat		B
Queen Tiger Anthias	Mirolabrichthys imeldae		Habitat		B
Female Squareback	Pseudanthias pleurotaenia	Habitat		B

Wiele gatunków Anthiasów żyje w licznych ławicach, w okolicach podwodnych szczytów raf lub 
przy pionowych scianach, żywiąc sie non-stop zooplanktonem. Niektóre z tych bardzo kolorowych
ryb bedzie żyło tylko w wśród odpowiedniej ilości osobników tego samego gatunku co pozwala im 
na budowanie zaawansowanych relacji socialnych. Wymagają niemalże stałego źrodła pokarmu.
W przypadku hodowania Anthiasow niezbedne 
jest także stałe źródło zooplanktonu. Nie nadają sie absolutnie do zbiorników FO	

Basslets, Groupers, Grunts (Sweetlips)			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Clown Sweetlips	Plectorhincus chaetonoides	Diet, Stress	A
Macolor niger Grunt	Macolor niger			Diet, Stress	A
Oriental Sweetlips	Plectorhinchus lineatus		Diet, Stress	A
Striped Sweetlips	Plectorhinchus diagrammus	Diet, Stress	B


Tangs			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Achilles Tang		Acanthurus achilles		Stress		B
Powder Blue Tang	Acanthurus leucosternon		Stress		B
Powder Brown Tang	Acanthurus japonicus		Stress		B
Clown Tang		Acanthurus lineatus		Stress		A
Chevron Tang		Ctenochaetus hawaiiensis	Diet, Habitat	C
Sohal Tang		Acanthurus sohal		Aggressive	F

Sohal Tang może być trzymany z agresywnymi rybami		

Lionfish, Anglers and Scorpionfish			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Fu Manchu Lionfish	Dendrochirus biocellatus	Diet, Habitat	B,F,G
Zebra Dwarf Lionfish	Dendrochirus zebra		Diet, Habitat	B,F,G


W naszej opinii większość gatunków Lionfish jest trudna do trzymania, ze wzgledu na konieczność 
doboru odpowiednich "współlokatorów", stałego źródła zywego pokarmu. Reszta gatunków z rodzaju 
Scorpaenidae wymieniona poniżej jest relatywnie łatwa w hodowli jednak wszystkie sa jadowite
(niektore smiertelnie) dlatego skrajna ostrożnośc jest konieczna zwłaszcza w przypadku obecności dzieci. 
Wiekszość poniższych ryb nie może byc trzymana z gatunkami mniejszymi.
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Volitan (Peacock) Lion	Pterois volitans			Dangerous	G
Antennata Lionfish	Pterois antennata		Dangerous	G
Radiata Lionfish		Pterois radiata			Dangerous	G
Fuzzy Dwarf Lionfish	Dendrochirus brachypterus	Dangerous	G
Sphex Lionfish		Pterois sphex			Dangerous	G
Miles Lionfish		Pterois miles			Dangerous	G
Stonefish		Syanceia species		Dangerous	F,G
Sculpins		Scorpaenopsis species		Dangerous	F,G
Leaffish			Taenianotus tricanthus		Dangerous	F,G
Rhino Scorpionfish	Rhinopias frondosa		Dangerous	F,G
Angler Fish		Antennarius species		Dangerous	F,G
Threadfin Anglerfish	Nemanthias carberryi		Dangerous	F,G
Sea Goblins		Prionotus carolinus		Dangerous	F,G


Koniki i iglicznie

Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Most Seahorses		Hippocampus species		Diet, Habitat	F
Sea Dragon		Phycodurus eques		Rare	A
Sea Dragon		Phyllopteryx taeniolatus	Rare	A
Most Pipefish		Corythoichthys species		Diet, Habitat	F
Most Pipefish		Doryrhamphus species		Diet, Habitat	F
Most Pipefish		Syngnathoides species		Diet, Habitat	F
Trumpetfish species	Aulostomus species		Diet, Habitat	B


Wielu akwarystów nie zgodzi sie z umieszczeniem koników i iglicznii na naszej liscie jedank
prawda jest to że wielu z nich nie odniosło sukcesu hodowlanego a ryby te nie są łatwe w 
hodowli ze wzgledu na specyficzna diete i rodzaj habitatu ktory zamieszkuje. 
Prawda jest jednak to ze wyspecjalizowani w tych rybach akwarysci odnosza sukcesy w 
hodowli i rozmnazaniu konikow i iglicznii.		


Sharks, Skates and Rays			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Almost All Sharks, Skates and Rays			Size		A,B
Remora		Echeneis naucrates			Habitat		A,B

Absolutna wiekszosc rekinow nie nadaje sie do hodowli w akwarium i prawie wszystkie
umieraja powolna smiercia. Specyficzna dieta i rozmiar tych ryb w zasadzie wykluczaja je z hodowli			

Boxfish and Cowfish (Trunk Fish)			
Common Name			Scientific Name		Reason		Class
Blue Boxfish		Ostracion melegris (male)	Habitat, Stress	B
Black Boxfish		Ostracion melegris (female)	Habitat, Stress	B
Scribbled Boxfish	Ostracion solorensis (male)	Habitat, Stress	B
Scribbled Boxfish	Ostracion solorensis (female)	Habitat, Stress	B


Prawie wszystkie "pudelka" sa bardzo niesmiale. Plywaja wolno i zwykle nie
moga konkurowac z rybami agresywnymi i szybko plywajacymi. Sa bardzo wrazliwe 
na choroby skorne. Zestresowane moga wypuscic toksyne	ktora w zamknietej przestrzeni 
akwarium	spowoduje smierc wszystkich zwierzat.	

Inne gatunki  			
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
Shrimp (Razor) Fish	Aeoliscus strigatus		Diet, Stress	B
Pinecone Fish		Cleidopus gloriamaris		Habitat		B
Pinecone Fish		Cleidopus japonicus		Habitat		B
Flashlight Fish		Photoblepharon palpebratus	Habitat		B


BEZKRĘGOWCE:			

Cephalopods	(Głowonogi)		
Common Name		Scientific Name			Reason		Class
All Octopus species	Octopus species		Diet, Habitat	B
Blue-Ring Octopus	Hapalochlaena lunulata		Dangerous	B,G


All Squid species	Loligo and Sepioteuthis sp.	Diet, Habitat	A
All Cuttlefish species	Sepia and Sepioloidea sp.	Diet, Habitat	B
All Nautilus species	Nautilus and Argonauta sp.	Diet, Habitat	A


Inne bezkręgowce  	
Common Name			Scientific Name		Reason		Class
Flower Sea Urchins					Dangerous	G
Indian Cone Snails					Dangerous	G
Mantis Shrimp						Dangerous	F
Jellyfish							Dangerous	B


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodze sie bo najczesciej rozchodzi sie o rozmiar akwarium, ale dla mnie kontrowersyjne jest to , ze niektore gatunki nadaja sie na trzymanie tylko przez akwaria publiczne, lub sa przez nie trzymane gdzie nie powinny byc wogole.

Ile plastiku znajduje sie sie w akwariach gdzie ryby wymagaja obecnosci korali i innych organizmow z ktorymi zyja w symbiozie. Prawdziwego akwarium rafowego a publicznym akwarium jeszcze nie widzialem, zywa skala co raz czesciej nalezy do rzadkosci wiec co to za odwzorowywanie natury.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@aqua skalar, naprawdę fajny temat.

@Tester, Bartek Ty nigdzie nie wychodź tylko tłumacz :)

no to zabiłeś ćwieka....

zwłaszcza, że lista nie jest kompletna, co podkreślają na początku :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Share this post


Link to post
Share on other sites

zanim nadejdzie profesjonalne... tłumaczenie google


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekawy i dający do myślenia artykuł, moim zdaniem do przyklejenia.


ReefMax i parę gratów...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tester: jak jest potrzeba to chętnie pomogę z tłumaczeniem, mam nad wyraz dużo wolnego czasu teraz:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No art rzeczywiście bardzo ciekawy, i tyleż dołujący... Widać że sam mam na sumieniu mandaryna - pływa u mnie, i niedługo będzie pływał chelmon...

P.S. Przez pomyłkę zamiast dać Autorowi plusa, dałem minusa, co naprawiam dając mu dwa plusy w innych postach, aby nie było żadnej lipy ;)

Pozdro

Gott


-UNDER CONSTRUCTION-

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Witam...no teraz to sie poczulem jak sadysta trzymajacy ryby w sloiku...temat bardzo ciekawy ale tez bardzo kontrowersyjny i nie potrafie sie do niego ustosunkowac.Zawsze mialem wrazenie ze akwarystyka morska nie jest tak do konca czysta...Choc nie jestem zwolennikiem SPSow,bardzo cieszy mnie fakt ze wymieniacie sie ze soba szczepkami i dzieki temu korale nie sa wyrywane naturze...Grzesiu,masz racje,chyba wszystkie akwaria publiczne sa zbudowane na plastiku gdzie ryby tak naprawde nie maja mozliwosci dlubac sobie w skalkach bo tych skalek nie ma.W Monako stosuje sie metode Jauberta,ktora oparta jest na filtracji poprzez zwir koralowy (plenum)i metoda ta nie wymaga obecnosci zywej skaly...Co do samego artykulu,uwazam ze i tak sie nie da powstrzymac tego biznesu,jedyna alternatywa bylo by rozmnazanie ryb w niewoli a wiadomo jak z tym jest...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i Kolega Tester stanął na wysokości zadania, za co dziękujemy. Proponuje temat przypiąć, jak już wcześniej ktoś proponował.

A co do samego tekstu, ehhh... Chyba tylko tyle, bo trochę nam wszystkim teraz powinno być wstyd za to co robimy...


-UNDER CONSTRUCTION-

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i Kolega Tester stanął na wysokości zadania, za co dziękujemy. Proponuje temat przypiąć, jak już wcześniej ktoś proponował.

...

temat przyklejony, a dla @Testera DUŻE BRAWA :clap: :clap: :clap: , bo nie po raz pierwszy pomaga nam wszystkim, poświęcając swój wolny czas.

DZIĘKUJEMY

:)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety nie umialem wkleic tabelki HTML - NR jakos nie przyjmowalo kodu. Musialem przez to praktycznie przepisac i wyedytowac cala tabelke recznie. Dla mnie temat jest strasznie interesujacy zwłaszcza z punktu widzenia konserwacji przyrody i wlywu akwarystow na srodowisko naturalne. Mysle ze mamy ogromny wplyw na to co jest importowane. Bojkot niektorych sklepow czy nawet samych gatunkow za pewne zalatwi sprawe.

Dodatkowo nalezy wspomniec ze w tym watku mowa tylko o rybach, a co z koralami...?

Ja bym dodal ze to @aqua skalar zaczał ten watek wiec podziekowania jemu tez sie naleza.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bardzo ciekawy artykul :thumbsup: ,wszyscy sie wyzala jakie biedne rybki,niekture gatunki nienadaja sie do naszych akwarii

:thumbdown: a za pare dni i tak polecimy do sklepu kupic rybke ktora nie przetrwa pol roku w akwarium

wiec jak czytam to biadolenie to o kant d..p :sleeping: y.rozbic

tester chwala ci za to ze masz czas na tlumaczenie


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witek, to my, uzytkownicy tego forum jestesmy odpowiedzialni za to zeby wszyscy "nowi" mieli pokazane jasno i czytelnie zasady panujace w tym hobby.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mnie chodzi o to ze jak ktos pisze w temacie ze nie powinismy kupowac danego gatunku do naszej malej rafy,to najpierw niech popatrzy na swoj zbiornik a dopiero potem pisze przestroge dla inych

ostatnio sam sie zastanawialem ze wiekszosc ryb ktore mamy to sie nie nadaja do naszej rafy,rosna zbyt szybko i coraz czesciej mysle zeby zostawic sobie ekipe sprzatajaca i kilka blazenkow w swoim zbiorniku

co jak co to sami z wlasnej woli napedzamy biznes i meczymy ryby w zbyt malych zbiornikach :yes


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to chyba czas na spowiedz bez rozgrzeszenia :popo:

Z powyzszej listy od poltora roku trzymam Chelmon rostratus i Flame angel. W sklepie sprzedawca zastrzegl ze angel bardzo lubi kryjowki i najlepiej czuje sie w akwarium gdzie duzo korali. W necie doczytalem ze w jego diecie bardzo wazne sa glony i gabki. Oprocz tego ze przyjmuje wszystko, dostaje nori, szpinak i specjalny pokarm dla Angeli zawierajacych gabki

Chelmon przestawil sie na mrozonki i zarelko wlasnej produkcji, spucowal aiptasie i rurowki, ale w jego oczach wyraznieczytam Greg chcialbym wieksze akwarium.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wpisując rano pierwszy post nie przypuszczałem że temat wzbudzi, aż takie zainteresowanie. Potraktowałem ten artykuł jako ciekawostkę znalezioną w sieci. Odnośnie do podziękowań, to największą zasługę mają autorzy opracowania źródłowego. Chciałbym tylko nadmienić, że na podanej wyżej stronie internetowej można się również "doklikać" do listy ryb wytrzymałych i odpornych, zalecanych dla hobbystów. Co moim zdaniem potwierdza, że podejście do tematu nie było tendencyjne i nie miało na celu całkowitego zanegowanie idei akwarystyki morskiej. Dobrze, że @Tester poświecił swój czas i przetłumaczył tekst na język polski, aby każdy po przeczytaniu mógł wyrobić sobie zdanie w tym temacie.

Osobiście jestem przekonany, że większość osób, które dzięki forum będzie miało okazję zapoznać się z tym artykułem, byłoby w stanie zapewnić możliwie najlepsze warunki dla wymienionych w spisie ryb. Nie wszyscy jednak mają czas i ochotę, aby poszukiwać informacji na temat danego gatunku. Przecież w akwarium pływało kilka identycznych ryb, więc "gdyby co" to zawsze można kupić innego osobnika, który może okazać się silniejszy. Z drugiej strony nawet pomimo najlepszych chęci i włożonego wysiłku, wszystkie starania mogą okazać się niewystarczające, aby zapewnić rybie wymagane minimum. "There is also a note on Meerwasser-Lexikon that out of around 100 specimens, less than 10 will reach maturity in captivity. They say that, it is a very sad finding, but unfortunately, it is the truth."[ http://oceanaquaristic.blogspot.com/2011/02/chelmon-rostratus.html ].


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wpisując rano pierwszy post nie przypuszczałem że temat wzbudzi, aż takie zainteresowanie.

... jestem przekonany, że większość osób, które dzięki forum będzie miało okazję zapoznać się z tym artykułem, byłoby w stanie zapewnić możliwie najlepsze warunki dla wymienionych w spisie ryb. Nie wszyscy jednak mają czas i ochotę, aby przeszukiwać informacji na temat danego gatunku. ...

i właśnie dlatego ŚWIETNIE, że podzieliłeś się tym artykułem! oby Twoje założenia okazały się słuszne, bo niestety ostatnio obserwuje się na forum, że nie wolno wręcz zwracać uwagi w kwestii obsady, a porady wynikające z doświadczenia są traktowana jako ataki.

może się to trochę zmieni i będzie można spokojnie powymieniać poglądy.

choć z drugiej strony artykuł dołuje, nie ukrywam :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świadomość rośnie, brawo. Gdyby ten biznes nie poszedł w stronę łapiemy wszystko co się rusza i na rynek bo kolorowe, to pewnie paru młodych i starszych, zastanowiło by się po co i dlaczego mi ta ryba. Szkoda, że tak mało energii hodowle przeznaczają na rozmnażanie ryb w niewoli. Przecież, żółtka już rozmnożono, błazny też, idąc w tą stronę dostajemy ryby od małego przystosowane do życia w akwariach. Ryzyko występuje tylko wtedy jak to się wymknie z pod kontroli i jakiś idiota zacznie miksować osobniki a te jakimś trafem trafią do morza. Bo nie wystarczy, że błazenki się rozmnożyły...nie trzeba było zrobić odmianę weloniastą !!! Zjechałem z tematu ale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ważna i potrzebna kwestia, wielu z nas swą przygodę z akwarium morskim zaczynało od przejścia ze słodkowodnego a pierwszy kontakt z morszczyzną znalazło w sklepie gdzie często robiło się zakupy akwarystyczne.....

Z własnego doświadczenia wiem że wiedza niektórych sklepów jest ograniczona i gdybym wcześniej trafił na forum moja świadomość hodowlana, pozwoliła mi by uchronić się przed wieloma błędami, oraz nie pozwoliła by uśmiercić kilku stworzeń.............

BRAWO DLA AUTORÓW TEMATU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.