Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dzięki uprzejmości Sebastiana dostałem porcję glonów z jego sumpa. Gdy miałem fosforany na poziomie 0.4, rosły sobie one spokojnie w moim refugium. Jednakże ilość glonów w stosunku do ilości wody w moim obiegu była niewystarczająca aby spowodować znaczące obniżenie PO4. Zastosowałem więc absorber. Na pierwszy ogień poszedł PhosGuard (300ml). W ciągu dwóch tygodni poziom fosforanów obniżył się do 0.15, a następnie zaczął zwyżkować wiec wymieniłem go. Tym razem użyłem EcoSystem - Eco Phos (250ml). Jednocześnie zauważyłem, iż glony w refugium zaczynają "bieleć" i rozpuszczać się. Pojechałem do Seba po następną porcję glonów i po umieszczeniu ich w refugium, one również zniknęły :veryangry: Co może być tego przyczyną? Czyżby absorber uwolnił "coś" co nie szkodzi zwierzakom, a wykańcza piękne glony od Seba?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie samym po4 glon zyje... :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ma Seba ma oswietlenie a jakie Ty? Czesto gwaltowna zmiana swiatla szczegolnie ilosci sprawia ze glony mizernieja.

Do tego Seb karmi swoje grzadki specyfikami z ktorych glony pewnie tez korzystaja, a jak wyglada to u Ciebie?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Sporo ludzi pisze o problemach z refugium, a jednocześnie walczy z NO3 i PO4 jak tylko może.

Moim zdaniem w przypadku zieleniny trzeba sięgnąć po doświadczenia z akwarium słodkowodnego,

czyli mikro i makroelementy :) Przeważnie przy zieleninie liczył się też wysoki poziom potasu, który był wciągany w ogromnych ilościach, żelazo było potrzebne bodajże do produkcji chlorofilu.

Nawet jak to wszystko dodają do soli, to jest to błyskawicznie wciągane przez zieleninę, jak w słodkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glony spagetti raczej nie usuwają fosforanów,a bardziej azotany :welcome:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oprócz tego wszystkiego o czym piszecie ludzie mówią że do tego trzeba mieć rękę ,i chyba coś w tym jest ...


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dozuję do gloniaka "CO2 w płynie", ukwiałom nie szkodzi a glony dosłownie wyłażą ze zbiornika :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz Dyzma: oświetlenie jest dokładnie to samo, 18W, taka sama lampa.

@zielony mintaj: azotany na b.niskim poziomie <5


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja dozuję do gloniaka "CO2 w płynie", ukwiałom nie szkodzi a glony dosłownie wyłażą ze zbiornika :)

Easy Carbo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zbyt leniwy by cokolwiek dozowac, wiec wzialem sie na wygodny sposob z Miracle Mud.

Czy to CO2 w plynie mam wplyw na Ph?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jeśli on pisał o Easy Life 'Easy Carbo' to w słodkim nie ma wpływu (stosuję od ponad roku).

W morskim też nie powinno, to nie jest CO2 tylko jakaś forma węgla organicznego płynna, rośliny to absorbują i to CO2 wytwarza się jakby wewnątrz rośliny, a więc nie ma wpływu na chemię wody.

Oczywiście, jeśli mintaj pisał o EC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Easy Carbo. Najlepsze jest to, że zawiera aldehyd glutarowy, który jest trujący, szkodliwy i używany do sterylizacji- a koralom nie szkodzi :D

@Jacek56- możliwe że to właśnie niskie azotany są przyczyną nierośnięcia glonów choć pewniści 100% nie ma. O jakie glony chodzi?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 99% miałem Caulerpa racemosa var. turbinata . Co jest najciekawsze, azotany zawsze były niskie, a glony rosły. Włożyłem absorber i glony zniknęły.

Jednakże równowaga między azotanami, a fosforanami jest zaburzona. Ostatnio dołożyłem troszkę rybek 17szt. może poniosą produkcję azotanów.

Pozdrawiam z daleka

Jacek


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Nie chcę zakładać nowego tematu więc powalczę o miano górnika miesiąca :), a mianowicie mam glony "spagetti" w refugium są tam od 3 tygodni, niestety nie rosną wcale, nie giną ale zero rozwoju, moje akwarium jest jeszcze na etapie dojrzewania mam łąkę zielonych glonisk na skale, ale nawiązując do odpowiedzi:

Ja dozuję do gloniaka "CO2 w płynie", ukwiałom nie szkodzi a glony dosłownie wyłażą ze zbiornika smile.gif

czy mogę też stosować ten preparat w tym momencie, czy to zły pomysł bo glony w akwarium też dostana kopa :/?

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie stosuj. Ten glon tak ma, że czasem potrafi kilka dni czy nawet kilkanaście się aklimatyzowac. Czym oswietlssz refugium?

mobilnie

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Mam naświetlacz 10W o barwie 3000K, świeci się godzinę przed wyłączeniem światła w zbiorniku głównym, oraz wyłącza godzinę po odpaleniu tego swiatła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też caukerpa ginie i pojawia się

Obecnie z 40 dorodnych łodyg mam 5 niklych

Oświetlenie ledowe 6500K


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam naświetlacz 10W o barwie 3000K, świeci się godzinę przed wyłączeniem światła w zbiorniku głównym, oraz wyłącza godzinę po odpaleniu tego swiatła

Moim zdaniem barwa 6500k lepiej się nadaje. Kiedyś oswietlalem dwiema żarówkami led jedna 3000 druga wspomniane 6500 . Glony pod 6500 miały się o wiele lepiej .

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

aha czyli wymiana diody w naświetlaczu w stronę białego zimnego?

gdzieś czytałem że bardzie chodzi o barwę 3000-3500K dlatego też takie oświetlenie zamontowałem

ewentualnie wywalić caly naświetlacz i w zamian takie coś?

- http://allegro.pl/aquael-lampa-led-leddy-smart-sunny-white-6w-6500k-i5519344058.html

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wspomóż jakąś żarówka Led o tej właśnie barwie. Jak masz możliwość zmiany diody to też jest wyjście. Ale może zwyczajnie zaczekaj.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Mogę czekać tylko nie chchialbym aby gloniak mi padl :/, może dlatego że glony w akwarium głównym wyciagnęły NO3 i PO4 do zera, może tutaj jest "problem" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz na szybach to je zdrap.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.