Skocz do zawartości
taszyn

450L ze Złotokłosu

Rekomendowane odpowiedzi

odnośnie reaktora musi by dopasowany wydajnością do zbiornika i obsady za mały mocno podkręca kh,odpieniacz od Darka super u mnie daje rade w drugiej 400


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Wiem, że chwalipięta ze mnie, ale muszę: w niedziele przyjeżdża Darek z takim cudem:

post-9907-0-29293400-1318446285_thumb.jpg

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Chwalipięta, Chwalipięta :harhar:

W niedzielę go zainstalujemy u Ciebie :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ilością skały to trochę przesadziłeś... a co do ułożenia to bardziej gruzowisko niż aranżacja. Jeśli zamierzasz mieć ładne akwarium i uniknąć problemów w przyszłości zmniejsz jej ilość i tak jak wcześniej krzelew napisał, postaraj się ułożyć luźniejszą konstrukcję. Nie musisz ładować całości do góry, to co zostanie odłóż do sumpa, masz na to jeszcze czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkiełko bardzo fajne ale ułożenie skały tak nie bardzo. Daj dwie wyspy a komin oklej skałą. Ryby też gdzieś muszą pływać.Wizualnie to takie małe gruzowisko.Trzymam kciuki.Ps odpieniek petarda też taki kupie i to już niedługo.Ukłony dla Darka.Musisz zbudować optyczną lekkość konstrukcji skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały już przekładałem. Obecne ułożenie mi się podoba i myślę, że daje sporo miejsca dla korali. Rybki też będą miały gdzie popływać...

Inna rzecz, że zdjęcie bardzo spłaszcza. Faktycznie wygląda to nieco inaczej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Ty chyba nadal nie rozumiesz. Tu nie chodzi o to żeby rybki miały gdzie pływać i na czym ułożyć korale, chodzi o curkulacje. Brak odpowiedniego przepływu wody pomiędzy skałami spowoduje odkładanie się syfu który pewnego dnia z pewnością da o sobie znać a wtedy działy Szpital i tematy typu POMOCY korale bieleją itd Ci nie pomogą. Będziesz po prostu kolejną osobą zniesmaczoną tematem akwarystyki morskiej po roku czasu i będziesz na tysiące sposobów kombinował, żeby doprowadzić akwa do porządku. Zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz tak jak napisał EVENT nic nie rozumiesz.Ryby i ich miejsce to jedno a ułożenie skały to drugie.Wiem coś na ten temat bo kiedyś miałem takie gruzowisko w akwarium i skończyło się to bardzo tragicznie.Ratowanie zbiornika po wszystko poszło w górę.Azotany i cała reszta.Ryby padały a korale były w kiepskiej kondycji.Twoja spraw.Rób co chcesz.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przesadzacie z tym szykanowaniem... Na zdjęciu nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki jest przepływ wody przez skały. To można określić tylko na miejscu obserwując drobinki unoszone przez wodę. Napisaliście to co najważniejsze w tym temacie i bardzo dobrze, ale teraz tylko Taszyn jest w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście skały są dobrze obmywane, czy też nie. Ma 4 pompki, 2 dmuchają też za skały i prawie na pewno nie ma martwych stref nawet przy takim ułożeniu (5000 l/h musi się gdzieś podziać, więc przelatuje między skałami).

W każdym razie świetnie mu doradziliście, a jest dorosły i pewnie wie co robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wielkie dzięki za rady. Mnie wydaje się, że przepływ wody jest. Ale faktem też, że nie bardzo jestem doświadczony. W niedzielę przyjeżdża Darek z CUDEM :thumbsup: - myślę, że zerknie i na ułożenie skał... Jeszcze raz THX!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam zapoznanie się z:http://www.reefmania.pl/aquascaping-czyli-kamien-na-kamieniu-2124

Jest tu wiele prawd zawartych, do których sam dojdziesz z czasem. Możesz się spokojnie zastosować do opisywanych zasad i pójść "na skróty".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cudo dojechało przywiezione przez Darka. Po drobnym dostosowaniu szlifierką taśmową udało się umieścić cudo w sumpie :thumbsup:

post-9907-0-98526900-1318798770_thumb.jpg

PIENI !!!! to mało powiedziane B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wersja exportowa (z czerwonym wykończeniem) :)

Obniż elektrodę bo mierzy Ci PH powietrza :)

Wersja bliska oryginału ;):)

Elektroda mierzy dobrze, może tak na zdjęciu wygląda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update po ok. 3,5 miesiąca. Akwarium wygląda tak:

post-9907-0-27938200-1325526067_thumb.jpg post-9907-0-17702500-1325526058_thumb.jpg

Zielone glony nitkowane chyba opanowane, a przynajmniej w zupełnym odwrocie. Zostało trochę bladego meszku na niektórych skałach i na tylnej szybie, której nie czyszczę. Za to bardzo ładnie rozwijają się glony wapienne. Jest już pełno fioletowych kropek :).

Akwarium jest już trochę zasiedlone. Szczegółową listę wrzuciłem na http://kowalscy.net/morskie/zwierzeta

Uruchomiłem reaktor wapnia. Fajnie, bo KH zrobiło się 9, a CA 430. Niestety do środka zasypałem też trochę magnezu, no i jego poziom wystrzelił poza skalę Saliferta :(. Wyjąłem magnez z reaktora i czekam aż spadnie do rozsądnego poziomu. Pozostałe parametry OK (poza KH i CA mierzę jeszcze NH3, PO4, SI, PH).

Korale wyglądają ładnie i przyrastają, choć mam wrażenie, że po gwiazdkowej dostawie LPSów miękkie nie zawsze się tak ładnie rozwijają jak przedtem. Zdjęcia zwierzaków wrzucę jak zrobię jakieś ładne :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

widzę że fotel jest we właściwym miejscu

oszczędzisz teraz na prądzie bo telewizora tu już raczej nie oglądasz :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę że fotel jest we właściwym miejscu

oszczędzisz teraz na prądzie bo telewizora tu już raczej nie oglądasz :thumbsup:

Fotel został nabyty drogą kupna specjalnie w tym szczytnym celu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z magnezem :(. Pomiar wody z akwa jest poza skalą Saliferta po tym jak z rozpędu zacząłem suplementować Mg (człowiek się uczy na błędach nieststy). Podmieniam co tydzień 10% na nową wodę na bazie Instant Ocean. Dzisiaj zmierzyłem zawartość Mg w takiej wodzie. Wyszło 1380. Mieszając wodę w takich proporcjach będę czekał chyba parę miesięcy na powrót do normalnego poziomu Mg w akwarium.

Przejmować się tym? Zmienić sól? Jakiś inny sposób?

HELP!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie ma co się zbytnio przejmować magnezem....spadnie z czasem a teraz jak to mówią ....węgiel :thumbsup: :thumbsup: . Akwa zapowiada się fajnie, wszystko przed Tobą co jest najfajniejsze w tym hobby. No i jak to Darek napisał fotel we właściwym miejscu. :thumbsup: :thumbsup:

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@brzydzi: Dzięki :). Już zaczynałem się niepokoić.

Właśnie zmierzyłem też CA = 480. Chyba na razie wyłączę ten reaktor... Włączę go z powrotem jak przybędzie SPS/LPS. Co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ilości koralowce to poczekaj, aż wartości Ca i Mg spadną i wtedy podepnij reaktor, ale sprawdzaj KH, żeby nie spadło zbytnio. Jeśli mierzysz salifertem to Ca utrzymuj na poziomie 410, a Mg 1350. Wtedy jest git, a kh w okolicach 8-9.

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę się w ogóle nauczyć jak ustawić reaktor. Na razie to KH mi poleciało w kosmos... Miałem go podpiętego na bypassie do pompy obiegowej, z zaworkiem do regulacji. Ale chyba będę musiał podpiąć jakąś pompę dozującą i policzyć dokładnie ile i przez jaki czas dozować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz mieć problemów z reaktorem po pomyśl o pompce która zapewni stały odciek.

Tylko nie o taiej z dozownika, bo one nie mogą pracowac 7x24. Polecam AM SP 1500 lub pompka od skiby.

Stały odciek to podstawa w pracy reaktora inaczej nie będziesz w stanie utrzymać stałego KH i CA.

Chociaż są tacy, patrz Darek, który opanowali bypass. Ja się poddałem i od pół roku mam pompkę od skiby 1,2 l/h i nie reguluję odcieku tylko PH w reaktorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.